Kamieniołom w Kozach

Kamieniołom w Kozach

(4.7 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia kamieniołomu

Kamieniołom w Kozach dziś już jest nieczynny i zalany wodą stał się fajną atrakcją turystyczną okolicy. Powstał na początku XX wieku, za panowania Mariana Czecza. Jego administracją zajmował się Zarząd Dóbr Kozy. W okresie międzywojennym produkowano tu prawie 200 ton kruszywa. Materiał do stacji kolejowej był transportowany kolejką linową, która miała ponad 2 km długości. Z czasem materiał się wyczerpał i wydobycia zaprzestano.

Obecnie na terenie kamieniołomu powstał Obszar Natura 2000. Obok jeziora umiejscowiona jest polana, z której rozciąga się piękna panorama. Podejście do kamieniołomu jest krótkie i nietrudne. Warto podejść do samej skały, z której pozyskiwano kruszec. Stojąc pod nią słychać jak drobne kamyczki osuwają się w dół. Kamieniołom w Kozach to piękne jezioro, interesująca warstwowo ułożona skała oraz niezapomniane wrażenia akustyczne, warto tu zatrzymać się na rodzinny piknik.

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach


Hrobacza Łąka

Po wypoczynku nad jeziorem w dawnym kamieniołomie w Kozach warto wyruszyć Szlakiem Papieskim na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Podejście spod kamieniołomu jest mocno strome, ale krótkie. Ostatni odcinek jest łagodny, a widoczki z góry ładne.

Zalety
  • darmowy postój
  • obcowanie z przyrodą
  • spokój i cisza
  • bliskość szczytu
Wady
  • słabo oznakowane szlaki

Adres

Kamieniołom Kozy
ul. Piaskowa, Kozy

GPS: 49°49'47N, 19°9'52E

Kozy noclegi

Kozy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach, Syrenka13
Widok ze szczytu kamieniołomu, Syrenka13
Górny punkt wydobycia kamieni, Syrenka13
Kozy
Normalna
kamieniołomy jeziora wstęp bezpłatny czynne cały rok
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

EmiZtg
Bardzo ładne miejsce, super widoki na Wyżynę Śląską. Można stąd dojść szlakiem papieskim na Hrobaczą Łąkę.
Syrenka13

Weszliśmy szlakiem na górę kamieniołomu. Są w sumie 3 punkty wydobycia kamienia, wszystkie są urokliwe. Najciekawszy jest jednak pierszy punkt wydobycia wraz ze zbiornikiem wodnym oraz widok z jego szczytu. Niska górka i przyjemna droga a widok zapiera dech w piersiach, gdyż większość drzew jest wykarczowana. Wspaniała panorama. Polecam

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022