Pszczyńskie żubry

Żubry w Jankowicach

(4.2 głosów: 21)

Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim - miejscowość z pozoru niczym nie wyróżnia się spośród wielu wiosek otaczających Pszczynę. Jednakże z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów przebywających w regionie za sprawą oryginalnej inwestycji, jaka została tutaj przeprowadzona i stanowi w chwili obecnej dużą atrakcję turystyczną.Zagroda „Pszczyńskie Żubry”, bo o tym mowa powstała w nadleśnictwie Kobiór jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Stado żubrów rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10ha liczy 7 osobników. Można je podziwiać już na wejściu do ośrodka, gdzie chętnie przebywają wygrzewając się w słońcu i prezentują się w pełnej okazałości turystom. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy nie jest udostępniona zwiedzającym.

Zagroda "Pszczyńskie żubry" jest pierwszym w Polsce południowej Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa trwała trzy lata. Sąsiaduje z zamkniętym rezerwatem, który czasów drugiej wojny światowej nigdy nie był udostępniany turystom. Całość jest profesjonalnie przemyślana. Kompleks jest urządzony w taki sposób, aby odwzorowywał naturalne środowisko życia tych pięknych zwierząt. Duży park leśny jest ogrodzony siatką, która chowana w gęstwinie nie rzuca się w oczy i na około poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających o długości ok. 2 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są tablice informacyjne i edukacyjne, a także ławeczki.We wspomnianym miejscu, gdzie najczęściej można spotkać rodzinę żubrów wybudowana jest wiata, która stanowi zadaszenie dla miejsc siedzących umożliwiających odpoczynek przy kawie czy herbacie. Zamieszczona jest tutaj obszerna tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody znajduje się stara leśniczówka, w której została urządzona sali multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj licznych wycieczek ze szkół. Aby skorzystać z tej sali trzeba jednak termin rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem z uwagi na wielkie zainteresowanie.

Żubry są hodowane na tych terenach od kilkudziesięciu lat. Początek ho Do tej pory były jednak niedostępne dla zwiedzających – brakowało bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej poruszanie się turystów po terenie rezerwatu i podziwianie zwierząt. Początek hodowli dał car Aleksander II, który podarował księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI Rochbergowi 4 żubry w 1865 roku. Od tamtej pory zwierzęta są hodowane i ich liczba systematycznie się powiększa. W Polsce wyodrębnione są dwie linie hodowlane żubrów mianowicie białowieska i właśnie pszczyńska.Zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny.

W najbliższym czasie zagroda będzie rozbudowywana o kolejną wiatę mającą zwiększyć komfort zwiedzających, planowane jest również założenie ogrodu dendrologicznego. Dla niepełnosprawnych zostanie dostosowana dwukilometrowa ścieżka dydaktyczna wokół zagrody. Na terenie zagrody działa punkt informacji turystycznej, sklep z wydawnictwami o ziemi pszczyńskiej i pamiątkami. Dla zmotoryzowanych dostępny jest duży parking przed wejściem do zagrody.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry
Rezerwat Żubrowisko

ul. Żrubów, Jankowice, Pszczyna
www.lasy.com.pl
Godziny zwiedzania: V-IX: wt-pt: 1.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00, X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, s, nd: 10.00-17.00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Tekst: Adam Iwiński
www.travel-serwis.pl

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°0'39N, 19°0'30E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021