Bazylika w Piekarach Śląskich, Anna Piernikarczyk

Opis Piekar Śląskich

Piekary Śląskie to miasto w województwie śląskim, leżące 10 km od Tarnowskich Gór i 6 km od Bytomia, niedaleko autostrady A1 i Jeziora Świerklaniec. Biegnie tędy Droga Św. Jakuba. Najstarsze pisane wzmianki o Piekarach pochodzą z XI wieku, gdzie wymieniane są jako osada służebna grodu bytomskiego. Piekary są największym na Górnym Śląsku i drugim w Polsce po Jasnej Górze miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Tradycja ta sięga XVII wieku i łączy się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej.Piekary Śląskie słyną też z bogatej kultury i tradycji górnośląskiej. Do dnia dzisiejszego kilkanaście mieszkanek tego miasta ubiera codziennie oryginalne, dziedziczone po przodkach stroje ludowe. Taki śląski strój waży aż 8 kg, a założenie go zajmuje około godziny. Kobiety te nazywane są chopionami (od ubrania "po chłopsku").

Bazylika Piekary Śląskie

Zabytki w Piekarach Śląskich

- Bazylika w Piekarach - kościół NMP i św. Bartłomieja, ul. Ks. Ficka 7 - w centrum miasta stoi potężna bazylika z XIX wieku, z dwoma wysokimi wieżami, otoczona murem z rzeźbami apostołów, to słynne  Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego pielgrzymują pątnicy z całego Śląska, do cudownego Obrazu Matki Bożej, zimą na Rajskim Placu przy Bazylice powstaje żywa szopka

- Piekarska Kalwaria , Park Góra Kalwaria, ul. Popiełuszki - kalwaria powstała pod koniec XIX wieku obok bazyliki, park kryje kaplice różańcowe i drogę krzyżową, cudowne źródełko oraz piękny neogotycki kościół kalwaryjski. To właśnie tutaj każdego roku przybywa tysiące pielgrzymów - mężczyzn w ostatnią niedzielę maja i kobiet w niedzielę po 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Poza tymi głównymi świętami odbywa się mnóstwo mniejszych pielgrzymek, zorganizowanych i prywatnych. Pielgrzymów wchodzących na kalwaryjskie wzgórze wita Jan Paweł II - rzeźbiona postać niestrudzonego pielgrzyma do Pani Piekarskiej i najznamienitszego piekarskiego Honorowego Obywatela.

- Kościół kalwaryjski Przemienienia Pańskiego (ul. Popiełuszki 4) - neogotycka budowla z XIX wieku, obecnie kościół parafialny Zmartwychwstania Pańskiego.

- Kościół Świętych Piotra i Pawła, Brzozowice-Kamień, ul. Nankera 221 - kościół wzniesiony w latach 1898-99 w stylu neogotyckim.

wnętrze bazyliki

Atrakcje w Piekarach Śląskich

- Kopiec Wyzwolenia w Piekarach, ul. Wyzwolenia - patriotyczne miejsce pamięci upamiętniające powstania i powstańców śląskich

- Schrony bojowe w okolicach Piekar Śląskich - schrony z okresu II wojny światowej, np. na Wymysłowie

wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich

Oficjalna strona Piekar Śląskich

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°23'2" N, 18°56'36" E
Śląskie
2020-01-08
2020-02-03 02:00

Piekary Śląskie na blogu

Zdjęcie Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie to ciekawe miejsce spacerowe, polecamy Kopiec Wyzwolenia - miejsce pamięci powstańczych zrywów Polaków, oczywiście piekarską Bazylikę słynną w całej Polsce z cudownym Obrazem MB Piekarskiej, który od wieków cudami słynie i Kalwarię, na której kilka razy w roku zbierają się tłumy pielgrzymów podczas pielgrzymek stanowych i nie tylko. …
Atrakcje · 2014-03-04 10:16:45

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą