Historia kamieniołomu
Kamieniołom w Kozach dziś już jest nieczynny i zalany wodą stał się fajną atrakcją turystyczną okolicy. Powstał na początku XX wieku, za panowania Mariana Czecza. Jego administracją zajmował się Zarząd Dóbr Kozy. W okresie międzywojennym produkowano tu prawie 200 ton kruszywa. Materiał do stacji kolejowej był transportowany kolejką linową, która miała ponad 2 km długości. Z czasem materiał się wyczerpał i wydobycia zaprzestano.
Obecnie na terenie kamieniołomu powstał Obszar Natura 2000. Obok jeziora umiejscowiona jest polana, z której rozciąga się piękna panorama. Podejście do kamieniołomu jest krótkie i nietrudne. Warto podejść do samej skały, z której pozyskiwano kruszec. Stojąc pod nią słychać jak drobne kamyczki osuwają się w dół. Kamieniołom w Kozach to piękne jezioro, interesująca warstwowo ułożona skała oraz niezapomniane wrażenia akustyczne, warto tu zatrzymać się na rodzinny piknik.

Hrobacza Łąka
Po wypoczynku nad jeziorem w dawnym kamieniołomie w Kozach warto wyruszyć Szlakiem Papieskim na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Podejście spod kamieniołomu jest mocno strome, ale krótkie. Ostatni odcinek jest łagodny, a widoczki z góry ładne.
Zalety
- darmowy postój
- obcowanie z przyrodą
- spokój i cisza
- bliskość szczytu
Wady
- słabo oznakowane szlaki
Adres
Kamieniołom Kozy
ul. Piaskowa, Kozy
GPS: 49°49'47N, 19°9'52E
Kozy noclegi
Kozy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami




