Pałac w Świerklańcu

Anna Piernikarczyk
Świerklaniec Pałac Kawalera
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pałac Kawalera w Świerklańcu to ładna, zabytkowa budowla, a przy tym jedyna zachowana w okazałym parku w Świerklańcu rezydencja Donnersmarcków z czasów jeszcze sprzed II wojny światowej. Pałac znajduje się po południowej stronie głównej promenady parku, nieco w głębi, wśród starodrzewu. Pałac Kawalera, nazywany również Domem Kawalera, wybudowany został w latach 1903-06 wg projektu Ernsta von Ihne. Powstał on jako pałac dla gości księcia Guido von Donnersmarck. Jednym z pierwszych przybyłych do Pałacu w Świerklańcu gości był cesarz niemiecki Wilhelm II. Później mieszkała tu rodzina syna Guido - księcia Guidotta. Ponad wejściem głównym do pałacu widnieje herb książąt Donnersmarcków. 

Ciekawostką jest, że w latach 1924-37 w pałacu kawalera mieszkał przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska - Feliks Calonder, wcześniejszy prezydent Szwajcarii.

Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera
Świerklaniec Pałac Kawalera

Obecnie zarządcą Pałacu Kawalera jest gmina Świerklaniec, obiekt jest utrzymany w dobrym stanie i jest ozdobą tutejszego parku, a przy okazji nikłym śladem wspaniałej niegdyś posiadłości Donnersmarcków, która kryła stary zamek piastowski oraz tzw. Mały Wersal. Pałac jest okazyjnie dostępny do zwiedzania, odznacza się piękną klatką schodową, ale wystrój wnętrz się nie zachował.

Dawny Mały Wersal w Świerklańcu

Pałac Kawalera był tylko dodatkiem do głównej siedziby Donnersmarcków, którą tworzył niezwykle okazały, bogaty i zdobny pałac zwany Małym Wersalem. Wystawił go w centralnej części parku zakochany książę Guido von Donnersmarck w prezencie dla swej żony - Blanki von Donnersmarck (markizy de Paiva). Jako, że Guido był wówczas jednym z bogatszych mieszkańców Europy, toteż i jegorezydencja była jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w całej Europy. Stanęła tu w latach 1873-76 i już z zewnątrz zapierała dech w piersiach, a wnętrza były co najmniej równie wspaniałe. Nie mogło być inaczej, projektował go na wzór Wersalu twórca Luwru, a prywatnie przyjaciel Guidona i świadek podczas jego ślubu z Blanką. Pałac musiał być godny bogaczy, mieścił 34 komnaty i 6 luksusowych apartamentów wyposażonych w ekskluzywne łazienki i nowoczesny systemy ogrzewania oraz wentylacji. Do luksusu markiza była przyzwyczajona, a nawet go żądała! Już wcześniej w pałacu w Paryżu w wannie miała 3 kurki - z zimną i ciepłą wodą oraz z szampanem, w którym podobno lubiła się kąpać! Od budowy pałacu w Świerklańcu Guidona nie odwiódł nawet podmokły teren. Po prostu wcześniej podłoże odpowiednio przygotowano, wbijając w ziemię 2000 dębowych pali o długości około 10 metrów i dopiero na tej konstrukcji wystawiono budowlę. Wielki żal, że dziś nie możemy go podziwiać. Najpierw spaliła go w 1945 roku Armia Czerwona, a w latach 60 XX wieku nadal okazałe ruiny wysadzono w powietrze w ramach akcji niszczenia wszystkiego, co poniemieckie.

Informacje praktyczne

Pałac udostępniany jest do zwiedzania okazjonalnie
Pod samym pałacem znajduje się parking, ale dla turystów parking mieści się przy bramie głównej prowadzącej do parku w Świerklańcu

Pałac Kawalera
ul. Parkowa 30, Świerklaniec
tel. 32/ 284-43-30

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Świerklaniec Pałac Kawalera
(4.4 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie