Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Katowice atrakcje. Lista miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Aktualizacja: 2023-12-27
Rynek w Katowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Katowice to nowoczesna stolica konurbacji górnośląskiej. Leży w centralnej części województwa śląskiego, na skrzyżowaniu wielu tras, m.in. autostrady do Krakowa. Zarówno przyjazd tutaj, jak i wyjazd do jakiegokolwiek miasta w okolicy bliższej i dalszej nie stanowi żadnego problemu, choć drogi bywają zakorkowane. Niemal cały Górny Śląsk pokrywa gęsta sieć linii autobusowych, tramwajowych, PKS-ów i pociągów, umożliwiających dogodną komunikację.

Jakkolwiek do miasta nie wjedziesz, zaskoczy Cię architektura miasta, wśród modernistycznych i oryginalnych budowli, sterczą nowoczesne twory i przeszklone biurowce, które często zaskakują ładną aranżacją przestrzeni wokół, z zielonymi oazami. Robi się wiele, by poprawić wizerunek miasta, szczególnie w centrum. Pamiętam, jak wyglądały okolice Rynku, gdy dojeżdżałam na studia. Dziś to zupełnie inne Katowice, a spacer w tych okolicach jest dużo przyjemniejszy niż kilkanaście lat temu.

Nikiszowiec
Nikiszowiec

Symbole miasta

To w Katowicach powstał pierwszy w kraju wieżowiec. A ponadto stoi tu największa polska katedra, czyli Archikatedra Chrystusa Króla czy największy pomnik - Powstańców Śląskich. Również to miasto szczyci się najbardziej oryginalną w swym kształcie Halą widowiskowo - sportową. To słynny Spodek! W Parku Kościuszki powstała jedyna w Polsce wieża spadochronowa. To wszystko sprawia, że miejsce jest wyjątkowe, a te obiekty stały się jednocześnie symbolami miasta. Rozpoznawalnymi nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Oko Miasta
Oko Miasta
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

Atrakcje w Katowicach

Stolica Górnego Śląska może nie kojarzy się bardzo z turystyką, a jednak atrakcji tu naprawdę nie brakuje. Może wciąż niewiele osób nie postrzega  tego miasta jako celu podróży. Są jednak miejsca, które zdecydowanie zasługują na zainteresowanie i bliższe poznanie. Zobacz najlepsze atrakcje Katowic!

Nikiszowiec

Nikiszowiec zwany powszechnie Nikiszem, to słynne górnicze osiedle katowickie, leżące w południowej części miasta. Zbudowane zostało na początku XX wieku, wg zmyślnego projektu kuzynów - Emila i Georga Zillmannów. Osiedle górnicze stanowi Pomnik Historii, a także jeden z Nowych Cudów Polski, leżący na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Koniecznie skieruj tu swe kroki ze względu na bardzo ciekawą zabudowę i zabytkowe familoki z czerwonej cegły. Serce Nikisza stanowi Plac Wyzwolenia. Tu możesz podziwiać architekturę i rozkoszować się smakiem słodkości z miejscowej kawiarni. Nie zapomnij też o Muzeum na Nikiszowcu, gdzie poznasz dawne mieszkanie górników czy pralnię, w której spotykały się ich żony. To jedna z nietypowych atrakcji, które wzbudzają zachwyt nie tylko wśród mieszkańców regionu, ale również spoza granic wojwództwa i nawet kraju.
Adres: ul. Św. Anny i inne

Nikiszowiec
Nikiszowiec
Nikiszowiec
Nikiszowiec

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie to fantastyczny, nowoczesny kompleks turystyczny, który ma siedzibę w dawnej kopalni węgla Katowice. To jedna z największych atrakcji Katowic. Świetnie zrewitalizowana i zaprojektowana przestrzeń pozwala docenić zabytek techniki i cieszyć się z zielonej przestrzeni wokół i strefy kultury. Oczywiście najważniejsze i najcenniejsze są wystawy, przybliżające historię i sztukę regionu. Na mnie największe wrażenie zrobiła ta przedstawiająca trudne dzieje regionu, ale również sakralna niesie wiele emocji.
Adres: ul. Dobrowolskiego 1

Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ŚCWiS to muzeum poświęcone strajkowi i historii pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. Mieści się ono w dzielnicy Brynów, w sąsiedztwie Kopalni Wujek, obok Pomnika Krzyża. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem Muzeum wzbudza pamięć o tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce 16 grudnia 1981 roku, kiedy w czasach komuny padły strzały. To pluton specjalny ZOMO zaatakował strajkujących górników. Na miejscu zastrzelono 6 pracowników, 3 kolejnych zmarło w szpitalach, a 23 zostało postrzelonych. W efekcie tych wydarzeń zginęło 9 osób! Zdecydowanie to miejsce warto zwiedzić w Katowicach.
Adres: ul. Wincentego Pola 38

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to świetna atrakcja dla dzieci, która od 2019 roku dostępna jest w dawnej, katowickiej Fabryce Porcelany. Przeżyjesz tu wspaniałą, rodzinną przygodę. Polecam Ci gorąco to miejsce. Dzieci zabawią się w kolorowej krainie, a Ty przeniesiesz się do czasów dzieciństwa i do kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa"​. Warto się udać do tej krainy zabawy.
Adres: ul. Porcelanowa 23

Bajka Pana Kleksa w Katowicach
Bajka Pana Kleksa w Katowicach
Katowice, Fabryka Porcelany
Katowice, Fabryka Porcelany

Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów to przyjemny i zielony teren rekreacyjny z Przystanią Sportów Wodnych na zarybionych stawach, biegną tu liczne trasy rowerowe i ścieżki spacerowe, a niedaleko powstało CH Trzy Stawy
Adres: ul. Murckowska

Katowice - Dolina Trzech Stawów
Katowice - Dolina Trzech Stawów

Giszowiec w Katowicach

To drugie obok Nikiszowca osiedle, ale zaaranżowane zupełnie inaczej, jako osiedle - ogród. Powstało nieco wcześniej niż Nikiszowiec, a zaprojektowane zostało przez tych samych kuzynów Zillmannów. Giszowiec również leży na Szlaku Zabytków Techniki
Adres: ul. Barbórki, ul. Gościnna i inne

Szlak Zabytków Techniki - Giszowiec
Szlak Zabytków Techniki - Giszowiec

Park Kościuszki w Katowicach

Park Kościuszki w Katowicach to ciekawa zielona przestrzeń miasta, z jedyną w Polsce wieżą spadochronową. Stoi też tutaj drewniany kościół Św. Michała Archanioła z 1510 roku, przeniesiony tu w 1938 roku. Tym sposobem jest to najstarsza świątynia w mieście
Adres: ul. Kościuszki

Katowice - Park Kościuszki
Katowice - Park Kościuszki
Katowice
Katowice

Galeria Szyb Wilson

Galeria Szyb Wilson to największa galeria w Polsce, przedstawiająca sztukę współczesną. Powstała na terenie dawnej kopalni Wieczorek. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania bezpłatnie i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Warto ty wstąpić podczas wizyty w Katowicach.
Adres: ul. Oswobodzenia 1

Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson
Katowice - Szyb Wilson
Katowice - Szyb Wilson

Rynek

Katowicki Rynek w ostatnich latach został bardzo ładnie zrewitalizowany. To plac w centrum miasta, z ławeczkami, zielenią i fontanną. Również szersza okolica rynku doczekała się wreszcie dużo przyjemniejszego wizerunku.

Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach

Spodek w Katowicach

Spodek czyli katowicka Hala Widowiskowo-Sportowa to charakterystyczna budowla o nietypowym kształcie przypominającym latający spodek. Budowla pochodzi z II połowy XX wieku. Odbywają się tu koncerty, wystawy, targi, wydarzenia sportowe itp.
Adres: Aleja Korfantego 35

Katowice Spodek
Katowice Spodek

Rondo w Katowicach 

Rondo gen. Ziętka to jeden z symboli miasta, rondo powstało w 1965 roku, ale dopiero na początku XXI wieku przeszło gruntowną modernizację i zyskało wspaniały obecny wygląd. W 2006 roku zbudowano dwunawowy tunel, wtedy też powstała platforma Ronda ze szklaną kopułą. Na ostatnim poziomie kopuły znajduje się kawiarnia Oko Miasta z dwoma balkonami, z których można podziwiać zarówno wschody jak i zachody słońca.

Spodek
Spodek

Bazylika w Panewnikach

Okazała, neoromańska Bazylika Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach Panewnikach słynie w szerokiej okolicy głównie z pięknej Szopki, którą można oglądać w okresie Bożonarodzeniowym. W tym czasie dostępna jest tu również żywa szopka ze zwierzętami.
Adres: Kościół Św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP, ul. Panewnicka 76

Panewniki
Panewniki
Panewniki
Panewniki

Kościół Mariacki w Katowicach

Kościół NMP w Katowicach to tzw. kościół Mariacki. Jest to piękna, neogotycka budowla z 1870 roku, z wysoką strzelistą wieżą. Stoi w centrum miasta. Również sama ulica Mariacka to sama w sobie atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć.
Adres: Kościół NMP, ul. Mariacka

Katowice, ulica Mariacka
Katowice, ulica Mariacka

Kościół ewangelicki w Katowicach

Kościół ewangelicki w Katowicach czyli kościół Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsza budowla monumentalna w mieście, przy okazji odznaczająca się wielką urodą. Wybudowana w połowie XIX wieku, reprezentuje styl neoromański.
Adres: Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Warszawska 18

Katedra w Katowicach 

Archikatedra Chrystusa Króla to neoklasycystyczna budowla z I połowy XX wieku, to największa polska katedra, choć w planach miała mieć sporo wyższą wieżę, na co nie zgodziły się ówczesne władze
Adres: Archikatedra, ul. Wita Stwosza

Katowice - katedra
Katowice - katedra

Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach to budynek neoklasycystyczny z 1907 roku, stoi przy Rynku i prezentuje się efektownie
Adres: Rynek 2

Teatr Śląski w Katowicach
Teatr Śląski w Katowicach

Las Murckowski w Katowicach

Duży kompleks lasów leżących niemal w centrum Katowic

Altus w Katowicach

Altus to najwyższy wieżowiec w mieście na dzień dzisiejszy (2021) wybudowany w latach 2001-03. Ma on 30 kondygnacji i 125 metrów wysokości. Siedzibę mają tu m.in: Centrum Filmowe Helios, fitness club, kawiarnie, sklepy, biura oraz czterogwiazdkowy Qubus Hotel z restauracją Sky Bar na ostatnim piętrze, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę Katowic
Adres: ul. Uniwersytecka 13

A czy wiesz, że z Katowic pociągiem w 3 godziny dojedziesz do Ołomuńca - jednego z najpiękniejszych miast w Czechach? Zobacz najlepsze atrakcje Ołomuńca!

Jarmark na rynku w Katowicach

Każdego roku w listopadzie na rynku rozkłada się jarmark bożonarodzeniowy, który trwa aż do stycznia. Oferuje nie tylko możliwość zakupu świątecznych prezentów, ale również zabawy: na lodowisku, diabelskim młynie czy kosztując zimowych specjałów.
Adres: Rynek

Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach

Jarmark na Nikiszu

Przez jeden weekend w grudniu Nikiszowiec wypełnia się kramami i cudownym rękodziełem. To słynne osiedle jest wówczas ślicznie rozświetlone, brzmi dźwiękami kolęd i pozwala rozkoszować się pięknym cudnych produktów i niezapomnianym klimatem Świąt Bożego Narodzenia.
Adres: Plac Wyzwolenia

Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Park Śląski i Zoo

Na granicy Chorzowa i Katowic powstał w latach 50. XX wieku ogromny park, który stanowi zielone serce konurbacji. Oferuje on mnóstwo atrakcji, jak choćby plażę nad stawem, nizinną kolejkę linową zwaną Elka, Ogród Japoński, Planetarium, rodzinny park rozrywki Legendia (tzw. wesołe miasteczko) oraz Śląski Ogród Zoologiczny, słynący obecnie m.in. z pingwinów, gepardów i szympansów. Wiele wybiegów zaskakuje pomysłowością i nowymi rozwiązaniami, ale wciąż kilka przydałoby się odnowić. To wielka przyjemność spacerować na terenie parku o każdej porze roku.

