Historia murów miejskich
Zachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku, kiedy to wały ziemne zastąpiono murami z kamienia polnego i cegły. Powstały wówczas również baszty, bramy i fosa, co wynikało zarówno z zamożności tutejszych mieszkańców, jak i z faktu powszechnego używania broni artyleryjskiej. Mury miały długość około 800 m, a kształtem przypominały elipsę.
Jako, że XV-wieczne fortyfikacje niespecjalnie sprawdziły się w czasach wojny 30-letniej (1618-48), a miasto stale się rozrastało i konieczny był budulec, jak i miejsce, mury obronne wraz z bramami (Nową, Górną i Dolną) w XVIII wieku rozpoczęto rozbierać, a fosę zasypano.
Mury dziś
Do dzisiaj w Zielonej Górze zachowały się jedynie fragmenty średniowiecznych obwarowań, najbardziej efektowną pozostałością murów miejskich jest fragment Bramy Nowej - tzw. Wieża Łazienna (Łaziebna lub Głodowa) stojąca u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Do dziś na wieży widoczne są ślady zamurowanego przejścia. Niewielkie fragmenty murów zobaczyć można też w okolicach ul. Sobieskiego i na pl. Powstańców Wielkopolskich (tyły budynku kurii biskupiej).
Mury miejskie
Wieża Łaziebna, ul. Krawiecka, Zielona Góra
Resztki murów, pl. Powstańców Wielkopolskich, Zielona Góra
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Zielona Góra noclegi
Zielona Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!