7 najlepszych Zoo w Polsce, zobacz ranking i zaplanuj z nami weekend!
Z doświadczenia wiem, że rodzice często borykają się z problemem, gdzie zabrać dziecko na wycieczkę, żeby nie było nudno, żeby maluch dobrze się zabawił i zaciekawił, ale by i dorośli spędzili z dziećmi fajny, wspólny dzień. Idealnym pomysłem na taką całodniową aktywność są ogrody zoologiczne i wszelkie mini zoo, których ostatnio w Polsce nie brakuje. Dzieci je uwielbiają, a piszę to jako mama trzech córek 🙂
Z doświadczenia wiem, że rodzice często borykają się z problemem, gdzie zabrać dziecko na wycieczkę, żeby nie było nudno, żeby maluch dobrze się zabawił i zaciekawił, ale by i dorośli spędzili z dziećmi fajny, wspólny dzień. Idealnym pomysłem na taką całodniową aktywność są ogrody zoologiczne i wszelkie mini zoo, których ostatnio w Polsce nie brakuje. Dzieci je uwielbiają, a piszę to jako mama trzech córek 🙂
Sami odwiedziliśmy już wiele takich obiektów, do niektórych chętnie wracamy i za każdym razem wychodzimy usatysfakcjonowani. Wiele ogrodów zoologicznych jest czynnych także zimą i to również jest dobry czas na podglądanie zwierzątek, bez tłumów turystów, kiedy paradują tylko dla nas 🙂 Zobacz, które polskie zwierzyńce najbardziej nas urzekły, zestawiłam 7 takich obiektów, a ocena oczywiście jest subiektywna. Wzięłam pod uwagę nie tylko same zwierzęta, ale również udogodnienia dla rodzin z dziećmi, ciekawe rozwiązania i dodatkowe atrakcje, które sprawiają, że podróż do tego miejsca stanie się niezapomnianą przygodą! Poznaj najlepsze zoo w Polsce!
Zoo Wrocław z Afrykarium
Afrykarium odwiedziliśmy w 2014 roku, kiedy powstało we wrocławskim Zoo. Brawa dla tego obiektu, to pierwsza tego typu, ogromna inwestycja w polskim ogrodzie zoologicznym. Jestem pewna, że przypadła do gustu bardzo szerokiej rzeszy turystów, o czym świadczą choćby kolejki przed kasami Zoo. Żeby ich uniknąć, można z niewielkim wyprzedzeniem kupić bilet online.
Afrykarium to coś, co znacząco zbliżyło nas do Europy, bo to unikat na skalę nawet światową. Kompleks przedstawia różne ekosystemy Czarnego Kontynentu związane ze środowiskiem wodnym. Bajecznie kolorowe akwaria, zbiorniki wodne i baseny przenoszą nas w samo serce Afryki. Największe wrażenie robi półtunel, gdzie ponad głowami przepływają ciekawe okazy podwodnego świata. Za sprawą Afrykarium Zoo Wrocław z pewnością stał się najlepszym zoo w Polsce!
Odwiedzając Afrykarium, pospacerowaliśmy też po całym wrocławskim Zoo, bo szkoda nie zajrzeć w to legendarne miejsce Państwa Gucwińskich, które stanowi najstarsze Zoo w Polsce! Zobaczyć tu można wiele gatunków zwierząt, zarówno popularne, jak i zagrożone wyginięciem. Zwierzęta żyją tu w przyjaznych dla siebie warunkach, jak najbardziej zbliżonych do tych w warunkach naturalnych. Świetne jest Odrarium dla wydry europejskiej, wybieg dla pawianów, gdzie można podejrzeć ich prawdziwe życie rodzinne, egzotycznych wrażeń przysporzy Terrarium z Motylarnią, a także wybiegi z drapieżnikami. Na zainteresowanie zasługuje też zabytkowa twierdza niedźwiedzi - najstarszy budynek w zoo. Ładny wybieg ma tygrys, któremu przez szybę można spojrzeć oko w oko, zaś historyczna jest Słoniarnia!
We wrocławskim Zoo istnieje kilkanaście tematycznych pawilonów, w których można podziwiać zwierzęta nawet podczas niepogody. Podobnie jak w innych zoo, odbywają się tutaj pokazowe karmienia o stałych porach, również zimą, to fajna okazja, żeby zobaczyć aktywne zachowania danych zwierząt, bo z doświadczenia wiem, że jeszcze przed wybiciem godziny karmienia zwierzątka już się dopraszają o swoje, to zawsze spora atrakcja dla dzieci 🙂
Obiekt całoroczny
Zoo Wrocław
ul. Z. Wróblewskiego 1-5, Wrocław
http://www.zoo.wroclaw.pl
Zoo Opole
Kolejne najlepsze Zoo w Polsce to Ogród Zoologiczny Opole, który odwiedziliśmy już kolejny raz w styczniu 2020 i mimo zimy wcale nie wydał nam się mało atrakcyjny, wręcz przeciwnie, zwierzęta były aktywne, nie kryły się przed tłumami gapiów i przed upałem, bo tego oczywiście nie było 🙂 Za to były tańsze bilety, bo większość ogrodów zoologicznych w sezonie zimowym obniża ceny biletów. A samo zoo? Cóż, obiekt rozwija się wspaniale, pierwszy raz byliśmy 10 lat temu i różnica nas wręcz zszokowała. Wybiegi w niedużym opolskim Zoo, położonym na malowniczej Wyspie Bolko, są bardzo pomysłowe i dają wrażenie warunków zbliżonych do naturalnych dla poszczególnych gatunków. Sporo tuneli i szyb pozwala podglądać zwierzęta z bliskiej odległości.
Szał zrobił wilk, którego pierwszy raz oglądaliśmy niemal oko w oko, wspaniale prezentują się irbisy, spore stado gepardów czy cała rodzinka żyraf (w żyrafiarni spotkały się dwie spore rodzinki - zwierzęca i nasza, z trzema córami). Chętnie ogrzaliśmy się w przytulnej i kolorowej Krainie Bioróżnorodności, a na koniec jeszcze wspaniały pokaz dały nam uchatki kalifornijskie, choć myśleliśmy że nie ma co na to liczyć zimą. Podczas karmienia tańczyły, przybijały piątkę opiekunowi, nurkowały, bulgotały w wodzie, a nawet zaśpiewały 🙂 Nasze dziewczyny były zachwycone. Na miejscu działa kawiarnia i gastronomia.
Obiekt całoroczny
Ogród Zoologiczny Opole
ul. Spacerowa 10, Opole
https://zoo.opole.pl/
Bałtowski Zwierzyniec
Muszę przyznać, że Bałtowski Zwierzyniec to miejsce, które nas naprawdę oczarowało, poczułam się tutaj trochę jak w amerykańskim filmie 🙂 Bałtowski Zwierzyniec powstał na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, w niewielkiej miejscowości świętokrzyskiej. To niezwykle ciekawa atrakcja, którą odwiedziliśmy w 2019 roku. Składa się z dwóch obiektów - Zwierzyńca Dolnego i Zwierzyńca Górnego. Zwierzyniec Dolny zwiedza się pieszo, to takie mini zoo atrakcyjne głównie dla małych dzieci. Zobaczą tu kózki, osiołki, kucyka, pawie i inne ptactwo, małpki czy surykatki. Teren nie jest bardzo rozległy, w sam raz na małe nóżki. Nasza najmłodsza przemierzyła go w wózku, bo jeszcze ze swoich nóżek nie korzystała 🙂
Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa Zwierzyńca Górnego, który, jak dla mnie, jest hitem całego Bałtowa! To spora powierzchnia, ale poruszamy się po niej amerykańskim schoolbusem i z jego pokładu oglądamy pasące się zwierzęta. Niektóre wręcz same zaglądają do autobusu 🙂 To prawdziwe safari, tylko bez lwów! Wśród zwierząt są gatunki rodzime, jak żubry, krowy, jelenie, daniele, kozy, ale też całkiem egzotyczne - bydło Zebu, bydło szkockie, bydło watussi, jak tybetański, owce kameruńskie, owce Quessant, kozy angorskie, kozy karłowate afrykańskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, alpaki czy muflony. Przejazd po terenie Zwierzyńca to wspaniała przygoda, tym bardziej, że odbywa się wśród pięknych lessowych wąwozów. Polecam gorąco! Do tego na miejscu jest wiele, wiele innych atrakcji dla całej rodziny. To wspaniałe miejsce na całodniową, a nawet weekendową rodzinną wyprawę, na miejscu są dostępne noclegi.
