Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek w Pieskowej Skale
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04
www.pieskowaskala.eu

50°14'39" N, 19°46'48" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: Zamknięte
 • wtorek: 09:00–17:00
 • środa: 09:00–17:00
 • czwartek: 09:00–17:00
 • piątek: 09:00–13:00
 • sobota: 10:00–18:00
 • niedziela: 10:00–18:00

Renesansowa perła Jury

Zamek Pieskowa Skała na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, na samym jego skraju. Renesansowy zamek wita wszystkich turystów i urzeka swym pięknem. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce.Historia Zamku Pieskowa Skała

Pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1315 roku, z dokumentu Władysława Łokietka, w którym pojawia się pojawia niemiecka nazwa zamku Peskenstein. Prawdopodobnie chodzi o fortyfikację wzniesioną przez Henryka Brodatego w celu ochrony drogi łączącej Kraków ze Śląskiem, a wiodącej doliną Prądnika.

 Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Identyczną funkcję miał pełnić kolejny zamek, wybudowany w dzisiejszym miejscu przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Królewska strażnica stanęła na skalnym cyplu i składała się z zamku górnego oraz dolnego. Ten pierwszy, z wysoką wieżą mieszkalną, nie zachował się do dzisiaj, a ulokowany był na niedostępnej skale zwanej dziś Dorotką. Ostatecznie zawalił się w XIX wieku.

Zamek dolny natomiast stał w miejscu obecnego, renesansowego dziedzińca i był otoczony murami obronnymi. W posiadaniu królewskim Pieskowa Skała pozostawała do końca XIV wieku, potem pozostawała w rękach różnych możnych rodów - Szafrańców, Zebrzydowskich, Wielopolskich czy Mieroszewskich. Co ciekawe, w roku 1787 na zamku Pieskowa Skała gościł król Stanisław August Poniatowski.

 Zamek Pieskowa Skała
 Zamek Pieskowa Skała
Zamek w Pieskowej Skale


To nie jedyny król związany z zamkiem Pieskowa Skała po czasach króla Kazimierza Wielkiego. Najsłynniejszym rodem władającym warownią byli Szafrańcowie, bujna jest ich przeszłość i kryje wiele zawiłości, ale jeden z przedstawicieli rodu - Hieronim Szafraniec, cieszył się szczególnym zaufaniem króla Zygmunta Starego. Poślubił nawet jego córkę Reginę, a za pieniądze z posagu panny młodej rozbudował swą rezydencję czyli zamek Pieskowa Skała. To właśnie za czasów Szafrańców, nie tylko Hieronima, zamek zyskał system obronny z basztami, a sama warownia zyskała wygląd renesansowej rezydencji z arkadowym dziedzińcem i loggią widokową. Na dziedzińcu pojawiły się naturalistyczne maszkarony, kartusze herbowe oraz zdobne portale. Wtedy też powstały śliczne ogrody, stawy i zwierzyńce.

Kolejny właściciel - Michał Zebrzydowski znów znacząco rozbudował twierdzę, jako gorliwy katolik zbudował kaplicę zamkową pod patronatem Św. Michała, ale przede wszystkim zamek zyskał wtedy umocnienia zgodne z wymogami ówczesnej sztuki wojennej czyli fortyfikacje bastionowe zamykające dziedziniec zewnętrzny. Niestety nie uratowały one zamku podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Szwedzi zdobyli i ograbili zamek.

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale


Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej. Obecnie zamek znów jest po gruntownym remoncie i prezentuje się wspaniale, świecąc bielą skał i murów wśród otaczającej zieleni.

Ciekawostka - rabuś na zamku

Ciekawostka, a właściwie paradoks, bowiem Zamek Pieskowa Skała powstał głównie dla ochrony granicy i szlaku handlowego, a w XV wieku stał się siedzibą rozbójnika napadającego na kupców przemierzających ten szlak właśnie. Mowa o Krzysztofie Szafrańcu - synu trzeciego z kolei Piotra Szafrańca, który to czarną magią się pałał na zamku. W 1484 roku z polecenia króla Kazimierza Jagiellończyka pojmano rabusia Krzysztofa Szafrańca i po sądzie ścięto na krakowskim rynku.

Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy

Zamek Pieskowa Skała - zwiedzanie

Zamek Pieskowa Skała to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Błędnie czasem bywa nazywany zamkiem w Pieskowej Skale (nie ma dziś takiej miejscowości, a zamek mieści się w Sułoszowej). Ta perła polskiego renesansu udostępniona jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum dostępne przez cały rok, a ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską.

Niestety zarówno wnętrza zamku Pieskowa Skała, jak i dawne wyposażenie historycznych właścicieli nie zachowały się z powodu burzliwych dziejów tych terenów, dlatego prezentowana sztuka w zamku pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Oddział stanowi dziś Zamek Pieskowa Skała.

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale

Herbova Restauracja & Kawiarnia

Na zamku polecam też gorąco piękne ogrody oraz restaurację Herbova. To zarazem kawiarnia, ceny jak na takie miejsce niezbyt wysokie, a jedzenie smaczne. Ale nie tylko o jedzenie tu chodzi, ale również o fakt, że poprzez restaurację można wejść na bastion - wspaniały punkt widokowy na zamek i okolicę, ze słynną Maczugą Herkulesa!

Pieskowa Skała - legenda

Jak powstała nazwa Pieskowa Skała? Wyjaśnia to pewna legenda, zgodnie z którą na zamku górnym, w baszcie śmierć głodową poniosła Dorotka - jedna z córek Tęczyńskich. Kochała ona lutnistę, ale nakazano jej ślub z panem na zamku - starym Zaprzańcem. Wtedy lutnista w przebraniu zakonnika wybawił ukochaną i uciekli razem, jednak radość była krótka, bowiem zostali schwytani przez ludzi pana. Młodzieniec zginął wleczony końmi po stoku góry, zaś Dorotkę wepchnięto do wieży zamku, by z głodu zmarła. Jej wierny piesek przynosił Dorotce odpadki rzucane mu ze stołu pana. Nie uratował swej pani, ale pamięć poczciwej psiny ostała się w nazwie skały.

Filmowy Zamek Pieskowa Skała

Na zamku Pieskowa Skała na Jurze kręcono sceny do kilku filmów i seriali. Scenerie znalazły tu seriale: "Królowa Bona", "Janosik" czy popularna "Stawka większa niż życie". Ponadto kręcono sceny do ekranizacji trylogii Sienkiewiczowskiej - "Ogniem i mieczem" oraz "Pana Wołodyjowskiego".

Atrakcje w okolicy zamku

Niedaleko zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, nieco dalej Kapliczka na Wodzie, a jeszcze dalej... wspaniała Dolina Prądnika - serce Ojcowskiego Parku Narodowego z zamkiem w Ojcowie.

Zalety
 • Piękna architektura
 • Wspaniały dziedziniec
 • Cudna okolica
Wady
 • Parkingi z wygórowaną ceną

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

izekryzek Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-24 na
Warto zobaczyć Zamek oraz Maczugę Herkulesa, jednak od momentu zmiany dyrekcji i zarządu Zamku, wstęp na jego dziedzińce stał się płatny (wcześniej wejście na dziedzińce było bezpłatne, płatne było jedynie zwiedzanie ogrodów przylegających do Zamku).
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Ciekawy zamek
Avatar użytkownika
fazi Uzależniony od podróży 1883 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-12-02 na

Piekne miejsce.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-01-02 na

Wszystkie eksponaty na zamku pochodzą że zbiorów zamku Królewskiego na Wawelu.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-28 na

No to mogłam wcześniej napisać o tym, bo słyszałam kilka razy juz o tym, ale myslałam że oni na stronie piszą. Zresztą ten zamek z zewnątrz mnie zachwyca a wnętrza niezbyt ciekawe były jak dla mnie

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020