Katedra na Wawelu

Zdjęcia (12)

Katedra Św. Stanisława i Wacława na Wawelu w Krakowie to prawdziwa perła polskiej architektury! Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była koronacyjnym kościołem polskich monarchów. W swych murach kryje też wcześniejsze, romańskie relikty. Wawelska katedra to niezwykle cenny obiekt Unesco.Kaplica Zygmuntowska

Katedra na Wawelu kryje najdoskonalsze renesansowe dzieło nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to oczywiście Kaplica Zygmuntowska, która w zewnętrznej bryle świątyni zdecydowanie wyróżnia się złotą kopułą.

Relikwiarz Św. Stanisława

W centralnej części wawelskiej katedry stoi srebrna trumna, w której spoczywają szczątki Św. Stanisława - patrona Polski, który jest tutaj otoczony kultem. Ten relikwiarz to jedno z najwybitniejszych polskich dzieł wczesnego baroku.Mroczne, przesiąknięte historią wnętrze świątyni otoczone jest wieńcem kaplic, a w każdej zobaczyć można zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne czy królewskie sarkofagi. Najstarszy z nich to sarkofag Władysława Łokietka z XIV wieku.

Groby Królewskie

W podziemiach Katedry krakowskiej znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku nie tylko polskich monarchów, ale również książąt, bohaterów narodowych czy wieszczów. Tutaj spoczywa też Para Prezydencka, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Papież Jan Paweł II

Karol Wojtyła przez całe swe życie był blisko związany z Wawelską Katedrą! Tutaj w 1946 roku odprawił swoją pierwszą mszę Św., tutaj był konsekrowany na biskupa, a będąc już papieżem przybywał do świątyni aż siedmiokrotnie, ostatni raz w 2002 roku. 2 kwietnia 2005 roku natomiast odezwał się w katedrze dzwon "Zygmunt", obwieszczający śmierć Papieża Polaka! Upamiętniając bliskość Papieża z tym miejscem, w 2008 roku przed Katedrą stanął okazały pomnik Jana Pawła II.

Zwiedzanie Katedry Wawelskiej

Cała Katedra, wraz z Grobami i wieżą Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta jest udostępniona dla turystów. Niemal zawsze bywa tu tłumnie. Sama katedra dostępna jest bezpłatnie, bilety obowiązują do Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i kaplic: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralnego.

Archikatedra Św. Stanisława BM i Św. Wacława i Muzeum Katedralne
Wawel, Kraków
tel. 12/ 429-33-27
parafia@katedra-wawelska.pl
www.katedra-wawelska.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-11-01 09:36:04 na

Wawel ,to trzeba zobaczyć

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: