Żubrowisko w Jankowicach

Żubry w Jankowicach

(4.2 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jankowice koło Pszczyny w województwie śląskim, choć na pozór niczym się nie wyróżniają wśród wielu okolicznych wiosek, to jednak to tylko pozory właśnie. Znajdziesz tu wspaniałą atrakcję, która przyciąga sporo turystów, szczególnie tych rozkochanych w przyrodzie. To oczywiście żubrowisko w Jankowicach, które powstało na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Tym atrakcyjniejsze, że dostępne dla turystów indywidualnych bezpłatnie. A co oferuje? Zagrodę żubrów oraz ścieżkę z kładkami, którą można obejść mniejsze żubrowisko, w około 30 minut i pętelką wrócić na bezpłatny parking przy frontowym pastwisku.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Żubrowisko to tak naprawdę ogrodzona zagroda, na terenie której mieszka stado żubrów liczące 7 osobników. Zagroda ta ma powierzchnię 10 ha i tworzy je pastwisko dostępne z przodu oraz las z tyłu. Na pastwisku można podziwiać żubry najczęściej z rana, kiedy pasą się i wygrzewają w słońcu. To niezapomniana przygoda spotkać je w oko w oko w dzikiej scenerii, niemal na wolności. Zagrodę tę można obejść specjalnie przygotowaną ścieżką z kładkami, niedaleko której dostępny jest też paśnik w lesie, gdzie mieliśmy jeszcze większe szczęście podziwiać żubry wśród drzew, w ich naturalnym środowisku. Ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających ma długość około 2 km, a wzdłuż niej rozmieszczone są tablice informacyjne i ławeczki. Całość ogrodzona jest słabo widoczną siatką. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy żubrów nie jest udostępniona zwiedzającym, żyje nieco dalej, na ogromnym wybiegu w głębi lasu.Żubry w lesie
Żubry w lesie
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Ścieżka przy żubrowisku
Ścieżka przy żubrowisku

Żubrowisko w Jankowicach to pierwszy w Polsce południowej Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Sąsiaduje ze wspomnianym, zamkniętym rezerwatem, który od czasów II wojny światowej nie był udostępniany turystom. Przy pastwisku stoi wiata, z której można podziwiać zwierzęta nawet przy niepogodzie. Pozwala też odpocząć i urządzić piknik rodzinny. Na ogrodzeniu dostępna jest wielka tablica z informacjami na temat żubrów, ich historii sprowadzenia do Pszczyny oraz wiele ciekawostek przyrodniczych.
Na terenie zagrody stoi też stara leśniczówka, w której została urządzona sala multimedialna. Miejsce świetnie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających tutaj wycieczek ze szkół. Salę trzeba rezerwować.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Historia żubrów w pszczyńskich lasach

Żubry do Pszczyny sprowadził ponad 150 lat temu, w 1865 roku książę Jan Henryk XI Hochberg, który nie tylko na nie polował, ale i z sukcesem hodował. Sukcesem tak dużym, że stado ciągle się powiększało. Pierwsze 4 żubry zdobył od cara Aleksander II, z Puszczy Białowieskiej, w zamian za pszczyńskie jelenie. Nawet po I wojnie światowej pszczyńskie stado pozwoliło uratować białowieskie żubry, wtedy wytrzebione.Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

W Jankowicach przez długi czas żubry nie były dostępne dla zwiedzających, bo brakowało stosownej infrastruktury w rezerwacie. Od kilku już lat to się zmieniło i zagroda jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej skręcając w lewo z trasy KatowiceBielsko na wysokości Pszczyny. Planuje się tu również otworzyć ogród dendrologiczny. Na turystów czeka bezpłatny parking.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Karczma Wiejska w Jankowicach

W pobliżu żubrowiska polecam Karczmę Wiejską, stojącą dosłownie naprzeciwko. To miejsce leży na Szlaku Śląskie Smaki i naprawdę warte jest odwiedzenia! Oferuje pyszne jedzenie, swojskie. Zjesz tu pyszną roladę, kluski, ale także inne dania kuchni śląskiej. A do tego pyszną kopę jankowicką - deser na wypasie! Na dzieci czeka specjalny Bajtel Box.Karczma Wiejska
Karczma Wiejska
Szlak Śląskie Smaki
Szlak Śląskie Smaki

Zagroda Żubrów w Pszczynie

A jako, że jesteśmy w temacie żubrów, nie można tutaj pominąć Pokazowej Zagrody Żubrów w Parku Zabytkowym w Pszczynie, niedaleko Zamku. Znajduje się na terenie Dzikiej Promenady i oferuje nie tylko podziwianie żubrzej rodziny z bliska, ale także jeleni, danieli, kóz czy ptactwa. Na miejscu zaprasza też budynek ekspozycyjny z filmem o żubrach.

Zobacz też nasz film Zielone Śląskie, gdzie i żubry pszczyńskie Wam pokazujemy:

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-IX: wt-pt: 10.00-17.00, sb-nd: 10.00-20.00,
X-IV: wt-pt: 10.00-16.00, sb, nd: 10.00-17.00 (do zmierzchu)
Wstęp wolny: zwiedzanie zagrody i ścieżki dla turystów indywidualnych jest bezpłatne
Obejście ścieżki pętli z kładkami zajmuje około 30 minut
Ścieżka dostępna jest dla wózków, ale w dni z opadami może być błoto miejscami
Parking: bezpłatny

Adres

Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej
Rezerwat Żubrowisko
ul. Żubrów 151, Jankowice
tel. 32/ 211-54-06, tel. kom. 539-987-171
https://kobior.katowice.lasy.gov.pl/

GPS: 50°0'39N, 19°0'29E

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
50°0'39N, 19°0'29E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022