Obiekt całoroczny
Bałtowski Zwierzyniec
Bałtowski Kompleks Turystyczny
ul. Bałtów 8a, Bałtów
https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/zwierzyniec-baltowski/
Zwierzyniec w Parku Przygód w Wilkowicach
Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach to fajny kompleks rozrywkowy dla całej rodziny, który wśród różnych atrakcji oferuje też zwierzyniec i bynajmniej nie jest to mini zoo, a zwierzyniec z prawdziwego zdarzenia. Odwiedziliśmy go w 2019 roku i zrobił na nas duże i pozytywne wrażenie. Gatunków zwierząt jest tu całkiem sporo i to nie tylko rodzimych, ale też sporo egzotycznych. Zobaczysz tu jelenie, daniele, sarny, owce, kozy, ale również wielbłądy, strusie, lamy, osły, kuce, kangury, nutrie, surykatki czy małpki. Jest też ptactwo domowe i świnki wietnamskie. Zwierzęta można karmić marchewką i kukurydzą zakupioną na miejscu. Dzieci chętnie z tego korzystają.
Zadziwiły nas świetne warunki, jakie zaoferowano tu zwierzętom, rozległe i bardzo zadbane wybiegi pozwalają im bytować bez stresu, a same zwierzątka też wyglądają bardzo dobrze, ze lśniącą sierścią 🙂 Jako, że turyści mogą je karmić, chętnie podchodzą, a nawet przybiegają pod ogrodzenia, są otwarte i odważne, wyciągają łebki i wielkie łby, a dzieci są tym faktem zachwycone 🙂 Mamy zaś mają swoje chwile, by zrobić fantastyczne zdjęcia swym maluszkom ze zwierzętami. Poza zwierzyńcem czeka unikatowy plac zabaw, park linowy dla dzieci, wielki trawnik z fontanną na pikniki rodzinne, gastronomia, kawiarnia i inne atrakcje pozwalające miło spędzić dzień.
Obiekt sezonowy
Park Przygód i Atrakcji
ul. Księżoleśna 1, Wilkowice
http://www.parkwilkowice.pl/atrakcje,4
Zoo w Łodzi
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi nie należy do dużych, ale wywarł na nas pozytywne wrażenie. Teraz to Zoo jest atrakcyjne, a już w tym roku (2021) będzie oszałamiające, bo buduje się tutaj kolejna w Polsce ogromna inwestycja, a mianowicie wspaniałe Orientarium. Ma ono zająć połowę całej powierzchni Zoo, z obszernymi wybiegami i wolierami, gdzie zwierzęta będą żyły na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami, w urozmaiconym środowisku, jak w prawdziwym ich świecie. To atrakcja na miarę Afrykarium, tylko ze zwierzętami pochodzącymi z Azji.
Obecnie na pięknych wybiegach podziwiać można tygrysy amurskie, lwa azjatyckiego, samicę hipopotama karłowatego czy koendu. Ten ostatni to unikat w skali kraju, w całej Polsce tylko właśnie w łódzkim Zoo można zobaczyć to zwierzę. To ssak pochodzący z Ameryki Południowej, ma chwytny ogon i ciało pokryte licznymi igłami. Wyjątkową ciekawostką są sępy, w których wolierze powstała ścieżka trapera. W specjalnym punkcie widokowym zajrzysz tym ptakom niemal w same oczy bez żadnych zabezpieczeń. Również świat australijskiej fauny ma świetnie przygotowany wybieg. Pod tym względem zoo w Łodzi jest bardzo atrakcyjne, bowiem turyści mają wiele ciekawych możliwości obserwowania zwierząt. Jak i w innych zoo, są atrakcje dla najmłodszych - mini-zoo, park linowy, place zabaw, karmienia pokazowe itp.
Obiekt całoroczny
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi
ul. Konstantynowska 8/10, Łódź
https://orientarium.lodz.pl/
Zoo w Chorzowie
Śląski Ogród Zoologiczny odwiedzaliśmy już wiele razy, bo mieszkamy niedaleko. To Zoo przez lata może nie zachwycało, ale warto je dziś zauważyć, bo w ostatnich latach znacznie poprawiło wizerunek i z każdym rokiem przybywa tu nowych wybiegów, atrakcyjnych i pomysłowych. Przygotowano nowe pawilony dla żyraf, obszerne wybiegi dla tygrysów, gepardów, gibonów, nosorożców i krokodyli. Po remoncie jest wybieg dla słoni, a planuje się też nowy dom dla irbisów i bardzo dobrze, bo teraz te wspaniałe zwierzęta są nie dość wyeksponowane, ale przede wszystkim nie mają odpowiednich warunków bytowych, na jakie zasługują.
Ciekawostką jest pingwinarium dla pingwinów Humboldta, które w 2020 zostało ukończone i teraz cieszy turystów małymi mieszkańcami, których można podglądać pod wodą oraz na skalnej plaży. Unikatem w skali kraju, a nawet Europy jest natomiast skalna Kotlina Dinozaurów, gdzie stoją ku uciesze najmłodszych olbrzymie okazy tych kopalnych gadów.
Obiekt całoroczny
Śląski Ogród Zoologiczny
Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów
http://zoo.silesia.pl/
Zoo Safari Borysew
Zoo Safari Borysew to wyjątkowe i nowoczesne miejsce w samym sercu Polski, niedaleko Poddębic. Spotkamy się tu oko w oko z dzikimi zwierzętami z 5 kontynentów. Największą ciekawostką są białe tygrysy bengalskie, białe lwy i puma. Ale są też mniej groźne zwierzaki - antylopy czy żółwie. Milusińska jest foka o imieniu Dawid, która daje fajne pokazy. Podobno foki dają się tresować na poziomie podobnym, jak pieski. Podczas pokazu można się o tym przekonać 😉
Na pewno warto zajrzeć do Żyrafiarni, ale na szczególną uwagę zasługuje Wodny Świat - świetna inwestycja z wyspą, wodą i egzotyczną roślinnością, swoje wybiegi mają tu: mandryle, aligatory amerykańskie, lemury, koczkodany białoczube i inne ciekawe gatunki.
Dla dzieciaków przygotowano oczywiście mini zoo, gdzie nie tylko malusie rączki mogą karmić i tulić zwierzątka, ale też odbyć przejażdżkę na kucyku. Inne atrakcje dla dzieci to plac zabaw i figlarnia, a wraz z rodzicami mogą oglądać zwierzęta z pokładu kolejki jeżdżącej po Zoo, nawet w niepogodę. To hit Zoo Safari! Starsi zachwycą się też kinem 7D oraz Cinecoasterem 7D. Ten ostatni zabiera nas w podróż przez "Tajemnicze Podziemie" czy na ekscytujące spotkanie oko w oko z groźnym rekinem. Niestety to już osobno płatne atrakcje. Zoo Safari Borysew zdecydowanie powinno się znaleźć w rankingu najlepszych zoo w Polsce!
Obiekt sezonowy
Zoo Safari Borysew
Borysew 25, Poddębice
https://zoosafari.com.pl/
A czy Ty już poznałeś te wszystkie obiekty? A może inne zwierzyńce w Polsce Cię urzekły, jakie zoo w Polsce Ty uważasz za najlepsze? Napisz swoją opinię w komentarzu, jestem ciekawa 🙂
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!