Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
(4.3 głosów: 86)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tarnowskie Góry najlepsze atrakcje. Co warto zwiedzić w tym mieście?

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej. To około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11. Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje. 

Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to nasze miasto rodzinne. W ostatnich latach tym bardziej atrakcyjne, że z obiektami UNESCO! Zapraszam więc do poznania tego pięknego i atrakcyjnego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Atrakcje Tarnowskich Gór

Miasto może poszczycić się wieloma atrakcjami, ale turyści głównie przybywają tu do podziemi tarnogórskich, których fragmenty udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych.  To prawdziwa osobliwość na skalę europejską. 

Te najcenniejsze atrakcje w Tarnowskich Górach doceniono na świecie, ponieważ latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i historyczna pamiątka myśli technicznej, zostały wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Zobacz nasz przewodnik po Tarnowskich Górach, na pewno pomoże Ci on w zaplanowaniu i zwiedzeniu tego miasta! Oto najlepsze atrakcje w Tarnowskich Górach!

1. Kopalnia Srebra

Zabytkowa kopalnia przy ulicy Szczęść Boże to najsłynniejsza atrakcja w Tarnowskich Górach, znana w całej Polsce! Zwiedza się ją z przewodnikiem, a poznawanie podziemnych korytarzy odbywa się pieszo i w łodziach. Cała trasa ma 1740 metrów, z czego 270 przepływa się łodziami ciągniętymi liną. Zwiedzaniu towarzyszą multimedialne akcenty

 
Adres: Kopalnia Srebra, ul. Szczęść Boże 81, bezpłatny parking na miejscu
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra

2. Skansen Maszyn Parowych

Na powierzchni koło zabytkowej kopalni dodatkowo zobaczysz ciekawe maszyny parowe, m.in. kolorowe parowozy, na które można się wspinać. Działa tu również mini Kolejka Skansenowa, która wozi turystów odpłatnie podczas imprez plenerowych. Całość leży na Szlaku Zabytków Techniki oraz znajduje się na Liście UNESCO do 2017 roku.
  
Adres: Kopalnia Srebra, ul. Szczęść Boże 81
Skansen Maszyn Parowych przy Kopalni
Skansen Maszyn Parowych przy Kopalni

3. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Znajdziesz ją w pięknym i zabytkowym Parku Repeckim. To jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta, również leżąca na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziami podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. Do 2018 roku był to najdłuższy podziemny przepływ łodziami w Polsce, obecnie ten laur dostał się Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Tarnogórska Sztolnia liczy 600 metrów długości. Tutaj łodzie nie są elektryczne, tylko porusza je przewodnik, odpychając się rękami od skał. Cisza i mrok pozwalają przeżyć wyjątkową przygodę. To również obiekt UNESCO. Dodatkowo obecnie możliwy jest w niej podziemny rafting czyli spływy pontonami, a zimą zbierają się tutaj morsy. A woda w sztolni jest naprawdę zimna!
 

 
Adres: Sztolnia Czarnego Pstrąga, ul. Repecka, parking bezpłatny kilkaset metrów od sztolni
https://kopalniasrebra.pl/sztolnia-czarnego-pstraga/
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

4. Tarnogórski Rynek

Ulokował się w XVI wieku. Powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz  (Rynek 4), uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się na piętrze Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka z XVI wieku. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. Dawniej odbywał się tu handel. 

Naprzeciw wznosi się zabytkowy, okazały kościół ewangelicki - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście znajdziesz ty również kawiarnie i restauracje.Tarnowskie Góry rynek
Tarnowskie Góry rynek
Kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki

5. Ratusz w Tarnowskich Górach

Okazały gmach - perełka miasta i całego Górnego Śląska. Wcześniej władze siedzibę miały w innych budynkach na rynku. Obecny Ratusz powstał w latach 1896-98 w stylu neorenesansu północnego z elementami gotyku. Uroczyste poświęcenie ratusza miało miejsce 11 sierpnia 1898 roku, w obecności hr. Guido Henckel von Donnersmarck - jednego z najbardziej wpływowych  ludzi ówczesnej Europy. Na fasadzie widnieje postać tarnogórskiego gwarka  z 1959 roku.

