Słynny, tętniący życiem trakt królewski w Gdańsku to popularny dziś deptak, którym dawniej podążali polscy kólowie nad Motławę. Rozpoczyna go zabytkowa, renesansowa Brama Wyżynna w kształcie łuku triumfalnego, a tuż za nią podziwiać można gotycką Wieżę Więzienną połączoną murami z tzw. Katownią. Wewnątrz tego zespołu urządzono Muzeum Bursztynu z niesamowitą ekspozycją tego słynnego, lokalnego kruszcu.
Dalej podążając traktem musimy przejść przez piękną, renesansową Złotą Bramę z 1614 roku, którą zdobią figury odzwierciedlające cnoty prowadzące do zgody. Przy ulicy Długiej stoją bajkowe kamienice, a jedną z najpiękniejszych jest Dom Uphagena (Długa 12) z oryginalnym wystrojem, gdzie siedzibę ma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG).
Przy Długiej 47 stoi okazały, robiący wrażenie Ratusz Głównego Miasta, będący jednym z najwspanialszych w całej Polsce. Jego początki sięgają XIV wieku. Z wysokiej wieży latem można podziwiać piękną panoramę miasta. W Ratuszu również zorganizowano Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG).
Opuszczając Ratusz kierujemy się na Długi Targ, który w Gdańsku pełni rolę Rynku. Jest to chyba najbardziej znane i najchętniej odwiedzane miejsce w mieście. To tutaj od XVII w stoi symbol Gdańska - fontanna Neptuna, a tuż za nią wspaniały Dwór Artusa - dawna siedziba bractw kupieckich, w której obecnie stacjonuje MHMG. W kamienicy obok, zwanej Domem Ławników, pojawia się popularna "panienka z okienka".
W tej części miasta warto też zobaczyć XVII-wieczną Złotą Kamienicę czy położoną nad Motławą renesansową, arkadową Zieloną Bramę, koło której mieści się przystań. Brama ta zamyka Drogę Królewską.
Ulica Długa - Droga Królewska
Długi Targ, ul. Długa, Gdańsk
Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.