Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zielona Góra. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-10
Zielona Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, w jego samym sercu, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina w tym miejscu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą Zielona Góra tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto wielu ciekawych zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu dużych zniszczeń i zachowała się niemal cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego deptaku miasta.

Zielona Góra
Zielona Góra

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Rynek przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Zielona Góra
Zielona Góra

Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Winiarnie w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarni, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. Z tarasu widokowego zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich. Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.

Zielona Góra Starówka
Ochla Skansen
Zielona Góra

Bachuski zielonogórskie

Wrocław ma swoje krasnale, Tarnowskie Góry - Gwarków, a Zielona Góra? Zielona Góra ma swoje Bachuski! Te urocze stworzenia, dzieci boga wina Bachusa, rozproszyły się po Starym Mieście, dodając mu niepowtarzalnego uroku. Obecnie jest ich ponad 30, ale ich liczba stale rośnie, przyciągając turystów i mieszkańców do poszukiwań.

Bachuski to nie tylko ciekawe turystycznie miejsca, takie jak ściana Wieży Łaziebnej, Ratusz, relikty na Rynku czy arkady apteki, ale także urocze zakamarki miasta, które ożywiają jego charakter. Znalezienie każdego z nich to prawdziwa przygoda, a ich niepowtarzalne imiona, takie jak Mzkuś, Ciekawek czy Winolubikus, dodają im jeszcze większego uroku.

Zielona Góra
Zielona Góra

Dla ułatwienia poszukiwań, Centrum Informacji Turystycznej udostępnia specjalną mapę z lokalizacjami Bachusków, a także można ją znaleźć online na stronie http://bachusiki.zgora.pl. Poszukiwanie tych sympatycznych stworzeń to nie tylko forma rozrywki, ale także świetny sposób na ożywienie turystyczne miasta, idealnie oddającego jego charakter - przecież Zielona Góra słynie z produkcji doskonałych win, a Bachus to nic innego jak bóg wina.

Ogród botaniczny i Muzeum etnograficzne

Dla najmłodszych warto też polecić Ogród Botaniczny przy ul. Botanicznej, na terenie którego powstało atrakcyjne Mini Zoo Bajkowa Zagroda. Na pewno maluchy będą zachwycone tym miejscem. A kto lubi drewnianą, zabytkową zabudową, koniecznie musi wybrać się do pobliskiej Ochli, gdzie czeka Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli - bardzo ciekawy skansen i dość rozległy.

Bachus
Bachus

Noclegi w Zielonej Górze

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zielona Góra
Bachusik
Bachusik
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra Bachusik
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Bajkowa Zagroda
Zielona Góra deptak
Zielona Góra Ratusz
na deptaku
Ratusz
widok z Rynku na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Wieża Łaziebna
relikty na Starym Rynku
konkatedra św. Jadwigi
Informatikus Ekonomikus
Obserwatorium Astronomiczne
Obserwatorium Zielona Góra
Ciekawek
Transportikus
(4.4 głosów: 70)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 70)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Szewc Klonowa
Warto przyjechać do Zielonej Góry. Palmiarnia jest za darmo a wina smakują cudownie. Zwiedzanie muzeum jest bardzo tanie, symboliczna opłata. Byłem z trójką dzieci i spędziliśmy tam dwie godziny. Byliśmy zachwyceni. Animacja na temat miasta była wspaniała. Naprawdę wielki ukłon. Wynajęcie 4 osobowego pokoju w WOSIR DRZONKÓW to koszt 325 zł.
marta
Kocham to miasto, ciekawe miejsca do zwiedzenia
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zielona Góra to jedno z zaledwie kilku większych miast w całym województwie lubuskim. Mimo to ma bardzo dużo uroku i jest zielonym, a wręcz kolorowym miastem za sprawą kwiecia, zieleńców, pięknego wzgórza z winnicą i Palmiarnią oraz Ogrodu Botanicznego. A do tego wszędobylskie Bachusiki sprawiają, że aż chce się po nim wędrować 🙂
Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Lubuskie to kraina wina i miodu .

Zielona  Gora jak stolica ( 1 z 2 )  jest bardzo ciekawym miastem,

Bywam tam na Winobraniu  co roku .

 

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024