Nikiszowiec w Katowicach

Zdjęcia (9)

Nikiszowiec to unikat na skalę Polski, to wyjątkowe miejsce, które swym klimatem zadziwia turystów z całego kraju. Nikiszowie jest niezwykle ciekawą dzielnicą Katowica na Górnym Śląsku, zupełnie inną niż nowoczesna dzielnica Śródmieście.Wędrówka po Nikiszowcu pozwoli nam przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz, w świat górniczej przeszłości i tradycji miasta. By poczuć prawdziwą atmosferę Nikiszowca, najlepiej odwiedzić również podwórka budynków mieszkalnych. Tam nie tylko spotkamy mieszkańców, ale zauważymy ciekawe detale architektoniczne, charakterystyczne dla tutejszego budownictwa i odróżniające poszczególne budynki.

Plac Wyzwolenia

Cała dzielnica ma ciekawą architekturę, zaprojektowali ją Emil i Georg Zillmannowie. Centralną część, jakby scenę, tworzy Plac Wyzwolenia oraz stojący przy nim kościół Św. Anny, od których odchodzi gęsta sieć ulic. Neobarokowy kościół Św. Anny z 1927 roku jest najokazalszą budowlą Nikiszowca. Ze względu na wspaniałe, zabytkowe organy i świetną akustykę, odbywają się tu koncerty muzyki organowej.Osiedle Górnicze

Na szczególną uwagę w tej dzielnicy zasługuje oryginalne osiedle górnicze przy ul. Św. Anny, powstałe w I połowie XX wieku. Składa się ono z 9 trzykondygnacyjnych bloków z czerwonej cegły. Wewnątrz każdego bloku znajduje się podwórko, gdzie dawniej stały dodatkowe zabudowania gospodarcze: komórki, chlewiki czy kurniki. Na podwórku stał też ogólnie dostępny "piekarniok" - piec do wypieku chleba. Budynki składają się głównie z trzyizbowych mieszkań, a każda rodzina miała dodatkowo do dyspozycji swoją piwnicę oraz strych. Jeszcze do niedawna ubikacje znajdowały się na korytarzach.

Kopalnia Wieczorek

Na Nikiszowcu czynna nadal jest kopalnia "Wieczorek" (dawna kopalnia "Giesche"). Idąc ul. Św. Anny dochodzimy do ul. Szopienickiej, gdzie zobaczyć można obecnie główny szyb Poniatowski. W pobliżu szybu trzeba przejść przez podwórko największego bloku za ulicą Krawczyka, gdzie znajduje się kompleks sportowy "Jantor" z lodowiskiem.

Niedaleko osiedla Nikiszowiec, na ulicy Oswobodzenia, odwiedzić można Galerię Szyb Wilson, znajdującą się w dawnych zabudowaniach kopalni Wieczorek (wstęp gratis).

Osiedle Nikiszowiec
pl. Wyzwolenia, ul. Św. Anny, ul. Janowska i okolice

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2018-04-18 20:10:26

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku o Nikiszowcu https://www.youtube.com/watch?v=XnNPSOnHB_g :) 

2014-05-29 17:28:55

byłem zachwycony tym osiedlem!.

2012-11-30 20:31:00

Jest tylko jedno takie miejsce i tylko jeden taki Jarmark!
8 i 9 grudnia 2012- tradycyjnie pierwszy weekend po Barbórce odbędzie się Jarmark Na Nikiszowcu.
Już od ok. 10:00 do ok. 18:00 stragany z rękodziełem, kuchnią śląską, wyrobami i ozdobami świątecznymi, szkłem artystycznym, malarstwem, rzeźbą, biżuterią, koronkami itp., stoiska gastronomiczne, wino grzane, ciasta Michalskich  karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja. Będzie też wiele innych atrakcji. Więcej http://www.nikiszowiec.pl

Zapraszam i pozdrawiam :-)

