Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry

(4.3 głosów: 85)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej, około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11, w pobliżu Jeziora Nakło-Chechło. Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje.Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to moje miasto rodzinne, zapraszam więc do poznania tego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach

Historia Tarnowskich Gór

Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, co związane było z odkryciem bogactw mineralnych - rudy cynku i ołowiu z domieszką srebra. Odkrył je słynny dziś w mieście chłop Rybka. Wkrótce, bo w 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordynek Gorny czyli ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach

Z czasem sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu chodników, a przyczynił się do tego wielce hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach. 

Poza maszyną parową, działały też w kopalni kieraty konne, które również odwadniały chodniki. Potrzebowały jednak do uruchomienia aż 40 koni jednocześnie, 120 na dobę, tak więc zarówno kieraty, jak i maszyny parowe, były bardzo drogie w utrzymaniu i mało opłacalne. Najtańszym sposobem okazały się sztolnie odwadniające, jak np. XIX-wieczna Sztolnia Głęboka Fryderyk, której fragment dziś jest udostępniony w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga. Po wielowiekowej eksploatacji górniczej pozostała pod miastem gęsta sieć podziemnych wyrobisk, o długości około 150 km!Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra

Atrakcje w Tarnowskich Górach

Fragmenty podziemi tarnogórskich udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych, będących osobliwością na skalę europejską. Te najcenniejsze i najpopularniejsze atrakcje w Tarnowskich Górach doceniono na świecie, ponieważ latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i historyczna pamiątka myśli technicznej, zostały wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Poznaj najlepsze atrakcje w Tarnowskich Górach!

1. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra przy ulicy Szczęść Boże to najsłynniejsza atrakcja w Tarnowskich Górach, znana w całej Polsce! Zwiedza się ją z przewodnikiem, a poznawanie podziemnych korytarzy odbywa się pieszo i we fragmencie łodziami. Cała trasa ma 1740 metrów, z czego 270 przepływa się łodziami ciągniętymi liną. Zwiedzaniu towarzyszą multimedialne akcenty. Na powierzchni dodatkowo zobaczysz tu Skansen Maszyn Parowych m.in. z kolorowymi parowozami i mini Kolejką Skansenową. Całość leży na Szlaku Zabytków Techniki oraz znajduje się na Liście UNESCO
Kopalnia Srebra, ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry

Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Skansen Maszyn Parowych
Skansen Maszyn Parowych

2. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w pięknym i zabytkowym Parku Repeckim, to obok Kopalni najbardziej znana atrakcja tego miasta, również leżąca na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziami podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. Do 2018 roku był to najdłuższy podziemny przepływ łodziami w Polsce, obecnie ten laur dostał się Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, ale tarnogórska Sztolnia licząca 600 metrów długości nadal stanowi atrakcję w skali europejskiej, tym bardziej, że to zupełnie inne doznania, tutaj łodzie nie są elektryczne, tylko porusza je przewodnik, odpychając się rękami od skał, a cisza i mrok Sztolni pozwalają przeżyć wyjątkową przygodę. To również obiekt UNESCO.
Sztolnia Czarnego Pstrąga, ul. Repecka, Tarnowskie Góry

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

3. Rynek w Tarnowskich Górach

W centrum miasta w XVI wieku ulokował się piękny Rynek, który powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. W podcieniach tych dawniej odbywał się handel. Naprzeciw wznosi się zabytkowy kościół ewangelicki - druga po ratuszu charakterystyczna budowla na Rynku - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście na tarnogórskim Rynku znajdziesz też kawiarnie i restauracje.

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach

4. Deptak czyli ulica Krakowska

W ostatnich latach tarnogórski deptak wypiękniał, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie w 2013 roku, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, pierwsza z całego cyklu rzeźb tarnogórskich Gwarków. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo powstała mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki.
Deptak, ul. Krakowska, Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Krakowska
Tarnowskie Góry - Krakowska

5. Zamek w Starych Tarnowicach

Kilka kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Stare Tarnowice, odwiedzić można piękny zamek z XVI wieku. Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask i cały kompleks, z Gospodą u Wrochema w zabytkowej masztalarni, hotelem w dawnej oborze i pięknym obejściem, zachwyca dziś swą urodą. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren zamkowy jest darmowy, ale zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne.
Zamek, ul. Pyskowicka, Tarnowskie Góry

Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

6. Dzwonnica Gwarków w Tarnowskich Górach 

Zabytkowa, drewniana Dzwonnica Gwarków stoi na Placu Gwarków, przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wyznaczała ona czas pracy dawnym gwarkom tarnogórskim czyli górnikom.
Dzwonnica, Pl. Gwarków, Tarnowskie Góry

7. Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

Gwarkowie to dawni górnicy, którzy drążyli podziemne korytarze pod miastem i wydobywali cenny kruszec. Dziś pamiętamy o nich przemierzając tarnogórski szlak gwarków czyli odwiedzając rzeźby Gwarków. Pierwsza z nich stanęła na deptaku w 2013 roku i od tamtej pory co roku w okolicach Barbórki pojawia się w mieście kolejna rzeźba Gwarka. W 2020 roku stanęła ósma rzeźba, koło starego kościoła Św. Marcina.

Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach

8. Zalew Nakło Chechło

Kilka kilometrów na północ od centrum miasta rozlewa się ciekawy zbiornik rekreacyjny - Zalew Nakło Chechło, z piaszczystymi plażami i infrastrukturą wodno-turystyczną. Polecić tu warto OW Żagiel, gdzie smacznie zjesz, wypoczniesz na tarasie i wypożyczysz rower wodny lub kajak, latem w weekendy jest nad jeziorem tłoczno, zaś zimą aktywne są tutaj morsy, po morsowaniu można zaś napić się grzańca u Adika, od strony Nowego Chechła.
Jezioro Nakło Chechło, ul. Rekreacyjna, Świerklaniec

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

9. Makieta Semafor w Tarnowskich Górach

Makieta kolejowa Semafor mieści się na zabytkowym dworcu kolejowym, na piętrze. Przygotowano tu sporą wystawę przypominającą gliwickie Kolejkowo. To świetna miejscówka dla dzieci, ale nie tylko. W miejscu autentycznego, rozbudowanego węzła kolejowego, powstała makieta z modelami pociągów, która na pewno Ci się spodoba
Makieta, ul. Częstochowska 1C, Tarnowskie Góry

Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor
Makieta Kolejowa Semafor

10. Park Miejski w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w centrum od około 100 lat istnieje Park Miejski z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami. Dodam, że Park Miejski w Tarnowskich Górach to pierwszy w Polsce, a może i Europie przykład rewitalizacji obszarów pogórniczych.
Park Miejski, ul. Wyszyńskiego, Tarnowskie Góry

Park Miejski
Park Miejski

11. Park Repecki w Tarnowskich Górach

Kilka kilometrów od centrum, przy ulicy Repeckiej rozciąga się wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las. To zabytkowy park, który założyli Donnersmarckowie. Był to ich myśliwski azyl, ogrodzony, z rodowym pałacem, leśniczówką, zwierzyną i wspaniałymi drzewami sprawdzanymi z Europy! Dziś sieć scieżek zachęca tu do spacerów, tym bardziej, że w parku mieści się Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz malownicza dolina Dramy
Park Repecki, ul. Repecka, Tarnowskie Góry

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

12. Rezerwat Leśny Segiet w Tarnowskich Górach

Rezerwat Segiet ciągnie się na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, aż po kamieniołom Blachówka. To wspaniałe miejsca na rekreację - rowerową i spacerową, z piękną buczyną
Rezerwat Segiet, ul. Długa i Żeromskiego z Rept, Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

13. Park Wodny w Tarnowskich Górach

Całoroczny Park Wodny oferujący baseny pod dachem oraz strefę dla dzieci na wolnym powietrzu powstał na obrzeżach Tarnowskich Gór i stanowi świetną, rodzinną miejscówkę, z wieloma wodnymi atrakcjami. Zimą działa tutaj lodowisko
Park Wodny, ul. Obwodnica 8, Tarnowskie Góry

14. Hala Sportowa w Tarnowskich Górach

W 2015 roku koło Parku Wodnego powstała nowoczesna Hala Sportowa, która może posłużyć zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash
Hala Sportowa, ul. Obwodnica, Tarnowskie Góry

15. Sport Dolina

Nawet zimą nie można się tu nudzić, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Sport Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest stok narciarski z wyciągami, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami
Sport Dolina, ul. Blachówka, Bytom

Sport Dolina
Sport Dolina

16. Stary kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach

W dzielnicy Tarnowskich Gór - Starych Tarnowicach, stoi od XV wieku niewielki kościół Św. Marcina, który w czasach baroku trochę rozbudowano. Dziś to najstarsza świątynia w mieście i zarazem cenny zabytek, udostępniony do zwiedzania po kontakcie telefonicznym (tel. 783-376-789). Opiekuje się nim Stowarzyszenie Dziedzictwo
Stary kościół Św. Marcina, ul. Niedziałkowskiego, Tarnowskie Góry

Stary kościół Św. Marcina
Stary kościół Św. Marcina
Pałac w Rybnej
Pałac w Rybnej

17. Dworek Goethego w Tarnowskich Górach

Niedaleko Rynku, przy ulicy Górniczej stoi zabytkowy Dworek Goethego, kryjący dziś restaurację Praha. Dawniej dworek gościł w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe, stąd dziś jego nazwa.
Dworek Goethego, ul. Górnicza, Tarnowskie Góry

18. Pałac w Rybnej

Pałac w Rybnej to zabytkowy obiekt stojący w dzielnicy Tarnowskich Gór - Rybnej. To miejsce, gdzie możesz posłuchać koncertów na żywo, pałac natomiast jest późnobarokowy, wzniesiony w 1796 roku dla rodziny Warkoczów - ówczesnych właścicieli osady
Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 83, Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - restauracje

W mieście turystów zaprasza sporo dobrych restauracji oraz kawiarni, w których nie tylko można dobrze zjeść, w ładnych okolicznościach napić się kawy, ale też spotkać się z przyjaciółmi. Kawiarnie skupione są przede wszystkim wokół klimatycznego rynku. Na deptaku polecam Restaurację Brick z pyszną kuchnią, w zamkowych zabudowaniach w Starych Tarnowicach warto odwiedzić Gospodę u Wrochema, w Ptakowicach polecam Restaurację i Ośrodek Jeździecki Lando, zaś w pobliskim Miasteczku Śląskim zajrzyj do Spichlerza Dworskiego. W centrum na szybkie, ale smaczne jedzenie można wstąpić do Pizzerii U Wronów (ul. Karola Miarki) albo do Taco Mexicano (ul. Stalmacha). Na Rynku natomiast możesz napić się kawy w klimatycznym Café Silesia - Gryfny Kafyj.

Mapa Tarnowskich Gór z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Tarnowskich Górach. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Tarnowskich Górach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Skansen Maszyn Parowych
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry Rynek
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Zamek w Starych Tarnowicach
Święto Pary w Tarnowskich Górach
Gwarek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry sedlaczek
Tarnowskie Góry zabytkowa studnia
Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Stare Tarnowice
Tarnowskie Góry
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek w Tarnowskich Górach na Kaczyńcu
Gwarek w Tarnowskich Górach na Opolskiej
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry Przystanek Europa
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry stary kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Zalew Nakło Chechło
Tarnowskie Góry - Ratusz
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - deptak - ulica Krakowska
Rynek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - Rynek
Tarnowskie Góry deptak
Tarnowskie Góry
Kościół Św. Marcina
Tarnowskie Góry zimą
Sport Dolina
Tarnowskie Góry zamek
Tarnowskie Góry
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie Góry
Kościół farny w Tarnowskich Górach
50°26'41N, 18°51'19E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Tarnowskie Góry - moje rodzinne miasto - ciekawy i przy tym ładny ośrodek historyczny, który powstał i rozwinął się dzięki górnictwu srebra, które kwitło na tych ziemiach od XVI wieku aż po XX stulecie.
JureK

Interesującym obiektem oddanym do dyspozycji turystów na terenie Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu. Stanowi ona ewenement turystyczny, ponieważ z  reguły podziemia kopalni są miejscami dostępnymi wyłącznie dla górników i nikt poza tym tam nie zjeżdża. W tej XVII wiecznej kopalni udostępniono dla zwiedzających część wyrobisk przystosowując je do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Aby poznać pracę górników mamy okazję zjechać szybem „Anioł” na „dół” kopalni, by na głębokości 40m z komory na podszybiu szybu wejść w system górniczych chodników. Na prawie 2 kilometrowej trasie zwiedzamy poszczególne komory, które wyglądają jakby górnicy przed chwilą porzucili narzędzia i wyjechali na powierzchnię. Po drodze spotykamy podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą , widzimy doskonale zachowane stropy i wyrobiska górnicze, górnicze kaganki, zabytkowe narzędzia i drewniane wózki do transportu urobku.

