Kuźnica Warężyńska

Dąbrowa Górnicza

(4 głosów: 66)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dąbrowa Górnicza to miasto w województwie śląskim, leżące przy trasie S1, na pograniczu konurbacji górnośląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Będzina.Dąbrowa Górnicza należy do miast o ogromnej powierzchni, z wieloma dzielnicami. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd nazwa. Choć może Dąbrowa kojarzona jest z przemysłem, coraz bardziej odmienia swój wizerunek jako miasto atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, w którym nie brakuje ciekawych sposobów na wypoczynek.

Pogoria, Grzegorz
Pogoria, Grzegorz

Atrakcje w Dąbrowie Górniczej

Najciekawszą atrakcją turystyczną Dąbrowy są znane w szerokiej okolicy jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. W sumie są cztery zbiorniki wodne (Pogoria I-IV), ostatni z nich i największy to Kuźnica Warężyńska z zaporą, zbiornik ten powstał w 2005 roku. To małe pojezierze dąbrowskie idealnie nadaje się na turystyczne wypady, są bowiem przystosowane do rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Najlepiej rozwiniętą bazę ma Pogoria I, z kolei najciekawsza przyrodniczo jest Pogoria III. Również żeglarze znajdą tu raj dla siebie, a nawet nurkowie, których tutaj nie brakuje. Ponadto plaże, boiska do siatkówki, możliwość wędkowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.Do najciekawszych dzielnic Dąbrowy Górniczej należą: Błędów z Pustynią Błędowską (unikatową atrakcją nie tylko w skali kraju) Łęknice z Pogorią oraz Centrum, w którym znajduje się monumentalna, efektowna bazylika neogotycka.

, Grzegorz
, Grzegorz

Dąbrowa Górnicza może poszczycić się też ciekawymi parkami, najładniejszy z nich, a przy tym całkiem sporych rozmiarów jest Park Zielona.Do Dąbrowy Górniczej jak magnes przyciąga też Park Wodny "Nemo - Wodny Świat" (Aleja Róż 1, Park Hallera). Jest to największy kompleks tego typu w regionie, z niesamowitymi atrakcjami.

, mokunka
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Zabytki w Dąbrowie Górniczej

- Kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie, Bazylika Mniejsza, ul. Świętej Królowej Jadwigi 17 - ten neogotycki kościół góruje majestatycznie nad miastem, dzięki swej najwyższej wieży sięgającej na wysokość ponad 83 m. Świątynia powstała pod koniec XIX wieku, jej budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1900 roku. W ołtarzu głównym potężnej bazyliki znajduje się koronowana figura MB Anielskiej, słynącej łaskami.

- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie, dzielnica Strzemieszyce Wielkie

Pogoria - Kuźnica Warężyńska
Pogoria - Kuźnica Warężyńska

- Pałacyk Dezona w Dąbrowie, ul. Sobieskiego - pałac mieści się w Parku Śródmiejskim

- Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej, ul. Legionów Polskich 69 - tzw. "Sztygarka"

www.dabrowa-gornicza.pl

Mapa Dąbrowy Górniczej z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Dąbrowie Górniczej. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Dąbrowie Górniczej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pogoria
Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, Bastet Monia
50°19'8N, 19°12'35E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021