Ławeczka Daisy w Pszczynie

Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie

(4.2 głosów: 22)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie mieści się na samym Rynku, tuż obok pszczyńskiego zamku, w którym Daisy mieszkała. Pomnik Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless odsłonięto w maju 2009 roku. To dzieło miejscowego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka, które powstało w ramach Pszczyńskich Plenerów Artystycznych.  Autor rzeźby księżnej Daisy to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ławeczka Daisy waży blisko 600 kilogramów, to odlew z brązu wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

O Daisy słów kilka

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless zamieszkała w Pszczynie w grudniu 1891 roku. Ponętna księżna utrzymywała bliskie stosunki z królami Anglii: Edwardem VII i Jerzym V, podejrzewano ją też o romans z cesarzem Niemiec - Wilhelmem II. Sama Daisy zakochała się w zamku, ale nie pszczyńskim, tylko tym w Książu. Cóż się dziwić, ten w Pszczynie był rezydencją jej teścia, a ona była niepokorna. Podobno pewnego dnia na przyjęcie rodzinne przybyła w sukni uszytej z worków po owsie. Księżna latami pisała pamiętniki, w których żaliła się na brak wielkiej miłości w swym życiu. Mąż był co prawda dobry, ale nie okazywał jej czułości, której pragnęła. Miała bardzo dobre serce, wielokrotnie organizowała w Pszczynie charytatywne przyjęcia dla ubogich i chętnie ogromnym majątkiem męża dzieliła się z potrzebującymi. Podczas I wojny światowej zajmowała się rannymi, a podczas II wojny światowej przekazywała więźniom obozu Groß-Rosen paczki żywnościowe. Wspomina się ją w Pszczynie do dziś, a ławeczka jest tego głębokim wyrazem.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Ławeczka Daisy
Rynek, Pszczyna

GPS: 49°58'40N, 18°56'30E

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pszczyna
Normalna
pomniki ławeczki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023