Ulica Mariacka w Gdańsku

Mariacka w Gdańsku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Ulica Mariacka w Gdańsku to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych uliczek gdańskiej Starówki, oddająca niesamowity klimat i charakter dawnej zabudowy miasta. Jest tu mnóstwo klimatycznych zakątków, schodków, balustrad i innych tego typu obiektów małej architektury. Nazwa uliczki, jak i wcześniejsze łacińskie określenia, pochodzące z roku 1350, były nawiązaniem do świątyni Najświętszej Marii Panny czyli Bazyliki Mariackiej, do której można dojść bezpośrednio z tej właśnie ulicy.

Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku

Ulica Mariacka tętni życiem przez cały rok. O każdej porze roku i dnia można natknąć się tu na turystów, którzy wędrując po starym granitowym bruku, podziwiają kunszt dawnych mistrzów i współczesnych artystów gdańskich, gdyż to oni z największą pieczołowitością przywracali pod okiem specjalistów dawną świetność ulicy, bardzo zniszczonej podczas ostatniej wojny. To tutaj można też zawsze zakupić cuda wyrabiane z bursztynu czyli złota Bałtyku. Charakterystycznym elementem ulicy Mariackiej w Gdańsku są przedproża, kiedyś spotykane w całym mieście, dziś zrekonstruowane właśnie na Mariackiej, gdzie jest komplet przedproży przed kamienicami i fragmentarycznie na ulicy Piwnej czy Ogarnej. Przedproża zdobione są też często rzygaczami czy ozdobnymi zakończeniami rynien, w formie przeróżnych stworów. Zdecydowanie lepiej przyjść tutaj z samego rana, kiedy kręcą się tu pojedynczy ludzie a nie tłumy.Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Ulica dostępna dla wózków, choć pokryta jest brukiem

Ulica Mariacka
Gdańsk

Noclegi w Gdańsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
Mariacka w Gdańsku
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 92)
Twoja ocena
OTTO
Jedna z uliczek która najbardziej przypadła nam do gustu. Na uboczu a w centrum Starego Miasta, uliczka specjalizuje się w handlu wyrobami z bursztynu.
Łukasz Piernikarczyk
Szkoda, że tak piękna ulica została zniszczona w czasie wojny. Mega dobrze, że ją miasto odbudowało w oryginalnym stylu.
Anna Piernikarczyk
Mariacka jest cudowna i klimatyczna, ale przyjdź tutaj rano, gdy miasto jest jeszcze senne i puste, wtedy ma ona zupelnie inną wymowę, niż po południu, gdy tłumy się tutaj przewalają. Mariacka to nie starówka, w ogóle nie ma starówki w Gdańsku, jest Stare Miasto z Ratuszem Staromiejskim czy kościołem św. Katarzyny, a Mariacka to Główne Miasto Gdańska
Dawid Megger

Ta uliczka jest przepiękna. Jeśli zwiedzasz Gdańską starówkę, to koniecznie musisz przyjść.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024