Kozy to najludniejsza wieś w Polsce położona w województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego, u podnóża szczytu Hrobacza Łąka. Do Kóz trafimy zmierzając z Bielska (droga nr 52) w kierunku malowniczych jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego.
Zabytki w Kozach
Choć Kozy nie są turystyczną potęgą, można zobaczyć tu kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich jest dwór hr. Czecza otoczony parkiem, znajdujący się przy głównej drodze. W parku tym na uwagę zasługuje potężny platan klonolistny będący pomnikiem przyrody. Jest to jeden z najstarszych platanów w Polsce. W miejscu tym odbywają się imprezy.

Niedaleko dworu stoi stara owczarnia - bardzo ciekawa budowla z XVII wieku, która niestety jest w nie najlepszym stanie i czeka na inwestora. W Kozach znajduje się też kościół Św. Szymona i Judy Tadeusza z początku XX wieku - ładna neoromańsko-neogotycka świątynia.
Atrakcje w Kozach
Kozy oferują wypoczynek na łonie natury, warto wspiąć się na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.), gdzie stanął 35-metrowy pamiątkowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, poświęcony przez bpa Tadeusza Rakoczego. Stoi tu również historyczne schronisko. Z Hrobaczej Łąki podziwiać można piękną panoramę nawet odległych okolic. Po drodze na Hrobaczą warto zatrzymać się w nieczynnym już kamieniołomie, zalanym dziś wodą. To urokliwe miejsce, w którym można urządzić sobie piknik.

Niedaleko od Kóz rozlewają się malownicze zbiorniki wodne - Jezioro Międzybrodzkie i dalej Jezioro Żywieckie, które oferują wspaniały letni wypoczynek, na plaży, kajaku czy na łódce.



Noclegi w Kozach
Kozy - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Kóz
Turyści najczęściej odwiedzają: Hrobacza Łąka w Beskidzie Małym, a potem Pałac w Kozach i Kamieniołom w Kozach.

