Czupel w Beskidzie Małym. Korona Gór Polski. Szlaki

Beskid Mały - widok z drona z Czupla
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Czupel o wysokości 933 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Na mapie odnaleźć też można wysokość 930 m n.p.m. Czupel należy do Korony Gór Polski i z tego powodu bywa odwiedzany przez turystów, ale z pewnością nie jest najbardziej popularny w tej części Beskidu. Nie jest bardzo spektakularny ani widokowy, ale prowadzi na niego malowniczy szlak. 

Czupel leży w paśmie Magurki Wilkowickiej i wznosi się niedaleko Magurki Wilkowickiej, ponad Łodygowicami z jednej strony i Międzybrodziem Bialskim z drugiej strony. Nie pomyl tego Czupla z innym wierzchołkiem o tej samej nazwie, ale leżącym na terenie Beskidu Śląskiego, ponad Wisłą.Czupel
Czupel

Szlaki na Czupel

Na Czupel można dojść szlakami turystycznymi z różnych miejscowości:

  • szlak niebieski z Bielska-Białej. Najdogodniej wejść na niego w dzielnicy Straconka, a dokładniej z Przełęczy Przegibek, gdzie czeka bezpłatny parking. Wiedzie on przez Magurkę Wilkowicką na Czupel, przechodzi dokładnie przez wierzchołek i dalej schodzi do Czernichowa. To łatwy i przyjemny spacer, trwający nieco ponad 1 h w jedną stronę. Dokładny przebieg opisany jest poniżej.
  • szlak czerwony z Łodygowic, biegnie tuż obok szczytu Czupla, nieco na wschód. Czerowny szlak schodzi przez pobliski Rogacz do Międzybrodzia Bialskiego, nad Jezioro Międzybrodzkie
  • szlak czarny z Wilkowic doprowadzi Cię do szlaku niebieskiego w okolicach Jaskini Wietrzna Dziura, skąd należy udać się w prawo na Czupel
Czupel w Beskidzie Małym
Czupel w Beskidzie Małym

Czupel - mało popularny w Beskidzie Małym

Najczęściej najwyższe szczyty są też tymi najbardziej znanymi i najchętniej odwiedzanymi. W tym przypadku jest inaczej. Czupel jest niemal w całości zalesiony, nie oferuje więc widoków. Nie znajdziesz tu również wieży widokowej czy schroniska, które dodatkowo przyciągałyby miłośników górskich wędrówek. 

A wieża widokowa bardzo by się tutaj przydała, bo wystarczy nieco ponad drzewa wzbić się dronem, by ukazały się śliczne pejzaże na dolinę Soły z jeziorami Międzybrodzkim i Żywieckim oraz na wierzchołki Beskidów, w tym królową Babią Górę.

Beskid Mały
Beskid Mały

Punkty widokowe na szlaku

Co prawda wycinki drzew na Czuplu spowodowały, że ze szlaku w kilku miejscach są dostępne ładne panoramki okolicy. W kilku miejscach można usiąść na polanie i kontemplować przyrodę. Wielu turystów nie zakłóci Twojego spokoju. Może to i dobrze. Fajnie, że są nadal dostępne takie miejsca zaciszne, położone z dala od zabudowy, a przy tym nietłumne. Można w nich się naprawdę wyciszyć i celebrować góry. Najdogodniejszy punkt widokowy znajdziesz pomiędzy Magurką Wilkowicką a Czuplem, mniej więcej w połowie drogi. Widać stąd w pełnej okazałości Skrzyczne, a w dali po lewej stronie również Babią Górę.Bardziej popularna jest pobliska widokowa Magurka Wilkowicka ze schroniskiem, nie mówiąc o prawdziwej sławie, jaką jest w Beskidzie Małym Góra Żar, dobrze widziana z Czupla, jeśli tylko wznieść się ponad linię drzew.

Skrzyczne widziane spod Czupla
Skrzyczne widziane spod Czupla
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel

Szczyt z ławą piknikową

Czupel nie ma bardzo charakterystycznego szczytu, ale poznasz to miejsce po tabliczce z nazwą góry i wysokością. Tak naprawdę odnajdziesz 2 tabliczki z napisem Czupel, położone od siebie w odległości około kilkudziesięciu metrów. Przy tym położonym nieco dalej od Magurki Wilkowickiej znajdziesz stół z ławami, gdzie możesz urządzić piknik. Ponadto znajdziesz tutaj pieczątkę, którą możesz odbić sobie w książeczce, np. zbierając je do Korony Gór Polski. My jesteśmy w trakcie Projektu Korona Gór Polski, ale książeczki oficjalnie nie założyliśmy.

