Żubry w Jankowicach

Zdjęcia (1)

Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim - miejscowość z pozoru niczym nie wyróżnia się spośród wielu wiosek otaczających Pszczynę. Jednakże z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów przebywających w regionie za sprawą oryginalnej inwestycji, jaka została tutaj przeprowadzona i stanowi w chwili obecnej dużą atrakcję turystyczną.Zagroda „Pszczyńskie Żubry”, bo o tym mowa powstała w nadleśnictwie Kobiór jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Stado żubrów rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10ha liczy 7 osobników. Można je podziwiać już na wejściu do ośrodka, gdzie chętnie przebywają wygrzewając się w słońcu i prezentują się w pełnej okazałości turystom. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy nie jest udostępniona zwiedzającym.

Zagroda "Pszczyńskie żubry" jest pierwszym w Polsce południowej Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa trwała trzy lata. Sąsiaduje z zamkniętym rezerwatem, który czasów drugiej wojny światowej nigdy nie był udostępniany turystom. Całość jest profesjonalnie przemyślana. Kompleks jest urządzony w taki sposób, aby odwzorowywał naturalne środowisko życia tych pięknych zwierząt. Duży park leśny jest ogrodzony siatką, która chowana w gęstwinie nie rzuca się w oczy i na około poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających o długości ok. 2 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są tablice informacyjne i edukacyjne, a także ławeczki.We wspomnianym miejscu, gdzie najczęściej można spotkać rodzinę żubrów wybudowana jest wiata, która stanowi zadaszenie dla miejsc siedzących umożliwiających odpoczynek przy kawie czy herbacie. Zamieszczona jest tutaj obszerna tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody znajduje się stara leśniczówka, w której została urządzona sali multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj licznych wycieczek ze szkół. Aby skorzystać z tej sali trzeba jednak termin rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem z uwagi na wielkie zainteresowanie.

Żubry są hodowane na tych terenach od kilkudziesięciu lat. Początek ho Do tej pory były jednak niedostępne dla zwiedzających – brakowało bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej poruszanie się turystów po terenie rezerwatu i podziwianie zwierząt. Początek hodowli dał car Aleksander II, który podarował księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI Rochbergowi 4 żubry w 1865 roku. Od tamtej pory zwierzęta są hodowane i ich liczba systematycznie się powiększa. W Polsce wyodrębnione są dwie linie hodowlane żubrów mianowicie białowieska i właśnie pszczyńska.

Zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny.

W najbliższym czasie zagroda będzie rozbudowywana o kolejną wiatę mającą zwiększyć komfort zwiedzających, planowane jest również założenie ogrodu dendrologicznego. Dla niepełnosprawnych zostanie dostosowana dwukilometrowa ścieżka dydaktyczna wokół zagrody. Na terenie zagrody działa punkt informacji turystycznej, sklep z wydawnictwami o ziemi pszczyńskiej i pamiątkami. Dla zmotoryzowanych dostępny jest duży parking przed wejściem do zagrody.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry
Rezerwat Żubrowisko

ul. Żrubów, Jankowice, Pszczyna
www.lasy.com.pl
Godziny zwiedzania: V-IX: wt-pt: 1.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00, X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, s, nd: 10.00-17.00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Tekst: Adam Iwiński
www.travel-serwis.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: