Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, w jego samym sercu, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina w tym miejscu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą Zielona Góra tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.
Zabytki w Zielonej Górze
Zielona Góra to miasto wielu ciekawych zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu dużych zniszczeń i zachowała się niemal cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego deptaku miasta.

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Rynek przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.
Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego stojący przy al. Niepodległości.
Atrakcje w Zielonej Górze
Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarni, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. Z tarasu widokowego zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich. Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.



W związku z tym stanął też na Starówce pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa. To ciekawa atrakcja, niczym wrocławskie krasnale, a dodatkowo można sobie wydrukować plan miasta z zaznaczonymi figurkami i w ten sposób zachęcić dzieci to aktywnego zwiedzania Zielonej Góry.
Dla najmłodszych warto też polecić Ogród Botaniczny przy ul. Botanicznej, na terenie którego powstało atrakcyjne Mini Zoo Bajkowa Zagroda. Na pewno maluchy będą zachwycone tym miejscem. A kto lubi drewnianą, zabytkową zabudową, koniecznie musi wybrać się do pobliskiej Ochli, gdzie czeka Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli - bardzo ciekawy skansen i dość rozległy.

Noclegi w Zielonej Górze
Zielona Góra - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Zielonej Góry
Turyści najczęściej odwiedzają: Rynek w Zielonej Górze, a potem Wieża Łaziebna w Zielonej Górze i Ogród Botaniczny i Bajkowa Zagroda w Zielonej Górze.





































