Gwarek na ulicy Krakowskiej

Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

(4.4 głosów: 25)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra bachuski, Gniezno króliki, Kraków będzie miał smoki, a Białystok żubry. A Tarnowskie Góry mają swych gwarków.Kto to jest Gwarek?

Gwarkowie to po prostu dawni górnicy, którzy od XVI wieku w Tarnowskich Górach wydobywali kruszec ze złóż cynku i ołowiu z domieszką srebra. Dziś śladem tej eksploatacji jest gęsta sieć podziemnych wyrobisk, we fragmentach udostępnionych dla turystów. Licznie turystów przyciągają tu Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, włączone nawet w poczet znaczących zabytków Unesco.

Współczesną pamiątką tych zdarzeń jest właśnie postać gwarka, która od kilku już lat pojawia się tu i ówdzie w mieście.Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach
Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach

Ilu jest Gwarków w Tarnowskich Górach?

W grudniu 2020 pojawił się ósmy Gwarek. Każdego roku bowiem w okolicach Barbórki - święta górniczego na Górnym Śląsku, które przypada 4 grudnia, w dniu Św. Barbary, staje w wybranym miejscu miasta jeden Gwarek. W 2020 roku stanął przy zabytkowym kościele Św. Marcina w Starych Tarnowicach.

Pierwszy Gwarek w Tarnowskich Górach stanął w 2013 roku, na deptaku czyli na ulicy Krakowskiej. Miejsce świetne, ale okazało się pechowe, ponieważ mimo zakazu ruchu samochodowego w tym miejscu, już 2 razy gwarek został poważnie uszkodzony przez samochody, w 2015 i 2019 roku. Kilka razy kradziono też jego lampkę górniczą czyli karbidkę. Po ostatnim wypadku Gwarek nie wrócił na swoje miejsce.Gwarek na ulicy Krakowskiej
Gwarek na ulicy Krakowskiej
Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Szlak tarnogórskich Gwarków

Inne miejsca są bardziej szczęśliwe dla samych Gwarków, niestety wg mnie niektóre są całkowicie chybione. Jako podróżniczka i miłośniczka turystyki w Polsce, widziałabym je przy największych atrakcjach turystycznych miasta, a szczególnie przy tych pogórniczych. Są one znane w całej Polsce i aż prosiło się, by wyznaczyć Szlak Gwarków prowadzący właśnie od atrakcji do atrakcji. 

Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej
Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej

Tym sposobem przemierzając szlak Gwarków, najlepiej nazwanych swoistymi imionami, których niestety nasi Gwarkowie nie otrzymali, turyści mieliby okazję podziwiać miasto i jego perełki. Taki Szlak Gwarków powstał np. niedawno w jurajskim Olkuszu, który ma bardzo podobną historię do naszego miasta.

Stało się inaczej, rzeźby stanęły w dużej mierze w miejscach mało dostępnych lub niezbyt uczęszczanych i nie stanowią tym samym fajnych, nowoczesnych rzeźb, które zachęcałyby turystów i mieszkańców do wykonywania zdjęć, również jako selfie. Szkoda, z pewnością przyniosło by to miastu sporo popularności. Może kolejni Gwarkowie w przyszłych latach ustawieni będą w bardziej przystępnych miejscach i "zbliżą" się do turystów 🙂 

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Gdzie znajdziesz Gwarków w Tarnowskich Górach

  1. Deptak w Tarnowskich Górach, zbieg ulicy Krakowskiej i Tylnej, obecnie Gwarka nie ma w tej lokalizacji po wypadku samochodowym
  2. Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach, ulica Pokoju
  3. Rynek w Tarnowskich Górach, przy podcieniach u wylotu ulicy Przesmyk
  4. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
  5. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Nałkowskiej, Kaczyniec i Św. Jacka
  6. Bobrowniki Śląskie, dzielnica Tarnowskich Gór, na skwerku przy ul. Głównej
  7. Repty Śląskie, dzielnica Tarnowskich Góra, przy Źródełku Młodości przy ul. Jana Waliski
  8. Stare Tarnowice, dzielnica Tarnowskich Góry, przy zabytkowym, starym kościółku Św. Marcina, przy ul. Niedziałkowskiego
Gwarek na Rynku
Gwarek na Rynku

Artyści związani z Gwarkami w Tarnowskich Górach

Tarnogórskie rzeźby gwarków to jak dotąd dzieła trzech artystów. Jednym z nich jest Alojzy Niedbała - nieżyjący już artysta z Bobrownik Śląskich, który żył w latach 1905-1987. Czterech Gwarków zostało odwzorowanych na podstawie jego rzeźb. Stoją one na dwóch tarnogórskich rondach, w Bobrownikach Śląskich i w Reptach Śląskich.

Gwarek na Kaczyńcu
Gwarek na Kaczyńcu

Najnowsza rzeźba Gwarka, która stanęła w Starych Tarnowicach, jest dziełem miejscowego artysty Jerzego Liska, to zgodnie z jego życzeniem wybrano miejsce jej lokalizacji przy starym kościółku.

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Pierwsze trzy figury Gwarków natomiast wykonał artysta Norbert Jastalski, który wiele lat mieszkał w Zabrzu. To on wygrał konkurs organizowany przez Ratusz miasta i w mojej opinii to najbardziej udane projekty i najlepiej wybrane lokalizacje - deptak, rynek i dworzec, które powinny być kontynuowane przy największych atrakcjach miasta. Gwarkowie wg Jastalskiego to realne postaci, przedstawiające strudzonych górników. Mają wielkość niewysokiego człowieka i są nieco większe, niż późniejsze figury.

Gwarek na Dworcu
Gwarek na Dworcu
Gwarek na Dworcu
Rzeźba Gwarka w Tarnowskich Górach
Gwarek w Bobrownikach Śląskich
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Nowy tegoroczny Gwarek na Rynku
Tarnowskie Góry - Krakowska
Deptak - Tarnowskie Góry
Gwarek przed Dworcem

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny

Adres

1. ul. Krakowska, gwarek w naprawie
2. ulica Pokoju, dworzec
3. Rynek, u wylotu ulicy Przesmyk
4. Rondo u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
5. Rondo u zbiegu ulic: Nałkowskiej i Kaczyniec
6. ul. Główna w Bobrownikach Śląskich
7. ul. Jana Waliski w Reptach Śląskich
8. ul. Niedziałkowskiego w Starych Tarnowicach

GPS: 50°26'40N, 18°51'17E

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°26'40N, 18°51'17E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Toporek224
Jeszcze tam nie byłem, ale zachęciłaś mnie do podróży!
Danusia

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Anna Piernikarczyk

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł 🙂

Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach na blogu

Wszystkim Basiom składamy serdeczne życzenia!

Dziś Barbórka, wszystkim Basiom i górnikom składamy wszelkie uprzejmości. Szczęść Boże!
Ale skoro Barbórka, to też dzień, kiedy w Tarnowskich Górach stanął kolejny Gwarek. I oto jest, najnowsza rzeźba autorstwa Pana Jerzego Liska widnieje już przy zabytkowym kościółku Św. Marcina w Starych Tarnowicach.

A przy okazji skoczyliśmy do tarnogórskiego Gwarka z ulicy Krakowskiej, który kilka dni temu wrócił z naprawy. Oby już stał szczęśliwie zawsze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się kolejny Gwarek w Tarnowskich Górach, a może tym razem przy górniczej atrakcji miasta 🙂

04 grudzień 2020 20:56

Szlakiem tarnogórskich Gwarków

Zabieram Was dzisiaj do naszego rodzinnego miasta, w którym od kilku lat, wzorem wrocławskich krasnali, stają tarnogórscy Gwarkowie. Przeczytaj naszą relację i dowiedz się, skąd taki pomysł, ilu jest Gwarków w Tarnowskich Górach i gdzie można ich zobaczyć.

Najnowszy Gwarek stanie w Starych Tarnowicach już za kilka dni, 4 grudnia, podczas Barbórki - popularnego święta górniczego na Górnym Śląsku!

23 listopad 2020 12:27
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021