Westerplatte

Zdjęcia (7)

Westerplatte to bohaterskie miejsce Gdańska, znajdujące się na przylądku Westerplatte, w północnej części miasta, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To tutaj, we wrześniu 1939 roku stoczyła się nierówna walka z niemieckim okupantem, która stała się symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Dziś to miejsce stanowi pomnik historii.Westerplatte leży na Wyspie Portowej, która od połowy XIX wieku stanowi półwysep. W czasie ataku Niemców była to eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej w obrębie Wolnego Miasta Gdańska.

Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego i oznacza zachodnią wyspę, to jedyna niemieckobrzmiąca nazwa zachowana w Gdańsku, ale jest ona znamienna i nierozerwalnie wiąże się z bohaterską walką o wolność.Obecnie na Westerplatte zobaczyć można słynny i charakterystyczny pomnik Obrońców Wybrzeża, cmentarz poległych polskich żołnierzy, Wartownię nr 1 oraz ruiny innych zabudowań. Blisko stąd do Twierdzy Wisłoujście.

Westerplatte
ul. Henryka Sucharskiego, ujście Martwej Wisły, Gdańsk

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-01-20 01:17:51 na

Miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Wielki monumentalny pomnik. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Gdański Port i Zatokę Gdańską. Jednak dojazd komunikacją miejską jest dość trudny.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-20 08:52:12 na

Miejsce przesiąknięte historią. Trzeba koniecznie zobaczyć!

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-21 17:04:54 na

Zgzdzam się. Miejsce warte odwiedzenia.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: