Kamieniołom w Kozach

Kamieniołom w Kozach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Historia kamieniołomu

Kamieniołom w Kozach dziś już jest nieczynny i zalany wodą stał się fajną atrakcją turystyczną okolicy. Powstał na początku XX wieku, za panowania Mariana Czecza. Jego administracją zajmował się Zarząd Dóbr Kozy. W okresie międzywojennym produkowano tu prawie 200 ton kruszywa. Materiał do stacji kolejowej był transportowany kolejką linową, która miała ponad 2 km długości. Z czasem materiał się wyczerpał i wydobycia zaprzestano.

Obecnie na terenie kamieniołomu powstał Obszar Natura 2000. Obok jeziora umiejscowiona jest polana, z której rozciąga się piękna panorama. Podejście do kamieniołomu jest krótkie i nietrudne. Warto podejść do samej skały, z której pozyskiwano kruszec. Stojąc pod nią słychać jak drobne kamyczki osuwają się w dół. Kamieniołom w Kozach to piękne jezioro, interesująca warstwowo ułożona skała oraz niezapomniane wrażenia akustyczne, warto tu zatrzymać się na rodzinny piknik.

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach


Hrobacza Łąka

Po wypoczynku nad jeziorem w dawnym kamieniołomie w Kozach warto wyruszyć Szlakiem Papieskim na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Podejście spod kamieniołomu jest mocno strome, ale krótkie. Ostatni odcinek jest łagodny, a widoczki z góry ładne.

Zalety
  • darmowy postój
  • obcowanie z przyrodą
  • spokój i cisza
  • bliskość szczytu
Wady
  • słabo oznakowane szlaki

Informacje praktyczne

Kamieniołom Kozy
ul. Piaskowa, Kozy

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach

Noclegi w Kozach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach
Widok ze szczytu kamieniołomu
Górny punkt wydobycia kamieni
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 11)
Twoja ocena
EmiZtg
Bardzo ładne miejsce, super widoki na Wyżynę Śląską. Można stąd dojść szlakiem papieskim na Hrobaczą Łąkę.
Syrenka13

Weszliśmy szlakiem na górę kamieniołomu. Są w sumie 3 punkty wydobycia kamienia, wszystkie są urokliwe. Najciekawszy jest jednak pierszy punkt wydobycia wraz ze zbiornikiem wodnym oraz widok z jego szczytu. Niska górka i przyjemna droga a widok zapiera dech w piersiach, gdyż większość drzew jest wykarczowana. Wspaniała panorama. Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024