Wawel w Krakowie

Zdjęcia (18)

Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury. Jest skarbnicą wiedzy o polskich dziejach, a jednocześnie symbolem ich ciągłości. Wzgórze to było zamieszkane już około 100 000 lat p.n.e., a od wczesnego średniowiecza stało się ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Wawel od 1978 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. To perła Małopolski!Katedra na Wawelu

Na Wawelu bardzo cenna jest gotycka Katedra z reliktami romańskimi - ośrodek kultu Św. Stanisława. W podziemiach Katedry usytuowane są Groby Królewskie udostępnione do zwiedzania - miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Tutaj spoczywa również Para Prezydencka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Tutaj też znajduje się Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy polski dzwon i przy okazji największy, ufundowany przez Zygmunta Starego, odzywający się przy najważniejszych uroczystościach kościelnych i narodowych.Zamek Królewski w Krakowie

Zwiedzając Wawel nie można zapomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu z cudnymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu. Rezydowali tutaj władcy polscy, a dziś możemy zwiedzać ich Prywatne Komnaty Królewskie i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku mieści się też Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Bardzo ciekawa jest wystawa Wawel Zaginiony.

Smocza Jama

Kolejna atrakcja na krakowskim Wawelu to Smocza Jama - jaskinia jurajska zamieszkiwana niegdyś przez groźnego smoka... a dziś udostępniona dla turystów. Tuż obok stoi sam smok, choć sztuczny, zionie ogniem jak prawdziwy.

Wawel - Zamek Królewski
Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55, 422-61-21
zamek@wawel.edu.pl
www.wawel.krakow.pl

Godziny zwiedzania: Wzgórze Wawelskie jest udostępniane zwiedzającym codziennie od godziny 6.00 do zmroku. Wstęp bezpłatny. Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego jest zamykany pół godziny przed zamknięciem bram wzgórza. Wystawy w zamku i Smocza Jama są płatne. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2019-11-20 13:26:54 na
Wawel jest czarujący. Czuć tutaj obecność Jagiellonów i wielkości Polski za ich panowania. Polecam Królewskie Komnaty.
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 18:26:00 na

Wspaniałe miejsce, z pewnością warte zobaczenia :)

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-12 22:14:41 na

Cudne miejsce  z historią. Konieczne do odwiedzenia

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: