Żubrowisko w Jankowicach

Żubry w Jankowicach

(4.3 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim, choć na pozór niczym się nie wyróżniają wśród wielu okolicznych wiosek, to jednak to tylko pozory właśnie. Znajdziesz tu wspaniałą atrakcję, która przyciąga sporo turystów, szczególnie tych rozkochanych w przyrodzie. To oczywiście żubrowisko w Jankowicach, które powstało na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Tym atrakcyjniejsze, że dostępne dla turystów indywidualnych bezpłatnie. A co oferuje? Zagrodę żubrów oraz ścieżkę z kładkami, którą można obejść mniejsze żubrowisko, w około 30 minut i pętelką wrócić na bezpłatny parking przy frontowym pastwisku.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Żubrowisko to tak naprawdę ogrodzona zagroda, na terenie której mieszka stado żubrów liczące 7 osobników. Zagroda ta ma powierzchnię 10 ha i tworzy je pastwisko dostępne z przodu oraz las z tyłu. Na pastwisku można podziwiać żubry najczęściej z rana, kiedy pasą się i wygrzewają w słońcu. To niezapomniana przygoda spotkać je w oko w oko w dzikiej scenerii, niemal na wolności. Zagrodę tę można obejść specjalnie przygotowaną ścieżką z kładkami, niedaleko której dostępny jest też paśnik w lesie, gdzie mieliśmy jeszcze większe szczęście podziwiać żubry wśród drzew, w ich naturalnym środowisku. Ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających ma długość około 2 km, a wzdłuż niej rozmieszczone są tablice informacyjne i ławeczki. Całość ogrodzona jest słabo widoczną siatką. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy żubrów nie jest udostępniona zwiedzającym, żyje nieco dalej, na ogromnym wybiegu w głębi lasu.Żubry w lesie
Żubry w lesie
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Ścieżka przy żubrowisku
Ścieżka przy żubrowisku

Żubrowisko w Jankowicach to pierwszy w Polsce południowej Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Sąsiaduje ze wspomnianym, zamkniętym rezerwatem, który od czasów II wojny światowej nie był udostępniany turystom. Przy pastwisku stoi wiata, z której można podziwiać zwierzęta nawet przy niepogodzie. Pozwala też odpocząć i urządzić piknik rodzinny. Na ogrodzeniu dostępna jest wielka tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody stoi też stara leśniczówka, w której została urządzona sala multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj wycieczek ze szkół. Salę trzeba rezerwować.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Historia żubrów w pszczyńskich lasach

Żubry do Pszczyny sprowadził ponad 150 lat temu, w 1865 roku książę Jan Henryk XI Hochberg, który nie tylko na nie polował, ale i z sukcesem hodował. Sukcesem tak dużym, że stado ciągle się powiększało. Pierwsze 4 żubry zdobył od cara Aleksander II, z Puszczy Białowieskiej, w zamian za pszczyńskie jelenie. Nawet po I wojnie światowej pszczyńskie stado pozwoliło uratować białowieskie żubry, wtedy wytrzebione.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

W Jankowicach przez długi czas żubry nie były dostępne dla zwiedzających, bo brakowało stosownej infrastruktury w rezerwacie. Od kilku już lat to się zmieniło i zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny. Planuje się tu również otworzyć ogród dendrologiczny. Na turystów czeka bezpłatny parking.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Karczma Wiejska w Jankowicach

W pobliżu żubrowiska polecam Karczmę Wiejską, stojącą dosłownie naprzeciwko. To miejsce leży na Szlaku Śląskie Smaki i naprawdę warte jest odwiedzenia! Oferuje pyszne jedzenie, swojskie. Zjesz tu pyszną roladę, kluski, ale także inne dania kuchni śląskiej. A do tego pyszną kopę jankowicką - deser na wypasie! Na dzieci czeka specjalny Bajtel Box.Karczma Wiejska
Karczma Wiejska
Szlak Śląskie Smaki
Szlak Śląskie Smaki

Zagroda Żubrów w Pszczynie

A jako, że jesteśmy w temacie żubrów, nie można tutaj pominąć Pokazowej Zagrody Żubrów w Parku Zabytkowym w Pszczynie, niedaleko Zamku. Znajduje się na terenie Dzikiej Promenady i oferuje nie tylko podziwianie żubrzej rodziny z bliska, ale także jeleni, danieli, kóz czy ptactwa. Na miejscu zaprasza też budynek ekspozycyjny z filmem o żubrach.

Film o Pszczynie

Zapraszamy na film, gdzie pokazujemy najlepsze atrakcje Pszczyny. Oczywiście żubry też tam są 🙂

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-IX: wt-pt: 10.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00,
X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, sb, nd: 10.00-17.00 (do zmierzchu)
Wstęp wolny: zwiedzanie zagrody i ścieżki dla turystów indywidualnych jest bezpłatne
Obejście ścieżki pętli z kładkami zajmuje około 30 minut
Ścieżka dostępna jest dla wózków, ale w dni z opadami może być błoto miejscami
Parking: bezpłatny

Adres

Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej
Rezerwat Żubrowisko
ul. Żubrów 151, Jankowice
tel. 32/ 211-54-06, tel. kom. 539-987-171
https://kobior.katowice.lasy.gov.pl/

GPS: 50°0'39N, 19°0'29E

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Pszczyna Górny Śląsk
Perełka
czynne cały rok dla rodziny dla dzieci dostępne dla wózków parking bezpłatny przyroda żubry ośrodki edukacyjne
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Rewelacyjne miejsce - lepsze niż pokazowa zagroda żubrów, choć wymagająca więcej czasu, bo nie zawsze żubry się pokażą na łące, więc trzeba ich wypatrywać w gęstwinie lasu. ale tutaj widać, że są to królowie puszczy 🙂
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022