Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°26'41" N, 18°51'19" E
Śląskie
2017-08-23
2020-02-03 02:00

Opis Tarnowskich Gór

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej, około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11 (Bytom-Poznań), w pobliżu Jeziora Nakło-Chechło. Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje.Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to moje miasto rodzinne, zapraszam więc do poznania tego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Tarnowskie Góry Rynek
Tarnowskie Góry Rynek

Historia Tarnowskich Gór

Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, co związane było z odkryciem bogactw mineralnych (rudy cynku i ołowiu z domieszką srebra). Odkrył je słynny dziś w mieście chłop Rybka. Wkrótce, bo w 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordynek Gorny czyli ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.

Z czasem sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu chodników, a przyczynił sie do tego wielce hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry sedlaczek
Tarnowskie Góry zabytkowa studnia


Dziś po wielowiekowej eksploatacji górniczej pozostała gęsta sieć podziemnych wyrobisk, ciągnących się pod całym miastem.

UNESCO w Tarnowskich Górach

Fragmenty podziemi tarnogórskich udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych, będących osobliwością na skalę europejską. Zabytkowa Kopalnia Srebra (ul. Szczęść Boże 81) oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (Park Repecki) to najbardziej znane atrakcje tego pięknego miasta, leżące na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziamy podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. To najdłuższy podziemny przepływ łodziamy w Polsce! W Kopalni również płynie się łodziami, ale na krótszym odcinku, poza tym, pieszo zwiedza się chodniki i komory, a dodatkowo zwiedza się multimedialne Muzeum.

Tarnowskie Góry domy podcieniowe
Tarnowskie Góry domy podcieniowe


Latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i pamiątka historyczna, zostały docenione na świecie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Od tej pory znacznie wzrosło zainteresowanie obiektem.

Rynek w Tarnowskich Górach

Oczywiście inne zabytki też mamy w Tarnowskich Górach. W centrum miasta, w XVI wieku ulokował się piękny Rynek, który powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. W podcieniach tych dawniej odbywał się handel. Naprzeciw wznosi się zabytkowy kościół ewangelicki - druga po ratuszu charakterystyczna budowla na Rynku - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście na tarnogórskim Rynku znajdziesz też kawiarnie i restauracje.

Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka
Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka

Deptak czyli ulica Krakowska

Ostatnimi czasy tarnogórski deptak pięknieje, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie niedawno, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, która wskazuje kierunek na Rynek. Tych rzeźb przybywa z każdym rokiem, kolejny Gwarek stanął przed Przystankiem Europa na ul. Piłsudskiego, a w 2015 roku stanie przy Dzwonnicy Gwarków. To kolejna fajna atrakcja miasta, podobnie jak wrocławskie krasnale. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo ma powstać mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki.

Zamek w Starych Tarnowicach

Kilka kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Stare Tarnowice, odwiedzić można przepiękny zamek (ul. Pyskowicka). Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask i caly kompleks, z restauracją, noclegami i pięknym obejściem, zachwyca swą urodą. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren zamkowy jest darmowy, ale zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne.

Tarnowskie Góry Przystanek Europa
Tarnowskie Góry zamek
Zamek w Starych Tarnowicach

Inne ciekawy obiekty

Tarnowskie Góry kryją jeszcze inne obiekty warte odwiedzenia, usiane tu i ówdzie. Jednym z ciekawszych jest zabytkowa, drewniana Dzwonnica Gwarków stojąca na Placu Gwarków przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wyznaczała ona czas pracy dawnym gwarkom czyli górnikom. Niedaleko, przy ulicy Górniczej stoi Dworek Goethego kryjący restaurację Kałamarz, nazywany tak dlatego, że gościł w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe.

Kilka kilometrów od centrum natomiast warto odwiedzić Pałac w Rybnej - uroczy zakątek, w którym można przenocować, smacznie zjeść albo posłuchać koncertu.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Restauracje w Tarnowskich Górach

W mieście turystów zaprasza sporo dobrych restauracji oraz kawiarni, w których nie tylko można dobrze zjeść, w ładnych okolicznościach napić się kawy, ale też spotkać się z przyjaciółmi. Kwiarnie skupione są przede wszystkim wokół klimatycznego rynku. Na deptaku polecam Restaurację Brick z pyszną kuchnią, w zamkowych zabudowaniach w Starych Tarnowicach warto odwiedzić Gospodę u Wrochema, zaś w pobliskim Miasteczku Śląskim, z dala od zgiełku miasta, zajrzyj do Spichlerza Dworskiego. W zabytkowym wnętrzu uraczą Cię tu niecodziennym jadłem.

Rekreacja w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w centrum od ponad 100 lat istnieje Park Miejski z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami, zaś kilka km od centrum rozciągają się: wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las oraz Rezerwat Leśny Segiet ciągnący się aż do Blachówki. To wspaniałe miejsca na rekreację, np. rowerową.

Kopalnia w Tarnowskich Górach
Kopalnia w Tarnowskich Górach

Jeśli dodać do tego atrakcyjny Park Wodny czy pobliski Pniowiec, gdzie pośród lasu zachował się ładny zbiornik wodny oraz sztuczne jezioro Nakło - Chechło, na którym można uprawiać różne sporty wodne i korzystać z piaszczystych plaż, Tarnowskie Góry stają się niezmiernie atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Dodatkowo w 2015 roku koło Parku Wodnego powstała bardzo nowoczesna Hala Sportowa, która może posłużyć zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Nawet zimą nie można się tu nudzić, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Dolomity Sportowa Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest całoroczny stok narciarski z wyciągami, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami.

Oficjalna strona Tarnowskich Gór

Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry stary kościół Św. Marcina Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry kościół Św. Marcina Tarnowskie Góry Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry - Ratusz Rynek w Tarnowskich Górach Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry - deptak - ulica Krakowska Rynek w Tarnowskich Górach Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - Rynek Tarnowskie Góry- podcienia Tarnowskie Góry - Krakowska Tarnowskie Góry deptak Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry zamek Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Zabytkowa Kopalnia Srebra Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Parowozy Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Pałac w Rybnej Biblioteka zamku w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Wnętrza zamku w Starych Tarnowicach Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Kopalnia - muzeum multimedialne Muzeum w Kopalni Zabytkowej Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni Skansen Tarnowskie Góry Skansen Maszyn Parowych Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Józef Piernikarczyk - zasłużony dla Tarnowskich Gór Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Kopalnia srebra Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Kościół farny w Tarnowskich Górach Kościół Św. Piotra i Pawła

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tarnowskich Górach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Tarnowskie Góry na blogu

Zdjęcie Film o Tarnowskich Górach
Film o Tarnowskich Górach
Dziś zaprosimy Was do naszego rodzinnego miasta - Tarnowskich Gór. Znane są one przede wszystkich ze swoich podziemi - Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga, ale oferują znacznie więcej - pięknie odbudowany zamek, wspaniały rynek z najpiękniejszym ratuszem na Górnym Śląsku oraz wiele więcej.  Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Lubię to". …
Wokół turystyki · 2013-10-09 14:30:26

Wasze opinie

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-02 na

Interesującym obiektem oddanym do dyspozycji turystów na terenie Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu. Stanowi ona ewenement turystyczny, ponieważ z  reguły podziemia kopalni są miejscami dostępnymi wyłącznie dla górników i nikt poza tym tam nie zjeżdża. W tej XVII wiecznej kopalni udostępniono dla zwiedzających część wyrobisk przystosowując je do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Aby poznać pracę górników mamy okazję zjechać szybem „Anioł” na „dół” kopalni, by na głębokości 40m z komory na podszybiu szybu wejść w system górniczych chodników. Na prawie 2 kilometrowej trasie zwiedzamy poszczególne komory, które wyglądają jakby górnicy przed chwilą porzucili narzędzia i wyjechali na powierzchnię. Po drodze spotykamy podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą , widzimy doskonale zachowane stropy i wyrobiska górnicze, górnicze kaganki, zabytkowe narzędzia i drewniane wózki do transportu urobku.