2009-05-12 12:35:29
http://www.razemdlanikiszowca.pl/index.php?nr=8&s=0
2008-09-30 22:07:26
Jako "nowy" na tym portalu dość pobieżnie przeczytałem teksty innych autorów, którzy w sposób bardziej lub mniej dokładny opisują swoje wycieczki. Myślałem, że ideą tego portalu jest zasada: byłem, przeszedłem (zwiedziłem), polecam lub nie polecam tę trasę (wycieczkę) innym krajoznawcom. Korzystanie z serwisów internetowych, nawet tych oficjalnych wiąże się z ryzykiem podawaniem nie zawsze prawdziwych informacji co słusznie zauważyła Ania. Wyobraźcie sobie sytuację, której często jestem świadkiem, jak liczne wycieczki chodzą po Nikiszowcu szukając podobno otwartego muzeum, ale przewodnicy tych wycieczek ( nie wszyscy oczywiście) mówią, że czytali o nim w internecie. Śledząc wględnie dokładnie temat Nikiszowca ( z okazji 100-lecia powstania tej dielnicy) w internecie znajdowałem takie "perełki", że ręce opadały. Ludzie, którzy nigdy ( jak wynikało z tekstu, który czytałem) nie byli w tej dzielnicy opisują ją jako co najmniej dobrzy znawcy. Nawet na portalu poświęconym architekturze przeczytałem, że na Nikiszowcu wybudowano tylko 6 z 9 zaprojektowanych bloków!!!!! A wystarczyło tylko przyjechać zobaczyć i p o l i c z y ć !!!!
PS.
1. Wszystkim zainteresowanym tematem dzielnicy Nikiszowiec polecam najbardziej wiarygodne źródło jakim jest książka pani Joanny Tofilskiej " Katowice Nikiszowiec miejsce, ludzie, historia" wydanej w roku 2007 przez Muzeum Historii Katowic.
2. Służę również wiedzą na ten temat Nikiszowca, ale z powodu wyjazdu będę dopiero osiągalny od dnia 12 października.
2008-09-27 18:41:33
Staramy się korzystać ze stron oficjalnych, które powiny zawierać informacje na czasie i rzetelne,niestety nie zawsze jest to możliwe.
Z tego też m.in powodu jest to forum, aby sprostowac błedne lub nieaktualne informację. Dziekuję :)
2008-09-27 15:44:08
Zgadzam się(odnośnie PS),ale nie zawsze można znaleźć tyle informacji o opisywanym miejscu.
2008-09-27 13:19:56
Kilka sprostowań do powyższego tekstu:

1. "(zaprojektowaną przez braci Zillmannów)" - Emil i Georg Zillmann byli kuzynami a nie braćmi.
2. " Ze względu na wspaniałe, zabytkowe organy i świetną akustykę często odbywają się tu koncerty muzyki organowej." - jeżeli słowo "często" oznacz 1 lub 2 koncerty w ciągu roku to się zgadzam. Mimo wszystko gorąco polecam udział w takim koncercie!!!!!
3. "Składa się ono z 9 zwartych" - dokładnie osiem bloków jest zwartych czyli zamkniętych natomiast największy z bloków Blok II jest otwarty od strony ul. Szopienickiej.
4. " Budynki te składają się z trzyizbowych mieszkań" - ponadto były mieszkania 2 izbowe, a także większe tzw. urzędnicze z łazienkami i centralnym ogrzewaniem.
5. "Poza tym nadal istnieje budynek łaźni i hotel górniczy." - w budynku "starej łaźni" znajdują sie obecnie magazyny i warsztaty, dlatego wybudowano "nową łaźnię" połączoną ze nadszybiem przewiązką przerzuconą nad ulicą Szopienicką. Jeżeli chodzi o hotel górniczy (Dom Górnika Nr 3 ) to został on na początku lat 90-tych przebudowany na dom mieszkalny.
6. " W pobliżu szybu (trzeba przejść przez podwórko największego bloku za ulicą Krawczyka) znajduje się kompleks sportowy "Jantor" z lodowiskiem i kortami tenisowymi." - tak w pobliżu szybu, ale nie Pułaski lecz Poniatowski ( kiedyś Nickisch) na ulicy Nałkowskiej znajduje się tylko i wyłącznie lodowisko. Korty znajdują się obok Galerii Wilson.
7. "Wycieczkę na Nikiszowiec najlepiej zaplanować na środę, piątek lub niedzielę, wtedy bowiem czynne są tutejsze Muzeum i Galeria obrazów w dawnym maglu." - parę lat temu Muzeum i Galerią (pod wspólna nazwą Galeria Magiel) KWK "Wieczorek" wraz ze znajdującymi się tam zbiorami przekazała Muzeum Historii Katowic, które otwarło tam swoją filię. Od bodajże dwóch lat prowadzony jest (???????) tam remont i Galeria Magiel jest nieczynna!!!!! Remontu, który miał się skończyć w tym roku końca nie widać pomimo tego, że dość hucznie jest obchodzony tegoroczny Jublileusz 100-lecia Nikiszowca.

PS. Myślę, że tak wspaniały portal jak ten, na którym piszemy powinien wymuszać na autorach tekstów ( którzy według mnie przybliżają innym turystom różne piękne zakątki naszego kraju) większej staranności w opisie f a k t y c z n e g o stanu rzeczy !!!!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: