Jezioro Goczałkowickie

Zbiornik Goczałkowicki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Jezioro Goczałkowickie to jedna z najpiękniejszych atrakcji Goczałkowic Zdroju i okolic, to ogromny zbiornik wodny, największy w całym województwie śląskim. Tak ogromny, że nazywany bywa Śląskim Morzem. A z tego morza wyłaniają się góry. Wyrastają niczym z tafli wody tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków, jaki mogę sobie wyobrazić. Bo cóż może być piękniejszego niż jezioro i szczyty górskie zarazem? Wraz z pobliskimi stawami zbiornik leży w dolinie Wisły. Otaczają je lasy stanowiące fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Koniecznie odwiedź to miejsce będąc w pobliskiej Pszczynie, bardzo lubianej przez turystów.

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Jak i po co powstał Zbiornik Goczałkowicki?

Zbiornik Goczałkowicki zbudowany w połowie XX wieku, a dokładniej w 1956 roku, na królowej polskich rzek, to zalew czyli sztuczne jezioro utworzone ręką ludzką, jak całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! W czym to jednak przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię? Jezioro Goczałkowickie stanowi zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę pitną większą część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pełni też funkcje: przeciwpowodziową, technologiczną i oczywiście turystyczną. Ważna jest tu również gospodarka rybacka - pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód. Co roku jezioro jest zarybiane gatunkami drapieżnymi - szczupakiem, sandaczem czy węgorzem. Odławia się natomiast karpiowate, leszcze i drobnicę białą. Prócz ryb nad jeziorem występuje ogromne bogactwo ptactwa wodnego.

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Turystyka nad Jeziorem Goczałkowickim

Turyści chętnie przyjeżdżają nad Zalew Goczałkowicki, bo jest on niezwykle malowniczy i pozwala podziwiać niezapomniane zachody słońca. Zwykle turyści skupiają się wokół zapory, gdzie czeka bezpłatny parking i dogodny teren spacerowy po zaporze, dostępnej również dla wózków,. Tutaj szczególnie dobrze prezentują się zachody słońca, toteż o stosownej porze w piękne dni parking wypełnia się po brzegi.

Goczałkowice
Goczałkowice

Ja zachęcam Was, by spojrzeć na Śląskie Morze jeszcze z kilku innych punktów widokowych, znacznie bardziej czarujących, gdzie miast betonu zobaczysz przyrodę, dzikie wysepki i usłyszysz rozkrzyczane ptactwo. Częściowo zdołaliśmy podziwiać to z brzegów zalewu, a w dużej mierze pokazał nam to dron Ziemowit. Widoki zapierają dech, szczególnie o wschodzie słońca, który dosłownie magnetyzuje. Przydałaby się nad jeziorem wieża widokowa, by móc na to spojrzeć nieco z góry. Podobno są też plany utworzenia tutaj ścieżki rowerowej, która na pewno byłaby chętnie wykorzystywana przez miłośników dwóch kółek, bo to wymarzone miejsce na rekreację, również rodzinną.

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Fajne punkty widokowe nad Zbiornikiem Goczałkowickim

My objechaliśmy to wielkie jezioro niemal dookoła samochodem, a odwiedzone przez nas miejsca zaznaczyliśmy na mapie, by ułatwić Wam dotarcie do nich, to piękne miejscówki, poza zaporą bardzo zaciszne:

  • maleńka plaża, do której schodzi się ścieżką w Wiśle Wielkiej, można zaparkować przy tej ścieżce, punkt widokowy jest też obok w Wiśle Wielkiej przy ulicy Zalewowej
  • marina z wałem i ławkami przy ulicy Dębowej w Wiśle Wielkiej, na miejscu bezpłatny parking
  • niewielkie plaże w Wiśle Małej, nieco na wschód od ulicy Pawiej, gdzie zastał nas wschód słońca
  • wał spacerowy w Zarzeczu, dojście kilkaset metrów ulicą Wałową z bezpłatnego parkingu przy Ośrodku Edukacji Kadłubek
  • zapora betonowa w Goczałkowicach Zdroju, bezpłatny parking przy ulicy Jeziornej
Zbiornik Goczałkowicki
Zbiornik Goczałkowicki
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Zapora w Goczałkowicach

W 2003 roku na Jeziorze Goczałkowickim zmodernizowano koronę zapory. Teraz od tamy w Goczałkowicach można po betonowej koronie zapory spacerować lub przejechać rowerem czy na rolkach aż do niedalekiej miejscowości Zabrzeg. To obecnie ciekawe miejsce rekreacyjne z pięknym widokiem na jezioro i otaczające piękne okoliczności przyrody. To atrakcja nie tylko dla mieszkańców Goczałkowic, ale i turystów z Pszczyny i całej śląskiej aglomeracji! Betonowa część spacerowa zapory ma prawie 3 km długości. Tutaj odbywają się te magiczne zachody słońca.

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Zapora Goczałkowice
Zapora Goczałkowice
Goczałkowice
Goczałkowice
Goczałkowice
Goczałkowice

Zobacz też Jezioro Goczałkowickie w naszym filmie Zielone Śląskie:

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatne przy ulicy Jeziornej w Goczałkowicach, nad zaporą, przy ul. Dębowej w Wiśle Wielkiej czy w Zarzeczu przy ulicy Wałowej

Jezioro Goczałkowickie
ul. Jeziorna, Goczałkowice Zdrój (zapora dostępna dla turystów)
ul. Dębowa, Wisła Wielka (czeka tu bezpłatny parking i port żeglarski Jacht Klubu PTTK Pszczyna)
ul. Zalewowa, Wisła Wielka (my schodziliśmy też ścieżką obok ulicy Zalewowej)
ul. Wałowa, Zarzecze, przy parkingu jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Kadłubek, stąd kilkaset metrów pieszo ścieżką na wał z ładnym widokiem na jezioro

Noclegi w Goczałkowicach Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zbiornik Goczałkowicki
Jezioro Goczałkowickie
Nad Jeziorem Goczałkowickim
Jezioro Goczałkowickie
Zapora Goczałkowice
Zapora Goczałkowice
(4.2 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Alina Walasek
Piękne miejsce, można pospacerować, wybrać się na przejażdżkę rowerową po zaporze.Polecam
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Z tamy są ładne zachody słońca, ale to jednak zachodnie wybrzeże jest o wiele bardziej dzikie i naturalne. Szkoda, że jest tutaj mało ścieżek spacerowych - szczególnie na północy.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024