Świąteczny jarmark w Krakowie. Czy podobał nam się klimat Bożego Narodzenia na rynku?

Aktualizacja: 2023-12-19
Świąteczny Jarmark w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jarmarki świąteczne to wspaniała tradycja, która żywa jest w całej Europie. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to niepowtarzalne wydarzenie, które przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z różnych zakątków świata. Od wieków stanowi integralną część tradycji bożonarodzeniowej w Krakowie. Oferuje to, co inne świąteczne kiermasze na całym świecie. Ma swoich fanów, ale spotyka się też opinie, że nie jest nadto klimatyczny. Postanowiliśmy to sami sprawdzić i odwiedziliśmy w grudniu 2023 świąteczny jarmark w Krakowie.

Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków

Czy podobał nam się Jarmark świąteczny w Krakowie?

I tak i nie. Z jednej strony znajduje się na cudnym rynku i CNN docenił go jako TOP 10 na całym świecie. Z drugiej strony w niedzielę o 16.00 zabrakło nam tutaj muzyki, która znacząco dodaje klimatu. Nie zabrakło natomiast tłumów. Ładny dzień i ciepła jak na grudzień pogoda sprawiły, że ludzi było mnóstwo. Kramy nie są rozłożone na całym rynku, tylko pomiędzy Sukiennicami i pierzeją z Pałacem Krzysztofory, gdzie notabene czekają piękne szopki świąteczne.

Kramy są gustowne, przyozdobione. Światełek jest sporo i to na duży plus. No i sam urok krakowskiego rynku i unikatowej architektury miasta również bardzo zachęcają. Zaskoczyła mnie natomiast mała ilość rękodzieła lokalnych kupców na tym świątecznym targu. To już u nas w Świerklańcu można było kupić dzierganą własnoręcznie czapkę, ładnie skomponowany stroik, świece zapachowe i inne cieszące oko produkty.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Świąteczny Jarmark w Krakowie
Świąteczny Jarmark w Krakowie

Ceny na jarmarku w Krakowie

Chyba już w całej Polsce wiadomo, że krakowski jarmark tani nie jest. Choć eksperci niemieckiego "Die Welt" uznali krakowski jarmark za najbardziej atrakcyjny i najtańszy w całej Europie. Za nim w niemieckim rankingu uplasowała się Praga. Jakie ceny znaleźliśmy na jarmarku w małopolskiej stolicy? Porcja 12 pierogów za 40 zł, zupa pomidorowa za 15, a kwaśnica i bigos za 30. Najtańsza zupa to czysty barszcz za 10 zł. No i burger classic za 50 zł.

Szczytem jest herbata za 15 zł, a ta w wersji zimowej kosztuje aż 20 zł. Oczywiście bez alkoholu. To chyba najbardziej opłaca się kupić grzańca galicyjskiego za 15 zł. A przecież nie ma nawet gdzie usiąść za bardzo, bo kilka stolików już dawno zajął ktoś inny.

No ale jak tu nie skosztować w Krakowie specjałów wszelakich? Czeka m.in. chałwa (8-15 zł za 100 g), churrosy czyli hiszpańskie pączki (6 sztuk za 30 zł), które można wziąć z nutellą albo białą czekoladą za dodatkowe 5 zeta. No oczywiście skosztowaliśmy słodkości i jednych i drugich, bo przecież my słodcy jesteśmy bardzo...

Ale grzańca wypiłam w Restauracji Ratuszowej, tuż obok jarmarku. Również na powietrzu, ale jednak w wersji przy stole, przy ogniu i pod kocem. Takie luksusy! W tej wersji trochę droższy ten grzaniec. 18 zł za mniejszą porcję i 28 za większą.

Świąteczny Jarmark w Krakowie
Świąteczny Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

 

 

Kiedy trwa jarmark w Krakowie w 2023?

Jarmark w stolicy Małopolski trwa od 24 listopada aż do 1 stycznia 2024. To bardzo długo, by cieszyć się świąteczną atmosferą w tym magicznym mieście. Z własnych doświadczeń nie polecamy Ci niedzielnego popołudnia. Wiemy, że to najbardziej oblegany termin. Zdecydowaliśmy się na niego z powodu braku czasu w inne dni. Bo dojazd tutaj zabiera nam trochę czasu. Około 1,5 h jechaliśmy na miejsce, a dodatkowe 15 minut szukaliśmy w centrum parkingu. Udało nam się znaleźć miejsce na ulicy Św. Sebastiana, i to bezpłatnie, bo niedziele są bez opłat. Stąd spacerkiem przez planty doszliśmy w około 5 minut na Stary Rynek.

Kraków zimą
Kraków zimą

Etno na jarmarku

Trochę nie zaznaliśmy tych regionalnych tradycji ludowych. Jak wspomniałam, było dosyć mało wyrobów rękodzielniczych, choć takie znajdziesz wewnątrz sukiennic, które w okresie świątecznym też zyskują więcej magii. Były zabawki drewniane, ozdoby choinkowe, wyroby ceramiczne, biżuteria, świece z wosku, pamiątki czy wyroby skórzane. Wśród kupców są nie tylko Polacy, ale też osoby z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Poza dekoracjami sprzedają wędliny, sery i kiełbasy, chleb oraz inne specjały kulinarne.

Zabrakło występów zespołów ludowych z muzyką na żywo, a to ona robi największe wrażenie na gościach. Choć scena była przygotowana, to niestety nic się na niej nie działo. Przynajmniej muzyka z głośników mogła lecieć i podbić trochę aurę.

Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie

Jarmark krakowski doceniony na świecie

Jarmark w Krakowie doceniła amerykańska stacja CNN, która umieściła go w Top 10 najlepszych jarmarków na świecie. To wielkie wyróżnienie dla magicznego Krakowa. A jakie inne miasta jarmarkowe również tam się znalazły? Londyn, Budapeszt, Helsinki, Singapur, Toronto czy Nowy Jork.

Co ciekawe, niemiecki "Die Welt" uznał krakowski jarmark za najbardziej atrakcyjny i najtańszy w całej Europie. W zeszłym roku bożonarodzeniowy targ przy kościele Mariackim został zauważony przez brytyjski dziennik "The Times", który umieścił go na liście 24 najlepszych świątecznych jarmarków w Europie.

Świąteczny Jarmark w Krakowie
Świąteczny Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie

 

Idealny wstęp do Świąt Bożego Narodzenia

A Wy gdzie już zaznaliście świątecznego nastroju? Myślę, że targi bożonarodzeniowe to świetna okazja do zakupu świątecznych upominków i dekoracji, a zarazem wspaniały wstęp do Świąt, które za kilka dni zapukają do naszych drzwi. Niezależnie od tego czy podoba Ci się on mniej, czy bardziej, jarmark staje się areną niezwykłych wydarzeń, pełnych barwnych stoisk, aromatów tradycyjnych potraw oraz zazwyczaj dźwięków świątecznych melodii. To nie tylko doskonała okazja do zakupów prezentów, ale również magiczny czas, w którym tradycja i nowoczesność splatają się w jedną harmonijną całość. To okazja do rodzinnych chwil i wspólnego celebrowania magicznego czasu Bożego Narodzenia.

A ja polecam Ci jeszcze serdecznie Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych, wyjątkowo magiczny Jarmark na Nikiszu, Jarmark na rynku w Katowicach czy ten w Warszawie, który również ujął mnie ciepłym klimatem.

Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

 

Informacje praktyczne

24 XI - 01 I

Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy
Stary Rynek, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Jarmark w Krakowie
Świąteczny Jarmark w Krakowie
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024