Zielona Brama w Gdańsku to prawdopodobnie najstarsza z bram wodnych miasta. To pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczne piękno. Zbudowano ją w latach 1564-68, a miała służyć jako gdańska rezydencja królów polskich, choć pech chciał, że żaden tu nie rezydował. Wraz z bramami Złotą i Wyżynną Brama Zielona spinała ciąg ulicy Długiej i Długiego Targu, zwany Drogą Królewską.

Jak wspomniałam, mimo swego założonego przeznaczenia, Brama Zielona nigdy polskich królów nie gościła. Zatrzymała się tu jedynie przejazdem przyszła żona Władysława IV, a później Jana Kazimierza - Maria Ludwika Gonzaga w 1646 roku. Mieściło się zaś tutaj Towarzystwo Przyrodnicze. Do budowy bramy wykorzystano niespotykane dotąd w gdańskim budownictwie cegły o małych rozmiarach, nazwane holenderskimi. Później w Bramie Zielonej mieściło się biuro Lecha Wałęsy, z którego goście chętnie podziwiali panoramę miasta. Obecnie były prezydent przeniósł się do Europejskiego Centrum Solidarności, zaś brama Zielona mieści oddział wystawienniczy Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańską Galerię Fotografii. Organizowane są tu wystawy czasowe, różnego rodzaju spotkania, konferencje i pokazy.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Brama czynna przez cały rok i całą dobę
Muzeum w Bramie nieczynne jest w poniedziałki, wt-nd 10.00-17.00
Adres
Zielona Brama
ul. Długi Targ, Gdańsk
GPS: 54°20'53N, 18°39'21E
Gdańsk noclegi
Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!