Poszczególnym miejscom, wyrobiskom, komorom i chodnikom nadano historyczne nazwy związane z górnictwem. Są to : chodnik Staszica; komory Srebrna, Zawałowa, Niska itp.

Ciekawostką jest zasypany Szyb „ Szczęść Boże”. Skąd się wzięła taka nazwa? W górniczym zwyczaju „Szczęść Boże’ jest jedynym pozdrowieniem górników pracujących na dole bez względu na przekonania religijne. Zwyczaj ten jest kultywowany do chwili obecnej i dotyczy całej braci górniczej. Nawet zjeżdżający na „dół” dyrektor kopalni widząc pracującego górnika lub mijając się z  nim  w chodniku pozdrawia tymi słowami.

Szyb „ Szczęść Boże” jest w  części zasypany w wyniku działania górotworu, ale możemy obejrzeć istniejące w dawnych czasach urządzenia wyciągowe m.in. tzw. kubeł wyciągowy. W podszybiu oglądamy, jak to wyglądało dawnej na kopalni, stanowiska załadunku urobku z zestawem wózków dawnego typu do transportu. Przechodząc przez komorę „Zawałową „ mamy okazję schylić czoło przed figurką św. Barbary, patronki górniczej braci. od wieków czuwającej nad ich bezpieczeństwem.

Najciekawszym fragmentem wycieczki po podziemiach kopalni jest miejsce, gdzie natrafiamy na przystań chodnika wodnego i  przepływamy około 300m łodziami do szybu wentylacyjnego „Żmija”. Pośród zalanych wodą wyrobisk ociekających wodą płyniemy wyciszeni.

Z tego miejsca powracamy do szybu „Anioł”, aby zakończyć wartą polecenia interesującą wycieczkę.

Należy dodać, że równie interesująca jest powierzchnia kopalni, gdzie oddano do dyspozycji zwiedzających ekspozycję maszyn parowych. Mamy możliwości zapoznać się z  różnymi możliwościami zastosowań tych maszyn do urządzeń zarówno górniczych jak i transportowych. Są tutaj maszyny wyciągowe, parowozy różnego typu itp.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w  Tarnowskich Górach jest obiektem godnym polecenia z  turystycznego punktu widzenia.

Równie interesującym zabytkiem górniczym na terenie Tarnowskich Gór, w niewielkiej odległości od kopalni, jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, który jest 600m. odcinkiem wyrobiska górniczego oddanego do zwiedzania w  okolicach ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach. Jest to fragment sztolni odwadniającej dawnej kopalni Fryderyk, co powoduje, że zwiedzanie odbywa się łodziami. Podczas wycieczki czujemy się podobnie jak byśmy zwiedzali podziemne jaskinie zalane wodą. Otaczają nas wszystkie zjawiska podobne do panujących w  jaskiniach. Mamy do czynienia z stalaktytami, stalagmitami, które stają się jeszcze ciekawsze i ładniejsze w  świetnie dobranym oświetleniu. Atmosfera i delikatne, wręcz subtelne światło w sztolni wycisza nas i wprowadza w nastrój szacunku dla panującego wokół górotworu.

Tarnowskie Góry na blogu

Górnośląskie skarby UNESCO - Kopalnia ze srebrem i Sztolnia z pstrągami

Choć za sprawą pandemii chwilowo tych skarbów odwiedzać nie można, to zachęcam gorąco do poczytania o arcydziełach tarnogórskich gwarków, poczucia niezwykłego klimatu tego podziemnego świata i zaplanowania wizyty w Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga

To tylko niewielkie fragmenty całego podziemnego labiryntu o długości 150 km, ciągnącego się pod całym miastem. To więcej, niż łączna długość sieci ulic w Tarnowskich Górach! Zobacz naszą relację i zachwyć się unikatowymi atrakcjami Tarnowskich Gór, docenionymi przez UNESCO. To kolejne atrakcje Szlaku Zabytków Techniki!

19 marzec 2021 10:46
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021