Kościół w Świerklańcu

Kościół Dobrego Pasterza
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Neogotycki, zabytkowy kościółek Dobrego Pasterza w Świerklańcu potocznie nazywany bywa parkowym, bowiem stoi w słynnym parku świerklanieckim, jako filia parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu. Tę uroczą świątynię parkową wybudowano na życzenie hrabiego Guido von Donnersmarcka w latach 1896-97, na wzór berlińskiego Monbijou, co znaczy "mój klejnot". Projektował go znany wówczas architekt Julius Carl Raschdorff z Pszczyny. Później, w latach 1903-05 do świątyni dobudowano kaplicę grobową czyli mauzoleum Donnersmarcków. Znajduje się ono z boku i ze świątynią połączone jest neogotyckim krużgankiem o bogato zdobionych łukach i filarach. Na szczycie dachu mauzoleum góruje miedziana figura Anioła Pokoju. Pochowany tu został m.in. Guido Henckel von Donnersmarck oraz jego pierwsza żona Blanka - markiza de Paive.

Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu
Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu
Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu
Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu
Kościół Dobrego Pasterza
Kościół Dobrego Pasterza
Anioł Pokoju
Anioł Pokoju

 



Obecnie stary kościółek w Świerklańcu jest kościołem katolickim, choć powstał jako ewangelicki. Była to wówczas świątynia przeznaczona dla hrabiego i jego rodziny oraz urzędników pracujących w pobliskim pałacu. Podczas II wojny światowej zarówno kościół, jak i mauzoleum nie ucierpiały w żaden sposób, dopiero w 1945 roku zostały splądrowane przez Armię Czerwoną i w dalszych latach powojennych w wyniku zmian politycznych rozgrabiono mienie kościółka. Zniszczono wtedy między innymi witraże i organy. Później kościółek odremontowano. Obecnie latem w kościele tym w niedzielę odbywają się msze Świete, chociaż nieraz również w soboty, bo trzeba przyznać jest to wymarzone miejsce na ślub.

Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu
Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu

Informacje praktyczne

W sezonie odbywają się tutaj msze w niedziele, w soboty okazjonalnie odbywają się śluby

Kościół Dobrego Pasterza
ul. Parkowa, Świerklaniec
tel. 32/ 284-43-15

Noclegi w Świerklańcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
wnętrze zabytkowego kościółka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 20)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo klimatyczne miejsce, polecam na spacerek, podczas mszy nieraz można wejść na ogrodzony z tyłu teren kościółka i przejść się krużgankami
Avatar użytkownika Danuta
Danuta

Mały neogotycki kościółek i połączona z nim krużgankiem kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck zostały zbudowane w latach 1895 - 1897, wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou.
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz. Pochowany w nim był między innymi Książę Guido Donnersmarck. Świątynia była przeznaczona dla urzędników książęcych wyznania ewangelickiego. W styczniu 1945 roku kościół I kaplica grobowa zostały splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 roku. Kolejny remont świątyni miał miejsce w latach 1980 - 1983.W chwili obecnej kościółek stanowi filię parafii rzymsko - katolickiej w Świerklańcu. W każdą niedzielę odprawiana jest tu msza święta o godz. 15,00
Miejsce klimatyczne, przepiękne. Polecam!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024