Świerklaniec Pałac Kawalera

Pałac w Świerklańcu

(4.4 głosów: 53)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Kawalera w Świerklańcu to ładna, zabytkowa budowla, a przy tym jedyna zachowana w okazałym parku w Świerklańcu rezydencja Donnersmarcków z czasów jeszcze sprzed II wojny światowej. Pałac znajduje się po południowej stronie głównej promenady parku, nieco w głębi, wśród starodrzewu. Pałac Kawalera, nazywany również Domem Kawalera, wybudowany został w latach 1903-06 wg projektu Ernsta von Ihne. Powstał on jako pałac dla gości księcia Guido von Donnersmarck. Jednym z pierwszych przybyłych do Pałacu w Świerklańcu gości był cesarz niemiecki Wilhelm II. Później mieszkała tu rodzina syna Guido - księcia Guidotta. Ponad wejściem głównym do pałacu widnieje herb książąt Donnersmarcków. 

Ciekawostką jest, że w latach 1924-37 w pałacu kawalera mieszkał przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska - Feliks Calonder, wcześniejszy prezydent Szwajcarii.Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera

Obecnie zarządcą Pałacu Kawalera jest gmina Świerklaniec, obiekt jest utrzymany w dobrym stanie i jest ozdobą tutejszego parku, a przy okazji nikłym śladem wspaniałej niegdyś posiadłości Donnersmarcków, która kryła stary zamek piastowski oraz tzw. Mały Wersal. Pałac jest okazyjnie dostępny do zwiedzania, odznacza się piękną klatką schodową, ale wystrój wnętrz się nie zachował.

Dawny Mały Wersal w Świerklańcu

Pałac Kawalera był tylko dodatkiem do głównej siedziby Donnersmarcków, którą tworzył niezwykle okazały, bogaty i zdobny pałac zwany Małym Wersalem. Wystawił go w centralnej części parku zakochany książę Guido von Donnersmarck w prezencie dla swej żony - Blanki von Donnersmarck (markizy de Paiva). Jako, że Guido był wówczas jednym z bogatszych mieszkańców Europy, toteż i jegorezydencja była jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w całej Europy. Stanęła tu w latach 1873-76 i już z zewnątrz zapierała dech w piersiach, a wnętrza były co najmniej równie wspaniałe. Nie mogło być inaczej, projektował go na wzór Wersalu twórca Luwru, a prywatnie przyjaciel Guidona i świadek podczas jego ślubu z Blanką. Pałac musiał być godny bogaczy, mieścił 34 komnaty i 6 luksusowych apartamentów wyposażonych w ekskluzywne łazienki i nowoczesny systemy ogrzewania oraz wentylacji. Do luksusu markiza była przyzwyczajona, a nawet go żądała! Już wcześniej w pałacu w Paryżu w wannie miała 3 kurki - z zimną i ciepłą wodą oraz z szampanem, w którym podobno lubiła się kąpać! Od budowy pałacu w Świerklańcu Guidona nie odwiódł nawet podmokły teren. Po prostu wcześniej podłoże odpowiednio przygotowano, wbijając w ziemię 2000 dębowych pali o długości około 10 metrów i dopiero na tej konstrukcji wystawiono budowlę. Wielki żal, że dziś nie możemy go podziwiać. Najpierw spaliła go w 1945 roku Armia Czerwona, a w latach 60 XX wieku nadal okazałe ruiny wysadzono w powietrze w ramach akcji niszczenia wszystkiego, co poniemieckie.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Pałac udostępniany jest do zwiedzania okazjonalnie
Pod samym pałacem znajduje się parking, ale dla turystów parking mieści się przy bramie głównej prowadzącej do parku w Świerklańcu

Adres

Pałac Kawalera
ul. Parkowa 30, Świerklaniec
tel. 32/ 284-43-30

GPS: 50°25'53N, 18°57'10E

Świerklaniec noclegi

Świerklaniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Świerklaniec Pałac Kawalera
Górny Śląsk Świerklaniec
Ważna
zabytki pałace pałace hotele
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Pałac w ładnym otoczeniu, w piwnicach można napić się kawy, a swego czasu moje córki uczyły się w murach pałacu 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023