Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kamieniołom w Kozach

Kamieniołom w Kozach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Historia kamieniołomu

Kamieniołom w Kozach dziś już jest nieczynny i zalany wodą stał się fajną atrakcją turystyczną okolicy. Powstał na początku XX wieku, za panowania Mariana Czecza. Jego administracją zajmował się Zarząd Dóbr Kozy. W okresie międzywojennym produkowano tu prawie 200 ton kruszywa. Materiał do stacji kolejowej był transportowany kolejką linową, która miała ponad 2 km długości. Z czasem materiał się wyczerpał i wydobycia zaprzestano.

Obecnie na terenie kamieniołomu powstał Obszar Natura 2000. Obok jeziora umiejscowiona jest polana, z której rozciąga się piękna panorama. Podejście do kamieniołomu jest krótkie i nietrudne. Warto podejść do samej skały, z której pozyskiwano kruszec. Stojąc pod nią słychać jak drobne kamyczki osuwają się w dół. Kamieniołom w Kozach to piękne jezioro, interesująca warstwowo ułożona skała oraz niezapomniane wrażenia akustyczne, warto tu zatrzymać się na rodzinny piknik.

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach

Hrobacza Łąka

Po wypoczynku nad jeziorem w dawnym kamieniołomie w Kozach warto wyruszyć Szlakiem Papieskim na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Podejście spod kamieniołomu jest mocno strome, ale krótkie. Ostatni odcinek jest łagodny, a widoczki z góry ładne.

Zalety
  • darmowy postój
  • obcowanie z przyrodą
  • spokój i cisza
  • bliskość szczytu
Wady
  • słabo oznakowane szlaki

Informacje praktyczne

Kamieniołom Kozy
ul. Piaskowa, Kozy

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach

Noclegi w Kozach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach
Widok ze szczytu kamieniołomu
Górny punkt wydobycia kamieni
(4.7 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika EmiZtg
EmiZtg
Bardzo ładne miejsce, super widoki na Wyżynę Śląską. Można stąd dojść szlakiem papieskim na Hrobaczą Łąkę.
Syrenka13

Weszliśmy szlakiem na górę kamieniołomu. Są w sumie 3 punkty wydobycia kamienia, wszystkie są urokliwe. Najciekawszy jest jednak pierszy punkt wydobycia wraz ze zbiornikiem wodnym oraz widok z jego szczytu. Niska górka i przyjemna droga a widok zapiera dech w piersiach, gdyż większość drzew jest wykarczowana. Wspaniała panorama. Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024