Gdańsk. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-07-30
Gdańsk ul. Mariacka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Gdańsk to historyczny, tysiącletni ośrodek hanzeatycki, będący stolicą Pomorza Wschodniego. Położony jest w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości, głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy i nie tylko, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu. Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało w Gdańsku na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, których ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach. Wraz z nowoczesną Gdynią i słynnym Sopotem Gdańsk tworzy niezwykle atrakcyjne dla turystów Trójmiasto

Gdańsk
Gdańsk

Atrakcje w Gdańsku

Nie sposób opisać piękna tego miasta, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Piękne latem, cudne zimą, kiedy przystraja się w światełka. To również jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Porastają tu wspaniałe lasy, ponadto stworzono park krajobrazowy oraz rezerwaty i pomniki przyrody. Kilka razy odwiedzaliśmy już Gdańsk i na ile było to możliwe, staraliśmy się dobrze poznać jego atrakcje, dlatego przeczytaj nasz przewodnik i poznaj najlepsze atrakcje Gdańska! Najpierw przedstawiamy Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę atrakcji, która przenosi do szczegółowego opisu. Poniżej opisów atrakcji znajdziesz propozycję spaceru po Gdańsku z wytyczonym szlakiem na mapce.

Gdańsk ul. Powroźnicza
Gdańsk ul. Powroźnicza

1. Ulica Mariacka w Gdańsku

Ulica Mariacka to serce Gdańska, może nie każdy kieruje tutaj swe pierwsze kroki, ale to miejsce, które mnie najbardziej w całym Gdańsku urzeka i które gorąco Ci polecam. W czasie spaceru po tym mieście po prostu nie można go pominąć. Uliczka jest jedną z najkrótszych ulic w Głównego Miasta, ale jest niesamowita, zamknięta z jednej strony bryłą Kościoła Mariackiego, z drugiej Bramą Mariacką. Niestety ulica Mariacka w Gdańsku nie jest oryginalna, bo podobnie jak cały Gdańsk, podczas II wojny światowej mocno ucierpiała. Jest natomiast starannie zrekonstruowana i jako jedyna ulica w Gdańsku prezentuje do dziś komplet charakterystycznych przedproży, które kiedyś zdobiły wiele gdańskich ulic. Dziś poza Mariacką można je zobaczyć np. na ulicy Piwnej przy kilku kamienicach czy na zacisznej ulicy Ogarnej. Przy przedprożach często zobaczysz na Mariackiej rzygacze - ozdobne i urocze zakończenia wypustów rynien. Wąskie fasady, owe przedproża zdobione kwiatami, z rzygaczami w formie fantastycznych stworów i wąski bruk sprawiają, że jest tutaj po prostu ślicznie. Koniecznie zajrzyj na Mariacką podczas swojej wizyty w Gdańsku, tym bardziej, że można tu pooglądać, a kto bogatszy to i nabyć, piękną biżuterię i inne przedmioty z bursztynu - "bałtyckiego złota".
Adres: Mariacka, ul. Mariacka, Gdańsk

Gdańsk ul. Mariacka
Gdańsk ul. Mariacka
Gdańsk, ulica Mariacka
Gdańsk, ulica Mariacka

2. Deptak nad Motławą i Żuraw w Gdańsku

Deptak nad Motławą to Długie Pobrzeże, rozpoczynające się za Zieloną Bramą, przy Moście Zielonym. Warto tu pospacerować i przejść mostem, by podziwiać piękną panoramę Gdańska, z kamienicami, zrekonstruowanymi spichlerzami i statkami pływającymi po rzece. W oczy rzuca się tutaj Żuraw stojący przy ulicy Szerokiej 67/68 - to najbardziej charakterystyczna budowla w całym mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską i twierdzą portową. Stojący nad Motławą Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego, podobnie na spichlerze na Ołowiance oraz statek Sołdek obok nich cumujący.
Adres: Deptak nad Motławą, Długie Pobrzeże, Gdańsk

Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk Żuraw
Gdańsk Żuraw
Gdańsk Motława
Gdańsk Motława

3. Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku

Długa i Długi Targ w Gdańsku to najpopularniejsze, przepiękne ulice miasta, tworzące Trakt Królewski. Ulica Długa biegnie od XVII-wiecznej Złotej Bramy do Ratusza, gdzie zaczyna się Długi Targ i wiedzie aż do potężnej Zielonej Bramy, zbudowanej w stylu manierystycznym w XVI wieku. Obie te bramy zastąpiły wcześniejsze, gotyckie. Trakt Królewski wiedzie dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To na Długiej i Długim Targu usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak okazały Ratusz Głównego Miasta początkami sięgający XIV wieku, Dom Uphagena z XVIII wieku, udostępniony dla turystów, Dwór Artusa - cudna siedziba bractw kupieckich czy oczywiście popularna Fontanna z Neptunem zdobiąca Długi Targ od XVII wieku. To te najsłynniejsze budowle, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie. Ich bogactwo zaskakuje do dziś, choć kamienice są zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych.
Adres: Trakt Królewski, ul. Długa i Długi Targ, Gdańsk

Gdańsk - Trakt Królewski
Gdańsk - Trakt Królewski
Ulica Długa z Kramarskiej
Ulica Długa z Kramarskiej

4. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności czyli ECS to nowoczesne i fantastyczne miejsce, jakie powstało w 2007 roku przy słynnej Stoczni Gdańskiej. Centrum poświęcone jest upadkowi komunizmu w Polsce i całej Europie. To niezwykle głębokie w swej wymowie, interaktywne muzeum, gdzie szczególnego znaczenia nabierają słowa: społeczeństwo, demokracja czy dialog. Centrum przybrało naprawdę spore rozmiary i można je zwiedzać godzinami, słuchając audioprzewodnika i przeglądając przeróżne multimedia dostępne na wystawach. Swoje miejsce znajdą tu również najmłodsi, na multimedialnej sali edukacyjnej nazwanej tu Wydziałem Zabaw. Na wszystkich czeka kawiarnia i restauracja. Na dachu ECS znajduje się natomiast ciekawy punkt widokowy na miasto i dźwigi stoczni, której słynna brama znana jest w całej Europie i nie tylko. Przed ECS, na Placu Solidarności, stoją wysokie trzy krzyże z kotwicami - Pomnik Poległych Stoczniowców. Ważą prawie 140 ton i mają 42 metry wysokości!
Adres: ECS, pI. Solidarności 1, Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

5. Hevelianum i Góra Gradowa w Gdańsku

Hevelianum to wspaniałe miejsce rodzinnej rekreacji, gdzie spotykają się nauka, historia oraz zabawa. W budynkach dawnego fortu najmłodsi i trochę starsi mogą poznać wiele tajemnic nauki, z dziedziny fizyki, astronomii, matematyki czy biologii, a nawet ekologii. Liczne interaktywne instalacje pozwalają bawić się i zarazem zrozumieć prawidła nauki. Cały Fort został zbudowany na Górze Gradowej - zielonej wyspie Gdańska, stąd jest to zarazem wspaniałe miejsce na spacer i podziwianie panoramy Gdańska. Warto dodać, że w tutejszej Wozowni pysznie zjesz!
Adres: Hevelianum, ul. Gradowa 6, Gdańsk

Gdańsk Hevelianum
Gdańsk Hevelianum
Gdańsk Hevelianum
Gdańsk Hevelianum
Hevelianum
Hevelianum

6. Olivia Star w Gdańsku

Olivia Star wyrosła w Gdańsku Oliwie. To całkiem nowy budynek w Gdańsku, który bardzo szybko zyskał sławę w całej Polsce! Ma 180 metrów wysokości, co sprawia, że jest to jedna z najwyższych budowli w naszym kraju. Ta wysokość nawiązuje do słynnych wydarzeń sierpniowych w Gdańsku z 1980 roku, zaś architektura szczytu Olivii Star nawiązuje do sąsiadującej Hali Olivia. Imponujący jest fakt, że na wysokości 130 metrów, na 32 piętrze Olivia Star mieści się taras widokowy, z której podziwiać możesz cudną panoramę nie tylko Gdańska, ale i Trójmiasta oraz Bałtyku. To miejsce zapełnia się szczególnie o zachodzie słońca, kiedy widok jest niesamowity. Dobrze tu wtedy być! Wstęp na widok tarasowy jest płatny, taniej wychodzi przy rezerwacji internetowej. Na tym samym piętrze co taras widokowy, mieszczący się poza budynkiem, w jego wnętrzu mieści się przeszklona restauracja Vidokówka. Nie muszę chyba pisać skąd taka nazwa. widoki stąd są dookoła budynku, smakować specjałów z takimi widokami to sama radość 🙂 Piętro wyżej, na 33 poziomie mieści się jeszcze bardziej ekskluzywna restauracja Arco by Paco Perez. Na parterze natomiast dostępne są tropikalne ogrody Olivia Garden, również odpłatne, ze strefą food & drink oraz niewielka sceną na kameralne koncerty.
Adres: Olivia Star, Al. Grunwaldzka 472 C, Gdańsk

Olivia Star
Olivia Star
Olivia Garden
Olivia Garden
Olivia Star
Olivia Star
Olivia Star
Olivia Star

7. Ulica Piwna w Gdańsku

Ulica Piwna to obok ulicy Mariackiej druga tak urokliwa uliczka Gdańska, z zachowanymi w kilku miejscach przedprożami, rzygaczami i kolorowymi kamieniczkami o wąskich i wysokich fasadach. Sporo tu knajpek i roślinności, która dodaje klimatu temu miejscu. Ulicę Piwną z jednej strony zdobi słynna Bazylika Mariacka, zaś z drugiej zamyka okazała Wielka Zbrojownia - imponujący gmach bogato zdobiony. Zbrojownia miejska powstała w XVII wieku i nawiązuje do wpływów niderlandzkich. Dziś jest siedzibą Akademii Sztuk Pięknych.
Adres: Piwna, ul. Piwna, Gdańsk
Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6, Gdańsk

Gdańsk ulica Piwna
Gdańsk ulica Piwna
Gdańsk - ulica Piwna
Gdańsk - ulica Piwna

8. Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Wyspa Spichrzów znajduje się w dzielnicy Śródmieście, na Motławie. Od północy sąsiaduje z wyspą Ołowianką. To dawna magazynowa część gospodarczego Gdańska, czyli portu na Motławie. Około 1330 powstały tutaj pierwsze spichlerze Głównego Miasta, to tutaj spotykali się przedstawiciele różnych kultur i narodów w związku z handlowymi kontaktami Gdańska. Stąd w dawnych nazwach spichlerzy było wiele odniesień do dalekich krain i ich mieszkańców. Były to: Holandia, Jerozolima, Lubeka, Węgier czy Turek. Były też odniesienia do egzotycznej fauny i flory jak: Papuga, Słoń, Wieloryb, Biały Niedźwiedź, Drzewo Kawowe, Żółty Lew, Trzy Cytryny czy Drzewo Palmowe. Obecnie poczyniono daleko idące prace nad rewitalizacją Wyspy Spichrzów, stanęły tu spichrze, które częściowo nawiązują do dawnej zabudowy, a częściowo reprezentują styl nowoczesny, który jednak bardzo ładnie się tutaj z tradycją komponuje. Wyspa Spichrzów to kolejny modny i zarazem piękny zakątek Gdańska, z kawiarniami, restauracji i hotelami. Miejsce nadal się rozwija.
Adres: Wyspa Spichrzów, ul. Chmielna, ul. Stągiewna, Gdańsk

Gdańsk, Wyspa Spichrzów
Gdańsk, Wyspa Spichrzów
Gdańsk
Gdańsk

9. Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna czyli dawna Studnia Neptuna zdobi Długi Targ od XVII wieku, kiedy ten rzymski bóg mórz chętnie wykorzystywany był w fontannach. Słynny gdański Neptun znajduje się przed pięknym Dworem Artusa i zachwyca turystów. Nie ma niemal osoby, która by tu przechodziła i nie zrobiła sobie zdjęcia. Kunsztowne ogrodzenie fontanny zdobią herby miasta i polskie orły. Architektura wokół jest tak cudowna, że zapiera dech, a dodam jeszcze, że z Neptunem wiąże się legenda, a mianowicie prawi ona, że to Neptun stworzył jako pierwszy słynny gdański likier Goldwasser. Zirytował się bowiem, że turyści wrzucają do fontanny monety i rozbił je swym trójzębem, a te w połączeniu z wodą dały pyszny napitek 🙂
Adres: Fontanna Neptuna, Długi Targ, Gdańsk

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa
Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

10. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Słynny Kościół Mariacki w Gdańsku to niezwykle okazały, gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jeden z największych ceglanych świątyń na świecie. Ma kubaturę 155 000 metrów sześciennych i wieżę o wysokości około 80 metrów! Można się na nią wspiąć po 400 schodach! Budowa gdańskiej bazyliki mariackiej rozpoczęła się w XIV wieku, a dokładniej w 1343 roku i trwała ponad 150 lat. Fasada do dziś zachowała gotycką surowość, a w skromnym wnętrzu podziwiać można wspaniałe zabytki - cenne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Największy zachwyt budzi olbrzymi zegar astronomiczny złożony z trzech części. Wybudował go w XV wieku mistrz Hans Duringer z Torunia. Efektowny jest także ołtarz główny - dzieło mistrza Michaela Schwarza z Augsburga. Bazylika Mariacka nazywana jest koroną miasta Gdańska.
Adres: Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5, Gdańsk

Gdańsk kościół Mariacki
Gdańsk kościół Mariacki
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Gdańsk - Bazylika Mariacka
Gdańsk - Bazylika Mariacka
Gdańsk - Bazylika Mariacka
Gdańsk - Bazylika Mariacka

11. Katedra Oliwska w Gdańsku

Oliwa to zaciszna i urokliwa dzielnica Gdańska, położona u stóp Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zachwyca tu pocysterski park z XVIII wieku, którego serce stanowi Katedra Oliwska. To kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, zbudowany w XIII wieku jako świątynia cysterska. Ta gotycka bazylika to najdłuższa świątynia w Polsce. Jest zbudowana na planie krzyża łacińskiego i mierzy 107 metrów długości. Wnętrze jest ciekawe, a największą ozdobą są tutaj słynne, rokokowe organy z XVIII wieku, mistrza Wulfa. Każdego roku organizowane są tutaj koncerty organowe.
Adres: Katedra Oliwska, ul. Cystersów 10, Gdańsk

Katedra w Gdańsku Oliwie
Katedra w Gdańsku Oliwie
Katedra w Gdańsku Oliwie
Katedra w Gdańsku Oliwie
Katedra w Gdańsku Oliwie
Katedra w Gdańsku Oliwie

12. Stare Miasto Gdańska z Ratuszem Staromiejskim

Centralnym punktem Starego Miasta jest późnorenesansowy Ratusz Staromiejski z końca XVI wieku - ceglana budowla zwieńczona strzelistą wieżyczką. To przykład manieryzmu gdańskiego. Obecnie w tych pięknych, historycznych wnętrzach mieści się Nadbałtyckie Centrum Kultury. Nieopodal ratusza stoi pomnik astronoma Jana Heveliusza. Mieszkał on na tej ulicy i w XVII wieku był rajcą, uczestnicząc w posiedzeniach rady miejskiej w tym ratuszu. Na Starym Mieście warto zwrócić uwagę na kościół Św. Katarzyny. To tutaj z kolei mieści się grób Jana Heveliusza. Świątynia pochodzi jeszcze z XIII wieku, a na wieży o wysokości ponad 70 metrów mieści się dziś karilion - replika XVI-wiecznego instrumentu złożonego z 50 dzwonów. To największy karilion w tej części Europy. Waży podobno ponad 17.000 kg. Niedaleko kościoła Św. Katarzyny przytłacza swą wielkością Wielki Młyn - świadek średniowiecznej architektury technicznej. Ma ogromny, dwuspadowy dach i posiadał 18 kół wodnych. Przy młynie powstała fontanna z wielobarwną iluminacją nocną.
Adres: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto

13. Latarnia Morska w Gdańsku

Gdańska latarnia morska stoi w Nowym Porcie. Jest to budowla z końca XIX wieku, a przy tym jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku, a nawet całego jego wybrzeża. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w 2008 roku odremontowano XIX-wieczną kulę czasu na Latarni, która pokazuje kilka razy dziennie czas z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tys. lat. Warto tu nastawić zegarek 🙂
Adres: Latarnia Morska Nowy Port, ul. Przemysłowa 6a, Gdańsk

Latarnia w Gdańsku - makieta w Parku w Dziwnowie
Latarnia w Gdańsku - makieta w Parku w Dziwnowie

14. Zoo w Gdańsku

Kolejną atrakcją Gdańska jest pięknie położone Zoo w Gdańsku Oliwie. Mieści się ono przy ulicy Karwieńskiej 3, warto tutaj zajrzeć, szczególnie zwiedzając Gdańsk z dziećmi. Zoo powstało w latach 50. XX wieku i początkowo pokazywało zwierzęta podarowane przez mieszkańców, głównie marynarzy przywożących je z dalekich rejsów. Wtedy były to głównie małpy i papugi. Dziś znajdziesz tu około 200 gatunków zwierząt, w tym maluszki, które w specjalnym małym zoo pozwalają na bliski kontakt z pupilami.
Adres: Zoo, ul. Karwieńska 3, Gdańsk

15. Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Unikatowe Muzeum Bursztynu przez lata mieściło się tuż przy Trakcie Królewskim na Głównym Mieście Gdańska, ale obecnie mieści się w bardziej przyjaznych i obszerniejszych wnętrzach Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Gdańsk zdecydowanie zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu, bowiem od wieków wytwarzano tu zarówno biżuterię, jak i przedmioty użytkowe z jantaru - złota Bałtyku. Muzeum oferuje nowoczesną i multimedialną wystawę, która każdemu uzmysłowi niezwykłą historię bursztynu. Wśród eksponatów zobaczysz bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich rośliny i zwierzęta oraz arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcję sztuki nowoczesnej.
Adres: Muzeum Bursztynu, Wielkie Młyny 16, Gdańsk

Wielki Młyn z Muzeum Bursztynu
Wielki Młyn z Muzeum Bursztynu

16. Twierdza Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście znajduje się nad Martwą Wisłą, w północnej części Gdańska. To unikalny zabytek wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stanowiący dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Adres: Twierdza Wisłoujście, Stara Twierdza 1, Gdańsk

Gdańsk
Gdańsk

17. Opływ Motławy w Gdańsku

Opływ Motławy to dawna fosa i ramię ujściowe Motławy, opływające bastiony fortyfikacji gdańskiego Dolnego Miasta. Dziś to pięknie zrewitalizowany teren, który stał się świetnym miejscem spacerowym, z historią w tle. Powstał tu park spacerowo-wypoczynkowy, kryjący dawne forty, np. Bastion Gertrudy po renowacji. Blisko 10 km ścieżek spacerowych i rowerowych zachwyca mieszkańców i turystów. 
Adres: Opływ Motławy, ul. Zawodników, ul. Modra, Gdańsk

18. Jarmark Dominikański w Gdańsku

Jarmark Dominikański to coroczne święto miasta. Jest to niewiarygodne wręcz, ale jest on organizowany w Gdańsku od 1260 roku! Na przełomie lipca i sierpnia i trwa zwykle około 3 tygodnie. Dziś podczas jarmarku na wielu ulicach miasta swoje kramy rozstawiają rzemieślnicy, sprzedawcy rękodzieła, jubilerzy i hobbiści. W tym czasie miasto odwiedzają rzesze turystów.
Adres: Jarmark Dominikański, Plac Dominikański i inne ulice, Gdańsk

Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk Jarmark Dominikański
Gdańsk Jarmark Dominikański

19. Westerplatte w Gdańsku

Westerplatte to miejsce symboliczne w Gdańsku, w jego północnej części, przy ujściu Martwej Wisły. Stoi tu słynny pomnik przy ulicy Henryka Sucharskiego, a upamiętnia nierówną walkę z okupantem niemieckim w 1939 roku. Strzały z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, które padły na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.48 uznaje się za symboliczny moment rozpoczęcia II wojny światowej. Prawie 7-dniowa obrona składnicy wojskowej przez polskich żołnierzy została uznana za bohaterską, gdyż polskich żołnierzy było około 200, zaś niemieckich 8 razy więcej.
Adres: Westerplatte, ul. Henryka Sucharskiego, Gdańsk

Gdańsk, ulica Mariacka
Gdańsk, ulica Mariacka

20. Wyspa Sobieszewska w Gdańsku

Wyspa Sobieszewska to tajemnicza wyspa kryjąca pamiątki II wojny światowej. To nadmorska dzielnica Gdańska, leżąca około 15 km od centrum miasta. To jedna z 3 wysp polskiego pobrzeża Bałtyku i jedyną polska wyspa powstała w efekcie działalności człowieka. Od 1994 roku Wyspa Sobieszewska ma statut wyspy ekologicznej, co sprzyja wypoczynkowi na łonie natury.
Adres: Wyspa Sobieszewska, ul. Sobieszewska, ul. Turystyczna, Gdańsk

Plan spaceru po Gdańsku - nasza propozycja

Wychodząc z Dworca Głównego w Gdańsku pierwsze kroki kierujmy w stronę Starego Miasta. Mijamy staromiejski ratusz i widzimy romantyczny most nad Kanałem Raduni zwany mostem miłości. Otwiera on widok na Wielki Młyn z Muzeum Bursztynu. Przechodząc koło niego dochodzimy do Kościoła Św. Katarzyny. Jest to najstarsza świątynia w mieście. Ulicą Podmłyńską kierujemy się w stronę Jacka - najwyższej miejskiej baszty. Dalej ulicami Pańską i Węglarską dochodzimy do Wielkiej Zbrojowni, która patrzy w kierunku uroczej ulicy Piwnej, prowadzącej do Mariackiej Bazyliki. Za nią znajduje się Kaplica Królewska i plac Grobla I z fontanną Czterech Kwartałów i tyloma lwami - ulubione miejsce dzieci 🙂

Wróćmy jednak do bazyliki, bo za nią jest przepiękna ulica Mariacka z unikalnymi przedprożami. Zwieńczona jest Bramą Mariacką wychodzącą na Długie Pobrzeże z widokiem na Motławę, Bramę Żuraw i Wyspę Spichrzów, na którą dostaniemy się przechodząc przez kładkę. Warto po niej nieco pospacerować. Wracając Zielonym Mostem i przechodząc przez Bramę Zieloną docieramy do Długiego Targu - najbardziej znanej ulicy tworzącej z ulicą Długą Trakt Królewski. Polecamy tu skręcić w ulicę Powroźniczą. Tu w dziedzińcu hotelu Radisson Blu stoi urocza kamieniczka z odciskiem łapy psa liczącym pewnie z 600 lat. Niezatłoczoną ulicą Ogarną dojdziemy do smacznej cukierni W-Z - to bodaj najlepsza cukiernia w mieście. Po słodkiej przekąsce ulicą Ławniczą wrócimy na Długi Targ. Wyjdziemy prosto na ratusz, fontannę Neptuna i Dwór Artusa. Ulica Długa zaprowadzi nas do Złotej Bramy i dalej do Katowni, Wieży więziennej i Bramy Wyżynnej. Tutaj można zakończyć spacer lub wejść jeszcze do Centrum Handlowego Forum, gdzie w środku przepływa woda Kanału Raduni, a na zewnętrznym tarasie poleca się ładny punkt widokowy na Gdańsk. Można oczywiście też coś zjeść. Cały spacer to około 4 kilometry.

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Gdańskiem

Gdańsk - najpiękniejsze miasto w Polsce

Moim skromnym zdaniem Gdańsk to najpiękniejsze miasto w Polsce. Pochodzimy z południa Polski i często słyszę pytanie, które miasto jest najładniejsze - Kraków czy Wrocław? Wtedy odpowiadam - Gdańsk i zwykle spotykam się ze zdziwieniem, choć zdarza się, że osoby przyklaskują takiej wypowiedzi 🙂 Ja noszę Gdańsk w sercu odkąd go po raz pierwszy zobaczyłam, owszem, i Kraków, i Wrocław, i kilka innych miast w Polsce zachwyca, ale to Gdańsk wzbudza we mnie największe emocje. Jego niesamowite położenie, przecudowna architektura, umiejętne łączenie starego i nowego, ciągłe dążenie do poprawy wizerunku, a ponadto spora odległość od moich Tarnowskich Gór sprawiają, że nigdy nie mam dość tego miasta i zawsze przybywam tu z ogromną radością!

Gdańsk Hevelianum Wozownia
Gdańsk Hevelianum Wozownia

Film z najpiękniejszymi atrakcjami Gdańska

Sprawdź nasz film z najpiękniejszymi naszym zdaniem atrakcjami Gdańska.

Gdzie zjeść w Gdańsku?

Gdańsk jest tak popularnym miastem, że kawiarnie, restauracje i hotele oraz inne noclegi znajdziesz tu na każdej niemal ulicy. Jeśli planujesz wizytę w Hevelianum, to polecam Wam tamtejszą Wozownię. O jacia, jakie tam było dobre jedzonko. Pyszne zupy, dania główne i desery też. Ja kosztowałam gołąbki z dzikiem, fantastyczne, Łukasz natomiast zjadł przepyszną kaczkę, wiem, bo kosztowałam, jak zawsze 😉 I do tego wzięłam barszczyk, wyglądał przepięknie i sernik - bajka. Smaczna też była beza z owocami.

Gdańsk Hevelianum Wozownia
Gdańsk Hevelianum Wozownia
Olivia Star
Olivia Star

Inne bardzo modne miejsce na jedzenie to restauracja Vidokówka w Olivii Star, w dzielnicy Gdańsk Oliwa. Mieści się ona na 32 piętrze tego wieżowca i stanowi zarazem cudowny punkt widokowy, wejście jest płatne, ale miejsce wyjątkowe i smaczne.

Olivia Star
Olivia Star
Central Hotel
Central Hotel

Bez liku jest też kawiarni w Gdańsku, np. nad Motławą albo w Stoczni, gdzie warto wybrać się nawet wieczorową porą, do jednego z wielu klubów, które oferują piękne widoki na nocny Gdańsk. Polecamy też cukiernie, np. W-Z na słusznej ulicy Słodowników, koło Ogarnej, całkiem niedaleko Długiego Targu. Nie wygląda imponująco, ale zapach wiedzie do niej już z daleka. Poza smakołykami, rozpływającymi się pączkami czy pysznymi drożdżówkami skosztujesz tu gdańskich sucharków, które towarzyszyły marynarzom podczas rejsu. Bardzo smaczne, również dziś idealne w podróży 🙂

Noclegi w Gdańsku

Miejsc do wyboru jest mnóstwo, my spaliśmy w Hotelu Central, dogodnie położonym przy samym dworcu kolejowym, co nam się idealnie przydało, bo do Gdańska wyjątkowo jechaliśmy właśnie pociągiem. Hotel jest niesamowity, wnętrza jak w starej kamienicy, cudownie zaaranżowane, w pięknym, nowoczesnym stylu, a ponadto każdy pokój ma jakąś ciekawostkę, nasz na przykład miał piękne przeszklenie prowadzące do sypialni, zaś pokój na poddaszu miał antresolę z pięknymi, kutymi schodami. Hotel Craft Beer Central nie jest tani, ale zaskakująco piękny i wygodny, a dodatkowo kryje browar z przeróżnymi piwami. Na dole można ich zasmakować, prosto z beczki.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Central Hotel
Central Hotel
Central Hotel
Central Hotel
Gdańsk Brama Wyżynna
Gdańsk Brama Wyżynna