Śląskie Zoo
Śląskie Zoo
Śląskie Zoo
Śląskie Zoo
Śląskie Zoo
Śląskie Zoo

Zielone miasto

Miasto bardzo prężnie się rozwija, o czym świadczą coraz to nowocześniejsze rozwiązania architektoniczne i techniczne. Przykuwają oko, ale też znacznie ułatwiają życie, np. fascynujące biurowce, zmodernizowane rondo czy trasa średnicowa DTŚ. A przy tym Katowice uchodzące, podobnie jak cały Górny Śląsk, za miasto brudne i zadymione, oferuje wiele cennych pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym obszarów zielonych. Jedną z atrakcji przyrodnicznych jest rezerwat Las Murckowski. Ciekawe tereny rekreacyjne to również Dolina Trzech Stawów czy Park Kościuszki. Zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc w Katowicach, położonym na granicy miasta, jest słynny Park Śląski. Braknie weekendu, by poznać dobrze to miejsce. Oferuje mnóstwo ścieżek spacerowych i ciekawostek.

Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Historia Katowic

Historia Katowic rozpoczęła się stosunkowo niedawno, toteż nie odnajdziemy tu zabytków gotyckich czy renesansowych, za to miasto oferuje wiele innych ciekawych atrakcji. Intensywny rozwój Katowic trwał w XIX i XX wieku. Rozpoczął się wraz z rozwojem kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1865 i od tej pory Katowice szybko zyskiwały na znaczeniu. Wkrótce wyniesiono je do rangi powiatu. 

Pierwszy monumentalny obiekt powstał w latach 1856-58 i był to kościół ewangelicki, następnie wybudowano neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny w 1870 roku i kolejne budowle sakralne. Szczególnie intensywny rozwój Katowic nastąpił w latach międzywojennych, kiedy to Katowice stały się największym centrum gospodarczym w Polsce, a przy tym stolicą najbogatszego regionu. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu rosły nowe obiekty infrastruktury miejskiej, nowe dzielnice i osiedla willowe, wytyczając nowe kierunki w polskim budownictwie i rozwiązaniach architektonicznych. Dziś Katowice to miasto nowoczesne, pełne ciekawych miejsc.

Rynek
Rynek

Noclegi w Katowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Muzeum Śląskie w Katowicach
Nikiszowiec
Nikiszowiec
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Rynek w Katowicach
Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Nikiszowiec
Nikiszowiec
Fabryka Porcelany w Katowicach
Katowice drewniany kościół
Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach
Symbole Katowic
Spodek w Katowicach
Katowice
Tradycja i nowoczesność
Galeria handlowa
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Jarmark na Nikiszu
Rondo w Katowicach
Statek w Katowicach
Chorzowska 50
Katowice
Muzeum Śląskie
Tunel
Nowy dworzec w Katowicach
Rynek w Katowicach
Aleja Korfantego w Katowicach
Katowice
Katowice
Katowice archikatedra
Katowice - katedra
Papież jan Paweł II w Katowicach
Szyb Wilson
Katowice
Park Kościuszki w Katowicach
Nikiszowiec
Katowice - Nikiszowiec
Bazylika w Katowicach Panewnikach
Szopka na terenie Kalwarii w Panewnikach
Nikiszowiec, Muzeum
Trzy Stawy
Śląskie Zoo
Śląskie Zoo
(4.1 głosów: 261)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 261)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zauważam sporą poprawę Katowic w ostatnich 20 latach, centrum zdecydowanie wypiękniało, rynek z miejsca, po którym strach było chodzić, stało się miejscem przyjaznym, nowoczesnym i pełnym zieleni
Avatar użytkownika violus
violus

Coraz ładniejsze są Katowice.

Daniel Szlachta

Po prostu kocham to miejsce

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024