Zamek
ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
tel. 32/ 210-30-37
www.zamek-pszczyna.pl

49°58'41" N, 18°56'25" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–15:00
  • środa: 10:00–15:00
  • czwartek: 10:00–15:00
  • piątek: 10:00–15:00
  • sobota: 10:00–15:00
  • niedziela: 10:00–15:00

Neobarokowy zamek w Pszczynie przypominający pałac stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce. Pierwotnie powstał jako zamek, później przekształcony w reprezentacyjną, trójskrzydłową rezydencję - siedzibę książąt pszczyńskich. Zamek w Pszczynie usytuowany jest w pobliżu Rynku, tuż za późnorenesansową Bramą Wybrańców, wewnątrz której czeka na turystów Cafe u Telemanna.Muzeum Zamkowe

We wnętrzach budowli natomiast mieści się Muzeum Zamkowe, które za przeprowadzone prace konserwatorskie i restauracyjne otrzymało prestiżową nagrodę w konkursie Europa Nostra 1995. W Muzeum można zwiedzać oryginalne wyposażenie pszczyńskiego zamku z przełomu XIX i XX wieku. Duże wrażenie robią olbrzymie, kryształowe lustra, nie zniszczone podczas wojen światowych. 

Park i Pałac w Pszczynie
Park i Pałac w Pszczynie

W 2001 roku, w 55. rocznicę powstania Muzeum, otwarto nową stałą ekspozycję - Gabinet Miniatur, a od 2006 roku w gotyckich podziemiach zamku można oglądać inną wystawę stałą - Zbrojownię. Od kilku lat turyści mogą też podziwiać odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. Od 2018 roku Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest też właścicielem Zameczku Myśliwskiego Promnice. Ten urokliwy budynek należał do ostatnich książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. Wzniesiono go w 1861 roku, a po pożarze w 1868 roku został odbudowany i w tej formie funkcjonuje do dziś.

Na zewnątrz zamku w Pszczynie zaprasza do spacerów rozległy i malowniczy zabytkowy Park Pałacowy wraz z ciekawymi zabudowaniami i malowniczym stawem pełnym kaczek. Miejsce tu uważane jest często za zielone płuca Śląska.

Pszczyna
Pszczyna
Pszczyna


Historia zamku

Początki pszczyńskiego, murowanego zamku obronnego sięgają XV wieku. Wtedy gotycki piastowski zamek stanowił potężną budowlą czworoboczną, na który składały się dwa połączone ze sobą murami budynki z wieżami. Warowni w tym czasie broniły wał ziemny i fosa. W połowie XVI wieku państwo pszczyńskie stało się własnością rodziny Promnitzów, która przekształciła gotycki zamek w piękną, renesansową rezydencję z krużgankami. Do dzisiaj z tego okresu zachowała się Brama Wybrańców, wybudowana w 1687. Nieco później z zamkiem w Pszczynie związał się Georg Philipp Telemann - jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych, który był nadwornym kapelmistrzem i organistą w Pszczynie. Od 1979 roku w zamku można słuchać jego muzyki w Sali lustrzanej Zamku Pszczyńskiego podczas "Wieczorów u Telemanna", a w Bramie Wybrańców mieści się Cafe u Telemanna.
 
Kolejnym znamienitym rodem w Pszczynie władającym zamkiem była rodzina Anhalt Köthen-Pless. Przekształcili oni zwierzyniec w rozległy park i wznieśli w nim nowe budowle - pałac Bażanta czy klasycystyczną Ludwikówkę. Po nich majątek pszczyński przejął Hans Heinrich X - głowa rodziny Hochbergów z zamku Książ na Dolnym Śląsku. On to otrzymał tytuł księcia von Pless, który od tamtej pory jest przekazywany najstarszemu potomkowi. I tak to jego najstarszy syn - książę Hans Heinrich XI przejął dobra w Pszczynie i Książu. To właśnie za jego panowania zamek w Pszczynie zyskał dzisiejszy wygląd, wtedy też powstało rozległe założenie ogrodowo-krajobrazowe sięgają dość odległego zameczku myśliwskiego Promnice. Zamek w Pszczynie odwiedzali wówczas król pruski, cesarz niemiecki i inne koronowane głowy. Po śmierci "starego księcia" majątek w Pszczynie przejął książę Hans Heinrich XV, którego żoną była słynna Daisy - piękna Angielka, której ławeczka stoi dziś na pszczyńskim rynku.

Podczas I wojny światowej zamek stał się cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Po plebiscycie w 1922 roku Pszczynę włączono do Państwa Polskiego, a po wkroczeniu Armii Czerwonej w lutym 1945 roku w zamku umieszczono szpital, na szczęście zarówno budowla, jak i jej cenne wyposażenie, nawet wielkie kryształowe lustra, ocalały. Zamek po wojnie bardzo szybko udostępniono turystom, bo już w 1946 roku, ale ekspozycja była wtedy bardzo skromna.

Pałac Pszczyński w zimowej odsłonie
Pałac Pszczyński w zimowej odsłonie


Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
tomtur Krajtroter 2915 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-12 na
Pałac robi wrażenie bardzo pozytywne. Park bardzo obszerny. Dodatkowe atrakcje, jak m.in. skansen i żubry, skłaniają by Pszczyny na turystycznych szlakach nie pomijać. My byliśmy i bardzo miło wspominamy
MalwinaM Weekendowy turysta 32 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-04 na
Wnętrza robią wrażenie, można wczuć się w klimat tamtych czasów i wyobrazić sobie jak ludzie żyli.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-06 na

Można spacerować i spacerować :) Bardzo dużo atrakcji, a wszystkie prężnie działają, miasto jest bardzo popularne wśród turystów, latem często są imprezy na Rynku

Krajtroter ocenił to miejsce 2008-05-05 na
Pszczyna to nie tylko pałac,ale i piękny ryneczek,kamieniczki ,kościoły oraz skansen,a w pobliskich Jankowicach rezewat Żubra, polecam te tereny!!!
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021