Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie

Ławeczka Daisy w Pszczynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie mieści się na samym Rynku, tuż obok pszczyńskiego zamku, w którym Daisy mieszkała. Pomnik Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless odsłonięto w maju 2009 roku. To dzieło miejscowego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka, które powstało w ramach Pszczyńskich Plenerów Artystycznych.  Autor rzeźby księżnej Daisy to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ławeczka Daisy waży blisko 600 kilogramów, to odlew z brązu wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

O Daisy słów kilka

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless zamieszkała w Pszczynie w grudniu 1891 roku. Ponętna księżna utrzymywała bliskie stosunki z królami Anglii: Edwardem VII i Jerzym V, podejrzewano ją też o romans z cesarzem Niemiec - Wilhelmem II. Sama Daisy zakochała się w zamku, ale nie pszczyńskim, tylko tym w Książu. Cóż się dziwić, ten w Pszczynie był rezydencją jej teścia, a ona była niepokorna. Podobno pewnego dnia na przyjęcie rodzinne przybyła w sukni uszytej z worków po owsie. Księżna latami pisała pamiętniki, w których żaliła się na brak wielkiej miłości w swym życiu. Mąż był co prawda dobry, ale nie okazywał jej czułości, której pragnęła. Miała bardzo dobre serce, wielokrotnie organizowała w Pszczynie charytatywne przyjęcia dla ubogich i chętnie ogromnym majątkiem męża dzieliła się z potrzebującymi. Podczas I wojny światowej zajmowała się rannymi, a podczas II wojny światowej przekazywała więźniom obozu Groß-Rosen paczki żywnościowe. Wspomina się ją w Pszczynie do dziś, a ławeczka jest tego głębokim wyrazem.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Ławeczka Daisy
Rynek, Pszczyna

Noclegi w Pszczynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.2 głosów: 23)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 23)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024