Poszczególnym miejscom, wyrobiskom, komorom i chodnikom nadano historyczne nazwy związane z górnictwem. Są to : chodnik Staszica; komory Srebrna, Zawałowa, Niska itp.

Ciekawostką jest zasypany Szyb „ Szczęść Boże”. Skąd się wzięła taka nazwa? W górniczym zwyczaju „Szczęść Boże’ jest jedynym pozdrowieniem górników pracujących na dole bez względu na przekonania religijne. Zwyczaj ten jest kultywowany do chwili obecnej i dotyczy całej braci górniczej. Nawet zjeżdżający na „dół” dyrektor kopalni widząc pracującego górnika lub mijając się z  nim  w chodniku pozdrawia tymi słowami.

Szyb „ Szczęść Boże” jest w  części zasypany w wyniku działania górotworu, ale możemy obejrzeć istniejące w dawnych czasach urządzenia wyciągowe m.in. tzw. kubeł wyciągowy. W podszybiu oglądamy, jak to wyglądało dawnej na kopalni, stanowiska załadunku urobku z zestawem wózków dawnego typu do transportu. Przechodząc przez komorę „Zawałową „ mamy okazję schylić czoło przed figurką św. Barbary, patronki górniczej braci. od wieków czuwającej nad ich bezpieczeństwem.

Najciekawszym fragmentem wycieczki po podziemiach kopalni jest miejsce, gdzie natrafiamy na przystań chodnika wodnego i  przepływamy około 300m łodziami do szybu wentylacyjnego „Żmija”. Pośród zalanych wodą wyrobisk ociekających wodą płyniemy wyciszeni.

Z tego miejsca powracamy do szybu „Anioł”, aby zakończyć wartą polecenia interesującą wycieczkę.

Należy dodać, że równie interesująca jest powierzchnia kopalni, gdzie oddano do dyspozycji zwiedzających ekspozycję maszyn parowych. Mamy możliwości zapoznać się z  różnymi możliwościami zastosowań tych maszyn do urządzeń zarówno górniczych jak i transportowych. Są tutaj maszyny wyciągowe, parowozy różnego typu itp.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w  Tarnowskich Górach jest obiektem godnym polecenia z  turystycznego punktu widzenia.

Równie interesującym zabytkiem górniczym na terenie Tarnowskich Gór, w niewielkiej odległości od kopalni, jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, który jest 600m. odcinkiem wyrobiska górniczego oddanego do zwiedzania w  okolicach ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach. Jest to fragment sztolni odwadniającej dawnej kopalni Fryderyk, co powoduje, że zwiedzanie odbywa się łodziami. Podczas wycieczki czujemy się podobnie jak byśmy zwiedzali podziemne jaskinie zalane wodą. Otaczają nas wszystkie zjawiska podobne do panujących w  jaskiniach. Mamy do czynienia z stalaktytami, stalagmitami, które stają się jeszcze ciekawsze i ładniejsze w  świetnie dobranym oświetleniu. Atmosfera i delikatne, wręcz subtelne światło w sztolni wycisza nas i wprowadza w nastrój szacunku dla panującego wokół górotworu.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-03-12 na

Miło mi, bo to moje rodzinne miasto :) Masz okazję, bo za tydzien Gwarki - wielkie Święto miasta, co prawda tłumy i akurat może nie najlepszy moment do zwiedzania, ale warto prznajmniej raz być na Gwarkach, szczególnie na niedzielnym pochodzie historycznym. A pod kopalnią nic się w tym czasie nie dzieje więc nie ma problemu. Imprezy są w centrum i na zamku w Starych Tarnowicach.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020