Katedra na Wawelu - renesansowa perła architektury

Katedra na Wawelu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Katedra Św. Stanisława i Wacława na Wawelu w Krakowie to prawdziwa perła polskiej architektury! Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była koronacyjnym kościołem polskich monarchów. W swych murach kryje też wcześniejsze, romańskie relikty. Wawelska katedra to niezwykle cenny obiekt Unesco.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Kaplica Zygmuntowska

Katedra na Wawelu kryje najdoskonalsze renesansowe dzieło nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. To Kaplica Zygmuntowska, która w zewnętrznej bryle świątyni zdecydowanie wyróżnia się złotą kopułą. Nazywana również Królewską, Rorantystów czy Jagiellońską, stanowi przykład florenckiej architektury renesansowej poza Włochami. To jedna z 19 kaplic w katedrze wawelskiej. Powstała jako mauzoleum rodziny króla y Zygmunta I Starego.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Relikwiarz Św. Stanisława

W centralnej części wawelskiej katedry stoi srebrna trumna, w której spoczywają szczątki Św. Stanisława - patrona Polski, który jest tutaj otoczony kultem. Ten relikwiarz to jedno z najwybitniejszych polskich dzieł wczesnego baroku.

Mroczne, przesiąknięte historią wnętrze świątyni otoczone jest wieńcem kaplic, a w każdej zobaczyć można zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne czy królewskie sarkofagi. Najstarszy z nich to sarkofag Władysława Łokietka z XIV wieku.

Drzwi do Katedry na Wawelu
Drzwi do Katedry na Wawelu

Groby Królewskie

W podziemiach Katedry krakowskiej znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku nie tylko polskich monarchów, ale również książąt, bohaterów narodowych czy wieszczów. Tutaj spoczywa też Para Prezydencka, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Papież Jan Paweł II

Karol Wojtyła przez całe swe życie był blisko związany z Wawelską Katedrą! Tutaj w 1946 roku odprawił swoją pierwszą mszę Św., tutaj był konsekrowany na biskupa, a będąc już papieżem przybywał do świątyni aż siedmiokrotnie, ostatni raz w 2002 roku. 2 kwietnia 2005 roku natomiast odezwał się w katedrze dzwon "Zygmunt", obwieszczający śmierć Papieża Polaka! Upamiętniając bliskość Papieża z tym miejscem, w 2008 roku przed Katedrą stanął okazały pomnik Jana Pawła II.

Zwiedzanie Katedry Wawelskiej

Cała Katedra, wraz z Grobami Królewskimi i wieżą Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta, a także Muzeum Katedralne są udostępnione dla turystów. Niemal zawsze bywa tu tłumnie. Do Katedry i Muzeum należy wykupić bilet (wspólny), naprzeciw katedry w innej kasie niż pozostałe wystawy na Wawelu.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Dzwon Zygmunta
Dzwon Zygmunta

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://www.katedra-wawelska.pl/
Muzeum Katedralne w niedziele jest zamknięte
Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 15 zł
Bilet umożliwia zwiedzanie Katedry, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego

Archikatedra Św. Stanisława BM i Św. Wacława i Muzeum Katedralne
Wawel, Kraków
tel. 12/ 429-33-27

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Wawel w Krakowie
(4.7 głosów: 228)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 228)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Polecam
Anpis

Wawel ,to trzeba zobaczyć

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024