Kościół Mariacki w Gdańsku

Zdjęcia (4)

Bazylika Mariacka w Gdańsku czyli kościół Wniebowzięcia NMP stoi w pobliżu ul. Długiej, znad Motławy do świątyni prowadzi ulica Mariacka - jedna z najpiękniejszych w mieście, z bajkowymi kamienicami i przyciągającym turystów jak mages bursztynem. Kościół Mariacki pełni rolę konkatedry archidiecezji gdańskiej.Kościół Mariacki w Gdańsku to wybitne dzieło gotyckiej architektury ceglanej, a przy tym największa świątynia ceglana na świecie, mogąca pomieścić 25 tys. osób! Budowa świątyni rozpoczęta w XIV wieku trwała ponad 150 lat, ale efekt robi niesamowite wrażenie - ogromna nawa, potężne filary i ponad 80-metrowa wieża, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. Należy ona dziś do Korony Starego Gdańska - ciekawego szlaku łączącego wieże widokowe w tym mieście.

Podczas II wojny światowej kościół Mariacki w Gdańsku znacznie ucierpiał, ale szybko został zrekonstruowany.Wnętrze kościoła mariackiego

Wewnątrz bazyliki na uwagę zasługuje XVI-wieczny Dębowy Ołtarz, manierystyczny prospekt organowy, działający zegar astronomiczny oraz wiele cennych zabytków malarstwa i rzeźby gotyckiej, manierystycznej oraz barokowej w Polsce, z których część znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Gdańsku. Obok Kościoła Mariackiego stoi piękna, barokowa Kaplica Królewska.

Bazylika Mariacka - kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Podkramarska 5, ul. Mariacka, Gdańsk
tel. 58/ 301-39-82
www.bazylikamariacka.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 08:47:40 na

Najlepszą atrakcją tego kościoła jest oczywiście bardzo wysoka wieża, z której rozpościera się widok na całe trójmiasto. Wejście na wieżę może być dla niektórych męczące, ponieważ całą trasę należy pokonać pieszo, ale wspaniałe widoki wszystko rekompensują. Co do wnętrza kościoła, również jest interesujące i warto go zobaczyć schodząc z wieży.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-01-04 14:20:37 na

Widok z wieży Kościoła Mariackiego na panoramę Gdańska robi duże wrażenie. Samo wejście na wieżę to nie lada wyzwanie (szczególnie dla osób nie uprawiających sportu).

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: