Nikiszowiec

Nikiszowiec w Katowicach

(4.6 głosów: 94)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najsłynniejsze osiedle w Katowicach

Czerwone parapety i obramowania okienne, stara cegła i czerwone róże wymalowane na fasadzie... To znak, że jesteś na Nikiszu - najsłynniejszym katowickim osiedlu. To symbol nie tylko stolicy Śląska, ale i całego regionu!

Nikiszowiec to unikat na skalę Polski, to wyjątkowe miejsce, które swym klimatem zadziwia turystów z całego kraju, a nawet zza granicy. Nikiszowiec jest niezwykle ciekawą dzielnicą Katowic na Górnym Śląsku, zupełnie inną niż nowoczesna dzielnica Śródmieście. Wędrówka po Nikiszu, bo tak popularnie nazywa się to miejsce, pozwoli Ci przenieść się o 100 lat wstecz, w świat górniczej przeszłości i tradycji miasta. Aby poczuć prawdziwą atmosferę Nikiszowca, najlepiej odwiedzić również podwórka budynków mieszkalnych. Tam nie tylko spotkamy mieszkańców, ale zauważymy ciekawe detale architektoniczne, charakterystyczne dla tutejszego budownictwa i odróżniające poszczególne budynki. Polecam wizytę na Nikiszowcu podczas jarmarków świątecznych i nie tylko świątecznych. Kramy z rękodziełem wyjątkowo dobrze tu pasują.



Nikisz
Nikisz

Plac Wyzwolenia na Nikiszu

Cała dzielnica ma ciekawą architekturę, zaprojektowali ją w 1908 roku kuzynowie - Emil i Georg Zillmannowie - niemieccy architekci. Centralną część, jakby scenę, tworzy Plac Wyzwolenia oraz stojący przy nim kościół Św. Anny, od których odchodzi gęsta sieć ulic. Neobarokowy kościół Św. Anny z 1927 roku jest najokazalszą budowlą Nikiszowca. Ze względu na wspaniałe, zabytkowe organy i świetną akustykę, odbywają się tu koncerty muzyki organowej. A po przeciwnej stronie placu zachwycają podcienia. Warto się nimi przejść, nie tylko by podziwiać architekturę, ale by skosztować pysznych i cudnych łakoci z tutejszej kawiarni Michalski.

Nikiszowie - kościół Św. Anny
Nikiszowie - kościół Św. Anny
Nikiszowie - kościół Św. Anny
Nikiszowie - kościół Św. Anny
Cukiernia na Nikiszowcu
Cukiernia na Nikiszowcu

Osiedle Górnicze

Na szczególną uwagę w tej dzielnicy zasługuje oryginalne osiedle górnicze przy ul. Św. Anny, powstałe w I połowie XX wieku wokół kościoła Św. Anny. Składa się ono z 9 trzykondygnacyjnych bloków z czerwonej cegły. Wszystkie parapety i obramowania okienne są tu wymalowane na czerwono, ponoć taką farbę górnicy do domu przynosili z kopalni... i tak już zostało do dziś. Wtedy była to po prostu oszczędność, a dziś to unikatowy wyróżnik tego miejsca, dzięki czemu Nikiszowiec słynny jest w całej Polsce i trudno go pomylić z innymi atrakcjami. Wewnątrz każdego bloku znajduje się podwórko, gdzie dawniej stały dodatkowe zabudowania gospodarcze: komórki, chlewiki czy kurniki. Na podwórku stał też ogólnie dostępny "piekarniok" - piec do wypieku chleba. Budynki składają się głównie z trzyizbowych mieszkań, a każda rodzina miała dodatkowo do dyspozycji swoją piwnicę oraz strych. Jeszcze do niedawna ubikacje znajdowały się na korytarzach.

Nikisz
Nikisz
Nikisz
Nikisz

Muzeum na Nikiszowcu

Takie trzyizbowe mieszkanie z tradycyjnym wyposażeniem oglądać można w Muzeum Etnologii Miasta, przy ulicy Rymarskiej. To filia Muzeum Historii Katowic. Nie wiem jak Wy, ale ja tutaj przenoszę się do izb mojej babci, wypisz wymaluj te wnętrza, z byfyjem, haftowanymi serwetami i piecem w kuchni oraz charakterystycznymi, drewnianymi meblami w sypialni, z wielkim łożem i toaletką z trójdzielnym lustrem. Tego się nie zapomina, tym bardziej, że porządek w tych izbach był zawsze taki, jak w muzeum 😉 Uwielbiam sentymentalne podróże.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Muzeum mieści się w dawnej pralni, toteż i wystawa o takiej tematyce znalazła się w Muzeum. Zobaczysz tu tary do prania, kotły do gotowania bielizny, suszarnię czy magiel. Poznasz też śląskie określenia tych urządzeń.



Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Kopalnia Wieczorek

Na Nikiszowcu stoi kopalnia "Wieczorek" (dawna kopalnia "Giesche"). Idąc ul. Św. Anny dochodzimy do ul. Szopienickiej, gdzie zobaczyć można obecnie główny szyb Poniatowski. W pobliżu szybu trzeba przejść przez podwórko największego bloku za ulicą Krawczyka, gdzie znajduje się kompleks sportowy "Jantor" z lodowiskiem.

Szlak Zabytków Techniki

Całe Osiedle Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, skupiającym około 40 zabytków myśli techicznej. Niedaleko osiedla Nikiszowiec, na ulicy Oswobodzenia, odwiedzić można Galerię Szyb Wilson, znajdującą się w dawnych zabudowaniach kopalni Wieczorek (wstęp bezpłatny). To również obiekt Szlaku, podobnie jak pobliskie osiedle Giszowiec.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Czy Nikiszowiec się podoba?

Muszę przyznać, że nie znam osobiście osoby, której Nikiszowiec nie przypadłby do gustu. Choć ogólnie Śląsk nie jest postrzegany za piękny i bardzo turystyczny, choć ja uważam, że ma wiele do zaoferowania dla podróżujących, to sam Nikiszowiec zawsze wywołuje pozytywne reakcje i podoba się bardzo. Pewnie sprawia to jego unikatowość. Nam bardzo przypadło do gustu i nawet nasze córki dały się porwać klimatowi Nikisza. To miejsce po prostu w sobie coś ma, więc jeśli jeszcze go nie odwiedziłeś, to koniecznie zaplanuj tutaj swoją pierwszą podróż. Nie będziesz rozczarowany, tylko zarezerwuj sobie trochę czasu i poza kawą z pysznym ciachem czy pączkiem, zaserwuj sobie także wizytę w Muzeum, które dobrze oddaje ducha przeszłości Nikiszowca! A jeśli już odwiedziłeś katowicki Nikisz, napisz, jak Ci się podobało 🙂

Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec w Katowicach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne, wt-pt 10.00-18.00
sb-nd i święta 11.00-15.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 20 zł
We wtorki zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny na uliczkach wokół osiedla

Adres

Nikiszowiec - górnicze osiedle robotnicze
pl. Wyzwolenia, ul. Św. Anny, ul. Janowska i okolice
Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta
ul. Rymarska 4, Katowice
tel. 32/ 353-95-59
www.mhk.katowice.pl
Punkt Informacji Turystycznej w Katowicach-Nikiszowcu
tel. 32/ 255-14-80

GPS: 50°14'36N, 19°4'57E

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Nikiszowie - kościół Św. Anny
Nikiszowie - kościół Św. Anny
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Cukiernia na Nikiszowcu
Nikiszowiec
Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec
Katowice Nikiszowiec
Górny Śląsk Katowice
Perełka
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków zabytki techniki dzielnice
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Tomek
Jedno z nielicznych miejsc z zachowanym klimatem dawnego Śląska. Warto pospacerować i pooddychać tym klimatem. Nikisz brał udział w niezliczonych filmach od Perły w koronie po Piątą porę roku..
OTTO
Każdy kogo tu zabieram jest w szoku, że w Kato mamy takie miejsce gdzie czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu. Fajne są też tu jarmarki świąteczne, jest klimat
Anna Piernikarczyk
Nikisz to miejsce niezwykłe, trzeba tu przynajmniej raz w życiu przyjechać, żeby podziwiać ten architektoniczny unikat, przenieść się do dawnej izby w Muzeum i żeby skosztować pyszności z cukierni pod podcieniami 🙂
mirosław
Nikisz to niepowtarzalna dzielnica,mająca swój klimat.
paweł rosiński

byłem zachwycony tym osiedlem!.

Danuta

Jest tylko jedno takie miejsce i tylko jeden taki Jarmark!
8 i 9 grudnia 2012- tradycyjnie pierwszy weekend po Barbórce odbędzie się Jarmark Na Nikiszowcu.
Już od ok. 10:00 do ok. 18:00 stragany z rękodziełem, kuchnią śląską, wyrobami i ozdobami świątecznymi, szkłem artystycznym, malarstwem, rzeźbą, biżuterią, koronkami itp., stoiska gastronomiczne, wino grzane, ciasta Michalskich  karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja. Będzie też wiele innych atrakcji. Więcej http://www.nikiszowiec.pl

Zapraszam i pozdrawiam :-)

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023