Żubry w Jankowicach

Żubrowisko w Jankowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim, choć na pozór niczym się nie wyróżniają wśród wielu okolicznych wiosek, to jednak to tylko pozory właśnie. Znajdziesz tu wspaniałą atrakcję, która przyciąga sporo turystów, szczególnie tych rozkochanych w przyrodzie. To oczywiście żubrowisko w Jankowicach, które powstało na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Tym atrakcyjniejsze, że dostępne dla turystów indywidualnych bezpłatnie. A co oferuje? Zagrodę żubrów oraz ścieżkę z kładkami, którą można obejść mniejsze żubrowisko, w około 30 minut i pętelką wrócić na bezpłatny parking przy frontowym pastwisku.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Żubrowisko to tak naprawdę ogrodzona zagroda, na terenie której mieszka stado żubrów liczące 7 osobników. Zagroda ta ma powierzchnię 10 ha i tworzy je pastwisko dostępne z przodu oraz las z tyłu. Na pastwisku można podziwiać żubry najczęściej z rana, kiedy pasą się i wygrzewają w słońcu. To niezapomniana przygoda spotkać je w oko w oko w dzikiej scenerii, niemal na wolności. Zagrodę tę można obejść specjalnie przygotowaną ścieżką z kładkami, niedaleko której dostępny jest też paśnik w lesie, gdzie mieliśmy jeszcze większe szczęście podziwiać żubry wśród drzew, w ich naturalnym środowisku. Ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających ma długość około 2 km, a wzdłuż niej rozmieszczone są tablice informacyjne i ławeczki. Całość ogrodzona jest słabo widoczną siatką. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy żubrów nie jest udostępniona zwiedzającym, żyje nieco dalej, na ogromnym wybiegu w głębi lasu.

Żubry w lesie
Żubry w lesie
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Ścieżka przy żubrowisku
Ścieżka przy żubrowisku

Żubrowisko w Jankowicach to pierwszy w Polsce południowej Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Sąsiaduje ze wspomnianym, zamkniętym rezerwatem, który od czasów II wojny światowej nie był udostępniany turystom. Przy pastwisku stoi wiata, z której można podziwiać zwierzęta nawet przy niepogodzie. Pozwala też odpocząć i urządzić piknik rodzinny. Na ogrodzeniu dostępna jest wielka tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody stoi też stara leśniczówka, w której została urządzona sala multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj wycieczek ze szkół. Salę trzeba rezerwować.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Historia żubrów w pszczyńskich lasach

Żubry do Pszczyny sprowadził ponad 150 lat temu, w 1865 roku książę Jan Henryk XI Hochberg, który nie tylko na nie polował, ale i z sukcesem hodował. Sukcesem tak dużym, że stado ciągle się powiększało. Pierwsze 4 żubry zdobył od cara Aleksander II, z Puszczy Białowieskiej, w zamian za pszczyńskie jelenie. Nawet po I wojnie światowej pszczyńskie stado pozwoliło uratować białowieskie żubry, wtedy wytrzebione.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

W Jankowicach przez długi czas żubry nie były dostępne dla zwiedzających, bo brakowało stosownej infrastruktury w rezerwacie. Od kilku już lat to się zmieniło i zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny. Planuje się tu również otworzyć ogród dendrologiczny. Na turystów czeka bezpłatny parking.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Karczma Wiejska w Jankowicach

W pobliżu żubrowiska polecam Karczmę Wiejską, stojącą dosłownie naprzeciwko. To miejsce leży na Szlaku Śląskie Smaki i naprawdę warte jest odwiedzenia! Oferuje pyszne jedzenie, swojskie. Zjesz tu pyszną roladę, kluski, ale także inne dania kuchni śląskiej. A do tego pyszną kopę jankowicką - deser na wypasie! Na dzieci czeka specjalny Bajtel Box.

Karczma Wiejska
Karczma Wiejska
Szlak Śląskie Smaki
Szlak Śląskie Smaki

Zagroda Żubrów w Pszczynie

A jako, że jesteśmy w temacie żubrów, nie można tutaj pominąć Pokazowej Zagrody Żubrów w Parku Zabytkowym w Pszczynie, niedaleko Zamku. Znajduje się na terenie Dzikiej Promenady i oferuje nie tylko podziwianie żubrzej rodziny z bliska, ale także jeleni, danieli, kóz czy ptactwa. Na miejscu zaprasza też budynek ekspozycyjny z filmem o żubrach.

Film o Pszczynie

Zapraszamy na film, gdzie pokazujemy najlepsze atrakcje Pszczyny. Oczywiście żubry też tam są 🙂

 

Informacje praktyczne

V-IX: wt-pt: 10.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00,
X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, sb, nd: 10.00-17.00 (do zmierzchu)
Wstęp wolny: zwiedzanie zagrody i ścieżki dla turystów indywidualnych jest bezpłatne
Obejście ścieżki pętli z kładkami zajmuje około 30 minut
Ścieżka dostępna jest dla wózków, ale w dni z opadami może być błoto miejscami
Parking: bezpłatny

Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej
Rezerwat Żubrowisko
ul. Żubrów 151, Jankowice
tel. 32/ 211-54-06, tel. kom. 539-987-171
https://kobior.katowice.lasy.gov.pl/

Noclegi w Pszczynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
(4.3 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Rewelacyjne miejsce - lepsze niż pokazowa zagroda żubrów, choć wymagająca więcej czasu, bo nie zawsze żubry się pokażą na łące, więc trzeba ich wypatrywać w gęstwinie lasu. ale tutaj widać, że są to królowie puszczy 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024