Opis Piekar Śląskich

Piekary Śląskie to miasto w województwie śląskim, leżące 10 km od Tarnowskich Gór i 6 km od Bytomia, niedaleko autostrady A1 i Jeziora Świerklaniec. Biegnie tędy Droga Św. Jakuba. Najstarsze pisane wzmianki o Piekarach pochodzą z XI wieku, gdzie wymieniane są jako osada służebna grodu bytomskiego. Piekary są największym na Górnym Śląsku i drugim w Polsce po Jasnej Górze miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Tradycja ta sięga XVII wieku i łączy się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej.Piekary Śląskie słyną też z bogatej kultury i tradycji górnośląskiej. Do dnia dzisiejszego kilkanaście mieszkanek tego miasta ubiera codziennie oryginalne, dziedziczone po przodkach stroje ludowe. Taki śląski strój waży aż 8 kg, a założenie go zajmuje około godziny. Kobiety te nazywane są chopionami (od ubrania "po chłopsku").

Bazylika Piekary Śląskie
Bazylika Piekary Śląskie

Zabytki w Piekarach Śląskich

- Bazylika w Piekarach - kościół NMP i św. Bartłomieja, ul. Ks. Ficka 7 - w centrum miasta stoi potężna bazylika z XIX wieku, z dwoma wysokimi wieżami, otoczona murem z rzeźbami apostołów, to słynne  Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego pielgrzymują pątnicy z całego Śląska, do cudownego Obrazu Matki Bożej, zimą na Rajskim Placu przy Bazylice powstaje żywa szopka

- Piekarska Kalwaria , Park Góra Kalwaria, ul. Popiełuszki - kalwaria powstała pod koniec XIX wieku obok bazyliki, park kryje kaplice różańcowe i drogę krzyżową, cudowne źródełko oraz piękny neogotycki kościół kalwaryjski. To właśnie tutaj każdego roku przybywa tysiące pielgrzymów - mężczyzn w ostatnią niedzielę maja i kobiet w niedzielę po 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Poza tymi głównymi świętami odbywa się mnóstwo mniejszych pielgrzymek, zorganizowanych i prywatnych. Pielgrzymów wchodzących na kalwaryjskie wzgórze wita Jan Paweł II - rzeźbiona postać niestrudzonego pielgrzyma do Pani Piekarskiej i najznamienitszego piekarskiego Honorowego Obywatela.

Bzylika w Piekarach
Piekary Śląskie bazylika
Piekary Śląskie


- Kościół kalwaryjski Przemienienia Pańskiego (ul. Popiełuszki 4) - neogotycka budowla z XIX wieku, obecnie kościół parafialny Zmartwychwstania Pańskiego.

- Kościół Świętych Piotra i Pawła, Brzozowice-Kamień, ul. Nankera 221 - kościół wzniesiony w latach 1898-99 w stylu neogotyckim.

wnętrze bazyliki
wnętrze bazyliki


Atrakcje w Piekarach Śląskich

- Kopiec Wyzwolenia w Piekarach, ul. Wyzwolenia - patriotyczne miejsce pamięci upamiętniające powstania i powstańców śląskich

- Schrony bojowe w okolicach Piekar Śląskich - schrony z okresu II wojny światowej, np. na Wymysłowie

wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich
wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich

Oficjalna strona Piekar Śląskich

Piekary Śląskie papież na Kalwarii Piekary Śląskie kalwaria Piekary Śląskie kopiec Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia szopka na Rajskim Placu szopka w Bazylice Piekary Śląskie Piekary Śląskie Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec Piekary Śląskie Bazylika w Piekarach Śląskich Piekary Śląskie Piekary Śląskie rajski plac Piekary Śląskie Piekary Śląskie Piekary Śląskie sanktuarium Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież Piekary Śląskie Piekary Śląskie Piekary Śląskie Piekary Śląskie Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Piekarach Śląskich. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Piekary Śląskie na blogu

Zdjęcie Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie to ciekawe miejsce spacerowe, polecamy Kopiec Wyzwolenia - miejsce pamięci powstańczych zrywów Polaków, oczywiście piekarską Bazylikę słynną w całej Polsce z cudownym Obrazem MB Piekarskiej, który od wieków cudami słynie i Kalwarię, na której kilka razy w roku zbierają się tłumy pielgrzymów podczas pielgrzymek stanowych i nie tylko. …
Wokół turystyki · 2014-03-04 10:16:45

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021