Kościół w Świerklańcu

Zdjęcia (6)

Neogotycki, zabytkowy kościółek Dobrego Pasterza w Świerklańcu potocznie nazywany bywa parkowym, bowiem stoi w parku świerklanieckim, jako filia parafii w Świerklańcu.Tę uroczą świątynię wybudowano na życzenie hrabiego Guido von Donnersmarcka w latach 1896-1897, na wzór berlińskiego Monbijou, co znaczy "mój klejnot", wg projektu słynnego wówczas architekta Juliusa Raschdorffa z Pszczyny. Później, w latach 1903-05 dobudowano kaplicę grobową czyli mauzoleum Donnersmarcków. Jest ono ze świątynią połączone neogotyckim krużgankiem o bogato zdobionych łukach i filarach. Na szczycie dachu mauzoleum góruje miedziana figura Anioła Pokoju.

Obecnie stary kościółek w Świerklańcu jest kościołem katolickim, choć powstał jako ewangelicki. Była to wówczas świątynia przeznaczona dla hrabiego i jego rodziny oraz urzędników pracujących w pobliskim pałacu. Podczas II wojny światowej zarówno kościół, jak i mauzoleum nie ucierpiały w żaden sposób, dopiero w latach powojennych w wyniku zmian politycznych rozgrabiono mienie kościółka. Zniszczono wtedy witraże i organy.Obecnie latem w kościele tym w niedzielę odbywają się msze Św., chociaż nieraz również w soboty, bo trzeba przyznać jest to wymarzone miejsce na ślub.

Kościół Dobrego Pasterza
ul. Parkowa, Świerklaniec
tel. 32/ 284-43-15
www.swierklaniec.gliwice.opoka.org.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2013-04-04 11:53:37

Mały neogotycki kościółek i połączona z nim krużgankiem kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck zostały zbudowane w latach 1895 - 1897, wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou.
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz. Pochowany w nim był między innymi Książę Guido Donnersmarck. Świątynia była przeznaczona dla urzędników książęcych wyznania ewangelickiego. W styczniu 1945 roku kościół I kaplica grobowa zostały splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 roku. Kolejny remont świątyni miał miejsce w latach 1980 - 1983.W chwili obecnej kościółek stanowi filię parafii rzymsko - katolickiej w Świerklańcu. W każdą niedzielę odprawiana jest tu msza święta o godz. 15,00
Miejsce klimatyczne, przepiękne. Polecam!

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: