Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Wawel
ul. Wawel 5, Kraków
tel. 12/ 422-51-55, 422-61-21
www.wawel.krakow.pl

50°3'16" N, 19°56'10" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: Zamknięte
 • wtorek: 09:30–16:00
 • środa: 09:30–17:00
 • czwartek: 09:30–17:00
 • piątek: 09:30–17:00
 • sobota: 09:30–17:00
 • niedziela: 09:30–17:00

Wawel malowniczo położony w zakolu rzeki Wisły w Krakowie to najcenniejszy w Polsce pomnik narodowej historii i kultury. Jest skarbnicą wiedzy o polskich dziejach, a jednocześnie symbolem ich ciągłości. Wzgórze to było zamieszkane już około 100 000 lat p.n.e., a od wczesnego średniowiecza stało się ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Wawel od 1978 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. To perła Małopolski!Katedra na Wawelu

Na Wawelu bardzo cenna jest gotycka Katedra z reliktami romańskimi - ośrodek kultu Św. Stanisława. W podziemiach Katedry usytuowane są Groby Królewskie udostępnione do zwiedzania - miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Tutaj spoczywa również Para Prezydencka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Tutaj też znajduje się Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy polski dzwon i przy okazji największy, ufundowany przez Zygmunta Starego, odzywający się przy najważniejszych uroczystościach kościelnych i narodowych.

Wawel
Wawel

Zamek Królewski w Krakowie

Zwiedzając Wawel nie można zapomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu z cudnymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu. Rezydowali tutaj władcy polscy, a dziś możemy zwiedzać ich Prywatne Komnaty Królewskie i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku mieści się też Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Bardzo ciekawa jest wystawa Wawel Zaginiony.

Smocza Jama

Kolejna atrakcja na krakowskim Wawelu to Smocza Jama - jaskinia jurajska zamieszkiwana niegdyś przez groźnego smoka... a dziś udostępniona dla turystów. Tuż obok stoi sam smok, choć sztuczny, zionie ogniem jak prawdziwy.

Wawel
Wawel
Wawel


Zwiedzanie Wawelu

Wzgórze Wawelskie jest udostępniane zwiedzającym codziennie od godziny 6.00 do zmroku. Wstęp na wzgórze jest bezpłatny, wystawy w zamku i Smocza Jama są płatne. Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego jest zamykany pół godziny przed zamknięciem bram wzgórza. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Zalety
 • Wspaniała historia
 • Cenna pamiątka narodowa
 • Piękna architektura
 • Sporo obiektów udostępnionych do zwiedzania
 • Długie godziny otwarcia
 • Bliskość pięknego miasta
Wady
 • Tłumy niemal o każdej porze roku
 • Długa kolejka do kasy
Wawel Wawel Wawel Wawel Wawel Wawel Wawel Wawel Katedra na Wawelu w Krakowie Wawel Katedra Wawel w Krakowie Kraków Wawel Wawel

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Bardzo ciekawy zamek
Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-11-20 na
Wawel jest czarujący. Czuć tutaj obecność Jagiellonów i wielkości Polski za ich panowania. Polecam Królewskie Komnaty.
karrrr96 Zapaleniec 708 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 na

Wspaniałe miejsce, z pewnością warte zobaczenia :)

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-12 na

Cudne miejsce  z historią. Konieczne do odwiedzenia

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020