 
Adres: Ratusz, Rynek 4
Tarnowskie Góry - Ratusz
Tarnowskie Góry - Ratusz

6. Deptak czyli ulica Krakowska

W ostatnich latach wypiękniał, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie w 2013 roku, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, pierwsza z całego cyklu rzeźb tarnogórskich Gwarków. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo powstała mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki. Przy wielu witrynach dba się o zieleń i kwiaty, dzięki czemu na głównym trakcie miasta jest przyjemniej.
 

 
Adres: Deptak, ul. Krakowska
Tarnowskie Góry - Krakowska
Tarnowskie Góry - Krakowska
Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka
Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka

7. Zamek w Starych Tarnowicach

W dzielnicy Stare Tarnowice odwiedzić można piękny zamek z XVI wieku. Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask. Kompleks tworzy warownia z Gospodą u Wrochema w zabytkowej masztalarni, hotelem w dawnej oborze i pięknym obejściem. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren przy zamku jest bezpłątny, ale zwiedzanie wnętrz i wejście na wewnętrzny dziedziniec jest płatne.
 

 
Adres: Zamek, ul. Pyskowicka, dzielnica Stare Tarnowice, parking bezpłatny
Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

8. Dzwonnica Gwarków

Zabytkowy, drewniany obiekt stoi na Placu Gwarków, przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Pochodzi z XIX wieku, a na obecne miejsce została przeniesiona w 1955 roku. Wcześniej dzwonnica stała w kamieniołomie w Bobrownikach, gdzie wyznaczała dzwonkiem szychtowym czas pracy dawnym gwarkom tarnogórskim czyli górnikom.
 

 
Adres: Dzwonnica, Pl. Gwarków

9. Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

Gwarkowie to dawni górnicy, którzy drążyli podziemne korytarze pod miastem i wydobywali cenny kruszec. Dziś pamiętamy o nich przemierzając tarnogórski szlak gwarków z ich posągami. Pierwszy stanął na deptaku w 2013 roku i od tamtej pory co roku w okolicach Barbórki pojawia się w mieście kolejna rzeźba. W 2020 roku stanęła ósma rzeźba, koło starego kościoła Św. Marcina, a w 2021 roku dziewiąta rzeźba w Strzybnicy. Poniżej znajdziesz mapkę z zaznaczonymi pomnikami Gwarków.Tarnowskie Góry - gwarek na rynku
Tarnowskie Góry - gwarek na rynku
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach

10. Zalew Nakło Chechło

Kilka kilometrów na północ od miasta rozlewa się ciekawy zbiornik rekreacyjny z piaszczystymi plażami i infrastrukturą wodno-turystyczną. Polecić tu warto OW Żagiel, gdzie smacznie zjesz, wypoczniesz na tarasie i wypożyczysz rower wodny lub kajak. Latem w weekendy jest nad jeziorem tłoczno, zaś zimą aktywne są tutaj morsy. Po morsowaniu można zaś napić się grzańca u Adika, od strony Nowego Chechła. Od strony Miasteczka Śląskiego warto polecić Restaurację Hrabina Wrońska, z plażą ze strzechami. Parkingi wokół jeziora są bezpłatne, ale latem wjazd samochodem jest płatny. Rowery są zwolnione z opłat.
 

 
Adres: Jezioro Nakło Chechło, ul. Rekreacyjna, Świerklaniec
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

11. Makieta Semafor

Makieta kolejowa mieści się na zabytkowym dworcu kolejowym, na piętrze. Przygotowano tu sporą wystawę przypominającą gliwickie Kolejkowo. To świetna miejscówka dla dzieci, ale nie tylko. W miejscu autentycznego, rozbudowanego węzła kolejowego, powstała makieta z modelami pociągów, która na pewno Ci się spodoba.
 

 
Adres: Makieta na dworcu, ul. Częstochowska 1C,
https://www.facebook.com/MKSEMAFOR/
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor

12. Park Miejski

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w jego sercu od ponad 100 lat istnieje park z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami. Park powstał w 1903 roku i dodam, że to pierwszy w Polsce, a może i Europie przykład rewitalizacji obszarów pogórniczych. Powstał bowiem na warpiach czyli pozostałościach po XIX-wiecznych kopalniach rud. Jego powierzchnia to ponad 20 ha. 

Ciekawostką są też głazy narzutowe w parku, z których największy ma obwód ponad 5 metrów i stanowi pomnik przyrody. Zimą na sporej górce w centralnej części parki kwitnie białe szaleństwo. Obok działają korty tenisowe.
 

 
Adres: Park Miejski, ul. Wyszyńskiego, bezpłatne miejsca postojowe przy parku
Park Miejski
Park Miejski

13. Park Repecki

W dzielnicy Stare Tarnowice, przy ulicy Repeckiej rozciąga się wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las. To zabytkowy park, który założyli jeszcze Donnersmarckowie. Był to ich myśliwski azyl, ogrodzony, z nieistniejącym już rodowym pałacem z lat 90. XIX wieku, zachowaną do dziś leśniczówką z 1824 roku, zwierzyną oraz wspaniałymi drzewami sprawdzanymi z Europy! Dziś sieć ścieżek zachęca tu do spacerów, tym bardziej, że w parku mieści się Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz malownicza dolina Dramy. Park jest ogromny, ma około 200 ha i jednym z większych w całym regionie, płynie tędy rzeka Drama.
 

 
Adres: Park Repecki, ul. Repecka, dzielnica Stare Tarnowice
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

14. Rezerwat Leśny Segiet

Powstał w 1953 roku na Srebrnej Górze i ciągnie się na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, aż po dolomitowy kamieniołom Blachówka. To wspaniałe miejsca na rekreację - rowerową i spacerową. Porasta tu piękna buczyna, toteż miejsce jest wyborne jesienią. Rezerwat ma powierzchnię ponad 20 ha, ale cały Las Segiecki to już 500 ha. Góra ta już w średniowieczu była eksploatowana górniczo, wydonbwano tu srebro, stąd jej nazwa.
 

 
Adres: Rezerwat Segiet, ul. Długa spod kopalni i Żeromskiego z Rept
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

15. Hałda popłuczkowa

Między Kopalnią a Rezerwatem Segiet wznosi się pomarańczowa górka dolomitu z rudą żelaza. To nic innego, jak odpady po wydobyciu rud cynku, ołowiu i srebra. Za to wygląda tak bardzo malowniczo. Na hałdę można wejść, to dziś jeden z obiektów UNESCO.

 
Hałda, ul. Mała

16. Park Wodny w Tarnowskich Górach

Całoroczny obiekt oferujący baseny pod dachem oraz strefę dla dzieci na wolnym powietrzu. Powstał na obrzeżach Tarnowskich Gór i stanowi świetną, rodzinną miejscówkę. Czeka tu wiele wodnych atrakcji, a ponadto sauny. Zimą działa tu lodowisko.
 

 
Adres: Park Wodny, ul. Obwodnica 8
Park Wodny
Park Wodny

17. Hala Sportowa

W 2015 roku koło Parku Wodnego powstała nowoczesna Hala Sportowa, która służy zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash.
  
Adres: Hala Sportowa, ul. Obwodnica
Hala Sportowa
Hala Sportowa

18. Sport Dolina

Nawet zimą nie można się nudzić w mieście, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Sport Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest stok narciarski z wyciągiem, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami. Wokół prowadzi wiele ścieżek spacerowych, to ładny teren na rekreację rodzinną.
 

 
Adres: Sport Dolina, ul. Blachówka, Bytom
Sport Dolina
Sport Dolina

19. Stary kościół Św. Marcina

W Starych Tarnowicach stoi od XV wieku niewielki kościółek, który w dobie baroku trochę rozbudowano. Dziś to najstarsza świątynia w mieście i zarazem cenny zabytek, udostępniony do zwiedzania po kontakcie telefonicznym (tel. 783-376-789). Opiekuje się nim Stowarzyszenie Dziedzictwo. Kościółek stoi na cmentarzu, za dużo większym, nowym kościołem Św. Marcina, który zresztą tylko z nazwy jest nowy, bo również jest zabytkowy.
 

 
Adres: Stary kościół Św. Marcina, ul. Niedziałkowskiego, dzielnica Stare Tarnowice
Stary kościół Św. Marcina
Stary kościół Św. Marcina

20. Dworek Goethego

Niedaleko Rynku, przy ulicy Górniczej stoi zabytkowy dworek mieszczący dziś restaurację Praha. Dawniej gościł on w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe, stąd dziś jego nazwa.
 

 
Adres: Dworek Goethego, ul. Górnicza
Dwór Goethego
Dwór Goethego

21. Murale w Tarnowskich Górach

W 2021 roku przy ulicy Opolskiej powstał ciekawy, kolorowy mural "Gwarki 2021". Mural Łukasza Zasadni ma wymiary blisko 12 na 11 metrów. Jego wzór wybrano w konkursie i co ciekawe, jego ekologiczne farby pochłaniają smog. Kiedyś znajdował się tutaj słynny w Polsce Zakład Odzieżowy Tarmilo. Został jednak wyburzony i w jego miejscu powstał parking, a na ścianie jednej z kamienic właśnie ten unikalny mural mówiący o górniczej historii miasta. 

W mieście znajdziesz też inne murale, np. w bramie przy ulicy Bondkowskiego. Mural Kamili Loskot powstał w 2022 roku na garażach przy Obwodnicy, koło osiedla Osada Jana. Jest długi na 84 metry . Nawiązuje do pochodu gwarkowskiego. Od 2022 roku zobaczysz też murale przy ul. Żeromskiego 64, w dzielnicy Repty Śląskie. Barwne dzieło zostało stworzone przez Jerzego Staszczyka przy współpracy z bytomskim Stowarzyszeniem Jarmark Kultury. 
Mural, ul. Opolska i inne
Mural przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach
Mural przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach
Mural w bramie przy ul. Bondkowskiego
Mural w bramie przy ul. Bondkowskiego

 

22. Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach

To fantastyczny kompleks rozrywkowy dla całej rodziny. Znajduje się w Wilkowicach koło Zbrosławic, kilkanaście kilometrów na zachód od Tarnowskich Gór. Park zapewnia zabawę na cały dzień, na świeżym powietrzu, z dala od głównych ulic i zgiełku miasta, bo powstał na terenie rozległego parku krajobrazowego. 

Rozlewa się tu malowniczy staw, a wokół niego powstała plaża, świetny plac zabaw i zwierzyniec z ciekawymi gatunkami zwierząt przyzwyczajonych do karmienia miejscową karmą, przez to aż pchają się do ludzi zza ogrodzeń. Całość otacza i wypełnia cudna zadbana roślinność.

 
Adres: Park Przygód, Księżoleśna 1, Wilkowice
Park Przygód w Wilkowicach
Park Przygód w Wilkowicach

23. Park Trampolin JumpWorld

To świetna miejscówka dla dzieci, gdzie mogą się wyszaleć do woli, choć tak naprawdę mogą tu również poćwiczyć i dorośli. Poza zwykłymi trampolinami są też areny na gry i zawody.

 
Park Trampolin, ul. Korczaka 21

24. Kolorowe jeziorka Pasieki

Malownicze oczka wodne o różnym zabarwieniu, rozlewające się w lesie, na terenie dawnej kopalni rud żelaza Bibiela, na tzw. Pasiekach, między Miasteczkiem Śląskim, Bibielą a Zalewem Zielona Na teren dawnej kopalni prowadzi żółty szlak rowerowy tzw. Leśno Rajza.

Kolorowe jeziorka Pasieki
Kolorowe jeziorka Pasieki

25. Pałac w Rybnej

To zabytkowy obiekt stojący w dzielnicy Tarnowskich Gór - Rybnej. To miejsce, gdzie możesz posłuchać koncertów na żywo, pałac natomiast jest późnobarokowy, wzniesiony w 1796 roku dla rodziny Warkoczów - ówczesnych właścicieli osady.
 

 
Adres: Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 83, dzielnica Rybna
Pałac w Rybnej
Pałac w Rybnej

Mapa atrakcji Tarnowskich Gór

Poniżej udostępniamy mapkę Tarnowskich Gór z zaznaczonymi atrakcjami. Mam nadzieję, że się przyda podczas planowania pobytu w tym uroczym mieście.

Gwarki w Tarnowskich Górach

Święto miasta Tarnowskie Góry znane jest jako Dni Tarnogórskich Gwarków. Popularne Gwarki organizowane są w drugi weekend września, już od 1957 roku. Na Gwarki przybywają mieszkańcy całego Górnego Śląska.

Najważniejszy element Gwarków to historyczny, barwny pochód, przechodzący o godzinie 11.00 w niedzielę ulicami Tarnowskich Gór. W pochodzie zobaczysz ponad 100 historycznych postaci, które były związane z miastem. Pochód otwiera legendarny chłop Rybka, który znalazł pierwszy odłamek kruszczu i tym samym rozpoczął historię tego miasta. Spotkać można też Skarbnika - legendarnego ducha kopalni, rycerza Adama de Tarnowice, założycieli miasta, królów Polski jak Jana III Sobieskiego czy Augusta II Mocnego. Przewijają się też cesarze europejscy w postaciach cara Aleksandra I czy Wilhelma II Hohenzollerna. W historycznym pochodzie biorą udział setki uczestników i jest to jedno z największych i najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu w całej Polsce. 

Dni Gwarków to nie tylko pochód, ale kilkudniowa impreza z udziałem gwiazd polskiej estrady. Przyciąga ona rzesze ludzi, bo koncerty są bezpłatne. Scena główna znajduje się na Rynku, ale cała starówka podczas weekendu z Gwarkami zmienia się w wielki jarmark. Przy ulicy Strzeleckiej czekają nawet karuzele, a na Placu Wolności rękodzieło.

Początek Pochodu Historycznego
Początek Pochodu Historycznego
Pochód gwarkowski, król Sobieski
Pochód gwarkowski, król Sobieski
Chłop Rybka
Chłop Rybka
Pochód gwarkowski
Pochód gwarkowski

Gdzie zjeść w Tarnowskich Górach?

W mieście turystów zaprasza sporo dobrych restauracji oraz kawiarni, w których nie tylko można dobrze zjeść, w ładnych okolicznościach napić się kawy, ale też spotkać się z przyjaciółmi. Kawiarnie skupione są przede wszystkim wokół klimatycznego rynku, tu polecam Café Silesia - Gryfny Kafyj. Obok znajdziesz smaczną restaurację z kuchnią włoską Sapori Divini. W jednej z kamienic czeka też elegancka Restauracja Skarbiec

Na deptaku polecam Restaurację Brick z pyszną kuchnią, a przy ulicy Karola Miarki, też w centrum - Bistro Miarki 8 - pyszne jedzenie i fajny klimat! Obok na szybkie, ale bardzo smaczne jedzenie można wstąpić do Pizzerii U Wronów (ul. Karola Miarki), w centrum zaprasza też lubiane przez mieszkańców Taco Mexicano (ul. Stalmacha). W zamkowych zabudowaniach w Starych Tarnowicach warto odwiedzić Gospodę u Wrochema, w Ptakowicach polecam Restaurację i Ośrodek Jeździecki Lando.

Bistro Miarki 8 w TG
Bistro Miarki 8 w TG
Pizzeria na Rynku
Pizzeria na Rynku

Tarnowskie Góry - noclegi

Tarnowskie Góry oferują kilka ciekawych obiektów noclegowych, w samym centrum powstał kilka lat temu Hotel Opera z pyszną restauracją leżącą na Szlaku Śląskie Smaki, jeszcze bliżej rynku znajdziesz Hostel Młotek i Perlik, idealny np. do grupowego zwiedzania, a przy Parku Wodnym mieści się Hotel Neo. Jeśli chcesz przenocować z dala od centrum, w zacisznej okolicy, polecam Ci Lando, gdzie dodatkowo czekają na Ciebie konne przejażdżki.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Hotel Opera w centrum Tarnowskich Gór
Hotel Opera w centrum Tarnowskich Gór

Historia Tarnowskich Gór

To jedno z najstarszych miast górniczych w Europie. Najstarsze ślady osadnictwa prehistorycznego odkryto w Rybnej i Repecku (dzisiejszych dzielnicach miasta). Pochodzą z epoki kamiennej i przypadają na 10.000-4.000 rok p.n.e. Pierwsze wzmianki o tych ziemiach pochodzą z 1201 roku, gdy cystersi założyli wieś Repty. Już w 1247 roku otrzymali przywileje górnicze, a pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego wg legendy wykopał chłop Rybka. Około 1490 zaczęli przybywać tu osadnicy, a na terenie wsi Tarnowice zaczęły powstawać "gory" czyli staropolskie kopalnie. To stąd wzięła się nazwa miasta.

