Zielona Góra poszczycić się może rozległą Starówką, ciągnącą się od ulicy Kożuchowskiej po Dworcową i od Wrocławskiej po Batorego. Stare Miasto zachowało XIII-wieczny układ przestrzenny z centralnie wytyczonym Rynkiem na planie prostokąta (60 x 160 metrów), z którego odchodziło w przeszłości 6 uliczek.
W ciągu kolejnych wieków na Rynku powstawały domy mieszkalne, a handel tu prowadzony nadał jego częściom nazwy - mięsny, mączny, lniany i zbożowy. Po przebiciu trzeciej bramy miejskiej wytyczono rynek garncarski, obecnie Plac Pocztowy oraz plac targowy nazywany od XVII wieku Placem Drzewnym (obecna ul. Drzewna). W XIX wieku przebito mur miejski wytyczając dzisiejszą ulicę Pod Filarami. Wtedy też na terenie pocmentarnym powstał ostatni rynek, zwany nowym - dzisiejszy Plac Słowiański.

Zielonogórski Rynek odznacza się głównie zabudową mieszkalną, w większości są to XIX-wieczne, piękne kamienice, których bogaty i ciekawy wystrój zewnętrzny pozwala wyróżnić różne style architektoniczne od eklektycznego, modernistycznego po neorenesansowy. Zachowały się one podczas wojny i dziś w oryginalnej formie zdobią piękną zielonogórska starówkę. Pośrodku stoi okazały Ratusz, a tu i ówdzie przycupnęły Bachuski - małe figurki związane z winiarską tradycją miasta.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–21:00
- wtorek: 09:00–21:00
- środa: 09:00–21:00
- czwartek: 09:00–21:00
- piątek: 09:00–21:00
- sobota: 09:00–21:00
- niedziela: 09:00–21:00
Zielona Góra noclegi
Zielona Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami






