50°26'41" N, 18°51'19" E
Śląskie
2017-08-23
2021-01-12 12:13

Opis Tarnowskich Gór

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej, około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11, w pobliżu Jeziora Nakło-Chechło. Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje.Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to moje miasto rodzinne, zapraszam więc do poznania tego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Święto Pary w Tarnowskich Górach
Święto Pary w Tarnowskich Górach

Historia Tarnowskich Gór

Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, co związane było z odkryciem bogactw mineralnych - rudy cynku i ołowiu z domieszką srebra. Odkrył je słynny dziś w mieście chłop Rybka. Wkrótce, bo w 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordynek Gorny czyli ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.

Z czasem sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu chodników, a przyczynił się do tego wielce hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach. Dziś po wielowiekowej eksploatacji górniczej pozostała gęsta sieć podziemnych wyrobisk, ciągnących się pod całym miastem.Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra
Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra

Top atrakcje w Tarnowskich Górach

Fragmenty podziemi tarnogórskich udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych, będących osobliwością na skalę europejską. Te najcenniejsze i najpopularniejsze atrakcje w Tarnowskich Górach doceniono na świecie, ponieważ latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i pamiątka historyczna, zostały wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Poznaj top atrakcje w Tarnowskich Górach!

1. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra przy ulicy Szczęść Boże 81 to najsłynniejsza atrakcja w Tarnowskich Górach, znana w całej Polsce! Zwiedza się ją z przewodnikiem, a poznawanie podziemnych korytarzy odbywa się pieszo i we fragmencie łodziami. Zwiedzaniu towarzyszą multimedialne akcenty. Na powierzchni dodatkowo zobaczysz tu Skansen Maszyn Parowych m.in. z kolorowymi parowozami. Całość leży na Szlaku Zabytków Techniki.Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Parowozy
Parowozy

2. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajdująca się w pięknym i zabytkowym Parku Repeckim to obok Kopalni najbardziej znana atrakcja tego miasta, również leżąca na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziami podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. To najdłuższy podziemny przepływ łodziami w Polsce! Liczy 600 metrów.

3. Rynek w Tarnowskich Górach

W centrum miasta w XVI wieku ulokował się piękny Rynek, który powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. W podcieniach tych dawniej odbywał się handel. Naprzeciw wznosi się zabytkowy kościół ewangelicki - druga po ratuszu charakterystyczna budowla na Rynku - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście na tarnogórskim Rynku znajdziesz też kawiarnie i restauracje.

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach

4. Deptak czyli ulica Krakowska

Ostatnimi czasy tarnogórski deptak pięknieje, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie w 2013 roku, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, która wskazuje kierunek na Rynek. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo powstała mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki.

Tarnowskie Góry - Krakowska
Tarnowskie Góry - Krakowska

5. Zamek w Starych Tarnowicach

Kilka kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Stare Tarnowice, odwiedzić można piękny zamek (ul. Pyskowicka) z XVI wieku. Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask i cały kompleks, z Gospodą u Wrochema w zabytkowej masztalarni, hotelem w dawnej oborze i pięknym obejściem, zachwyca dziś swą urodą. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren zamkowy jest darmowy, ale zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne.

Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

6. Dzwonnica Gwarków w Tarnowskich Górach 

Zabytkowa, drewniana Dzwonnica Gwarków stoi na Placu Gwarków przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wyznaczała ona czas pracy dawnym gwarkom tarnogórskim czyli górnikom. 

7. Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

Gwarkowie to dawni górnicy, którzy drążyli podziemne korytarze pod miastem i wydobywali cenny kruszec. Dziś pamiętamy o nich przemierzając tarnogórski szlak gwarków czyli odwiedzając rzeźby Gwarków. Pierwsza z nich stanęła na deptaku w 2013 roku i od tamtej pory co roku w okolicach Barbórki pojawia się w mieście kolejna rzeźba Gwarka. W 2020 roku stanęła ósma rzeźba, koło starego kościoła Św. Marcina.

Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach

8. Zalew Nakło Chechło

Kilka kilometrów na północ od centrum miasta rozlewa się ciekawy zbiornik rekreacyjny - Zalew Nakło Chechło, z piaszczystymi plażami i infrastrukturą wodno-turystyczną. Polecić tu warto OW Żagiel, gdzie smacznie zjesz, wypoczniesz na tarasie i wypożyczysz rower wodny lub kajak, latem w weekendy jest nad jeziorem tłoczno, zaś zimą aktywne są tutaj morsy, po morsowaniu można zaś napić się grzańca u Adika, od strony Nowego Chechła.

