Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim - miejscowość z pozoru niczym nie wyróżnia się spośród wielu wiosek otaczających Pszczynę. Jednakże z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów przebywających w regionie za sprawą oryginalnej inwestycji, jaka została tutaj przeprowadzona i stanowi w chwili obecnej dużą atrakcję turystyczną.Zagroda „Pszczyńskie Żubry”, bo o tym mowa powstała w nadleśnictwie Kobiór jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Stado żubrów rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10ha liczy 7 osobników. Można je podziwiać już na wejściu do ośrodka, gdzie chętnie przebywają wygrzewając się w słońcu i prezentują się w pełnej okazałości turystom. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy nie jest udostępniona zwiedzającym.

Zagroda "Pszczyńskie żubry" jest pierwszym w Polsce południowej Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa trwała trzy lata. Sąsiaduje z zamkniętym rezerwatem, który czasów drugiej wojny światowej nigdy nie był udostępniany turystom. Całość jest profesjonalnie przemyślana. Kompleks jest urządzony w taki sposób, aby odwzorowywał naturalne środowisko życia tych pięknych zwierząt. Duży park leśny jest ogrodzony siatką, która chowana w gęstwinie nie rzuca się w oczy i na około poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających o długości ok. 2 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są tablice informacyjne i edukacyjne, a także ławeczki.

We wspomnianym miejscu, gdzie najczęściej można spotkać rodzinę żubrów wybudowana jest wiata, która stanowi zadaszenie dla miejsc siedzących umożliwiających odpoczynek przy kawie czy herbacie. Zamieszczona jest tutaj obszerna tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody znajduje się stara leśniczówka, w której została urządzona sali multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj licznych wycieczek ze szkół. Aby skorzystać z tej sali trzeba jednak termin rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem z uwagi na wielkie zainteresowanie.Żubry są hodowane na tych terenach od kilkudziesięciu lat. Początek ho Do tej pory były jednak niedostępne dla zwiedzających – brakowało bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej poruszanie się turystów po terenie rezerwatu i podziwianie zwierząt. Początek hodowli dał car Aleksander II, który podarował księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI Rochbergowi 4 żubry w 1865 roku. Od tamtej pory zwierzęta są hodowane i ich liczba systematycznie się powiększa. W Polsce wyodrębnione są dwie linie hodowlane żubrów mianowicie białowieska i właśnie pszczyńska.

Zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny.W najbliższym czasie zagroda będzie rozbudowywana o kolejną wiatę mającą zwiększyć komfort zwiedzających, planowane jest również założenie ogrodu dendrologicznego. Dla niepełnosprawnych zostanie dostosowana dwukilometrowa ścieżka dydaktyczna wokół zagrody. Na terenie zagrody działa punkt informacji turystycznej, sklep z wydawnictwami o ziemi pszczyńskiej i pamiątkami. Dla zmotoryzowanych dostępny jest duży parking przed wejściem do zagrody.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry
Rezerwat Żubrowisko

ul. Żrubów, Jankowice, Pszczyna
www.lasy.com.pl
Godziny zwiedzania: V-IX: wt-pt: 1.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00, X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, s, nd: 10.00-17.00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Tekst: Adam Iwiński
www.travel-serwis.pl

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021