Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu

(4.7 głosów: 224)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Katedra Św. Stanisława i Wacława na Wawelu w Krakowie to prawdziwa perła polskiej architektury! Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była koronacyjnym kościołem polskich monarchów. W swych murach kryje też wcześniejsze, romańskie relikty. Wawelska katedra to niezwykle cenny obiekt Unesco.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Kaplica Zygmuntowska

Katedra na Wawelu kryje najdoskonalsze renesansowe dzieło nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to oczywiście Kaplica Zygmuntowska, która w zewnętrznej bryle świątyni zdecydowanie wyróżnia się złotą kopułą.Katedra na Wawelu w Krakowie
Katedra na Wawelu w Krakowie

Relikwiarz Św. Stanisława

W centralnej części wawelskiej katedry stoi srebrna trumna, w której spoczywają szczątki Św. Stanisława - patrona Polski, który jest tutaj otoczony kultem. Ten relikwiarz to jedno z najwybitniejszych polskich dzieł wczesnego baroku.

Mroczne, przesiąknięte historią wnętrze świątyni otoczone jest wieńcem kaplic, a w każdej zobaczyć można zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne czy królewskie sarkofagi. Najstarszy z nich to sarkofag Władysława Łokietka z XIV wieku.

Drzwi do Katedry na Wawelu
Drzwi do Katedry na Wawelu

Groby Królewskie

W podziemiach Katedry krakowskiej znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku nie tylko polskich monarchów, ale również książąt, bohaterów narodowych czy wieszczów. Tutaj spoczywa też Para Prezydencka, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Wawel w Krakowie
Wawel w Krakowie

Papież Jan Paweł II

Karol Wojtyła przez całe swe życie był blisko związany z Wawelską Katedrą! Tutaj w 1946 roku odprawił swoją pierwszą mszę Św., tutaj był konsekrowany na biskupa, a będąc już papieżem przybywał do świątyni aż siedmiokrotnie, ostatni raz w 2002 roku. 2 kwietnia 2005 roku natomiast odezwał się w katedrze dzwon "Zygmunt", obwieszczający śmierć Papieża Polaka! Upamiętniając bliskość Papieża z tym miejscem, w 2008 roku przed Katedrą stanął okazały pomnik Jana Pawła II.Zwiedzanie Katedry Wawelskiej

Cała Katedra, wraz z Grobami Królewskimi i wieżą Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta, a także Muzeum Katedralne są udostępnione dla turystów. Niemal zawsze bywa tu tłumnie. Do Katedry i Muzeum należy wykupić bilet (wspólny), naprzeciw katedry w innej kasie niż pozostałe wystawy na Wawelu.

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Dzwon Zygmunta, Wioleta Orłowska
Dzwon Zygmunta, Wioleta Orłowska

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn-sb 9.00-17.00, nd 12.30-17.00
XI-III pn-sb 9.00-16.00, nd 12.30-16.00
Muzeum Katderalne w niedziele jest zamknięte
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł
Bilet umożliwia zwiedzanie Katedry, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego

Adres

Archikatedra Św. Stanisława BM i Św. Wacława i Muzeum Katedralne
Wawel, Kraków
tel. 12/ 429-33-27
parafia@katedra-wawelska.pl
www.katedra-wawelska.pl

GPS: 50°3'17N, 19°56'7E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu
Wawel Katedra
Małopolska Kraków
Perełka
gotyckie katedry unesco archikatedry
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

DominikPL
Polecam
Anpis

Wawel ,to trzeba zobaczyć

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022