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

9. Makieta Semafor w Tarnowskich Górach

Makieta kolejowa Semafor mieści się na zabytkowym dworcu kolejowym, na piętrze. Przygotowano tu sporą wystawę przypominającą gliwickie Kolejkowo. To świetna miejscówka dla dzieci, ale nie tylko. W miejscu autentycznego, rozbudowanego węzła kolejowego, powstała makieta z modelami pociągów, która na pewno Ci się spodoba

Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor

10. Stary kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach

W dzielnicy Tarnowskich Gór - Starych Tarnowicach, stoi od XV wieku niewielki kościół Św. Marcina, który w czasach baroku trochę rozbudowano. Dziś to najstarsza świątynia w mieście i zarazem cenny zabytek, udostępniony do zwiedzania po kontakcie telefonicznym (tel. 783-376-789). Opiekuje się nim Stowarzyszenie Dziedzictwo

11. Dworek Goethego w Tarnowskich Górach

Niedaleko Rynku, przy ulicy Górniczej stoi Dworek Goethego kryjący dziś restaurację Praha, dawniej dworek gościł w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe.

12. Pałac w Rybnej

Pałac w Rybnej - dzielnicy Tarnowskich Gór to miejsce, gdzie możesz posłuchać koncertów na żywo.

Pałac w Rybnej
Pałac w Rybnej

Restauracje w Tarnowskich Górach

W mieście turystów zaprasza sporo dobrych restauracji oraz kawiarni, w których nie tylko można dobrze zjeść, w ładnych okolicznościach napić się kawy, ale też spotkać się z przyjaciółmi. Kawiarnie skupione są przede wszystkim wokół klimatycznego rynku. Na deptaku polecam Restaurację Brick z pyszną kuchnią, w zamkowych zabudowaniach w Starych Tarnowicach warto odwiedzić Gospodę u Wrochema, w Ptakowicach polecam Restaurację i Ośrodek Jeździecki Lando, zaś w pobliskim Miasteczku Śląskim zajrzyj do Spichlerza Dworskiego.

Rekreacja w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w centrum od ponad 100 lat istnieje Park Miejski z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami, zaś kilka km od centrum rozciągają się: wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las oraz Rezerwat Leśny Segiet ciągnący się aż do Blachówki. To wspaniałe miejsca na rekreację, np. rowerową.

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Jeśli dodać do tego atrakcyjny Park Wodny czy pobliski Pniowiec, gdzie pośród lasu zachował się ładny zbiornik wodny oraz wspomniane już sztuczne jezioro Nakło - Chechło, na którym można uprawiać różne sporty wodne i korzystać z piaszczystych plaż, Tarnowskie Góry stają się niezmiernie atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

Dodatkowo w 2015 roku koło Parku Wodnego powstała bardzo nowoczesna Hala Sportowa, która może posłużyć zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Nawet zimą nie można się tu nudzić, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Dolomity Sportowa Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest całoroczny stok narciarski z wyciągami, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami.

Oficjalna strona Tarnowskich Gór

Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Rynek Stary kościół Św. Marcina Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Gwarek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry sedlaczek Tarnowskie Góry zabytkowa studnia Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka Tarnowskie Góry zamek Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Stare Tarnowice Tarnowskie Góry Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Gwarek w Starych Tarnowicach Gwarek w Reptach Śląskich Gwarek w Tarnowskich Górach na Kaczyńcu Gwarek w Tarnowskich Górach na Opolskiej Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Przystanek Europa Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry stary kościół Św. Marcina Tarnowskie Góry kościół Św. Marcina Tarnowskie Góry Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry - Ratusz Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - deptak - ulica Krakowska Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - Rynek Tarnowskie Góry deptak Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry zamek Tarnowskie Góry Zamek w Starych Tarnowicach Tarnowskie Góry Kościół farny w Tarnowskich Górach Kościół Św. Piotra i Pawła Święto Pary w Tarnowskich Górach Święto Pary w Tarnowskich Górach Kopalnia Srebra Kopalnia srebra Tarnowskie Góry Zalew Nakło Chechło Zalew Nakło Chechło Zalew Nakło Chechło Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry Zabytkowa Kopalnia Srebra Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Biblioteka zamku w Starych Tarnowicach Wnętrza zamku w Starych Tarnowicach Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Muzeum w Kopalni Zabytkowej Tarnowskie Góry - Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach Kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach Skansen Tarnowskie Góry Skansen Maszyn Parowych Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Józef Piernikarczyk - zasłużony dla Tarnowskich Gór Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tarnowskich Górach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Tarnowskie Góry na blogu

Zdjęcie Film o Tarnowskich Górach
Film o Tarnowskich Górach
Dziś zaprosimy Was do naszego rodzinnego miasta - Tarnowskich Gór. Znane są one przede wszystkich ze swoich podziemi - Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga, ale oferują znacznie więcej - pięknie odbudowany zamek, wspaniały rynek z najpiękniejszym ratuszem na Górnym Śląsku oraz wiele więcej.  Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Lubię to". …
Wokół turystyki · 2013-10-09 14:30:26

Wasze opinie

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-02 na

Interesującym obiektem oddanym do dyspozycji turystów na terenie Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu. Stanowi ona ewenement turystyczny, ponieważ z  reguły podziemia kopalni są miejscami dostępnymi wyłącznie dla górników i nikt poza tym tam nie zjeżdża. W tej XVII wiecznej kopalni udostępniono dla zwiedzających część wyrobisk przystosowując je do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Aby poznać pracę górników mamy okazję zjechać szybem „Anioł” na „dół” kopalni, by na głębokości 40m z komory na podszybiu szybu wejść w system górniczych chodników. Na prawie 2 kilometrowej trasie zwiedzamy poszczególne komory, które wyglądają jakby górnicy przed chwilą porzucili narzędzia i wyjechali na powierzchnię. Po drodze spotykamy podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą , widzimy doskonale zachowane stropy i wyrobiska górnicze, górnicze kaganki, zabytkowe narzędzia i drewniane wózki do transportu urobku.

Poszczególnym miejscom, wyrobiskom, komorom i chodnikom nadano historyczne nazwy związane z górnictwem. Są to : chodnik Staszica; komory Srebrna, Zawałowa, Niska itp.

Ciekawostką jest zasypany Szyb „ Szczęść Boże”. Skąd się wzięła taka nazwa? W górniczym zwyczaju „Szczęść Boże’ jest jedynym pozdrowieniem górników pracujących na dole bez względu na przekonania religijne. Zwyczaj ten jest kultywowany do chwili obecnej i dotyczy całej braci górniczej. Nawet zjeżdżający na „dół” dyrektor kopalni widząc pracującego górnika lub mijając się z  nim  w chodniku pozdrawia tymi słowami.

Szyb „ Szczęść Boże” jest w  części zasypany w wyniku działania górotworu, ale możemy obejrzeć istniejące w dawnych czasach urządzenia wyciągowe m.in. tzw. kubeł wyciągowy. W podszybiu oglądamy, jak to wyglądało dawnej na kopalni, stanowiska załadunku urobku z zestawem wózków dawnego typu do transportu. Przechodząc przez komorę „Zawałową „ mamy okazję schylić czoło przed figurką św. Barbary, patronki górniczej braci. od wieków czuwającej nad ich bezpieczeństwem.

Najciekawszym fragmentem wycieczki po podziemiach kopalni jest miejsce, gdzie natrafiamy na przystań chodnika wodnego i  przepływamy około 300m łodziami do szybu wentylacyjnego „Żmija”. Pośród zalanych wodą wyrobisk ociekających wodą płyniemy wyciszeni.

Z tego miejsca powracamy do szybu „Anioł”, aby zakończyć wartą polecenia interesującą wycieczkę.

Należy dodać, że równie interesująca jest powierzchnia kopalni, gdzie oddano do dyspozycji zwiedzających ekspozycję maszyn parowych. Mamy możliwości zapoznać się z  różnymi możliwościami zastosowań tych maszyn do urządzeń zarówno górniczych jak i transportowych. Są tutaj maszyny wyciągowe, parowozy różnego typu itp.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w  Tarnowskich Górach jest obiektem godnym polecenia z  turystycznego punktu widzenia.

Równie interesującym zabytkiem górniczym na terenie Tarnowskich Gór, w niewielkiej odległości od kopalni, jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, który jest 600m. odcinkiem wyrobiska górniczego oddanego do zwiedzania w  okolicach ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach. Jest to fragment sztolni odwadniającej dawnej kopalni Fryderyk, co powoduje, że zwiedzanie odbywa się łodziami. Podczas wycieczki czujemy się podobnie jak byśmy zwiedzali podziemne jaskinie zalane wodą. Otaczają nas wszystkie zjawiska podobne do panujących w  jaskiniach. Mamy do czynienia z stalaktytami, stalagmitami, które stają się jeszcze ciekawsze i ładniejsze w  świetnie dobranym oświetleniu. Atmosfera i delikatne, wręcz subtelne światło w sztolni wycisza nas i wprowadza w nastrój szacunku dla panującego wokół górotworu.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-03-12 na

Miło mi, bo to moje rodzinne miasto :) Masz okazję, bo za tydzien Gwarki - wielkie Święto miasta, co prawda tłumy i akurat może nie najlepszy moment do zwiedzania, ale warto prznajmniej raz być na Gwarkach, szczególnie na niedzielnym pochodzie historycznym. A pod kopalnią nic się w tym czasie nie dzieje więc nie ma problemu. Imprezy są w centrum i na zamku w Starych Tarnowicach.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021