50°3'16" N
19°56'11" W
Małopolskie
2015-12-09 10:27:37
229m npm
Perełka
Zamek Królewski na Wawelu, Anna Piernikarczyk
Zamek na Wawelu z Grodzkiej, Anna Piernikarczyk
Zamek na Wawelu, Anna Piernikarczyk
Dziedziniec zamku na Wawelu, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Wawel Zaginiony, Anna Piernikarczyk
Wawel, Anna Piernikarczyk
Zamek Królewski na Wawelu, Anna Piernikarczyk
Kraków Wawel, Anna Piernikarczyk
Zamek Królewski na Wawelu, Anna Piernikarczyk
Kraków Wawel, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (12)

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to historyczna siedziba polskich władców, od XI wieku po XVII stulecie, kiedy to Zygmunt August III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.Dziedziniec zamku jest dostępny bezpłatnie, natomiast na wystawy należy wykupić bilety. Różnorodne wystawy w Zamku pozwalają przenieść się w czasy minionych wieków. Zamek królewski na Wawelu jest obiektem Unesco.

Komnaty Królewskie

Komnaty Królewskie na Wawelu to miejsce, w którym koronowane głowy spały, jadły oraz pracowały. Ekspozycja ta przedstawia autentyczne wnętrza z XVI i XVII wieku. Sale mieszczą się na parterze oraz na II piętrze, gdzie ulokowały sie najbardziej reprezentacyjne sale. Zobaczyć tu można m.in. arrasy Zygmunta Augusta.

Głowy Wawelskie

W obrębie Komnat Królewskich zwiedza się słynne Głowy Wawelskie czyli rzeźby głów zdobiące strop Sali Poselskiej na Zamku. Głowy powstały w XVI wieku i było ich 194. Do dzisiaj zachowało się tylko 30. Przez długi czas przebywały poza wawelskim wzgórzem, na szczęście bezpiecznie wróciły na swoje miejsce.Skarbiec i Zbrojownia

Skarbiec i Zbrojownia to wystawa cennych pamiątek królewskich i wspaniałej broni paradnej, nawiązująca do dawnego Skarbca Koronnego. Od XIV wieku w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej - korony, berła, jabłka, miecz zwany Szczerbcem czy ewangeliarz i tacę, służące w obrzędzie sakry królewskiej. W zamku istniał też prywatny skarbiec monarchy kryjący kosztowności czy paradne naczynia. Skarby te nie były ogólniedostepne, pierwszy publiczny pokaz insygniów nastąpił dopiero w 1792 roku, a 3 lata później Prusacy włamali się do Skarbca i skradli prawie doszczętnie jego zawartość.

Obecna ekspozycja to zaledwie cień dawnej świetności tego miejsca. Gromadzi znaczące dzieła sztuki i pamiątki historyczne, w tym kilka pozostałości z dawnego zasobu Skarbca Koronnego, na czele ze Szczerbcem – najważniejszą polską pamiątką historyczną.

Wawel Zaginiony

Bardzo ciekawa jest wystawa Wawel Zaginiony w budynku dawnej kuchni królewskiej. Prezentuje ona zabytki architektury z różnych okresów dziejowych i stylów architektonicznych zabudowy wzgórza. Zabytki są eksponowane w sposób tradycyjny, jako obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz jako prezentacja multimedialna. Na wystawie tej można zobaczyć m.in. fragmenty najstarszej wawelskiej budowli - romańskiej rotundy, dzięki czemu Zamek na Wawelu leży na Szlaku Romańskim.

Sztuka Wschodu

W zachodnim skrzydle można odwiedzić wystawę Sztuka Wschodu – nie lada gratka dla miłośników orientu. Prezentowana jest tutaj ceramika, przedmioty codziennego użytku i uzbrojenie oraz cenna i ciekawa kolekcja namiotów i chorągwi tureckich z XVII wieku.

Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki
Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55
informacja@wawel.org.pl
www.wawel.krakow.pl

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-12-17 17:08:40

Wieki temu byłam w Krk...aż mi się zatęskniło :(

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: