Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Zalew Zielona
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Górny Śląsk może nie kojarzy Wam się z wodami, a to całkiem niesłusznie. Nie trzeba jechać na Mazury, by korzystać z uroków jezior, bowiem właśnie u nas, na Śląsku, powstało całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! Antropogeniczne czyli sztuczne, utworzone ręką ludzką, ale w czym to przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię i przyciąga tak wiele ptaków? Sprawą oczywistą jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne najbardziej atrakcyjne są latem, kiedy plaże się zapełniają, punkty gastronomiczne otwierają, można wypożyczyć sprzęt wodny, a na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, zamętu, dużo mniej spokoju. 

A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody.  Nic tak nie wycisza i koi nerwów, jak właśnie kontakt z naturą. Dlatego zimą i wczesną wiosną odwiedzaliśmy najpiękniejsze okoliczne zbiorniki wodne, tworząc cykl Śląskie Jeziora. Zobacz najpiękniejsze i najlepsze miejsca na spacery nad wodą na Górnym Śląsku i w jego okolicach!Tutaj znajdziesz wszystkie opisane poniżej jeziora zaznaczone na mapie (legendę znajdziesz na mapce w lewym górnym rogu):

1. Jezioro Paprocany w Tychach

Jezioro Paprocańskie to jedno z najpopularniejszych jezior na Śląsku. To bardzo atrakcyjny i bezpłatny zbiornik dla każdego, rozlewający się w południowej części miasta. Paprocany są fantastycznie zagospodarowane, co sprawia, że w weekendy bywa tutaj tłoczno, nawet w słoneczną, lutową sobotę trudno było znaleźć miejsce na parkingu. Piaszczysta plaża główna mieści się przy ulicy Parkowej, we wschodniej części jeziora. Powstało tu molo, mostki oraz wielki, drewniany taras z ławkami do przesiadywania w słoneczne dni, tuż ponad taflą wody. Między pomostami zawieszone są siatkowe hamaki, na których można się zwyczajnie wylegiwać na słońcu. Na miejscu jest też spory i bardzo fajny plac zabaw, a także odpłatny park linowy. Latem otwiera się wodny plac zabaw. Zarówno przy tarasie, jak i na placu zabaw są kawiarnie. W środku zimy zjedliśmy tu gofry. To również wymarzone miejsce na zachód słońca.

Wokół zalewu prowadzi ścieżka spacerowa, którą nawet z wózkiem w suche dni można udać się do pobliskich Promnic, gdzie stoi tu cudny, szachulcowy Zameczek Myśliwski Promnice, z elegancką restauracją Książęcą we wnętrzach. Czemu Książęca? Bo to dawne posiadłości Hochbergów, aż dotąd sięgał ich zwierzyniec z zamku w Pszczynie, a tutaj chętnie udawali się na polowania. Już z zewnątrz budynek robi spore wrażenie, a w środku jest równie ciekawie. Nie trzeba siadać do stolika, można po prostu pospacerować po wnętrzach i podziwiać kunszt wystroju. To jest znacznie bardziej zaciszna część zbiornika.

 
Paprocany - plaża główna, ul. Parkowa, Tychy
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny przy Hotelu Piramida
Restauracja Książęca Promnice, Aleja Książęca, Kobiór
Jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany
Jezioro Paprocany

Zobacz charakterystyczne punkty nad Jeziorem Paprocańskim, zaznaczone na mapie:2. Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Kompleks Pogoria to również jedno z bardziej znanych jezior województwa śląskiego. To cztery zbiorniki wodne określane rzymskimi liczbami - Pogoria I do Pogoria IV, sporo różniące się od siebie, a rozlewające się w północnej części Dąbrowy Górniczej. To zalane wyrobiska piasku, dziś bardzo malownicze, idealne nie tylko na letni wypoczynek, ale również na posezonowe spacery, bo ścieżek tutaj nie zabraknie, również tych asfaltowych. Prowadzą niemal dookoła zbiorników i są wyłączone z ruchu samochodowego, bo cały kompleks Pogorii objęty jest ochroną przyrody. Tym sposobem stał się wspaniałą scenerią dla rowerzystów, amatorów nordic walking i rolkarzy. Można też z wózkiem pospacerować spokojnie.

Najpopularniejsza jest Pogoria III, z piękną plażą piaszczystą przy ul. Malinowe Górki. Czeka tu ładne, drewniane molo, rozbudowany plac zabaw dodatkowo z siłownią na powietrzu, a także deptak z knajpkami. Przy molo zimą zbiera się mnóstwo ptactwa wodnego z całej okolicy. Łabędzie niemal jedzą z ręki (pamiętajcie ziarno i warzywa pokrojone, nie chleb, bo ten szkodzi ptakom, podobnie jak sól). Latem jest tu tłoczno, zimą dużo spokojniej, choć nie pusto. Plac zabaw mniejszy niż w Paprocanach, ale i tak jest świetny, a skąd wiadomo? Bo jak wychodzimy po zabawie, to jest płacz Amelki. Wokół Trójki biegną ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów. Podobnie jest w północnej części Czwórki czyli Kuźnicy Warężyńskiej, od strony Wojkowic Kościelnych. To największy ze zbiorników Pogorii. O ile od północy to idealne miejsce na rolki czy rowery, to w zachodniej części w okolicach Ratanic znajdziesz piękne miejsce na spacer i odpoczynek, z pięknymi widokami na jezioro, gdzie nas przywitała rodzina łabędzia. Dojeżdża tu nawet autobus nr 242 i na przystanku czeka fajna knajpa - drewniana Chata u Jana, niemal nad samą wodą.

 
Pogoria, Dąbrowa Górnicza
Wstęp bezpłatny
Parkingi bezpłatne nad każdym zbiornikiem
Pogoria III
ul. Malinowe Górki, Dąbrowa Górnicza
ul. Zakładowa (Jacht Klub Pogoria III), Dąbrowa Górnicza
Pogoria IV
Ratanice, Dąbrowa Górnicza - przy Chacie u Jana, gdzie czeka m.in. pyszna kawa znajduje się przystanek autobusowy oraz spory parking bezpłatny (nie wyasfaltowany). Prosto z niego wejdziesz na betonową ścieżkę, którą można spacerować wzdłuż brzegu
ul. Marianki przy Tamie Marianki, Dąbrowa Górnicza (bezpłatny parking) - biegnie tutaj asfaltowa ścieżka idealna dla rolkarzy i rowerzystów
ul. Dąbrowska, Pastwiska, Wojkowice Kościelne (bezpłatny parking) - północna część jeziora, tutaj też znajdziesz asfaltową ścieżkę i dziką plażę
Pogoria III
Pogoria III
Pogoria IV
Pogoria IV
Pogoria IV
Pogoria IV

Zobacz zaznaczone na mapie bezpłatne parkingi, z których korzystaliśmy na Pogorii:

3. Jezioro Zielona w Kaletach

Bardzo lubimy ten zalew w Zielonej - dzielnicy Kalet, około 20 km na północ od Tarnowskich Gór. Mieszkamy niedaleko, a miejsce nie jest zbyt popularne, więc warto je pokazać. Latem bywa faktycznie tu sporo ludzi, choć głównie na plażach, ale po sezonie jest ich na tyle mało, by docenić prawdziwy urok tego miejsca, tworzonego przez dwa stawy oddzielone malowniczą groblą spacerową. Staw dolny jest sporo mniejszy i też dużo starszy. Powstał jeszcze w czasach średniowiecza, gdy po wydobyciu rud żelaza zalano wyrobisko wodą. Drugi pojawił się dopiero w XX stuleciu, kiedy w 1970 roku spiętrzono wody Małej Panwi. Teren jest ładnie zagospodarowany, na obu zbiornikach dostępne są piaszczyste plaże, na większym dodatkowo wypożyczalnia sprzętu wodnego. Latem działają tu ośrodki wypoczynkowe. Przez cały rok zapraszają ławki na grobli i wiaty piknikowe na ścieżce przy zalewie. Dla mnie dużo bardziej malowniczy i przyjemny jest mały zbiornik, gdzie na wyspie stoi drewniany wiatrak - symbol tego miejsca. Ładnie odnowiony jest dziś niedostępny, bo na wysepkę nie prowadzi już żaden mostek. Może dzięki temu jest tu tak urokliwie i bardziej dziko, spotkasz tu ptactwo wodne. Spacerek groblą jest bardzo przyjemny i widokowy.A jeśli masz czas i ochotę, możesz przejść cały Zalew Zielona dookoła, prowadzi tu specjalnie przygotowana ścieżka dydaktyczna o długości 9 km, wyłączona z ruchu samochodowego, a idealna dla rowerzystów i na nordic walking. Śnieżną zimą wykorzystywana jest przez narciarzy biegowych. Na trasie spotkasz paśnik i żeremia bobrów, ale też Drzewo Wolności z ciekawą historią oraz pałac, który przez lata tkwił w ruinie, a teraz jest remontowany. To dawny Pałac Myśliwski Donnersmarcków, tych ze Świerklańca.

 
Zalew Zielona, ul. Stawowa, Kalety Zielona (wiatrak)
ul. Ofiar Katynia, Kalety Zielona (pałac)
Rowerem doprowadzi Cię tu trasa rowerowa Leśno Rajza. 
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona
Zalew Zielona

4. Jezioro Goczałkowickie - Śląskie Morze

Zalew Goczałkowicki to największy zbiornik wodny w całym województwie śląskim, jest ogromny, bywa więc nazywany Śląskim Morzem. A z tego morza wyłaniają się góry, wyrastają jakby prosto z tafli wody, tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków, jaki mogę sobie wyobrazić - jezioro i szczyty górskie zarazem! Zwykle turyści skupiają się wokół zapory, bo tylko tutaj praktycznie znajdziesz infrastrukturę. Czeka tu bezpłatny parking, objazdowe bistro i dogodny teren spacerowy, a o stosownej porze również wspaniały zachód słońca. A ja zachęcam Was do tego, by spojrzeć na Śląskie Morze z kilku innych punktów widokowych, znacznie bardziej czarujących, gdzie zamiast betonu znajdziesz przyrodę, dzikie wysepki i usłyszysz rozkrzyczane ptactwo. Miejscami widoki zapierają dech, szczególnie o wschodzie słońca.

Przydałaby się w południowej części jeziora wieża widokowa, by móc na to spojrzeć nieco z góry. Podobno są też plany utworzenia ścieżki rowerowej wokół zalewu, która na pewno byłaby chętnie wykorzystywana przez miłośników dwóch kółek, bo to wymarzone miejsce na rekreację, również rodzinną. My objechaliśmy to wielkie jezioro niemal dookoła samochodem, a odwiedzone przez nas miejsca zaznaczyliśmy na mapie, by ułatwić Wam dotarcie do nich. To zaciszne miejscówki w Wiśle Wielkiej, Zarzeczu i Wiśle Małej.

 
Jezioro Goczałkowickie
ul. Jeziorna, Goczałkowice Zdrój (zapora dostępna dla turystów)
ul. Dębowa, Wisła Wielka (czeka tu bezpłatny parking i port żeglarski Jacht Klubu PTTK Pszczyna)
ul. Zalewowa, Wisła Wielka (my schodziliśmy też ścieżką obok ulicy Zalewowej)
ul. Wałowa, Zarzecze, przy parkingu jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Kadłubek, stąd kilkaset metrów pieszo ścieżką na wał z ładnym widokiem na jezioro
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatne przy ulicy Jeziornej w Goczałkowicach, nad zaporą, przy ul. Dębowej w Wiśle Wielkiej czy w Zarzeczu przy ulicy Wałowej
Jezioro Goczałkowickie Zarzecze
Jezioro Goczałkowickie Zarzecze
Jezioro Goczałkowickie Zapora
Jezioro Goczałkowickie Zapora
Jezioro Goczałkowickie Wisła Mała
Jezioro Goczałkowickie Wisła Mała

Zobacz odwiedzone przez nas punkty widokowe nad Zalewem Goczałkowickim zaznaczone na mapie:

5. Jezioro Nakło Chechło w Świerklańcu

Ten zalew to dla nas miejsce sentymentalne, tutaj przyjeżdżałam za dziecka z rodzicami, potem ze znajomymi, wreszcie z Łukaszem. Dziś mieszkamy stąd dosłownie na wyciągnięcie dłoni i jezioro stało się miejscem niemal codziennych spacerów i przejażdżek rowerowych, bo niemal całe jezioro otacza asfaltowy deptak. Jezioro zwane po prostu Chechłem, rozlewa się niemal przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, nieco od niej na wschód. Jest to teren gminy Świerklaniec, a nazwa zbiornika wzięła się od dwóch miejscowości położonych po południowej jego stronie. To Nowe Chechło i Nakło Śląskie.Zalew jest całkiem duży, piękny i malowniczy, idealny na spacery poza sezonem. Właśnie tak głównie korzystamy z uroków tego miejsca, bo latem jezioro jest bardzo tłumne, szczególnie w niedziele. Tak naprawdę to dopiero po sezonie albo późnym popołudniem można się cieszyć pięknem tego miejsca, ale jeśli lubisz plażowanie i nie przeszkadza Ci gwarna, letnia atmosfera, to na pewno spodoba Ci się nawet w szczycie sezonu. Czekają tu liczne piaszczyste plaże, zarówno od strony Tarnowskich Gór (brzeg południowy), jak i Miasteczka Śląskiego (brzeg północny), wypożyczalnie sprzętu wodnego, mini zoo przy ośrodku z domkami letniskowymi od strony Miasteczka) i liczne knajpki przy deptaku, głównie z fast foodem, lodami i goframi. To zwykle budki, ale są i dwie eleganckie restauracje - OW Żagiel z prywatnym tarasem w formie molo na południu jeziora oraz Restauracja Hrabina Wrońska z klimatycznymi parasolami ze strzechy i jacuzzi pod chmurką po północnej stronie jeziora. Zimą jezioro okupują morsy, zarówno przy Wrońskiej, jak i przy Barze u Adika niedaleko OW Żagiel.

 
Zalew Nakło Chechło
ul. Rekreacyjna, Świerklaniec
Latem wjazd samochodem płatny
Wjazd rowerem bezpłatny
Parkingi bezpłatne
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Mapka Jeziora Nakło Chechło z zaznaczonymi punktami, które odwiedziliśmy (legenda w lewym górnym rogu):

6. Jezioro Dzierżno

Kompleks składa się z dwóch zbiorników - Dzierżna Dużego i Małego, które powstały w XX stuleciu na północ od Gliwic, poprzez zalanie dawnych wyrobisk piasku. Latem sporo tu żaglówek i innego sprzętu wodnego, poza sezonem natomiast wszędzie dokoła panuje błoga cisza i spokój, który jedynie śmieci mogą nieco zaburzyć. To zdecydowanie bardziej dziki zalew niż inne opisywane przez nas śląskie jeziora. To miejsce bardziej dla miłośników przyrody i łazikowania niż amatorów leżaków i kawiarni. Jezioro Dzierżno Duże nazywane też Jeziorem Rzeczyckim od miejscowości, koło której się rozlewa, oferuje właśnie w Rzeczycach, w okolicy ulicy Piaskowej przyjemne tereny spacerowe nad wodą, z piaszczystymi plażami. Latem mnożą się tutaj letnicy, po sezonie to idealne miejsce na spacer. Można iść nawet 2 godziny i chłonąć piękne widoki, nie zakłócone niczym. Nad zalew można wybrać się z pieskiem, wózkiem niestety nie da rady, bo nie ma tutaj asfaltu, a teren bywa grząski i jest nierówny. Samochód można zostawić bezpłatnie przy jednej ze ścieżek. Jeśli lubisz podglądać ptaki, to polecam miejscowość Taciszów i groblę w okolicy ulicy Wąskiej czy Sportowej. Pozwala ona podziwiać malownicze półwyspy pełne ptactwa, naprawdę dzikiego, które ucieka na widok człowieka już z daleka, zupełnie inaczej niż na Pogorii.

W pobliżu rozlewa się też mniejszy zbiornik - Dzierżno Małe. To bardziej żeglarskie jezioro, przy ulicy Nad Kanałem powstało sporo ośrodków żeglarskich. Tutaj trudniej znaleźć dogodne miejsce do spacerów, bo od południa biegną przy zbiorniku tory kolejowe, ale od północy można ulicą Mickiewicza dojechać do kilku punktów widokowych i zejść nad wodę. Tutaj również nie brakuje ptactwa, a pośrodku zbiornika wyrasta niewielka wysepka o ciekawej nazwie Tumidaj.

 
Jezioro Dzierżno Duże
ul. Piaskowa, Rzeczyce
ul. Wąska i Sportowa, Taciszów
Wstęp bezpłatny
Parking: miejsca postojowe bezpłatne
Dzierżno Duże Rzeczyce
Dzierżno Duże Rzeczyce
Dzierżno Duże Rzeczyce
Dzierżno Duże Rzeczyce
Dzierżno Małe
Dzierżno Małe

Pięknych i ciekawych zbiorników wodnych na Górnym Śląsku jest znacznie więcej, nie sposób ich wszystkich odwiedzić w krótkim czasie i zebrać w jednym artykule. To tylko taka namiastka, zaproszenie do ich odkrywania i spacerowania nad ich brzegami, szczególnie wtedy, gdy tłumy w tym nie przeszkadzają. W naszym portalu znajdziesz w tym miejscu opisy wielu innych śląskich jezior, które również warte są poznania. A Ty jakie już odwiedziłeś śląskie jeziora? Które jest Twoim zdaniem najpiękniejsze i najdogodniejsze na posezonowe spacery?Mapka Dzierżna z zaznaczonymi punktami, które odwiedziliśmy (legenda w lewym górnym rogu):

7. Jezioro Żywieckie 

Jezioro tu cudnie rozlewa się u stóp Beskidu Małego, niedaleko Żywca. Bardzo malowniczy zbiornik wodny wcina się pomiędzy niewysokie szczyty. Latem jezioro pełne jest żaglówek i rowerków wodnych, a nad brzegami powstały liczne ośrodki turystyczne. To wspaniałe tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Jezioro powstało w 1966 roku jako sztuczny zbiornik retencyjny na Sole. Zapora mieści się w miejscowości Tresna.

My nad jeziorem Żywieckim najbardziej lubimy plażę w Oczkowie, przy ulicy Nad Jeziorem. Za plażą rozpoczyna się ścieżka nad kamienistym brzegiem, to wspaniały fragment jeziora, gdzie nie spotkaliśmy jeszcze tłumów, zwykle są tutaj tylko wędkarze. A zachody słońca są tutaj magiczne 🙂 W pobliżu warto odwiedzić popularną Górę Żar, na której zbocze wjechać można, samochodem, a dalej kolejką linowo-terenową na sam szczyt - bardzo widokowy.

 
Jezioro Żywieckie
ul. Wesoła, Al. Wolności, Żywiec
ul. Nad Jeziorem, Oczków
ul. Żywiecka, Nad Jeziorem, Tresna
Parkingi bezpłatne
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

8. Staw Amerykan w Złotym Potoku

Staw Amerykan to ciekawe miejsce rodzinnej rekreacji rodzinnej, szczególnie latem, gdy dostępne są tutaj punkty gastronomiczne i park linowy. Ten urokliwy zbiornik rozlewa się w niedaleko rynku w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, przy ulicy Majora Wrzoska. Nad samym Stawem Amerykan powstał swoisty deptak, na którym ulokowały się knajpki, takie z zadaszonymi tarasami. Zjesz tu lody, gofry i oczywiście lokalne grillowane pstrągi, z których Złoty Potok słynie. Polecamy szczególnie knajpkę U Lidzi 🙂 

Wokół całego stawu prowadzi ścieżka, co prawda nie asfaltowa, ale w suche dni dostępna dla wózków. Warto się nią przejść po przyjemny spacer na łonie natury. Spod Stawu Amerykan prowadzi zielony Szlak Ku Źródłom do pięknego Rezerwatu Parkowe, a w przeciwnym kierunku można dojść do pałacu Raczyńskich i Dworu Krasińskich, w którym odwiedzić warto muzeum poświęcone poecie Zygmuntowi Krasińskiemu. Niegdyś zbiornik nosił nazwę „Staw Gorzkich Łez”, którą nadał mu właśnie Zygmunt Krasiński w 1857 roku, po śmierci swojej 4-letniej córeczki Elżbietki. Później przemianowano go na Amerykan na cześć senatora amerykańskiego, który przywiózł zalęgową partię ikry pstrąga tęczowego z Ameryki do Złotego Potoku, która zapoczątkowała Pstrągarnię Raczyńskich działającą nad stawami złotopotockimi do dziś. 
Staw Amerykan
ul. Mjr. Wrzoska, Złoty Potok, parking bezpłatny


 

Staw Amerykan
Staw Amerykan

9. Staw Rzęsa w Siemianowicach Śląskich

Staw ten to piękne i bardzo atrakcyjne dla rodzin miejsce spacerów i rekreacji niedaleko pałacu w Siemianowicach Śląskich. To element Bażantarni, gdzie zaprasza sam staw z malowniczą, spacerową groblą i ławkami, a także dodatkowe atrakcje dla dzieci - Polana Dinozaurów z bezpłatnymi makietami wielkich gadów, kolorowe place zabaw wykonane z drewna w kształcie zwierzątek oraz tężnia solankowa. Prowadzą tu również, poza ścieżkami spacerowymi, asfaltowe trasy rowerowe. Na miejscu czeka bezpłatny parking.

 
Staw Rzęsa
Al. Spacerowa, ul. Śląska, Siemianowice Śląskie, parking bezpłatny
Staw Rzęsa
Staw Rzęsa
Staw Rzęsa
Staw Rzęsa

10. Jezioro Poraj

Pomiędzy miejscowościami Poraj, Żarki-Letnisko i Masłońskie, we wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, rozlewa się atrakcyjny dla turystów sztuczny zbiornik zaporowy, powstały na Warcie. To Zalew Poraj gdzie ulokowały się ośrodki wypoczynkowe i powstały piaszczyste plaże.

Przy tamie pływają żaglówki, zaś w miejscowości Masłońskie w południowej części jeziora, warto odwiedzić plażę, przy której widać łódki oraz przejść się wałem przy brzegu, by zbliżyć się do Ptasiej Wyspy. Jest tu bardzo zacisznie i można podziwiać różne ptaki - łabędzie, kaczki, pliszki siwe, a nawet rzadkiego biegusa z długim dzióbkiem.

 
Zalew Porajski
ul. Żarecka, Poraj
ul. Słoneczna, ul. Sportowa, Masłońskie
Parking bezpłatny
Zalew Poraj
Zalew Poraj
Zalew Poraj
Zalew Poraj

11. Jezioro Przeczyckie

To sztuczny zalew utworzony w latach 60. XX wieku na wodach Czarnej Przemszy. Rozlewa się nieco na południowy zachód od Siewierza i ciągnie się na długości około 4 km. Nad wodami zbiornika powstało kilka plaż i ośrodków, m.in. w Boguchwałowicach czy Przystań w Siewierzu. W Tuliszowie ulicą Spacerową można tu spokojnie pospacerować, najlepiej poza sezonem, gdy letnicy opuszczają to miejsce. Spotkasz tu ptactwo i malownicze zakątki. 
Jezioro Przeczyckie
ul. Jeziorna, Siewierz
ul. Spacerowa, Tuliszów
ul. Biwakowa, Boguchwałowice - tama
ul. Biała, Boguchwałowice - kemping i restauracja Laguna
Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie

Inne śląskie jeziora

Również inne jeziora zasługują na uwagę w województwie śląskim. Stanowią często ładne scenerie spacerowe i ostoję przyrody. A jest ich jeszcze sporo. Wymienię przynajmniej kilka z nich:

  • Jezioro Międzybrodzkie w Międzybrodziu Żywieckim i Bialskim - malowniczy zbiornik rozlewający się u stóp Góry Żar, z pięknymi i dobrze zagospodarowanymi plażami
  • Pojezierze Palowickie - przyjemny, przyrodniczy zakątek Górnego Śląska. Leży na północ od centrum miasta Żory i wśród zieleni kryje wiele stawów pięknie odbijających błękit nieba. Dlatego też to miejsce nazywane bywa Śląskimi Mazurami. To dolina Jesionki, prawego dopływu Rudy.
  • Jezioro Pławniowickie - zalew w Pławniowicach, idealny na żeglarskie szkolenia, znajdziesz tu również plaże
  • Staw Ajska w Świętochłowicach - ciekawe miejsce na spacer, zielony azyl w sercu Górnego Śląska
  • Zbiornik Kozłowa Góra koło Świerklańca - idealny zbiornik na rowerową przejażdżkę
Staw w Świerklańcu i w tle Zbiornik Kozłowa Góra
Staw w Świerklańcu i w tle Zbiornik Kozłowa Góra
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Zapraszamy też do obejrzenia naszego filmu o śląskich jeziorach

Dzierżno Duże Taciszów
Dzierżno Duże Taciszów
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Pogoria III
Jezioro Goczałkowickie Zapora
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024