Archikatedra Św. Stanisława BM i Św. Wacława i Muzeum Katedralne
Wawel, Kraków
tel. 12/ 429-33-27
parafia@katedra-wawelska.pl
www.katedra-wawelska.pl

50°3'17" N, 19°56'7" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn-sb 9.00-17.00, nd 12.30-17.00
XI-III pn-sb 9.00-16.00, nd 12.30-16.00
Muzeum Katderalne w niedziele jest zamknięte
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł
Bilet umożliwia zwiedzanie Katedry, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego

Katedra Św. Stanisława i Wacława na Wawelu w Krakowie to prawdziwa perła polskiej architektury! Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była koronacyjnym kościołem polskich monarchów. W swych murach kryje też wcześniejsze, romańskie relikty. Wawelska katedra to niezwykle cenny obiekt Unesco.Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Kaplica Zygmuntowska

Katedra na Wawelu kryje najdoskonalsze renesansowe dzieło nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to oczywiście Kaplica Zygmuntowska, która w zewnętrznej bryle świątyni zdecydowanie wyróżnia się złotą kopułą.

Katedra na Wawelu w Krakowie
Katedra na Wawelu w Krakowie

Relikwiarz Św. Stanisława

W centralnej części wawelskiej katedry stoi srebrna trumna, w której spoczywają szczątki Św. Stanisława - patrona Polski, który jest tutaj otoczony kultem. Ten relikwiarz to jedno z najwybitniejszych polskich dzieł wczesnego baroku.

Mroczne, przesiąknięte historią wnętrze świątyni otoczone jest wieńcem kaplic, a w każdej zobaczyć można zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne czy królewskie sarkofagi. Najstarszy z nich to sarkofag Władysława Łokietka z XIV wieku.Drzwi do Katedry na Wawelu
Drzwi do Katedry na Wawelu

Groby Królewskie

W podziemiach Katedry krakowskiej znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku nie tylko polskich monarchów, ale również książąt, bohaterów narodowych czy wieszczów. Tutaj spoczywa też Para Prezydencka, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Wawel w Krakowie
Wawel w Krakowie

Papież Jan Paweł II

Karol Wojtyła przez całe swe życie był blisko związany z Wawelską Katedrą! Tutaj w 1946 roku odprawił swoją pierwszą mszę Św., tutaj był konsekrowany na biskupa, a będąc już papieżem przybywał do świątyni aż siedmiokrotnie, ostatni raz w 2002 roku. 2 kwietnia 2005 roku natomiast odezwał się w katedrze dzwon "Zygmunt", obwieszczający śmierć Papieża Polaka! Upamiętniając bliskość Papieża z tym miejscem, w 2008 roku przed Katedrą stanął okazały pomnik Jana Pawła II.Zwiedzanie Katedry Wawelskiej

Cała Katedra, wraz z Grobami Królewskimi i wieżą Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta, a także Muzeum Katedralne są udostępnione dla turystów. Niemal zawsze bywa tu tłumnie. Do Katedry i Muzeum należy wykupić bilet (wspólny), naprzeciw katedry w innej kasie niż pozostałe wystawy na Wawelu.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Dzwon Zygmunta
Dzwon Zygmunta
Katedra na Wawelu Katedra na Wawelu Katedra na Wawelu Katedra na Wawelu Katedra na Wawelu Wawel Katedra

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Polecam
Anpis Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-11-01 na

Wawel ,to trzeba zobaczyć

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021