Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach
Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra bachuski, Gniezno króliki, Kraków będzie miał smoki, a Białystok żubry. A Tarnowskie Góry mają swych gwarków.
Kto to jest Gwarek?
Gwarkowie to po prostu dawni górnicy, którzy od XVI wieku w Tarnowskich Górach wydobywali kruszec ze złóż cynku i ołowiu z domieszką srebra. Dziś śladem tej eksploatacji jest gęsta sieć podziemnych wyrobisk, we fragmentach udostępnionych dla turystów. Licznie turystów przyciągają tu Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, włączone nawet w poczet znaczących zabytków Unesco.
Współczesną pamiątką tych zdarzeń jest właśnie postać gwarka, która od kilku już lat pojawia się tu i ówdzie w mieście.
Ilu jest Gwarków w Tarnowskich Górach?
W grudniu 2020 pojawił się ósmy Gwarek. Każdego roku bowiem w okolicach Barbórki - święta górniczego na Górnym Śląsku, które przypada 4 grudnia, w dniu Św. Barbary, staje w wybranym miejscu miasta jeden Gwarek. W 2020 roku stanął przy zabytkowym kościele Św. Marcina w Starych Tarnowicach.
Pierwszy Gwarek w Tarnowskich Górach stanął w 2013 roku, na deptaku czyli na ulicy Krakowskiej. Miejsce świetne, ale okazało się pechowe, ponieważ mimo zakazu ruchu samochodowego w tym miejscu, już 2 razy gwarek został poważnie uszkodzony przez samochody, w 2015 i 2019 roku. Kilka razy kradziono też jego lampkę górniczą czyli karbidkę. Po ostatnim wypadku Gwarek nie wrócił na swoje miejsce.
Szlak tarnogórskich Gwarków
Inne miejsca są bardziej szczęśliwe dla samych Gwarków, niestety wg mnie niektóre są całkowicie chybione. Jako podróżniczka i miłośniczka turystyki w Polsce, widziałabym je przy największych atrakcjach turystycznych miasta, a szczególnie przy tych pogórniczych. Są one znane w całej Polsce i aż prosiło się, by wyznaczyć Szlak Gwarków prowadzący właśnie od atrakcji do atrakcji.
Tym sposobem przemierzając szlak Gwarków, najlepiej nazwanych swoistymi imionami, których niestety nasi Gwarkowie nie otrzymali, turyści mieliby okazję podziwiać miasto i jego perełki. Taki Szlak Gwarków powstał np. niedawno w jurajskim Olkuszu, który ma bardzo podobną historię do naszego miasta.
Stało się inaczej, rzeźby stanęły w dużej mierze w miejscach mało dostępnych lub niezbyt uczęszczanych i nie stanowią tym samym fajnych, nowoczesnych rzeźb, które zachęcałyby turystów i mieszkańców do wykonywania zdjęć, również jako selfie. Szkoda, z pewnością przyniosło by to miastu sporo popularności. Może kolejni Gwarkowie w przyszłych latach ustawieni będą w bardziej przystępnych miejscach i "zbliżą" się do turystów 🙂
Gdzie znajdziesz Gwarków w Tarnowskich Górach
- Deptak w Tarnowskich Górach, zbieg ulicy Krakowskiej i Tylnej, obecnie Gwarka nie ma w tej lokalizacji po wypadku samochodowym
- Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach, ulica Pokoju
- Rynek w Tarnowskich Górach, przy podcieniach u wylotu ulicy Przesmyk
- Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
- Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Nałkowskiej, Kaczyniec i Św. Jacka
- Bobrowniki Śląskie, dzielnica Tarnowskich Gór, na skwerku przy ul. Głównej
- Repty Śląskie, dzielnica Tarnowskich Góra, przy Źródełku Młodości przy ul. Jana Waliski
- Stare Tarnowice, dzielnica Tarnowskich Góry, przy zabytkowym, starym kościółku Św. Marcina, przy ul. Niedziałkowskiego
Artyści związani z Gwarkami w Tarnowskich Górach
Tarnogórskie rzeźby gwarków to jak dotąd dzieła trzech artystów. Jednym z nich jest Alojzy Niedbała - nieżyjący już artysta z Bobrownik Śląskich, który żył w latach 1905-1987. Czterech Gwarków zostało odwzorowanych na podstawie jego rzeźb. Stoją one na dwóch tarnogórskich rondach, w Bobrownikach Śląskich i w Reptach Śląskich.
Najnowsza rzeźba Gwarka, która stanęła w Starych Tarnowicach, jest dziełem miejscowego artysty Jerzego Liska, to zgodnie z jego życzeniem wybrano miejsce jej lokalizacji przy starym kościółku.
Pierwsze trzy figury Gwarków natomiast wykonał artysta Norbert Jastalski, który wiele lat mieszkał w Zabrzu. To on wygrał konkurs organizowany przez Ratusz miasta i w mojej opinii to najbardziej udane projekty i najlepiej wybrane lokalizacje - deptak, rynek i dworzec, które powinny być kontynuowane przy największych atrakcjach miasta. Gwarkowie wg Jastalskiego to realne postaci, przedstawiające strudzonych górników. Mają wielkość niewysokiego człowieka i są nieco większe, niż późniejsze figury.
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
1. ul. Krakowska, gwarek w naprawie
2. ulica Pokoju, dworzec
3. Rynek, u wylotu ulicy Przesmyk
4. Rondo u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
5. Rondo u zbiegu ulic: Nałkowskiej i Kaczyniec
6. ul. Główna w Bobrownikach Śląskich
7. ul. Jana Waliski w Reptach Śląskich
8. ul. Niedziałkowskiego w Starych Tarnowicach
Noclegi w Tarnowskich Górach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 2.1 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 3.9 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 7 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 7.3 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 16.9 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 19.5 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 22 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 26.8 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 27.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 27.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!