Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Wieża Łaziebna w Zielonej Górze

Wieża Łaziebna w Zielonej Górze
51°56'16" N, 15°30'22" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Historia murów miejskich

Zachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku, kiedy to wały ziemne zastąpiono murami z kamienia polnego i cegły. Powstały wówczas również baszty, bramy i fosa, co wynikało zarówno z zamożności tutejszych mieszkańców, jak i z faktu powszechnego używania broni artyleryjskiej. Mury miały długość około 800 m, a kształtem przypominały elipsę.Jako, że XV-wieczne fortyfikacje niespecjalnie sprawdziły się w czasach wojny 30-letniej (1618-48), a miasto stale się rozrastało i konieczny był budulec, jak i miejsce, mury obronne wraz z bramami (Nową, Górną i Dolną) w XVIII wieku rozpoczęto rozbierać, a fosę zasypano.

Mury dziś

Do dzisiaj w Zielonej Górze zachowały się jedynie fragmenty średniowiecznych obwarowań, najbardziej efektowną pozostałością murów miejskich jest fragment Bramy Nowej - tzw. Wieża Łazienna (Łaziebna lub Głodowa) stojąca u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Do dziś na wieży widoczne są ślady zamurowanego przejścia. Niewielkie fragmenty murów zobaczyć można też w okolicach ul. Sobieskiego i na pl. Powstańców Wielkopolskich (tyły budynku kurii biskupiej).

Mury miejskie
Wieża Łaziebna, ul. Krawiecka, Zielona Góra
Resztki murów, pl. Powstańców Wielkopolskich, Zielona GóraZielona Góra noclegi

Zielona Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020