Katowice

Zdjęcia Katowic (55)

Katowice to stolica konurbacji górnośląskiej, leżąca w centralnej części województwa śląskiego, na skrzyżowaniu wielu tras, m.in. autostrady do Krakowa. Pobliskie miasta to Chorzów, Sosnowiec, Ruda Śląska i Mysłowice.Zarówno przyjazd do Katowic, jak i wyjazd do jakiegokolwiek miasta w okolicy bliższej i dalszej nie stanowi żadnego problemu. Niemal cały Górny Śląsk pokrywa gęsta sieć linii autobusowych, tramwajowych, PKS-ów i pociągów, umożliwiających dogodną komunikację.

Historia Katowic

Historia Katowic rozpoczęła się stosunkowo niedawno, toteż nie odnajdziemy tu zabytków gotyckich czy renesansowych, za to miasto oferuje wiele innych ciekawych atrakcji. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w połowie XIX wieku, wraz z rozwojem kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1865 i od tej pory Katowice szybko zyskiwały na znaczeniu. Wkrótce wyniesiono je do rangi powiatu. Pierwszy monumentalny obiekt powstał w latach 1856-58 i był to kościół ewangelicki, następnie wybudowano neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny w 1870 roku i kolejne budowle sakralne.Szczególnie intensywny rozwój Katowic nastąpił w latach międzywojennych, kiedy to Katowice stały się największym centrum gospodarczym w Polsce, a przy tym stolicą najbogatszego regionu. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu rosły nowe obiekty infrastruktury miejskiej, nowe dzielnice i osiedla willowe, wytyczając nowe kierunki w polskim budownictwie i rozwiązaniach architektonicznych.

Architektoniczne perełki

To w Katowicach powstał pierwszy w kraju wieżowiec, największa polska katedra - Archikatedra Chrystusa Króla, największy pomnik - Powstańców Śląskich, najbardziej oryginalna w swym kształcie Hala widowiskowo - sportowa - Spodek czy jedyna w Polsce wieża spadochronowa w Parku Kościuszki. Tym samym są to symbole miasta, rozpoznawane nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Miasto nadal prężnie się rozwija, o czym świadczą coraz to nowocześniejsze rozwiązania architektoniczne i techniczne, przykuwające oko, ale też znacznie ułatwiające życie, np. fascynujące biurowce, zmodernizowane rondo czy trasa średnicowa DTŚ. A przy tym Katowice uchodzące, podobnie jak cały Górny Śląsk, za miasto brudne i zadymione, oferuje wiele cennych pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym obszarów zielonych, jak rezerwat Las Murckowski, Dolina Trzech Stawów czy Park Kościuszki, a na granicy Katowic i Chorzowa słynny Park Śląski.

Zabytki w Katowicach

- Kościół NMP, ul. Mariacka - piękna, neogotycka budowla z 1870 roku, z wysoką strzelistą wieżą, stojąca w centrum miasta

- Kościół ewangelicki, ul. Warszawska 18 - Kościół Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsza budowla monumantalna w mieście, neoromańska, pochodząca z połowy XIX wieku- Katedra w Katowicach, ul. Wita Stwosza - Archikatedra Chrystusa Króla to neoklasycystyczna budowla z I połowy XX wieku, największa polska katedra, choć w planach miała mieć wyższą wieżę, na co nie zgodziły się ówczesne władze

- Kościół w Panewnikach, ul. Panewnicka 76 - okazała, neoromańska Bazylika Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP, świątynia słynie głównie z pięknej Szopki, którą można oglądać w okresie Bożonarodzeniowym

- Teatr Śląski w Katowicach, Rynek 2 - Teatr Stanisława Wyspiańskiego to budynek neoklasycystyczny z 1907 roku

- Spodek w Katowicach, Aleja Korfantego 35 - Hala Widowiskowo-Sportowa to charakterystyczna budowla o nietypowym kształcie przypominającym latający spodek pochodzi z II połowy XX wieku. Odbywają się tu koncerty, wystawy, targi, wydarzenia sportowe itp.

- Nikiszowiec - słynne górnicze osiedle leżące na południu Katowic, zbudowane na początku XX wieku, wg zmyślnego projektu braci Zillmann. Nikiszowiec to Pomnik Historii, a także jeden z Nowych Cudów Polski, leżący na Szlaku Zabytków Techniki

- Giszowiec - osiedle - ogród w Katowicach, powstałe w podobnym czasie co Nikiszowiec i zaprojektowane przez tych samych braci. Giszowiec również leży na Szlaku Zabytków Techniki

Atrakcje w Katowicach

- Rynek w Katowicach - niedawno pięknie zrewitalizowany plac w centrum miasta, z ławeczkami, zielenią i fontanną

- Altus w Katowicach, ul. Uniwersytecka 13 - najwyższy wieżowiec w mieście wybudowany w latach 2001-03, ma 29 pięter i 125 m wysokości. Siedzibę mają tu m.in: Centrum Filmowe Helios, fitness club, kawiarnie, sklepy, biura oraz czterogwiazdkowy Qubus Hotel z restauracją Sky Bar na ostatnim pietrze, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę Katowic.

- Rondo w Katowicach - rondo gen. Ziętka, jeden z symboli miasta, rondo powstało w 1965 roku, ale dopiero na początku XXI wieku przeszło gruntowną modernizację i zyskało wspaniały obecny wygląd. W 2006 roku zbudowano dwunawowy tunel, wtedy też powstała platforma Ronda ze szklaną kopułą. Na ostatnim poziomie kopuły znajduje się kawiarnia Oko Miasta z dwoma balkonami, z których można podziwiać zarówno wschody jak i zachody słońca.

- Dolina Trzech Stawów, ul. Murckowska - przyjemny i zielony teren rekreacyjny z Przystanią Sportów Wodnych na zarybionych stawach, biegną tu licznę trasy rowerowe i ścieżki spacerowe, a niedaleko powstało CH Trzy Stawy

- Las Murckowski - kompleks lasów leżących niemal w centrum Katowic

- Park Kościuszki, ul. Kościuszki - park w Katowicach z jedyną w Polsce wieżą spadochronową, stoi też tutaj drewniany kościół Św. Michała Archanioła z 1510 roku, przeniesiony tu w 1938 roku, tym sposobem jest to najstarsza świątynia w mieście

- Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1 - największa w Polsce galeria, przedstawiająca sztukę współczesną, w dawnych zabudowaniach koplani Wieczorek. Obiekt jest darmowy i leży na Szlaku Zabytków Techniki

Oficjalny portal Katowic

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2019-10-05 22:04:39

Katowice cały czas się rozwijają. Uważam, że w porównaniu z innymi miastami w Polsce, Katowice są w zdecydowanej czołówce najszybciej rozwijających się.

2018-01-22 18:26:55

Są miejsca w Katowicach, z których wolałabym uciec, ale są takie, o których myślę dniem i nocą

2017-07-05 08:23:15

Ocena "urody" danego miasta jest często bardzo subiektywna, 9 na 10 zapytanych osób odpowie iż Katowice są brzydkie i zakorkowane i niestety, ale mają rację. Wielokrotnie miałem okazję tam bywać i nie wyrozniają się niczym szczególnym oprócz słynnego Spodka, trudno mówić o ich pięknie czy zabytkach bo po prostu ich nie ma.

Ślązaczka
2017-06-26 18:16:50

Dobrze są określone ostatnie dwie osoby jako nowicjusze, ponieważ nie kochają i nie znają tych pięknych miejsc od podstaw, a więc nie mają cudownych wspomnień związanych z Katowicami. To jednak jest moje Piękne Miasto,  zawsze takie było i będzie, a te nowoczesne budowle może są ładne, ale nie robią na mnie wielkiego wrażenia, ponieważ takie zalewają cały nowoczesny świat, czyli to już jest betonowy i szklany standard. Nie dajmy się za bardzo ponieść temu prądowi, bo zatracimy to co jest naprawdę nasze!!!

2017-06-26 08:54:42

Faktycznie jest o niebo lepiej niż mailo to miejsce jeszcze kilakanaście lat temu, co nie zmienia faktu iż moim zdaniem Katowice w dalszym ciągu są smutnymmiastem który nie ma zbyt wiele do zaoferowania pod wzgledem turystycznym.

2017-06-20 11:54:04

Zgadza się, rozwijają się i zaczyna być coraz lepiej :) bez porównania z tym, co było jeszcze kilka lat temu... Można nawet powiedzieć, że Katowice to naprawdę fajne miejsce na weekendowy wypad z rodzinką, czy znajomymi. Jakby ktoś się wybierał do nas na wycieczkę to polecam hostel Mariacka 13 http://mariacka13.pl/ moi znajomi spoza Śląska byli zachwyceni.

Edytowano: 2017-06-20 12:00:38

2016-01-06 20:07:39

Coraz ładniejsze są Katowice.

2015-03-13 15:12:20

Po prostu kocham to miejsce

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: