Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

(4.7 głosów: 348)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historyczna siedziba królów

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to historyczna siedziba polskich władców, od XI wieku po XVII stulecie, kiedy to Zygmunt August III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Dziedziniec zamku jest dostępny bezpłatnie, natomiast na wystawy należy wykupić bilety. Różnorodne wystawy w Zamku pozwalają przenieść się w czasy minionych wieków. Zamek królewski na Wawelu jest obiektem Unesco.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Komnaty Królewskie na Wawelu

Komnaty Królewskie na Wawelu to miejsce, w którym koronowane głowy spały, jadły oraz pracowały. Powstały tutaj dwie wystawy stałe - Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Komnaty Królewskie. Ekspozycje przedstawiają autentyczne wnętrza z XVI i XVII wieku. Sale mieszczą się na parterze oraz na II piętrze, gdzie ulokowały się najbardziej reprezentacyjne sale. Zobaczyć tu można m.in. arrasy Zygmunta Augusta.Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Głowy Wawelskie

W obrębie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich zwiedza się słynne Głowy Wawelskie czyli rzeźby głów zdobiące strop Sali Poselskiej na Zamku. Głowy powstały w XVI wieku i było ich 194. Do dzisiaj zachowało się tylko 30. Przez długi czas przebywały poza wawelskim wzgórzem, na szczęście bezpiecznie wróciły na swoje miejsce.

Skarbiec i Zbrojownia

Skarbiec i Zbrojownia na zamku na Wawelu to wystawa cennych pamiątek królewskich i wspaniałej broni paradnej, nawiązująca do dawnego Skarbca Koronnego. Od XIV wieku w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej - korony, berła, jabłka, miecz zwany Szczerbcem czy ewangeliarz i tacę, służące w obrzędzie sakry królewskiej. W zamku istniał też prywatny skarbiec monarchy kryjący kosztowności czy paradne naczynia. Skarby te nie były dostępne dla przeciętnych zjadaczy chleba, pierwszy publiczny pokaz insygniów nastąpił dopiero w 1792 roku, a 3 lata później Prusacy włamali się do Skarbca i skradli prawie doszczętnie jego zawartość. Obecna ekspozycja to zaledwie cień dawnej świetności tego miejsca. Gromadzi znaczące dzieła sztuki i pamiątki historyczne, w tym kilka pozostałości z dawnego zasobu Skarbca Koronnego, na czele ze Szczerbcem – najważniejszą polską pamiątką historyczną.

Wawel Zaginiony

Bardzo ciekawa jest wystawa Wawel Zaginiony w budynku dawnej kuchni królewskiej. Prezentuje ona zabytki architektury z różnych okresów dziejowych i stylów architektonicznych zabudowy wzgórza. Zabytki są eksponowane w sposób tradycyjny, jako obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz jako prezentacja multimedialna. Na wystawie tej można zobaczyć m.in. fragmenty najstarszej wawelskiej budowli - romańskiej rotundy, dzięki czemu Zamek na Wawelu leży na Szlaku Romańskim.

Wawel Zaginiony
Wawel Zaginiony

Sztuka Wschodu

W zachodnim skrzydle zamku królewskiego na Wawelu można odwiedzić wystawę Sztuka Wschodu – nie lada gratka dla miłośników orientu. Prezentowana jest tutaj ceramika, przedmioty codziennego użytku i uzbrojenie oraz cenna i ciekawa kolekcja namiotów i chorągwi tureckich z XVII wieku.Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem na Wawelu

Zamek na Wawelu w Krakowie
Zamek na Wawelu w Krakowie
Zalety
  • wspaniała architektura
  • bogata historia zamku
  • bezpłatny dziedziniec
  • ciekawe wystawy stałe
Wady
  • tłumy przez cały sezon turystyczny
  • konieczność zostawiania plecaków w przechowalni podczas zwiedzania zamku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Wawel wraz z dziedzińcem arkadowym codziennie 6.00-17.30 
Wstęp na wzgórze bezpłatny
Poniedziałek 9.30-13.00
wstęp bezpłatny (należy pobrać w kasie wejściówkę) na wystawy:
Skarbiec Koronny i Zbrojownia
Wawel Zaginiony
Wawel Odzyskany
wt-nd 9.30–17.00
Skarbiec Koronny i Zbrojownia
normalny 25 zł, ulgowy 15 zł
Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie
normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
Wawel Zaginiony
normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Wawel Odzyskany
normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Kościół Św. Gereona
normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Centrum Promocji i Informacji (sprzedaż biletów, IT, ubikacje, kawiarnia itp) codziennie 9.00-17.00 (przerwa 12.15-12.45)
Bilety można też kupić online https://ebilet.wawel.krakow.pl/
Przed wejściem na wystawy należy w przechowalni bagażu (na dziedzińcu arkadowym) oddać plecaki, torby, nosidełka na stelażu, parasolki, kijki, wózki dziecięce

Adres

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55
www.wawel.krakow.pl

GPS: 50°3'16N, 19°56'14E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu
Dziedziniec zamku na Wawelu
Kraków Małopolska Jura Krakowsko Częstochowska
Perełka
czynne cały rok dla rodziny zabytki zamki wstęp płatny renesansowe unesco zamki udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zamek na Wawelu każdy Polak powinien choć raz odwiedzić i mam na myśli również wystawy, nie tylko piekny dziedziniec z krużgankami. To serce polskiej historii!
DominikPL
Super zamek!
DoRi

Wieki temu byłam w Krk...aż mi się zatęskniło 😢

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023