Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

1. ul. Krakowska, gwarek w naprawie
2. ulica Pokoju, dworzec
3. Rynek, u wylotu ulicy Przesmyk
4. Rondo u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
5. Rondo u zbiegu ulic: Nałkowskiej i Kaczyniec
6. ul. Główna w Bobrownikach Śląskich
7. ul. Jana Waliski w Reptach Śląskich
8. ul. Niedziałkowskiego w Starych Tarnowicach

50°26'40" N, 18°51'17" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny

Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra bachuski, Gniezno króliki, Kraków będzie miał smoki, a Białystok żubry. A Tarnowskie Góry mają swych gwarków.Kto to jest Gwarek?

Gwarkowie to po prostu dawni górnicy, którzy od XVI wieku w Tarnowskich Górach wydobywali kruszec ze złóż cynku i ołowiu z domieszką srebra. Dziś śladem tej eksploatacji jest gęsta sieć podziemnych wyrobisk, we fragmentach udostępnionych dla turystów. Licznie turystów przyciągają tu Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, włączone nawet w poczet znaczących zabytków Unesco.

Współczesną pamiątką tych zdarzeń jest właśnie postać gwarka, która od kilku już lat pojawia się tu i ówdzie w mieście.

Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach
Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach

Ilu jest Gwarków w Tarnowskich Górach?

W grudniu 2020 pojawił się ósmy Gwarek. Każdego roku bowiem w okolicach Barbórki - święta górniczego na Górnym Śląsku, które przypada 4 grudnia, w dniu Św. Barbary, staje w wybranym miejscu miasta jeden Gwarek. W 2020 roku stanął przy zabytkowym kościele Św. Marcina w Starych Tarnowicach.Pierwszy Gwarek w Tarnowskich Górach stanął w 2013 roku, na deptaku czyli na ulicy Krakowskiej. Miejsce świetne, ale okazało się pechowe, ponieważ mimo zakazu ruchu samochodowego w tym miejscu, już 2 razy gwarek został poważnie uszkodzony przez samochody, w 2015 i 2019 roku. Kilka razy kradziono też jego lampkę górniczą czyli karbidkę. Po ostatnim wypadku Gwarek nie wrócił na swoje miejsce.

Szlak tarnogórskich Gwarków

Inne miejsca są bardziej szczęśliwe dla samych Gwarków, niestety wg mnie niektóre są całkowicie chybione. Jako podróżniczka i miłośniczka turystyki w Polsce, widziałabym je przy największych atrakcjach turystycznych miasta, a szczególnie przy tych pogórniczych. Są one znane w całej Polsce i aż prosiło się, by wyznaczyć Szlak Gwarków prowadzący właśnie od atrakcji do atrakcji. Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej
Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej

Tym sposobem przemierzając szlak Gwarków, najlepiej nazwanych swoistymi imionami, których niestety nasi Gwarkowie nie otrzymali, turyści mieliby okazję podziwiać miasto i jego perełki. Taki Szlak Gwarków powstał np. niedawno w jurajskim Olkuszu, który ma bardzo podobną historię do naszego miasta.

Stało się inaczej, rzeźby stanęły w dużej mierze w miejscach mało dostępnych lub niezbyt uczęszczanych i nie stanowią tym samym fajnych, nowoczesnych rzeźb, które zachęcałyby turystów i mieszkańców do wykonywania zdjęć, również jako selfie. Szkoda, z pewnością przyniosło by to miastu sporo popularności. Może kolejni Gwarkowie w przyszłych latach ustawieni będą w bardziej przystępnych miejscach i "zbliżą" się do turystów 🙂 

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Gdzie znajdziesz Gwarków w Tarnowskich Górach

  1. Deptak w Tarnowskich Górach, zbieg ulicy Krakowskiej i Tylnej, obecnie Gwarka nie ma w tej lokalizacji po wypadku samochodowym
  2. Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach, ulica Pokoju
  3. Rynek w Tarnowskich Górach, przy podcieniach u wylotu ulicy Przesmyk
  4. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
  5. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Nałkowskiej, Kaczyniec i Św. Jacka
  6. Bobrowniki Śląskie, dzielnica Tarnowskich Gór, na skwerku przy ul. Głównej
  7. Repty Śląskie, dzielnica Tarnowskich Góra, przy Źródełku Młodości przy ul. Jana Waliski
  8. Stare Tarnowice, dzielnica Tarnowskich Góry, przy zabytkowym, starym kościółku Św. Marcina, przy ul. Niedziałkowskiego
Gwarek na Rynku
Gwarek na Rynku

Artyści związani z Gwarkami w Tarnowskich Górach

Tarnogórskie rzeźby gwarków to jak dotąd dzieła trzech artystów. Jednym z nich jest Alojzy Niedbała - nieżyjący już artysta z Bobrownik Śląskich, który żył w latach 1905-1987. Czterech Gwarków zostało odwzorowanych na podstawie jego rzeźb. Stoją one na dwóch tarnogórskich rondach, w Bobrownikach Śląskich i w Reptach Śląskich.

Gwarek na Kaczyńcu
Gwarek na Kaczyńcu

Najnowsza rzeźba Gwarka, która stanęła w Starych Tarnowicach, jest dziełem miejscowego artysty Jerzego Liska, to zgodnie z jego życzeniem wybrano miejsce jej lokalizacji przy starym kościółku.

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Pierwsze trzy figury Gwarków natomiast wykonał artysta Norbert Jastalski, który wiele lat mieszkał w Zabrzu. To on wygrał konkurs organizowany przez Ratusz miasta i w mojej opinii to najbardziej udane projekty i najlepiej wybrane lokalizacje - deptak, rynek i dworzec, które powinny być kontynuowane przy największych atrakcjach miasta. Gwarkowie wg Jastalskiego to realne postaci, przedstawiające strudzonych górników. Mają wielkość niewysokiego człowieka i są nieco większe, niż późniejsze figury.

Gwarek na Dworcu
Gwarek na Dworcu
Gwarek na ulicy Krakowskiej Gwarek na Dworcu Rzeźba Gwarka w Tarnowskich Górach Gwarek w Bobrownikach Śląskich Gwarek w Reptach Śląskich Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej Gwarek w Reptach Śląskich Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach Nowy tegoroczny Gwarek na Rynku Tarnowskie Góry - Krakowska Deptak - Tarnowskie Góry Gwarek przed Dworcem

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Toporek224 Domator 16 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-11 na
Jeszcze tam nie byłem, ale zachęciłaś mnie do podróży!
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021