Pszczyna

Zamek w Pszczynie

(4.5 głosów: 177)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Neobarokowy zamek w Pszczynie przypominający pałac stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce. Pierwotnie powstał jako zamek, później przekształcony w reprezentacyjną, trójskrzydłową rezydencję - siedzibę książąt pszczyńskich. Zamek w Pszczynie usytuowany jest w pobliżu Rynku, tuż za późnorenesansową Bramą Wybrańców, wewnątrz której czeka na turystów Cafe u Telemanna.

Muzeum Zamkowe

We wnętrzach budowli natomiast mieści się Muzeum Zamkowe, które za przeprowadzone prace konserwatorskie i restauracyjne otrzymało prestiżową nagrodę w konkursie Europa Nostra 1995. W Muzeum można zwiedzać oryginalne wyposażenie pszczyńskiego zamku z przełomu XIX i XX wieku. Duże wrażenie robią olbrzymie, kryształowe lustra, nie zniszczone podczas wojen światowych. 

Park i Pałac w Pszczynie
Park i Pałac w Pszczynie


W 2001 roku, w 55. rocznicę powstania Muzeum, otwarto nową stałą ekspozycję - Gabinet Miniatur, a od 2006 roku w gotyckich podziemiach zamku można oglądać inną wystawę stałą - Zbrojownię. Od kilku lat turyści mogą też podziwiać odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. Od 2018 roku Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest też właścicielem Zameczku Myśliwskiego Promnice. Ten urokliwy budynek należał do ostatnich książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. Wzniesiono go w 1861 roku, a po pożarze w 1868 roku został odbudowany i w tej formie funkcjonuje do dziś.

Na zewnątrz zamku w Pszczynie zaprasza do spacerów rozległy i malowniczy zabytkowy Park Pałacowy wraz z ciekawymi zabudowaniami i malowniczym stawem pełnym kaczek. Miejsce tu uważane jest często za zielone płuca Śląska.

Pszczyna
Pszczyna


Historia zamku

Początki pszczyńskiego, murowanego zamku obronnego sięgają XV wieku. Wtedy gotycki piastowski zamek stanowił potężną budowlą czworoboczną, na który składały się dwa połączone ze sobą murami budynki z wieżami. Warowni w tym czasie broniły wał ziemny i fosa. W połowie XVI wieku państwo pszczyńskie stało się własnością rodziny Promnitzów, która przekształciła gotycki zamek w piękną, renesansową rezydencję z krużgankami. Do dzisiaj z tego okresu zachowała się Brama Wybrańców, wybudowana w 1687. Nieco później z zamkiem w Pszczynie związał się Georg Philipp Telemann - jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych, który był nadwornym kapelmistrzem i organistą w Pszczynie. Od 1979 roku w zamku można słuchać jego muzyki w Sali lustrzanej Zamku Pszczyńskiego podczas "Wieczorów u Telemanna", a w Bramie Wybrańców mieści się Cafe u Telemanna.
 
Kolejnym znamienitym rodem w Pszczynie władającym zamkiem była rodzina Anhalt Köthen-Pless. Przekształcili oni zwierzyniec w rozległy park i wznieśli w nim nowe budowle - pałac Bażanta czy klasycystyczną Ludwikówkę. Po nich majątek pszczyński przejął Hans Heinrich X - głowa rodziny Hochbergów z zamku Książ na Dolnym Śląsku. On to otrzymał tytuł księcia von Pless, który od tamtej pory jest przekazywany najstarszemu potomkowi. I tak to jego najstarszy syn - książę Hans Heinrich XI przejął dobra w Pszczynie i Książu. To właśnie za jego panowania zamek w Pszczynie zyskał dzisiejszy wygląd, wtedy też powstało rozległe założenie ogrodowo-krajobrazowe sięgają dość odległego zameczku myśliwskiego Promnice. Zamek w Pszczynie odwiedzali wówczas król pruski, cesarz niemiecki i inne koronowane głowy. Po śmierci "starego księcia" majątek w Pszczynie przejął książę Hans Heinrich XV, którego żoną była słynna Daisy - piękna Angielka, której ławeczka stoi dziś na pszczyńskim rynku.

Podczas I wojny światowej zamek stał się cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Po plebiscycie w 1922 roku Pszczynę włączono do Państwa Polskiego, a po wkroczeniu Armii Czerwonej w lutym 1945 roku w zamku umieszczono szpital, na szczęście zarówno budowla, jak i jej cenne wyposażenie, nawet wielkie kryształowe lustra, ocalały. Zamek po wojnie bardzo szybko udostępniono turystom, bo już w 1946 roku, ale ekspozycja była wtedy bardzo skromna.

Pszczyna
Pszczyna
Pałac Pszczyński w zimowej odsłonie, 4elza


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–15:00
  • środa: 10:00–15:00
  • czwartek: 10:00–15:00
  • piątek: 10:00–15:00
  • sobota: 10:00–15:00
  • niedziela: 10:00–15:00

Adres

Zamek
ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
tel. 32/ 210-30-37
www.zamek-pszczyna.pl

GPS: 49°58'41N, 18°56'25E

Zamek w Pszczynie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Pszczyny wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°58'41N, 18°56'25E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
Pałac robi wrażenie bardzo pozytywne. Park bardzo obszerny. Dodatkowe atrakcje, jak m.in. skansen i żubry, skłaniają by Pszczyny na turystycznych szlakach nie pomijać. My byliśmy i bardzo miło wspominamy
MalwinaM
Wnętrza robią wrażenie, można wczuć się w klimat tamtych czasów i wyobrazić sobie jak ludzie żyli.
Anna Piernikarczyk

Można spacerować i spacerować 🙂 Bardzo dużo atrakcji, a wszystkie prężnie działają, miasto jest bardzo popularne wśród turystów, latem często są imprezy na Rynku


Pszczyna to nie tylko pałac,ale i piękny ryneczek,kamieniczki ,kościoły oraz skansen,a w pobliskich Jankowicach rezewat Żubra, polecam te tereny!!!

Zamek w Pszczynie na blogu

Zielone Śląskie - piękna, miejscami dzika przyroda województwa śląskiego!

Kto lubi spacery na łonie natury? W naszym nowym Wpisie Zielone Śląskie znajdziesz wiele propozycji na piękne spacerki wśród przyrody. Zdziwisz się, ile zielonych enklaw i ptasich rajów znajdziesz w naszym regionie, a to tylko namiastka! A co chcemy Wam dziś pokazać? Zabierzemy Cię do Pszczyny - zielonego oddechu Śląska, Krainy Górnej Odry z Rezerwatem Łężczok, meandrami Odry czy kolejką w Rudach oraz do serca Górnego Śląska - Żabich Dołów i do Parku w Świerklańcu.

Wpis powstał w ramach Mistrzostw Blogerów, tak więc prosimy Was gorąco o wsparcie i komentarze, samego Wpisu, jak i Postów na Facebooku oraz Instagramie! Z góry ślicznie dziękujemy 🙂

Zapraszamy również na film 🙂

12 listopad 2021 14:19

Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby zamków. To prawdziwe perełki pojawiające się na szlakach. My uwielbiamy warownie, im są starsze, tym dla nas ciekawsze. Również ruiny nam nie przeszkadzają, bo czasem bywają wielce interesujące. Przygotowałam dla Was zestawienie pięciu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego i zachęcam do odwiedzenia ich podczas weekendowych i wakacyjnych podróży po Polsce. Ranking jest subiektywny, ale jestem przekonana, że będziecie zadowoleni z zaproponowanych atrakcji.

18 luty 2020 14:13
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021