Świerklaniec. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-04-19
Świerklaniec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Świerklaniec to popularna w szerokiej okolicy wieś położona w województwie śląskim, kilka kilometrów od Tarnowskich Gór, na trasie do Piekar Śląskich, przy zbiorniku wody pitnej Kozłowa Góra. Znana byłaby dzisiaj całej Polsce, gdyby zachowały się tutaj, w słynnym parku świerklanieckim zabytki z przeszłości czyli zamek piastowski oraz wspaniały pałac Donnersmarcków, zwany Małym Wersalem. Cóż to była za rezydencja, niestety zawirowania dziejowe sprawiły, że dziś zobaczymy tu ledwie blade ślady tych wspaniałości!

Świerklaniec
Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu

Historia Świerklańca

Historia Świerklańca sięga XIV wieku, kiedy to książę oleśnicki Konrad II rozpoczął budowę zamku warownego, który został znacznie przebudowany w XVI wieku przez księcia Jana II Dobrego, ostatniego z Piastów Opolskich. Od 1629 roku aż do II wojny światowej Świerklańcem władał nader możny ród Donnersmarcków, którzy w tutejszym Parku stworzyli niewyobrażalnie piękną rezydencję z Małym Wersalem na czele, efektownym kościółkiem, Pałacem Kawalera, wspaniałymi rzeźbami i innymi tworami architektonicznymi.

Kościół w Parku w Świerklańcu
Kościół w Parku w Świerklańcu

Atrakcje w Świerklańcu

Świerklaniec nie jest dużą miejscowością, ale kryje kilka ciekawostek przyciągających tutaj spacerowiczów i turystów nawet z odległych zakątków Śląska. Zobacz najlepsze atrakcje Świerklańca! Najpierw wymienię je w formie listy, a poniżej opiszę trochę bardziej szczegółowo. Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Pod tekstem znajdziesz mapę z zaznaczonymi na niej atrakcjami okolicy!

  • Park w Świerklańcu
  • Zbiornik Kozłowa Góra
  • Jezioro Nakło Chechło
  • Romantyczne ruiny w Orzechu
  • Hubertus w Świerklańcu
  • Stajnia Ferdyn
  • Pałac w Nakle Śląskim

1. Park w Świerklańcu

Świerklaniecki park to miejsce wyjątkowe, o niezwykłej historii. Od średniowiecza stał tutaj zamek Piastowski, który później stał się rezydencją Donnersmarcków - najsłynniejszego rodu w okolicy. Kiedy stary zamek przestał odpowiadać ich standardom, wybudowali tutaj wspaniały pałac i założyli piękny park otaczający całą rezydencję. Pałac nazywany był Małym Wersalem i przepychem i pięknem oraz przepychem mógł równać się z najlepszymi europejskimi posiadłościami, wszak jeden z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy był jego właścicielem. Niestety zarówno stary zamek, jaki i pałac pod koniec wojny zostały spalone, a to co się ostało, w latach 60. XX wieku zostało wysadzone w powietrze w ramach komunistycznej akcji likwidowania tego, co niemieckie. Dziś najpiękniejszych budowli w parku już nie zobaczymy, ale świerklaniecki Park jest nadal niezwykle atrakcyjny i warto wybrać się tu na długi spacer i zobaczyć to, co przetrwało. Jest Pałac Kawalera, stary kościółek, zabytkowe rzeźby stojące niegdyś przy Małym Wersalu, jest staw i kamienne mostki. Większość alejek jest asfaltowych, można jeździć tu wózkami, na rolkach czy rowerach. Samochody nie mają tu wstępu, tylko mogą podjeżdżać pod dom kawalera w drodze wyjątku.
Ciekawostką jest, że Mały Wersal powstał dla markizy de Paiva, uchodzącej za największą femme fatale XIX wieku. To żona Guidona Donnermarcka, która w Świerklańcu nosiła imię Blanka. Zanim tu osiadła, prowadziła bardzo burzliwe życie. Urodziła się prawdopodobnie w Moskwie i pochodziła z biednej rodziny, dlatego uważnie wybierała sobie mężów i amantów. Po jednym z nich zyskała miano markiza de Paiva, bo jej prawdziwe nazwisko to Esther Lachmann. Porzucając kolejnych wybranków, a nawet swe dzieci, ruszyła na podbój Paryża. To właśnie z Francji wiele elementów przeniosła do Świerklańca, gdzie chyba faktycznie chciała osiąść jako Blanka Donnersmarck. Nie nacieszyła się jednak długo wystawnym Małym Wersalem, bo w 1884 roku zginęła tragicznie, prawdopodobnie podczas przejażdżki konnej udusił ją szal zaplątany w gałęzie drzew. Pochowano ją w świerklanieckim mauzoleum rodzinnym Donnersmarcków przy kościółku parkowym. Krążą opowieści, jakoby Guido, zanim skrył ciało w mauzoleum, zakonserwował ukochaną żonę i trzymał ją w komnacie, aż odkryła to jego druga żona - Katarzyna Slepcowa. Być może to tylko legenda.

 
Adres: Park, ul. Parkowa, Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Świerklaniec
Świerklaniec
Świerklaniec
Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu pałac kawalera
Park w Świerklańcu pałac kawalera

2. Zbiornik Kozłowa Góra 

Ten zbiornik wody pitnej rozlewa się tuż za parkiem w Świerklańcu. Powstał w latach 30. XX wieku jako zbiornik militarny, a dziś to świetne miejsce spacerowe, nie wyasfaltowana, ale ubita ścieżka pozwala nawet poruszać się z wózkiem. To także idealna miejscówka na rower.

Świerklaniec - Zbiornik Kozłowa Góra
Świerklaniec - Zbiornik Kozłowa Góra
Zbiornik Kozłowa Góra
Zbiornik Kozłowa Góra
Zbiornik Kozłowa Góra
Zbiornik Kozłowa Góra
 
Adres: Zbiornik, ul. Brynicka, Świerklaniec

3. Jezioro Nakło-Chechło

Jezioro Nakło Chechło leży w gminie Świerklaniec, w jej północnej części. To sztuczny zalew powstały w latach 70. XX wieku, w dawnym wyrobisku piasku. To miejsce latem wręcz tłumnie odwiedzane jest bardzo atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, z piaszczystymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Działa tu kilka punktów gastronomicznych, z których warto na pewno polecić OW Żagiel czy Hrabinę Wrońską. Spokojnie jest tutaj tylko po sezonie, już wiosną zaczyna się spory ruch. Wokół jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka dla pieszych i rowerzystów, wyłączona z ruchu samochodowego, ale zdarzają się auta dojeżdżające do ośrodków. Wokół jeziora powstało kilka parkingów, latem wjazd nad jezioro jest płatny, pieszo i rowerem jest bezpłatnie.

 
Adres: Jezioro, ul. Rekreacyjna, Świerklaniec
Dojazd nad jezioro samochodem możliwy jest od strony Tarnowskich Gór, z ulicy Obwodnica należy skręcić w prawo w asfaltową drogę. Przy niej powstało kilka parkingów, z których należy pieszo dojść nad samo jezioro. Parking czeka też przy Obwodnicy od strony Miasteczka Śląskiego.
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

4. Romantyczne ruiny w Orzechu

Na granicy Orzecha i Świerklańca, na wzgórzu w lesie stoją ruiny wieży, powstałej w XIX wieku. Budowla już z założenia stanowiła sztuczną ruinę romantyczną, bo taka panowała ówcześnie moda. Sztuczne ruiny wybudowali Donnersmarckowie - ród panujący wówczas na tych terenach, panowie ze Świerklańca.

 
Adres: Ruiny, ul. Sobieskiego, Orzech
Ruiny w Orzechu
Ruiny w Orzechu
Ruiny w Orzechu
Ruiny w Orzechu

5. Hubertus w Świerklańcu

W październiku w parku w Świerklańcu odbywa się co roku huczna impreza związana z polowaniami. Pojawiają się wówczas psy gończe, ptaki drapieżne i oczywiście konie, m.in. podczas słynnej gonitwy za lisem. Święto myśliwych i jeźdźców nawiązuje w tym miejscu do myśliwskich upodobań Donnersmarcków. Impreza rozpoczyna się mszą plenerową, po czym następuje prezentacja jeźdźców i koni oraz psów myśliwskich. Najważniejszą częścią Hubertusa jest gonitwa za lisem, jeździec, który wygrał podczas poprzedniego Hubertusa, ma przyczepioną lisią kitę do ramienia, a pozostali jeźdźcy muszą mu ją zerwać. Komu się to uda najprędzej, będzie ją dumnie nosił podczas kolejnego Hubertusa.

 
Adres: Hubertus, ul. Parkowa, Świerklaniec
Hubertus
Hubertus
Hubertus
Hubertus
Pałac Kawalera
Pałac Kawalera
Hubertus Świerklaniec
Hubertus Świerklaniec

6. Stajnia Ferdyn

Stajnia ta leży w Świerklańcu, na granicy z Nowym Chechłem. Można tutaj pojeździć na lonży oraz w terenie, dostępny jest hotel dla koni.

 
Adres: Stajnia, ul. 3 Maja, Świerklaniec
Stajnia Ferdyn
Stajnia Ferdyn

7. Pałac w Nakle Śląskim

Pałac w Nakle Śląskim stojący na terenie gminy Świerklaniec, to dawna, XIX-wieczna rezydencja możnej rodziny Henckel von Donnersmarck - śląskich potentatów przemysłowych, choć innej linii niż tych ze Świerklańca. O ile Guido ze Świerklańca był ewangelikiem, o tyle jego kuzyn - Hugo z Siemianowic, był katolikiem. Rozpoczął on budowę pałacu w Nakle w 1858 roku, a kilkadziesiąt lat później, w 1891 skończył ją jego syn - Łazarz IV. Wtedy wieża została podwyższona i budowla zyskała styl angielskiego gotyku i maniery angielskich Tudorów. Pałac zdobią schodkowe szczyty i lukarny z daszkami namiotowymi. Największe wrażenie robi oczywiście efektowna wieża dostawiona od strony wschodniej. Wewnątrz natomiast zachowały się sklepienia kolebkowe, sufity ze sztukaterią czy zabytkowy kominek. Pałac można zwiedzać w wyznaczonych godzinach. Mieści się tutaj Centrum Kultury Śląskiej.

 
Adres: Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim

Noclegi w Świerklańcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Świerklaniec
Kościół w Parku w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Fontanna w Parku w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Świerklaniec Pałac Kawalera
Kościół w Parku w Świerklańcu
Kościół w Parku w Świerklańcu
Anioł Pokoju w Świerklańcu
kamienny mostek
Świerklaniec - Zbiornik Kozłowa Góra
Park w Świerklańcu
Kościół w Parku w Świerklańcu
Świerklaniec kościół w parku
rzeźby odnowione
Świerklaniec - Zbiornik Kozłowa Góra
Świerklaniec - Zbiornik Kozłowa Góra
Park w Świerklańcu nowe tablice
Fontanna w Świerklańcu
park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Hubertus w Świerklańcu
Hubertus w Świerklańcu
Jezioro Nakło Chechło
Ogród Śląski
Ogród Śląski
Hubertus
Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
(4.5 głosów: 80)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 80)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Magda
Przyjemne miejsce na niedzielny wypad za miasto. Pomimo, że w słoneczny dzień jest pełno ludzi to obszerność miejsca daje poczucie ciszy i spokoju. Warto wziąść kocyk na piknik na trawce. Spokojnie można wypić kawę a nawet coś zjeść. Jest i woda i piękny park z fontanną. Polecam 😁
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024