Piekary Śląskie. Atrakcje, które warto zwiedzić

Bazylika w Piekarach Śląskich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Piekary Śląskie to miasto w województwie śląskim, leżące 10 km od Tarnowskich Gór i 6 km od Bytomia, niedaleko autostrady A1 i Jeziora Świerklaniec. Biegnie tędy Droga Św. Jakuba. Najstarsze pisane wzmianki o Piekarach pochodzą z XI wieku, gdzie wymieniane są jako osada służebna grodu bytomskiego. Piekary są największym na Górnym Śląsku i drugim w Polsce po Jasnej Górze miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Tradycja ta sięga XVII wieku i łączy się z cudownym Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej.

Piekary Śląskie słyną też z bogatej kultury i tradycji górnośląskiej. Do dnia dzisiejszego kilkanaście mieszkanek tego miasta ubiera codziennie oryginalne, dziedziczone po przodkach stroje ludowe. Taki śląski strój waży aż 8 kg, a założenie go zajmuje około godziny. Kobiety te nazywane są chopionami (od ubrania "po chłopsku").

Bazylika Piekary Śląskie
Bazylika Piekary Śląskie


Zabytki w Piekarach Śląskich

- Bazylika w Piekarach - kościół NMP i św. Bartłomieja, ul. Ks. Ficka 7 - w centrum miasta stoi potężna bazylika z XIX wieku, z dwoma wysokimi wieżami, otoczona murem z rzeźbami apostołów, to słynne  Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego pielgrzymują pątnicy z całego Śląska, do cudownego Obrazu Matki Bożej, zimą na Rajskim Placu przy Bazylice powstaje żywa szopka

- Piekarska Kalwaria , Park Góra Kalwaria, ul. Popiełuszki - kalwaria powstała pod koniec XIX wieku obok bazyliki, park kryje kaplice różańcowe i drogę krzyżową, cudowne źródełko oraz piękny neogotycki kościół kalwaryjski. To właśnie tutaj każdego roku przybywa tysiące pielgrzymów - mężczyzn w ostatnią niedzielę maja i kobiet w niedzielę po 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Poza tymi głównymi świętami odbywa się mnóstwo mniejszych pielgrzymek, zorganizowanych i prywatnych. Pielgrzymów wchodzących na kalwaryjskie wzgórze wita Jan Paweł II - rzeźbiona postać niestrudzonego pielgrzyma do Pani Piekarskiej i najznamienitszego piekarskiego Honorowego Obywatela.

Bzylika w Piekarach
Bzylika w Piekarach

- Kościół kalwaryjski Przemienienia Pańskiego (ul. Popiełuszki 4) - neogotycka budowla z XIX wieku, obecnie kościół parafialny Zmartwychwstania Pańskiego.

- Kościół Świętych Piotra i Pawła, Brzozowice-Kamień, ul. Nankera 221 - kościół wzniesiony w latach 1898-99 w stylu neogotyckim.

Piekary Śląskie bazylika
Piekary Śląskie
wnętrze bazyliki


Atrakcje w Piekarach Śląskich

- Kopiec Wyzwolenia w Piekarach, ul. Wyzwolenia - patriotyczne miejsce pamięci upamiętniające powstania i powstańców śląskich

- Schrony bojowe w okolicach Piekar Śląskich - schrony z okresu II wojny światowej, np. na Wymysłowie

wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich
wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich

Oficjalna strona Piekar Śląskich

Noclegi w Piekarach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Piekary Śląskie papież na Kalwarii
Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kopiec
Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia
szopka na Rajskim Placu
szopka w Bazylice
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec
Piekary Śląskie
Bazylika w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie rajski plac
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie sanktuarium
Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 61)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024