Prawa miejskie

Powstanie miasta związane więc było bezpośrednio z odkryciem bogactw mineralnych - rud cynku i ołowiu z domieszką srebra. Założył je książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku. W tym samym roku miasto otrzymało od niego prawa miejskie, a współfundatorem ośrodka był Jerzy von Ansbach z linii Hohenzollernów, który w tym czasie zarządzał miastem. On też nadał herb. W 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordunek Gorny czyli pierwszą ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy, ciężko pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.

To był tzw. złoty wiek dla miasta, nastąpił największy rozwój, Tarnowskie Góry wyprzedziły znacznie starszy Bytom, to tutaj mieściły się najważniejsze urzędy. W kolejnym wieku, za sprawą wojny 30-letniej Hohenzollernowie zostali wygnani, zaś miasto za cesarskie długi dostało się rodzinie Henckel von Donnersmarck, która władała tymi ziemiami ponad 300 kolejnych lat.

Tarnowskie Góry rynek
Tarnowskie Góry rynek

Rewolucja przemysłowa w mieście

Wielkim problemem w kopalniach tarnogórskich była woda zalewająca chodniki. W XIX wieku sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu korytarzy, a przyczynił się do tego hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Pierwszą w Tarnowskich Górach maszynę parową sprowadzoną z Anglii uruchomiono jeszcze w 1788 roku. Była jedną z pierwszych na całym kontynencie! Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach. 

Poza maszyną parową działały też w kopalni kieraty konne odwadniające chodniki. Potrzebowały jednak do uruchomienia aż 40 koni jednocześnie, 120 na dobę, tak więc i kieraty, i maszyny parowe były bardzo drogie w utrzymaniu. Najtańszym sposobem okazały się sztolnie odwadniające, jak np. XIX-wieczna Sztolnia Głęboka Fryderyk, której fragment dziś jest udostępniony w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga. W tym czasie istniało tu 78 zakładów przemysłowych, powstała kolej, która z czasem stała się potężnym węzłem kolejowym. 

Po I wojnie światowej Tarnowskie Góry znalazły się w granicach polskich, ale w czasie II wojny światowej miasto, jak i całe ówczesne województwo śląskie, zostało włączone do III Rzeszy, aż do 1945 roku, kiedy ponownie stały się polskie.

Koniec górnictwa

Na początku XX wieku z powodu wyczerpania się zasobów rud zakończono wydobycie kruszców w mieście. Po wielowiekowej eksploatacji górniczej na terenie Tarnowskich Gór pozostała pod miastem gęsta sieć podziemnych wyrobisk, o długości około 150 km. Niektórzy nawet mówią o 300 kilometrach. 

Ciągną się pod całym miastem aż po granice otaczających miejscowości. Udostępnione do zwiedzania są tylko niewielkie ich fragmenty, ale dają dobre wyobrażenie o tym, co dzieje się pod ziemią. Korytarze zamieszkują nietoperze.

Uroki miasta
Uroki miasta

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Tarnowskich Gór

Tak, odwiedzić tu warto Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, które w 2017 roku zostały wpisane na Listę Unesco

Tak, w dzielnicy Stare Tarnowice znajdziesz piękny zamek udostępniony do zwiedzania

Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra
Zamek w Starych Tarnowicach
Rynek w Tarnowskich Górach
Zalew Nakło Chechło
Pniowiec
Pniowiec
Kościół ewangelicki
Tarnowskie Góry rynek
Tarnowskie Góry rynek
Stare Tarnowice
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry
Rynek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Skansen Maszyn Parowych
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Tarnowskie Góry Rynek
Gwarek w Tarnowskich Górach
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Święto Pary w Tarnowskich Górach
Zalew Nakło Chechło
Gwarek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry sedlaczek
Tarnowskie Góry zabytkowa studnia
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek w Tarnowskich Górach na Kaczyńcu
Gwarek w Tarnowskich Górach na Opolskiej
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry stary kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - deptak - ulica Krakowska
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - Rynek
Tarnowskie Góry deptak
Tarnowskie Góry
Kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry zimą
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Tarnowskie Góry - moje rodzinne miasto - ciekawy i przy tym ładny ośrodek historyczny, który powstał i rozwinął się dzięki górnictwu srebra, które kwitło na tych ziemiach od XVI wieku aż po XX stulecie.
JureK

Interesującym obiektem oddanym do dyspozycji turystów na terenie Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu. Stanowi ona ewenement turystyczny, ponieważ z  reguły podziemia kopalni są miejscami dostępnymi wyłącznie dla górników i nikt poza tym tam nie zjeżdża. W tej XVII wiecznej kopalni udostępniono dla zwiedzających część wyrobisk przystosowując je do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Aby poznać pracę górników mamy okazję zjechać szybem „Anioł” na „dół” kopalni, by na głębokości 40m z komory na podszybiu szybu wejść w system górniczych chodników. Na prawie 2 kilometrowej trasie zwiedzamy poszczególne komory, które wyglądają jakby górnicy przed chwilą porzucili narzędzia i wyjechali na powierzchnię. Po drodze spotykamy podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą , widzimy doskonale zachowane stropy i wyrobiska górnicze, górnicze kaganki, zabytkowe narzędzia i drewniane wózki do transportu urobku.

Poszczególnym miejscom, wyrobiskom, komorom i chodnikom nadano historyczne nazwy związane z górnictwem. Są to : chodnik Staszica; komory Srebrna, Zawałowa, Niska itp.

Ciekawostką jest zasypany Szyb „ Szczęść Boże”. Skąd się wzięła taka nazwa? W górniczym zwyczaju „Szczęść Boże’ jest jedynym pozdrowieniem górników pracujących na dole bez względu na przekonania religijne. Zwyczaj ten jest kultywowany do chwili obecnej i dotyczy całej braci górniczej. Nawet zjeżdżający na „dół” dyrektor kopalni widząc pracującego górnika lub mijając się z  nim  w chodniku pozdrawia tymi słowami.

Szyb „ Szczęść Boże” jest w  części zasypany w wyniku działania górotworu, ale możemy obejrzeć istniejące w dawnych czasach urządzenia wyciągowe m.in. tzw. kubeł wyciągowy. W podszybiu oglądamy, jak to wyglądało dawnej na kopalni, stanowiska załadunku urobku z zestawem wózków dawnego typu do transportu. Przechodząc przez komorę „Zawałową „ mamy okazję schylić czoło przed figurką św. Barbary, patronki górniczej braci. od wieków czuwającej nad ich bezpieczeństwem.

Najciekawszym fragmentem wycieczki po podziemiach kopalni jest miejsce, gdzie natrafiamy na przystań chodnika wodnego i  przepływamy około 300m łodziami do szybu wentylacyjnego „Żmija”. Pośród zalanych wodą wyrobisk ociekających wodą płyniemy wyciszeni.

Z tego miejsca powracamy do szybu „Anioł”, aby zakończyć wartą polecenia interesującą wycieczkę.

Należy dodać, że równie interesująca jest powierzchnia kopalni, gdzie oddano do dyspozycji zwiedzających ekspozycję maszyn parowych. Mamy możliwości zapoznać się z  różnymi możliwościami zastosowań tych maszyn do urządzeń zarówno górniczych jak i transportowych. Są tutaj maszyny wyciągowe, parowozy różnego typu itp.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w  Tarnowskich Górach jest obiektem godnym polecenia z  turystycznego punktu widzenia.

Równie interesującym zabytkiem górniczym na terenie Tarnowskich Gór, w niewielkiej odległości od kopalni, jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, który jest 600m. odcinkiem wyrobiska górniczego oddanego do zwiedzania w  okolicach ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach. Jest to fragment sztolni odwadniającej dawnej kopalni Fryderyk, co powoduje, że zwiedzanie odbywa się łodziami. Podczas wycieczki czujemy się podobnie jak byśmy zwiedzali podziemne jaskinie zalane wodą. Otaczają nas wszystkie zjawiska podobne do panujących w  jaskiniach. Mamy do czynienia z stalaktytami, stalagmitami, które stają się jeszcze ciekawsze i ładniejsze w  świetnie dobranym oświetleniu. Atmosfera i delikatne, wręcz subtelne światło w sztolni wycisza nas i wprowadza w nastrój szacunku dla panującego wokół górotworu.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023