Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

(4.3 głosów: 250)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ponad Ojcowem górują ruiny średniowiecznego zamku, powstałego jak większość warowni na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w II połowie XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, który dokonał znacznej rozbudowy wcześniej istniejącego grodu. Zamek w Ojcowie był ważnym ogniwem w łańcuchu obronnym, zabezpieczał Kraków przed Luksemburczykami, posiadał załogę złożoną ze 100 ludzi, którą dowodził starosta. Król Kazimierz Wielki nazwał zamek Ociec u Skały, nawiązując do tułaczki swego ojca - Władysława Łokietka w tych okolicach, kiedy uciekał przed wojskami Wacława i schronił się w tutejszej grocie, dziś nazwanej Grotą Łokietka na pamiątkę tych wydarzeń. Miejscowość zaś zyskała od tamtej pory nazwę Ojców.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Dalsze losy ojcowskiego zamku

"Złoty czas" czy najlepszy okres dla zamku w Ojcowie przypadł na XVII wiek, kiedy gruntownie przebudowała go rodzina Korycińskich herbu Topór. Wtedy w południowej części wzgórza powstał okazały budynek mieszkalny i dodatkowo przebudowano fortyfikacje. W 1655 roku zamek przejęli Szwedzi czyniąc z niego magazyn broni i żywności. Po potopie szwedzkim budowla znów była przebudowana, wówczas na wzgórze zamkowe wchodziło się przez zwodzony most wsparty na filarach ponad głęboką fosą. Później zamek należał do Warszyckich, Morskich, Łubieńskich oraz Załuskich. Ostatnią panią na zamku była Marianna z Dembińskich Załuska, a w 1787 roku warownię odwiedził ostatni władca Polski - Stanisław August Poniatowski. Później rozpoczął się upadek ojcowskiego zamku.Ojców
Ojców
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Zwiedzanie zamku w Ojcowie

Z całego zamku do czasów obecnych zachowały się jedynie ruiny w postaci resztek murów obronnych, części mieszkalnej oraz wieża i brama wjazdowa. Ruiny udostępnione są do zwiedzania, a w budynku bramnym zorganizowano wystawę "Dzieje zamku ojcowskiego". Ostatnia gruntowna konserwacja zabytku miała miejsce w latach 2017-19, podczas której skupiono się na zachowaniu oryginalnych elementów oraz stworzeniu nowej ekspozycji w wieży. Z zamkowego wzgórza roztacza się piękna panorama na malowniczą Dolinę Prądnika czyli Ojcowski Park Narodowy, stworzono ku temu specjalny taras widokowy.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Sb-nd 10.00-15.00
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 9 zł
Parking: płatny pod zamkiem, 8 zł za cały dzień, płatne przez cały rok, codziennie, w parkomatach
Aktualne ceny biletów, parkingu i godziny otwarcia zamku znajdziesz na stronie: www.ojcowskiparknarodowy.pl

Adres

Zamek w Ojcowie
Ojcowski Park Narodowy, Ojców
tel. 12/ 389-20-05

GPS: 50°12'43N, 19°49'48E

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Jura Krakowsko Częstochowska Ojców
Ważna
wstęp płatny udostępnione ruiny wiek XIV zamki Kazimierza Wielkiego zamki jurajskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
ciekawy zamek
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023