Świerklaniec. Atrakcje, które warto zwiedzić
Świerklaniec to popularna w szerokiej okolicy wieś położona w województwie śląskim, kilka kilometrów od Tarnowskich Gór, na trasie do Piekar Śląskich, przy zbiorniku wody pitnej Kozłowa Góra. Znana byłaby dzisiaj całej Polsce, gdyby zachowały się tutaj, w słynnym parku świerklanieckim zabytki z przeszłości czyli zamek piastowski oraz wspaniały pałac Donnersmarcków, zwany Małym Wersalem. Cóż to była za rezydencja, niestety zawirowania dziejowe sprawiły, że dziś zobaczymy tu ledwie blade ślady tych wspaniałości!
Historia Świerklańca
Historia Świerklańca sięga XIV wieku, kiedy to książę oleśnicki Konrad II rozpoczął budowę zamku warownego, który został znacznie przebudowany w XVI wieku przez księcia Jana II Dobrego, ostatniego z Piastów Opolskich. Od 1629 roku aż do II wojny światowej Świerklańcem władał nader możny ród Donnersmarcków, którzy w tutejszym Parku stworzyli niewyobrażalnie piękną rezydencję z Małym Wersalem na czele, efektownym kościółkiem, Pałacem Kawalera, wspaniałymi rzeźbami i innymi tworami architektonicznymi.
Atrakcje w Świerklańcu
Świerklaniec nie jest dużą miejscowością, ale kryje kilka ciekawostek przyciągających tutaj spacerowiczów i turystów nawet z odległych zakątków Śląska. Zobacz najlepsze atrakcje Świerklańca! Najpierw wymienię je w formie listy, a poniżej opiszę trochę bardziej szczegółowo. Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Pod tekstem znajdziesz mapę z zaznaczonymi na niej atrakcjami okolicy!
- Park w Świerklańcu
- Zbiornik Kozłowa Góra
- Jezioro Nakło Chechło
- Romantyczne ruiny w Orzechu
- Hubertus w Świerklańcu
- Stajnia Ferdyn
- Pałac w Nakle Śląskim
1. Park w Świerklańcu
Świerklaniecki park to miejsce wyjątkowe, o niezwykłej historii. Od średniowiecza stał tutaj zamek Piastowski, który później stał się rezydencją Donnersmarcków - najsłynniejszego rodu w okolicy. Kiedy stary zamek przestał odpowiadać ich standardom, wybudowali tutaj wspaniały pałac i założyli piękny park otaczający całą rezydencję. Pałac nazywany był Małym Wersalem i przepychem i pięknem oraz przepychem mógł równać się z najlepszymi europejskimi posiadłościami, wszak jeden z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy był jego właścicielem. Niestety zarówno stary zamek, jaki i pałac pod koniec wojny zostały spalone, a to co się ostało, w latach 60. XX wieku zostało wysadzone w powietrze w ramach komunistycznej akcji likwidowania tego, co niemieckie. Dziś najpiękniejszych budowli w parku już nie zobaczymy, ale świerklaniecki Park jest nadal niezwykle atrakcyjny i warto wybrać się tu na długi spacer i zobaczyć to, co przetrwało. Jest Pałac Kawalera, stary kościółek, zabytkowe rzeźby stojące niegdyś przy Małym Wersalu, jest staw i kamienne mostki. Większość alejek jest asfaltowych, można jeździć tu wózkami, na rolkach czy rowerach. Samochody nie mają tu wstępu, tylko mogą podjeżdżać pod dom kawalera w drodze wyjątku.
Ciekawostką jest, że Mały Wersal powstał dla markizy de Paiva, uchodzącej za największą femme fatale XIX wieku. To żona Guidona Donnermarcka, która w Świerklańcu nosiła imię Blanka. Zanim tu osiadła, prowadziła bardzo burzliwe życie. Urodziła się prawdopodobnie w Moskwie i pochodziła z biednej rodziny, dlatego uważnie wybierała sobie mężów i amantów. Po jednym z nich zyskała miano markiza de Paiva, bo jej prawdziwe nazwisko to Esther Lachmann. Porzucając kolejnych wybranków, a nawet swe dzieci, ruszyła na podbój Paryża. To właśnie z Francji wiele elementów przeniosła do Świerklańca, gdzie chyba faktycznie chciała osiąść jako Blanka Donnersmarck. Nie nacieszyła się jednak długo wystawnym Małym Wersalem, bo w 1884 roku zginęła tragicznie, prawdopodobnie podczas przejażdżki konnej udusił ją szal zaplątany w gałęzie drzew. Pochowano ją w świerklanieckim mauzoleum rodzinnym Donnersmarcków przy kościółku parkowym. Krążą opowieści, jakoby Guido, zanim skrył ciało w mauzoleum, zakonserwował ukochaną żonę i trzymał ją w komnacie, aż odkryła to jego druga żona - Katarzyna Slepcowa. Być może to tylko legenda.
2. Zbiornik Kozłowa Góra
Ten zbiornik wody pitnej rozlewa się tuż za parkiem w Świerklańcu. Powstał w latach 30. XX wieku jako zbiornik militarny, a dziś to świetne miejsce spacerowe, nie wyasfaltowana, ale ubita ścieżka pozwala nawet poruszać się z wózkiem. To także idealna miejscówka na rower.
3. Jezioro Nakło-Chechło
Jezioro Nakło Chechło leży w gminie Świerklaniec, w jej północnej części. To sztuczny zalew powstały w latach 70. XX wieku, w dawnym wyrobisku piasku. To miejsce latem wręcz tłumnie odwiedzane jest bardzo atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, z piaszczystymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Działa tu kilka punktów gastronomicznych, z których warto na pewno polecić OW Żagiel czy Hrabinę Wrońską. Spokojnie jest tutaj tylko po sezonie, już wiosną zaczyna się spory ruch. Wokół jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka dla pieszych i rowerzystów, wyłączona z ruchu samochodowego, ale zdarzają się auta dojeżdżające do ośrodków. Wokół jeziora powstało kilka parkingów, latem wjazd nad jezioro jest płatny, pieszo i rowerem jest bezpłatnie.
Dojazd nad jezioro samochodem możliwy jest od strony Tarnowskich Gór, z ulicy Obwodnica należy skręcić w prawo w asfaltową drogę. Przy niej powstało kilka parkingów, z których należy pieszo dojść nad samo jezioro. Parking czeka też przy Obwodnicy od strony Miasteczka Śląskiego.
4. Romantyczne ruiny w Orzechu
Na granicy Orzecha i Świerklańca, na wzgórzu w lesie stoją ruiny wieży, powstałej w XIX wieku. Budowla już z założenia stanowiła sztuczną ruinę romantyczną, bo taka panowała ówcześnie moda. Sztuczne ruiny wybudowali Donnersmarckowie - ród panujący wówczas na tych terenach, panowie ze Świerklańca.
5. Hubertus w Świerklańcu
W październiku w parku w Świerklańcu odbywa się co roku huczna impreza związana z polowaniami. Pojawiają się wówczas psy gończe, ptaki drapieżne i oczywiście konie, m.in. podczas słynnej gonitwy za lisem. Święto myśliwych i jeźdźców nawiązuje w tym miejscu do myśliwskich upodobań Donnersmarcków. Impreza rozpoczyna się mszą plenerową, po czym następuje prezentacja jeźdźców i koni oraz psów myśliwskich. Najważniejszą częścią Hubertusa jest gonitwa za lisem, jeździec, który wygrał podczas poprzedniego Hubertusa, ma przyczepioną lisią kitę do ramienia, a pozostali jeźdźcy muszą mu ją zerwać. Komu się to uda najprędzej, będzie ją dumnie nosił podczas kolejnego Hubertusa.
6. Stajnia Ferdyn
Stajnia ta leży w Świerklańcu, na granicy z Nowym Chechłem. Można tutaj pojeździć na lonży oraz w terenie, dostępny jest hotel dla koni.
7. Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim stojący na terenie gminy Świerklaniec, to dawna, XIX-wieczna rezydencja możnej rodziny Henckel von Donnersmarck - śląskich potentatów przemysłowych, choć innej linii niż tych ze Świerklańca. O ile Guido ze Świerklańca był ewangelikiem, o tyle jego kuzyn - Hugo z Siemianowic, był katolikiem. Rozpoczął on budowę pałacu w Nakle w 1858 roku, a kilkadziesiąt lat później, w 1891 skończył ją jego syn - Łazarz IV. Wtedy wieża została podwyższona i budowla zyskała styl angielskiego gotyku i maniery angielskich Tudorów. Pałac zdobią schodkowe szczyty i lukarny z daszkami namiotowymi. Największe wrażenie robi oczywiście efektowna wieża dostawiona od strony wschodniej. Wewnątrz natomiast zachowały się sklepienia kolebkowe, sufity ze sztukaterią czy zabytkowy kominek. Pałac można zwiedzać w wyznaczonych godzinach. Mieści się tutaj Centrum Kultury Śląskiej.
Noclegi w Świerklańcu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Chorzów, odległość: 14.9 km
- Górny Śląsk, odległość: 17 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 42.3 km
- Złoty Potok, odległość: 45.1 km
- Bytom, odległość: 9.7 km
- Olkusz, odległość: 46.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!