Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Neobarokowy zamek w Pszczynie, po wielu przebudowach dziś przypominający bardziej pałac, to jeden z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce. Pierwotnie powstał jako gród, już około XII wieku, później przekształcony w reprezentacyjną, trójskrzydłową rezydencję - siedzibę książąt pszczyńskich. Zamek w Pszczynie usytuowany jest w pobliżu Rynku, tuż za późnorenesansową Bramą Wybrańców. Niezwykłe jest, że zabytki Pszczyny, w tym zamek, całkiem dobrze zniosły zawieruchy wojny i dziś to miejsce poszczycić się może niemal kompletnym, oryginalnym wyposażeniem wnętrz, co nie zdarza się często w Polsce! Zobacz, jak cudowny jest to obiekt, już z zewnątrz robi spore wrażenie, ale dopiero wnętrza wprawiają w zachwyt. To prawdziwe wow!

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Muzeum Zamkowe

Wnętrza zamku możemy podziwiać, bo od 1946 roku mieści się w nich Muzeum Zamkowe, które za przeprowadzone prace konserwatorskie i restauracyjne otrzymało prestiżową nagrodę w konkursie Europa Nostra 1995. W Muzeum można zwiedzać oryginalne wyposażenie pszczyńskiego zamku z przełomu XIX i XX wieku. Już przestronna klatka schodowa z okazałymi schodami robią spore wrażenie, ale dech zapiera tu najbardziej Sala Lustrzana. Niesamowite jest, że olbrzymie, kryształowe lustra nie zostały zniszczone podczas wojen światowych.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Od 2006 roku w gotyckich podziemiach zamku można oglądać ciekawą Zbrojownię, a dodatkowo od kilku lat turyści mogą też podziwiać odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego i stojące w jego pobliżu. Już one same stanowić by mogły wspaniały pałac dla innego rodu, ale Hochbergowie znani byli ze swego rozmachu. Od 2018 roku Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest też właścicielem Zameczku Myśliwskiego Promnice pod Tychami. Ten urokliwy budynek również należał do ostatnich książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. Wzniesiono go w 1861 roku, a po pożarze w 1868 roku został odbudowany i w tej formie funkcjonuje do dziś. Zaprasza tu restauracja i bardzo ciekawa okolica z Jeziorem Paprocańskim.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Historia zamku

Początki pszczyńskiego grodu sięgają XII wieku, a murowana budowla obronnego stanęła tu już około XIV wieku. Wtedy gotycki, piastowski zamek stanowił potężną budowlą czworoboczną, na którą składały się dwa połączone ze sobą murami budynki z wieżami. Warowni w tym czasie broniły wał ziemny i fosa. W połowie XVI wieku państwo pszczyńskie stało się własnością rodziny Promnitzów, która przekształciła gotycki zamek w piękną, renesansową rezydencję z krużgankami. Do dzisiaj z tego okresu zachowała się Brama Wybrańców, wybudowana w 1687. Nieco później z zamkiem w Pszczynie związał się Georg Philipp Telemann - jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych, który był nadwornym kapelmistrzem i organistą w Pszczynie. Od 1979 roku w zamku można słuchać jego muzyki w Sali lustrzanej Zamku Pszczyńskiego podczas "Wieczorów u Telemanna". W 2000 roku Muzeum Zamkowe otrzymało nagrodę im. G. Telemanna władz miasta Magdeburga za "wybitne zasługi w interpretacji, pielęgnowaniu i działalności badawczej, dotyczącej życia i twórczości kompozytora"

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Kolejnym znamienitym rodem w Pszczynie władającym zamkiem była rodzina Anhalt Köthen-Pless. Przekształcili oni Park Zwierzyniec w rozległy park i wznieśli w nim nowe budowle - pałac Bażanta czy klasycystyczną Ludwikówkę. Po nich majątek pszczyński przejął Hans Heinrich X - głowa rodziny Hochbergów z zamku Książ na Dolnym Śląsku. On to otrzymał tytuł księcia von Pless (książę pszczyński, bowiem Pless to niemiecka nazwa Pszczyny), który od tamtej pory jest przekazywany najstarszemu potomkowi. I tak to jego najstarszy syn - książę Hans Heinrich XI przejął dobra w Pszczynie i Książu. To właśnie za jego panowania zamek w Pszczynie zyskał dzisiejszy wygląd okazałego pałacu. Wtedy też powstało rozległe założenie ogrodowo-krajobrazowe sięgające dość odległego zameczku myśliwskiego Promnice. Zamek w Pszczynie odwiedzali wówczas król pruski, cesarz niemiecki i inne koronowane głowy, które chętnie oddawały się polowaniom. Hochbergowie wiedli prym w tym względzie w Europie, a przyczyniły się do tego m.in. żubry sprowadzone tu z Puszczy Białowieskiej. Po śmierci "starego księcia" majątek w Pszczynie przejął książę Hans Heinrich XV, którego żoną była słynna Daisy - piękna Angielka, której ławeczka stoi dziś na pszczyńskim rynku. Daisy wolała co prawda zamek w Książu, ale i w Pszczynie sporo czasu spędzała i oddawała się chętnie działaniom charytatywnym.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Podczas I wojny światowej zamek stał się cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Po plebiscycie w 1922 roku Pszczynę włączono do Państwa Polskiego, a po wkroczeniu Armii Czerwonej w lutym 1945 roku w zamku umieszczono szpital, na szczęście zarówno budowla, jak i jej cenne wyposażenie, nawet wielkie kryształowe lustra, ocalały. Zamek po wojnie bardzo szybko udostępniono turystom, bo już w 1946 roku, ale ekspozycja była wtedy bardzo skromna.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Park Zamkowy 

Prosto z zamku wychodzi się do cudownego Parku Zamkowego, niezwykle malowniczego, z ciekawymi zabudowaniami i romantycznym stawem pełnym kaczek. Miejsce tu uważane jest często za zielone płuca Śląska. Polecam spacer po parku, wśród zieleni oraz mostków. Im dalej od pałacu, tym bardziej dziko i zacisznie. Wspaniała jest Herbaciarnia na wyspie, gdzie wypijesz smaczną herbatę ze ślicznego imbryka czy kawę z pysznym ciachem. A widok? Jest cudowny - na staw i zamek! Park Zamkowy wraz z pobliskim Parkiem Dworcowym i Dziką Promenadą tworzą Zabytkowy Park w Pszczynie.

Stajnie Książęce
Stajnie Książęce
Stajnie Książęce
Stajnie Książęce
Park Zamkowy
Park Zamkowy

Film o Pszczynie

Zobacz film o najpiękniejszych atrakcjach Pszczyny z zamkiem i parkiem zamkowym na czele.

 

Informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-pt 9.00-16.00
sb-nd 10.00-17.00
Bilety: Wnętrza XIX i XX-wieczne + wystawa czasowa normalny 25 zł, ulgowy 14 zł, rodzinny 50 zł
Zbrojownia normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Stajnie Książęce normalny 7 zł, ulgowy 4 zł 
Zniżki z Kartą Dużej Rodziny
Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania
Muzeum można zwiedzać samodzielne, najlepiej z audioprzewodnikiem, który przybliży historię obiektu i oglądanych ekspozycji
Ceny audioprzewodnika: wt 5 zł, śr-nd 10 zł, dodatkowo słuchawki 2 zł lub własne
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów dostępne są na stronie: www.zamek-pszczyna.pl

Zamek w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1
tel. 32/ 210-30-37
Stajnie Książęce
ul. Basztowa 6-8
www.zamek-pszczyna.pl

Noclegi w Pszczynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Stajnie Książęce
Park Zamkowy
(4.5 głosów: 183)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 183)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Pałac robi wrażenie bardzo pozytywne. Park bardzo obszerny. Dodatkowe atrakcje, jak m.in. skansen i żubry, skłaniają by Pszczyny na turystycznych szlakach nie pomijać. My byliśmy i bardzo miło wspominamy
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Wnętrza robią wrażenie, można wczuć się w klimat tamtych czasów i wyobrazić sobie jak ludzie żyli.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Można spacerować i spacerować 🙂 Bardzo dużo atrakcji, a wszystkie prężnie działają, miasto jest bardzo popularne wśród turystów, latem często są imprezy na Rynku


Pszczyna to nie tylko pałac,ale i piękny ryneczek,kamieniczki ,kościoły oraz skansen,a w pobliskich Jankowicach rezewat Żubra, polecam te tereny!!!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024