Czupel
Czupel
Czupel
Czupel

 

Nasza trasa niebieskim szlakiem na Czupel

Parking na Przełęczy Przegibek

W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Co prawda mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, także nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. Znajduje się ona koło Straconki - dzielnicy Bielska Białej, ale administracyjnie leży na terenie gminy Kozy i Wilkowice. W sezonie, w ciepłe weekendy bywa tutaj tłoczno, więc lepiej przyjechać rano. Na parkingu stoi kultowy Bar Gawra.Przełęcz Przegibek, tu można zacząć podejście na Czupel
Przełęcz Przegibek, tu można zacząć podejście na Czupel

Malowniczy szlak na Czupel

Przełęcz Przegibek leży na wysokości 663 m n.p.m., toteż na Czupel o wysokości 930 m nie mamy sporo wysokości do pokonania. Biegnie stąd szlak niebieski prowadzący na kopułę Czupla - najbardziej popularny i najłatwiejszy. To niecałe 5 kilometrów i około 300 metrów przewyższenia, więc nie jest to wymagająca wędrówka, a raczej przyjemny spacer.

Trasa jest malownicza, nie pnie się zbyt stromo pod górę, przez moment prowadzi po kamieniach, przez strumyk. To romantyczny fragment szlaku, ale też chyba najbardziej męczący, co nie znaczy, że trudny.

Czupel
Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel

Schronisko na Magurce

Po około 40 minutach podeszliśmy pod schronisko na Magurce Wilkowickiej. Można tu wypić kawę czy zjeść posiłek i odpłatnie skorzystać z toalety. My zaplanowaliśmy wizytę tutaj w drodze powrotnej. Sama kopuła Magurki jest bezleśna, ale widoków zbytnich i tak nie uświadczysz, chyba, że uda się wejść na punkt widokowy tras biegowych. Niestety teraz w kwietniu był zamknięty.

Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka

Punkt widokowy na Skrzyczne i Diablak

Ruszyliśmy więc dalej, teraz już bardzo łagodnym podejściem. Po chwili w prawo odbijał czarny szlak do Wilkowic, przy którym można zobaczyć Skałę Czarownic. Po drodze zatrzymaliśmy się na punkcie widokowym, z którego roztacza się jak na dłoni widok na Skrzyczne oraz w dali na Babią.

Beskidy
Beskidy

Cel osiągnięty

Kilkanaście minut i osiągnęliśmy wierzchołek. Całe podejście zabrało nam 80 minut. Można by go pominąć, gdyby nie tabliczka z nazwą i wysokością. Łukasz puścił drona Ziemka, a ja w tym czasie rozejrzałam się po okolicy. Tym sposobem odkryłam, że kilkadziesiąt metrów dalej pojawia się druga tabliczka z napisem Czupel, a przy niej czeka pieczątka do odbicia w książeczce. Albo na dłoni, jak ja to uczyniłam. Nie zbieramy ich oficjalnie, bo Koronę zdobywamy dla siebie, bez narzuconego tempa i presji. Nic się nie stanie, jeśli też nie osiągniemy kompletnego celu, choć będziemy się starać. W miejscu odnalezionej pieczątki powstał też kopczyk z kamieniami oraz stanęły ławy piknikowe. Mimo braku widoków, jest tu bardzo przyjemnie, a szlak niebieski tu prowadzący jest niezwykle malowniczy.Czupel najwyższy szczyt Beskidu Małego
Czupel najwyższy szczyt Beskidu Małego

Kawa w schronisku

W drodze powrotnej, jak planowaliśmy, przysiedliśmy w schronisku na Magurce na kawie. Zachowało się też dla nas ostatnie ciacho - czekoladowo-miodowe. Przyzwyczailiśmy się, że zawsze dzielimy się jedzeniem, więc tak było o tym razem. Z okien schroniska roztacza się ładny widok, ale my wybraliśmy ławy na podwórku, bo pogoda się zrobiła piękna i było całkiem ciepło. Drogę do auta, czyli zejście pokonaliśmy szybko i sprawnie, podziwiając budzącą się do życia przyrodę. Całość zajęła nam około 2,5 godziny. Tak rozpoczęliśmy ciepły sezon 2023 w górach!

Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej

 

Trasa z Przełęczy Przegibek w liczbach:

  • dystans: 5 km
  • podejście: 80 minut
  • cała trasa: 2,5 h
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Nasza trasa na mapie

Poniżej zobaczysz przebieg naszej trasy na Czupel zaznaczonej na mapie. To na pewno ułatwi zaplanowanie Twojej trasy.

Nasz film z wyprawy

Zachęcam do naszego filmu ze szlaku na Czupel. Tym razem trochę z przymrużeniem oka 😉Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny na Przełęczy Przegibek

Czupel
szlak niebieski

Noclegi w Beskidzie Małym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Czupel w Beskidzie Małym
Czupel w Beskidzie Małym
Czupel
Czupel
szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Szlak na Czupel
Beskid Mały
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 33)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna _Maria
Anna _Maria
Pięknie przedstawiona relacja z wypadu na Koronę Gór, ja co prawda nie mam książeczki" zdobywcy" ,ale Syn od tego roku wędruje...... i zdobywa pieczątki 🙂 Dzięki Wam, śledząc wchodzenie, poczułam się że też zdobyłam "góreczkę ".
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024