Pomorska Karta Turysty

Z Pomorską Kartą Turysty i pakietem Metropolia czeka bezpłatny wstęp do około 20 atrakcji w całym Trójmieście i okolicach, w tym do muzeów, na sopockie molo czy do Akwarium Gdyńskiego, bez konieczności kupowania wielu biletów. Ponadto karta oferuje zniżki w restauracjach i innych obiektach partnerskich oraz na atrakcje takie jak rejs na Westerplatte. Dodatkowo nie musisz martwić się o bilety na komunikację miejską - kupując pakiet Komunikacja masz darmowe przejazdy w całym Trójmieście. Kartę kupisz np. w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej koło ulicy Długiej (ul. Wały Jagiellońskie 2a). Więcej na stronie: https://kartaturysty.pomorskie.travel/

Gdańsk Zielony Most
Gdańsk Zielony Most

Dojazd do Gdańska

Dostać się samochodem do Gdańska nie jest raczej problemem. Prowadzi tutaj autostrada A1 przecinająca nasz kraj z południa na północ. Niezbyt wygonie jest się tutaj dostać z Warszawy, bo dopiero budowana i projektowana jest droga ekspresowa S7. Podobnie ma się z dojazdem ze Szczecina - tutaj czekamy na dokończenie S6.

Poruszanie się samochodem po mieście nie należy do najprzyjemniejszych - jak to w każdym dużym mieście. Dlatego warto pomysleć o skorzystaniu z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Bilety do nich można kupić w popularnych aplikacjach mobilnych np. Jakdojadę.

W Gdańsku obowiązuje strefa płatnego parkowania podzielona na kilka sektorów. W niektórych obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, w innych codziennie od 9-20, dlatego sprawdź to dokładnie. Ceny zaczynają się od ok. 4 zł za godzinę do około 6 zł/godz. Poniżej dodaję mapę płatnego parkowania.

Pociągiem nie będzie problemu się tutaj dostać, bo Gdańsk jest bardzo dobrze skomunikowany z niemal każdym dużym miastem w kraju. Najczęściej dostępne są połączenia bezpośrednie.

W Gdańsku jest również lotnisko, więc można również dostać się tutaj samolotem. Z portu lotniczego do centrum Gdańska można dostać się komunikacją miejską w postaci kolei lub autobusu (linia 210). Podróż taka to około 40 minut.

Historia Gdańska

Wspominałam już, że Gdańsk szczyci się tysiącletnimi dziejami, to zacny wiek! Położenie na styku kultur, krajów i tradycji oraz handlowy charakter miasta, sprawiły, że Gdańsk ma bardzo skomplikowaną i burzliwą historię. Archeolodzy natrafili na ślady, które mówią nam, że osada rybacka nad Motławą istniała już w VII wieku. To właśnie tutaj rozwijało się serce miasta i najważniejszy targ w porcie. Dziś Gdańsk nie ma jako takiego rynku, ale jeśli by go szukać, to właśnie tutaj. W 999 roku pojawia się pierwsza wzmianka Gdańska, a łacińska nazwa oznaczała tyle, co tereny bagienne, bo Gdańsk leży nieco poniżej poziomu morza. Pewnie dlatego Holendrzy czują się tutaj jak w domu i Gdańsk często nazywany bywa drugim Amsterdamem. Wszystkie budowle stoją tu na palach, słupach, które dawniej były drewniane, dziś stalowe.

Gdańsk - kościół Mariacki
Gdańsk - kościół Mariacki

Złoty Wiek

Po zwycięskich wyprawach Bolesława Krzywoustego powstał tu gród, było to w XII stuleciu. W średniowieczu Gdańsk należał do Hanzy - stowarzyszenia miast cieszących się wspólnotą kulturową i gospodarczą. W 1308 roku miasto opanowali Krzyżacy i rządzili nim do 1454 roku, kiedy Gdańsk wrócił do Korony Polskiej. XVI i XVII stulecie do Złoty Wiek Gdańska, kiedy był jednym z bogatszych jeśli nie najbogatszym miastem Korony Polskiej. Co ciekawe, tutejsze złoto Bałtyku - bursztyn, nosiły wtedy dziewki kuchenne, a Gdańszczanki wolały nosić perły, szafiry diamenty czy złoto. Dziś ozdoby z bursztynu potrafią kosztować krocie, ale też zachwycają swym wyglądem. Nie na darmo Gdańsk uznawany jest za Światową Stolicę Bursztynu.

Gdańsk - łąki miejskie
Gdańsk - łąki miejskie

Zniszczenia wojenne

W czasie rozbiorów Gdańsk dostał się w ręce pruskie (później niemieckie), a w czasie dwudziestolecia międzywojennego Gdańsk stał się Wolnym Miastem. Chęć przyłączenia miasta do III Rzeszy stała się jednym z powodów wybuchu II wojny światowej. To tutaj, na Westerplatte, padły pierwsze strzały wojny. Miało to miejsce nad ranem 1 września 1939 roku. Marzec 1945 roku przyniósł miastu zagładę. Zniszczenia wojenne zabrały miastu około 90 % zabytkowej zabudowy Śródmieścia. W tym czasie zrujnowane centrum Gdańska nie różniło się od zniszczonej Warszawy. Po wojnie Gdańsk przyłączono do Polski i misternie odbudowano, na podstawie starych rycin, obrazów czy zdjęć.

Pomnik Poległych Stoczniowców
Pomnik Poległych Stoczniowców

Solidarność

Gdańsk od zawsze był ważny i ceniony. Podobnie działo się pod koniec XX stulecia. To tutaj w sierpniu 1980 roku powstała Solidarność - pierwszy niezależny od władzy związek zawodowy bloku wschodniego, a zarazem ruch społeczny, który doprowadził do upadku systemu komunistycznego po wschodniej stronie Żelaznej Kurtyny. Liderem Solidarności został elektryk Stoczni Gdańskiej - Lech Wałęsa - późniejszy Prezydent Polski. Przez lata miał swoje biuro w Zielonej Bramie z cudnym widokiem na Długi Targ. Dzisiaj można go spotkać w biurze w Europejskim Centrum Solidarności, przy Stoczni Gdańskiej.

Olivia Star
Olivia Star

Symbole Gdańska

Przez wieki symboli Gdańska trochę się nazbierało, to na pewno średniowieczny Żuraw - największy dźwig Europy, który wrażenie robi na turystach do dziś. Symbolem jest też pomnik na Westerplatte. Nowymi symbolami Gdańska stały się ostatnio Wyspa Spichrzów, wspaniale zrewitalizowana, na którą przeniosła się zabawa w Trójmieście oraz Olivia Star - jeden z najwyższych budynków w Polsce ze spektakularnym tarasem widokowym na 32 piętrze.

Lew Hewelion w Olivii Star
Lew Hewelion w Olivii Star

Historyczny symbol Gdańska to również lew - symbol władzy królewskiej, podarowany miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Lwy widnieją w herbie miasta, ale też pojawiają się na mieście w takich czy innych ozdobach. Trzeba też wspomnieć o Lwie Hewelionie. To nowa maskotka miasta, której imię pochodzi od znanego gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Powstał w Gdańsku nawet Szlak turystyczny Gdańskiego Lwa Heweliona, jak to działa? Wędrówki z lwem Hewelionem to zabawa dla głównie dla najmłodszych, ale frajdę sprawi każdemu. Szlak wchodzi w skład gier plenerowych występujących w aplikacji Questy Visitgdansk. Pobierając ją i włączając funkcję lokalizacji w telefonie, otrzymasz szereg ciekawych informacji zbliżając się do usianych po mieście rzeźb Heweliona. A gdzie je znajdziesz? Np. na piętrze widokowym Olivii Star, w ZOO, na Stadionie Energa Gdańsk, na molo w Brzeźnie, w Hevelianum, w Wielkim Młynie, na Ołowiance, na Długim Pobrzeżu czy Długim Targu. 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Gdańsk - widok z centrum Forum
Gdańsk Długi Targ
Gdańsk Trakt Królewski
Gdańsk, nad Motławą
Gdańsk, ulica Piwna
Gdańsk Bazylika Mariacka
Gdańsk, ulica Mariacka
Gdańsk ulica Piwna
Gdańsk, ulica Mariacka
Gdańsk ulica Mariacka
Gdańsk Stare Miasto
Gdańsk Stare Miasto
Spichlerz
Gdańsk
Żuraw z drugiej strony, rzadko oglądany na zdjęciach w tej odsłonie
Gdańsk spichrze
Gdańsk Brama Mariacka
Gdańsk
Gdańsk - nad Motławą
Gdańsk
Gdańsk Ołowianka i Sołdek
Gdańsk
Gdańsk - Zielona Brama
Gdańsk i Żuraw
Gdańsk
Gdańsk Długi Targ z Powroźniczej
Gdańsk ul. Ogarna
Gdańsk
Gdańsk Katownia i Wieża Więzienna
Gdańsk Katownia i Wieża Więzienna
Gdańsk Katownia i Wieża Więzienna
Centrum Forum
Gdańsk
Gdańsk Złota Brama
Gdańsk ulica Długa
Gdańsk ulica Długa
Gdańsk kościół Mariacki
Gdańsk ulica Piwna
Gdańsk - Bazylika Mariacka
Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk bazylika
Gdańsk bazylika
Gdańsk
Neptun w Gdansku
Długi Targ w Gdansku
Gdańsk, ulica Długa
Ulica Długa
Gdańsk pod Forum
Hevelianum
Hevelianum
Hevelianum
Hevelianum
(4.7 głosów: 513)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie