Rzeźby Gwarków w Tarnowskich Górach

Gwarek na ulicy Krakowskiej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra bachuski, Gniezno króliki, Kraków będzie miał smoki, a Białystok żubry. A Tarnowskie Góry mają swych gwarków.

Kto to jest Gwarek?

Gwarkowie to po prostu dawni górnicy, którzy od XVI wieku w Tarnowskich Górach wydobywali kruszec ze złóż cynku i ołowiu z domieszką srebra. Dziś śladem tej eksploatacji jest gęsta sieć podziemnych wyrobisk, we fragmentach udostępnionych dla turystów. Licznie turystów przyciągają tu Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, włączone nawet w poczet znaczących zabytków Unesco.

Współczesną pamiątką tych zdarzeń jest właśnie postać gwarka, która od kilku już lat pojawia się tu i ówdzie w mieście.

Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach
Gwarek na Rynku w Tarnowskich Górach

Ilu jest Gwarków w Tarnowskich Górach?

W grudniu 2020 pojawił się ósmy Gwarek. Każdego roku bowiem w okolicach Barbórki - święta górniczego na Górnym Śląsku, które przypada 4 grudnia, w dniu Św. Barbary, staje w wybranym miejscu miasta jeden Gwarek. W 2020 roku stanął przy zabytkowym kościele Św. Marcina w Starych Tarnowicach.

Pierwszy Gwarek w Tarnowskich Górach stanął w 2013 roku, na deptaku czyli na ulicy Krakowskiej. Miejsce świetne, ale okazało się pechowe, ponieważ mimo zakazu ruchu samochodowego w tym miejscu, już 2 razy gwarek został poważnie uszkodzony przez samochody, w 2015 i 2019 roku. Kilka razy kradziono też jego lampkę górniczą czyli karbidkę. Po ostatnim wypadku Gwarek nie wrócił na swoje miejsce.

Gwarek na ulicy Krakowskiej
Gwarek na ulicy Krakowskiej
Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Szlak tarnogórskich Gwarków

Inne miejsca są bardziej szczęśliwe dla samych Gwarków, niestety wg mnie niektóre są całkowicie chybione. Jako podróżniczka i miłośniczka turystyki w Polsce, widziałabym je przy największych atrakcjach turystycznych miasta, a szczególnie przy tych pogórniczych. Są one znane w całej Polsce i aż prosiło się, by wyznaczyć Szlak Gwarków prowadzący właśnie od atrakcji do atrakcji. 

Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej
Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej

Tym sposobem przemierzając szlak Gwarków, najlepiej nazwanych swoistymi imionami, których niestety nasi Gwarkowie nie otrzymali, turyści mieliby okazję podziwiać miasto i jego perełki. Taki Szlak Gwarków powstał np. niedawno w jurajskim Olkuszu, który ma bardzo podobną historię do naszego miasta.

Stało się inaczej, rzeźby stanęły w dużej mierze w miejscach mało dostępnych lub niezbyt uczęszczanych i nie stanowią tym samym fajnych, nowoczesnych rzeźb, które zachęcałyby turystów i mieszkańców do wykonywania zdjęć, również jako selfie. Szkoda, z pewnością przyniosło by to miastu sporo popularności. Może kolejni Gwarkowie w przyszłych latach ustawieni będą w bardziej przystępnych miejscach i "zbliżą" się do turystów 🙂 

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Gdzie znajdziesz Gwarków w Tarnowskich Górach

  1. Deptak w Tarnowskich Górach, zbieg ulicy Krakowskiej i Tylnej, obecnie Gwarka nie ma w tej lokalizacji po wypadku samochodowym
  2. Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach, ulica Pokoju
  3. Rynek w Tarnowskich Górach, przy podcieniach u wylotu ulicy Przesmyk
  4. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
  5. Rondo w Tarnowskich Górach, u zbiegu ulic: Nałkowskiej, Kaczyniec i Św. Jacka
  6. Bobrowniki Śląskie, dzielnica Tarnowskich Gór, na skwerku przy ul. Głównej
  7. Repty Śląskie, dzielnica Tarnowskich Góra, przy Źródełku Młodości przy ul. Jana Waliski
  8. Stare Tarnowice, dzielnica Tarnowskich Góry, przy zabytkowym, starym kościółku Św. Marcina, przy ul. Niedziałkowskiego
Gwarek na Rynku
Gwarek na Rynku

Artyści związani z Gwarkami w Tarnowskich Górach

Tarnogórskie rzeźby gwarków to jak dotąd dzieła trzech artystów. Jednym z nich jest Alojzy Niedbała - nieżyjący już artysta z Bobrownik Śląskich, który żył w latach 1905-1987. Czterech Gwarków zostało odwzorowanych na podstawie jego rzeźb. Stoją one na dwóch tarnogórskich rondach, w Bobrownikach Śląskich i w Reptach Śląskich.

Gwarek na Kaczyńcu
Gwarek na Kaczyńcu

Najnowsza rzeźba Gwarka, która stanęła w Starych Tarnowicach, jest dziełem miejscowego artysty Jerzego Liska, to zgodnie z jego życzeniem wybrano miejsce jej lokalizacji przy starym kościółku.

Gwarek w Starych Tarnowicach
Gwarek w Starych Tarnowicach

Pierwsze trzy figury Gwarków natomiast wykonał artysta Norbert Jastalski, który wiele lat mieszkał w Zabrzu. To on wygrał konkurs organizowany przez Ratusz miasta i w mojej opinii to najbardziej udane projekty i najlepiej wybrane lokalizacje - deptak, rynek i dworzec, które powinny być kontynuowane przy największych atrakcjach miasta. Gwarkowie wg Jastalskiego to realne postaci, przedstawiające strudzonych górników. Mają wielkość niewysokiego człowieka i są nieco większe, niż późniejsze figury.

Gwarek na Dworcu
Gwarek na Dworcu

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny

1. ul. Krakowska, gwarek w naprawie
2. ulica Pokoju, dworzec
3. Rynek, u wylotu ulicy Przesmyk
4. Rondo u zbiegu ulic: Opolska, Cebuli i Królika
5. Rondo u zbiegu ulic: Nałkowskiej i Kaczyniec
6. ul. Główna w Bobrownikach Śląskich
7. ul. Jana Waliski w Reptach Śląskich
8. ul. Niedziałkowskiego w Starych Tarnowicach

Noclegi w Tarnowskich Górach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Gwarek na Dworcu
Rzeźba Gwarka w Tarnowskich Górach
Gwarek w Bobrownikach Śląskich
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek na rondzie przy ul. Opolskiej
Gwarek w Reptach Śląskich
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Nowy tegoroczny Gwarek na Rynku
Tarnowskie Góry - Krakowska
Deptak - Tarnowskie Góry
Gwarek przed Dworcem
(4.4 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Toporek224
Toporek224
Jeszcze tam nie byłem, ale zachęciłaś mnie do podróży!
Avatar użytkownika Danusia
Danusia

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024