Muzeum na Nikiszowcu

Muzeum na Nikiszowcu

(4.8 głosów: 5)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dawna pralnia na Nikiszu

Na słynnym Nikiszowcu w Katowicach, nazywanym popularnie Nikiszem, przy ulicy Rymarskiej, niemal przy głównym Placu Wyzwolenia, odnaleźć można ciekawe Muzeum. To Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta. Muzeum siedzibę ma w dawnej pralni - zabytkowym, pięknie zrewitalizowanym budynku, dlatego prócz tego, że poznasz tu wycinek historii Katowic, to poczujesz zarazem atmosferę pralni i magla, które tutaj się mieściły.Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Woda i mydło najlepsze bielidło

Dawna pralnia stoi na dzisiejszej ulicy Rymarskiej. Kiedyś korzystali z niej wszyscy mieszkańcy osiedla, bo w domach nie było łazienek. Stały tu wielkie koryta z kranami, w których kobiety prały brudną odzież, często przy użyciu tary, czyli waszbretu albo rumpli . Przynosiły ją w koszach, zwanych po śląsku waszkorbami. Woda z kranu leciała gorąca, dzięki kopalnianej ciepłowni. Można nawet było gotować bieliznę w specjalnych kotłach, zwanych kastrolami. Był tutaj również elektryczny magiel - urządzenie do prasowania, a właściwie wałkowania - manglowania. Z tych urządzeń korzystano do lat 80. XX wieku.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Wystawa w Muzeum na Nikiszowcu zawiera zdjęcia z pralni i magla oraz urządzenia wtedy używane na co dzień przez kobiety. Nosi ona ciekawy tytuł "Woda i mydło najlepsze bielidło".Muzeum Historii Miasta Katowic na Nikiszowcu
Muzeum Historii Miasta Katowic na Nikiszowcu

U nos w doma na Nikiszu

To ciekawy tytuł drugiej wystawy w Muzeum na Nikiszowcu. W kilku izbach mieszkania zobaczyć można dawne, tradycyjne wyposażenie typowego mieszkania na Nikiszowcu, które składało się z 3 izb - kuchni z piecem i byfyjem, pokoju reprezentacyjnego z ołtarzykiem i stołem oraz sypialni z wielkim łożem i okazałą toaletką z trójdzielnym lustrem. Towarzyszą temu przedmioty z epoki, a całość to jakby dom mojej babci, do którego myślami przenosi mnie wizyta w Muzeum. Różni się tylko układ pomieszczeń, bo babcia nie mieszkała w mieszkaniu na Nikiszowcu, tylko w domu w Piekarach Śląskich, ale liczba izb i ich wystrój są bardzo podobne. To prawdziwa podróż sentymentalna.

Muzeum na Nikiszowcu - filia Muzeum Historii Katowic
Muzeum na Nikiszowcu - filia Muzeum Historii Katowic
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu - Dział Etnologii Miasta
Muzeum na Nikiszowcu - Dział Etnologii Miasta

Wokół mistrzów Grupy Janowskiej

To trzecia wystawa w Muzeum na Nikiszowcu. To galeria obrazów miejscowych artystów malarzy, którzy zostali nazwani Grupą Janowską. Początkowo to grupy należeli: Teofil Ociepka, Ewald Gawlik, Paweł Wróbel, Erwin Sówka, Leopold Wróbel, Eugeniusz Bąk, Paweł Stolorz, Antoni Jaromin, Bolesław Skulik, Gerard Urbanek. Grupa Janowska funkcjonuje do dziś i spotyka się w Filii MDK "Szopienice – Giszowiec" w Katowicach. Obecnie tworzą ją: Sabina Pasoń, Stefania Krawiec, Sylwia Gromacka-Staśko, Jan Czylok, Antoni Długi, Janusz Gawlik, Andrzej Górnik, Grzegorz Haiski, Jan Jagoda, Czesław Jurkiewicz, Paweł Kurzeja, Andrzej Lubowiecki, Zdzisław Majerczyk, Dieter Nowak, Piotr Porada i Artur Śmieja. Grupa Janowska to prawdziwy fenomen w skali europejskiej, a nawet światowej.Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Szlak Zabytków Techniki i Muzeum Śląskie

Niedaleko Nikiszowca warto odwiedzić też inne bardzo ciekawe muzeum w Katowicach, a mianowicie Muzeum Śląskie, mieszczące się na terenie dawnej Kopalni Katowice, zarówno samo otoczenie, jak i wystawy są tutaj niezwykle ciekawe i inspirujące. Obydwa muzea znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki, obok innych blisko 40 obiektów.

Muzeum na Nikiszowcu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne, wt-pt 10.00-18.00
sb-nd i święta 11.00-15.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 20 zł
We wtorki zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny

Adres

Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta
ul. Rymarska 4, Katowice
tel. 32/ 353-95-59
www.mhk.katowice.pl
Punkt Informacji Turystycznej w Katowicach-Nikiszowcu
tel. 32/ 255/14/80

GPS: 50°14'39N, 19°4'55E

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°14'39N, 19°4'55E
04 listopad 2016
31 marzec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mirosław
16 marzec 2021 18:50
Warto się wybrać do tego muzeum,i zapoznać się z historią nikisza.
Anna Piernikarczyk
16 marzec 2021 10:53
Muzeum na Nikiszu to niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum, które przenosi do realiów poprzedniego wieku

Muzeum na Nikiszowcu na blogu

Nikisz i Muzeum Śląskie idealne na rodzinną sobotę

Nie wiesz, jak spędzić sobotę z rodziną? Masz dość telewizora? Polecam Ci wizytę w Katowicach, gdzie czekają na Ciebie interesujące obiekty Szlaku Zabytków Techniki. To unikatowy Nikiszowiec z oddziałem Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Śląskie - wspaniały kompleks turystyczny. Zobacz naszą relację z tych miejscówek!

15 marzec 2021 13:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację