Zamek Pieskowa Skała, Anna Piernikarczyk

Zamek w Pieskowej Skale na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, na samym jego skraju. Renesansowy zamek wita wszystkich turystów i urzeka swym pięknem. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Historia Zamku Pieskowa Skała

Pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1315 roku. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej.

 Zamek Pieskowa Skała

Zwiedzanie Zamku

Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Pieskowej Skale udostępniony jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum w Pieskowej Skale z wystawami stałymi i czasowymi, który jest oddziałem Muzeum na Wawelu. Muzeum zamkowe w Pieskowej Skale czynne jest cały rok, dostępna również jest tu Kawiarnia, poprzez którą warto wejść na bastion - wspaniały punkt widokowy!

Przy samym Zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, nieco dalej Kapliczka na Wodzie, a jeszcze dalej... wspaniała Dolina Prądnika - serce Ojcowskiego Parku Narodowego z zamkiem w Ojcowie.

Zamek w Pieskowej Skale - Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04
maczops@poczta.onet.pl
www.pieskowaskala.eu

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-12-02 na

Piekne miejsce.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-01-02 na

Wszystkie eksponaty na zamku pochodzą że zbiorów zamku Królewskiego na Wawelu.

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-28 na

No to mogłam wcześniej napisać o tym, bo słyszałam kilka razy juz o tym, ale myslałam że oni na stronie piszą. Zresztą ten zamek z zewnątrz mnie zachwyca a wnętrza niezbyt ciekawe były jak dla mnie

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: