Świąteczny jarmark w Katowicach pełen magii Bożego Narodzenia!

Aktualizacja: 2023-12-19
Jarmark Świąteczny w Katowicach - bajkowe domki z ruchomymi postaciami
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Świąteczny jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach co roku wypełnia centrum miasta świątecznymi dźwiękami i zapachami. W okresie przedświątecznym, już pod koniec listopada, katowicki rynek nabiera niezwykłego blasku. Katowicki kiermasz to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga mieszkańców i turystów, tworząc atmosferę radości i świątecznej magii. Jego klimat brzmi dużym echem w kraju i dla wielu stanowi jedno z ważniejszych miejsc, jakie trzeba odwiedzić w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

Jarmark rozkłada się pomiędzy Skarbkiem a Teatrem Śląskim. Rozpoczyna się w drugiej połowie listopada i trwał zwykle do Świąt, ale w 2023 roku przedłużono go aż do stycznia.

Jarmark Świąteczny w Katowicach widziany z góry
Jarmark Świąteczny w Katowicach widziany z góry

Co czeka na Ciebie podczas Jarmarku w Katowicach?

Rękodzieło

Twoje zmysły dotykane są tutaj przez kolorowe światełka, ozdobne kramy i produkty, które oferują. Sporo tutaj rękodzieła, z wieńcami, bombkami, ceramiką, aniołami, czapkami, torbami, ozdobami choinkowymi i stroikami. Są też ciepłe skarpety, a nawet szyszki prosto z lasu.

Potrawy i wyroby regionalne

Jak zawsze dużym powodzeniem cieszą się aromatyczne potrawy regionalne i światowe, których zapach wypełnia przestrzeń, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Pachnące pierniki, kołacze, naturalny miód pszczeli, pyszne szynki i wędliny, kolorowe lizaki oraz gotowe dania na gorąco, w tym pierogi, bigos czy nawet pieczone kasztany. Nie brakuje też grzanego wina oraz gorącej czekolady. Te napoje stanowią doskonałe, rozgrzewające antidotum na zimowe chłody.

Jarmark Świąteczny w Katowicach - jest klimat
Jarmark Świąteczny w Katowicach - jest klimat

Karuzele i lodowisko

Na katowickim jarmarku są nawet karuzele. Wenecka dla dzieci i Diabelski Młyn, czyli wielkie koło wołające przechodniów z daleka. Zwykle dostępne jest tutaj również spore lodowisko o wymiarach 20 x 20 metrów. Lodowisko funkcjonuje aż do lutego!

Jarmark Świąteczny w Katowicach
Jarmark Świąteczny w Katowicach

Szopka i Kraina Bajek

W miejscu centralnym stoi szopka ze Świętą Rodziną, jak przystało na Jarmark Świąteczny. Ale tutaj cieszy i bawi również wyjątkowa kraina bajek z magicznymi, drewnianymi domkami. Dzieci jak zaczarowane stoją przy nich i wpatrują się w poruszające się postaci. To nie lada gratka dla najmłodszych, ale i dla starszych. Wystarczy wcisnąć przycisk, by bajkowy świat ożył!

Jarmark Świąteczny w Katowicach
Jarmark Świąteczny w Katowicach
Jarmark Świąteczny w Katowicach - jest też Szopka
Jarmark Świąteczny w Katowicach - jest też Szopka

Kiedy na jarmark w Katowicach? Daty i godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Katowicach trwa bardzo długo, bo od 17 listopada 2023 aż do 7 stycznia 2024. Kramy czynne są przez cały tydzień, od rana do wieczora (pn-czw 10.00-20.00, pt-nd 10.00-21.00). Strefa gastronomiczna czynna jest jeszcze dłużej, bo w godzinach 10.00-22.00. To doskonała okazja, by kupić prezenty dla bliskich, ale i przeżyć magiczne, rodzinne chwile.

Na Jarmarku w Katowicach odbywają się też koncerty i występy kulturalne. Na pewno nie będziesz się tu nudzić. Każdego weekendu wydarzenia kręcą się wokół innego tematu, ale zawsze owianego aurą Świąt. Przyjdź i przekonaj się sam, że katowicki jarmark jest wyjątkowy! To magiczna kraina z tysiącami migoczących światełek. Udasz się tu w podróż przez tradycję, kulturę, kuchnię i świąteczną atmosferę. Dla mieszkańców i odwiedzających to wydarzenie staje się jednym z najważniejszych momentów roku.

Jarmark Świąteczny w Katowicach
Jarmark Świąteczny w Katowicach

Inne jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Jarmarki śląskie na trwałe wpisały się już w kalendarz ciekawych wydarzeń w Polsce. Poza tym rodzinnym festynem na rynku, gorąco polecam też znacznie krócej trwający ale jeszcze bardziej magiczny Jarmark na Nikiszu. A jeśli chcesz wyjechać poza Śląsk, to polecam Ci Jarmark we Wrocławiu, Jarmark w Krakowie, a nawet w bożonarodzeniowy targ Warszawie, która również błyszczy milionem światełek!

Jarmark Świąteczny w Katowicach - na kramach kupisz ładne rękodzieło
Jarmark Świąteczny w Katowicach - na kramach kupisz ładne rękodzieło
Jarmark Świąteczny w Katowicach jest bajkowy
Jarmark Świąteczny w Katowicach jest bajkowy
Jarmark Świąteczny w Katowicach - tutaj każdy robi sobie zdjęcie :)
Jarmark Świąteczny w Katowicach - tutaj każdy robi sobie zdjęcie :)

 

Informacje praktyczne

17 XI 2023 - 7 I 2024
Stoiska czynne codziennie do wieczora
pn-czw 10.00-20.00
pt-nd 10.00-21.00
Strefa gastronomiczna 10.00-22.00
Wstęp bezpłatny
Parkingu należy szukać na ulicach wokół Rynku
Bilety na Diabelski Młyn: 20 zł, rodzinny 70 zł, dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny, tylko z opiekunem

Jarmark Bożonarodzeniowy
Rynek, Katowice

Noclegi w Katowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Jarmark Świąteczny w Katowicach - obrazek z drona
Jarmark Świąteczny w Katowicach
(4.7 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Jest ładnie i magicznie wieczorową porą, trochę za dużo zwykłego jedzenia względem świątecznych produktów i ozdób świątecznych, brakuje choinek 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024