Żuraw w Gdańsku

Żuraw w Gdańsku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Do Żurawia - słynnego symbolu Gdańska prowadzi z jednej strony Długie Pobrzeże, zaś z drugiej strony Rybackie Pobrzeże. Żuraw to jeden z najoryginalniejszych obiektów Gdańska, stanowiący zabytek kultury materialnej. Jego osobliwy kształt od wieków wabi przechodniów, ciekawi podróżników, a także zdobi zdjęcia.

Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku

Dawna brama Gdańska

Początkowo była to warowna brama o dwóch potężnych basztach chroniąca miasto od strony portu. Od połowy XV wieku była zaopatrzona w drewnianą maszynerię żurawiego dźwigu, który prawie przez pięć wieków w porcie przeładowywał towary. Mechanizm tego dźwigu składał się z konopnej liny, systemu bloków i dwóch kołowrotów wprawianych w ruch przez żurawników czyli portowych robotników. Co do grosza liczone były obroty Żurawia, zapisywane w gdańskich księgach, na dworach i giełdach.Żuraw z drugiej strony, rzadko oglądany na zdjęciach w tej odsłonie
Żuraw z drugiej strony, rzadko oglądany na zdjęciach w tej odsłonie

Po II wojnie światowej gdański Żuraw został odbudowany, po czym stał się najwyższej klasy muzealnym unikatem portowej techniki. Od 20 lipca 1962 roku dodatkowo Żuraw został siedzibą Muzeum Morskiego w Gdańsku, które z czasem włączono w poczet członków International Association of Transport Museums.

Dzisiaj Narodowe Muzeum Morskie, w skład którego wchodzi również Żuraw to jedno z najwspanialszych muzeów tego typu w Europie. Spod Żurawia promem można popłynąć na Wyspę Ołowiankę, gdzie również prezentowane są okazy muzealne oraz cumuje zabytkowy statek "Sołdek".

Sołdek w Gdańsku
Sołdek w Gdańsku

Informacje praktyczne

Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
W środę zwiedzanie bezpłatne
Bilety do Żurawia sprzedawane są w kasach Ośrodka Kultury Morskiej i Spichlerzy na Ołowiance
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów zobaczysz na oficjalnej stronie Muzeum: www.cmm.pl/zuraw

Żuraw - Narodowe Muzeum Morskie
ul. Szeroka 67/68, Gdańsk
tel. 58/ 320-33-58Noclegi w Gdańsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żuraw w Gdańsku
Żuraw
Gdańsk Motława
Gdańsk żuraw
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 265)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Rewelacyjna budowla. Tak charakterystycznego budynku-bramy nie ma chyba żadne inne miasto.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024