Szopka w Piekarach na Rajskim Placu, Anna Piernikarczyk

Na Rajskim Placu obok Bazyliki w Piekarach Śląskich, która stanowi słynne na całym Górnym Śląsku Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w okresie Bożego Narodzenia powstaje piękna szopka. To zarazem szopka żywa i ruchoma. Piekarskie Betlejem to nie jest tylko tradycyjna szopka, jakie znamy z kościołów, bowiem tutaj, prócz Rodziny Świętej, jest też tradycyjna rodzina górnicza, a rolę trzech króli pełnią trzej polscy władcy z rodu Piastów.

Na ruchomej platformie pojawiają się też postaci z historii Śląska i Polski, Święci i Błogosławieni: Jan Paweł II, ks. Popiełuszko, Jadwiga Śląska, Królowa Jadwiga, król Jan III Sobieski, Augustyn Kordecki czy kardynał August Hlond, który przyczynił się do koronacji cudownego Obrazu MB Piekarskiej. Swoje domki mają tu również żywe zwierzątka - osiołek, kuce, kózki i owieczki. Szopka pojawia się w Wigilię Bożego Narodzenia i podziwiać ją można  bezpłatnie aż do końca stycznia. Zjeść ciasto przy kawie można natomiast w kawiarni w Ogrodzie Anielskim przy bazylice.

Szopka w Piekarach na Rajskim Placu

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2020-01-09 na
Warto wybrać się w okresie Świątecznym, bo szopka jest ciekawa
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: