Wieża Łaziebna, Danusia

Wieża Łaziebna w Zielonej Górze

(4.1 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia murów miejskich

Zachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku, kiedy to wały ziemne zastąpiono murami z kamienia polnego i cegły. Powstały wówczas również baszty, bramy i fosa, co wynikało zarówno z zamożności tutejszych mieszkańców, jak i z faktu powszechnego używania broni artyleryjskiej. Mury miały długość około 800 m, a kształtem przypominały elipsę.

Jako, że XV-wieczne fortyfikacje niespecjalnie sprawdziły się w czasach wojny 30-letniej (1618-48), a miasto stale się rozrastało i konieczny był budulec, jak i miejsce, mury obronne wraz z bramami (Nową, Górną i Dolną) w XVIII wieku rozpoczęto rozbierać, a fosę zasypano.Mury dziś

Do dzisiaj w Zielonej Górze zachowały się jedynie fragmenty średniowiecznych obwarowań, najbardziej efektowną pozostałością murów miejskich jest fragment Bramy Nowej - tzw. Wieża Łazienna (Łaziebna lub Głodowa) stojąca u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Do dziś na wieży widoczne są ślady zamurowanego przejścia. Niewielkie fragmenty murów zobaczyć można też w okolicach ul. Sobieskiego i na pl. Powstańców Wielkopolskich (tyły budynku kurii biskupiej).

Mury miejskie
Wieża Łaziebna, ul. Krawiecka, Zielona Góra
Resztki murów, pl. Powstańców Wielkopolskich, Zielona Góra

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zielona Góra noclegi

Zielona Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zielona Góra
Ważna
mury miejskie wieże
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023