Dwór Artusa w Gdańsku

Zdjęcia (4)

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Stoi na Długim Targu - swoistym rynku, tuż za Fontanną Neptuna. Dwór Artusa tworzą dziś kamienice: Stary Dom Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy.Początki Dworu Artusa sięgają średniowiecza, a nazwa pochodzi od imienia legendarnego wodza Celtów Artura, tego od Okrągłego Stołu, który był wzorem cnót rycerskich. Po raz pierwszy nazwa "królewski dwór Artusa" w Gdańsku pojawiła się w 1357 roku dla budynku wzniesionego w latach w 1348-50.

Gdański Dwór Artusa wzniosło Bractwo Św. Jerzego, które skupiało tzw. junkrów - rycerzy, pochodzących z bogatych, szlacheckich rodzin niemieckich. Podobne wymagania były wobec gości Dworu Artusa. Nie brakowało tu rozrywek, ale było to od zawsze także miejsce handlu, bowiem Gdańsk był miastem kupieckim.Dwór spłonął doszczętnie w 1476 roku, jednak szybko został odbudowany. Kolejnym tragicznym momentem dla gdańskiego Dworu Artusa, jak i całego Gdańska, była II wojna światowa.

Dziś Dwór jest częściową rekonstrukcją, jednak we wnętrzu można zobaczyć oryginalne zabytki. Stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dwór Artusa - MHMG
ul. Długi Targ  43/44, Gdańsk
tel. 58/ 767-91-86 
dwor.artusa@mhmg.pl
www.mhmg.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-01-20 01:18:42 na

Bardzo mi się podobał. Przepiękne wnętrza, eksponaty. Warto było zwiedzić to miejsce.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: