Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Dąbrowa Górnicza. Atrakcje, które warto zwiedzić

Dąbrowa Górnicza - Pogoria III
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Dąbrowa Górnicza to miasto w województwie śląskim, leżące przy trasie S1, na pograniczu konurbacji górnośląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Będzina. Dąbrowa Górnicza należy do miast o ogromnej powierzchni, z wieloma dzielnicami. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd nazwa. Choć może Dąbrowa kojarzona jest z przemysłem, coraz bardziej odmienia swój wizerunek jako miasto atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, w którym nie brakuje ciekawych sposobów na wypoczynek.

Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza

Atrakcje w Dąbrowie Górniczej

Choć Dąbrowa to duże miasto na terenie mocno zabudowanym, to jej najciekawszą atrakcję turystyczną stanowią tereny przyrodnicze - znane w szerokiej okolicy jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. 

Jezioro Pogoria 

W sumie w skład kompleksu wchodzą cztery zbiorniki wodne - Pogoria I-IV, a ostatni z nich - najmłodszy i największy to Kuźnica Warężyńska z zaporą, zbiornik ten powstał w 2005 roku. To małe pojezierze dąbrowskie niektórym przypomina Mazury, ponieważ idealnie nadaje się na turystyczne wypady. Zbiorniki są przystosowane do całorocznych spacerów i jazdy rowerowej, ponieważ powstało tu sporo asfaltowych ścieżek, a także oczywiście do letniej rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Najlepiej rozwiniętą bazę ma Pogoria I, z kolei najciekawsza dla spacerowiczów stała się ostatnio Pogoria III, z molo, placem zabaw i knajpkami na deptaku. Przyrodnicza jest Pogoria IV oraz najmniejsza Pogoria II - raj dla ptaków. Całość objęta jest ochroną przyrody. Również żeglarze znajdą tu raj dla siebie, a nawet nurkowie, których tutaj nie brakuje. Ponadto plaże, boiska do siatkówki, możliwość wędkowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Adres: ul. Malinowe Górki/ ul. Siewierska i inne

Dąbrowa Górnicza - Pogoria III
Dąbrowa Górnicza - Pogoria III
Pogoria w Dąbrowie
Pogoria w Dąbrowie

Pustynia Błędowska

Do najciekawszych dzielnic Dąbrowy Górniczej należy Błędów ze słynną w całej Polsce Pustynią Błędowską. Ta unikalna w skali kraju atrakcja przyciąga turystów jak magnes. Już jej swoista nazwa Polska Sahara działa na wyobraźnię i faktycznie wizyta tutaj pozwala poczuć się wyjątkowo. Kilka punktów widokowych opisanych pod linkiem powyżej daje poznać Pustynię z jak najlepszej strony, ale warto też ruszyć na szlak przez piaski.

Bazylika w Dąbrowie Górniczej

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej to Bazylika Mniejsza - neogotycka świątynia, która góruje majestatycznie nad miastem, dzięki swej najwyższej wieży sięgającej na wysokość ponad 83 m. Kościół powstał pod koniec XIX wieku, jego budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1900 roku. W ołtarzu głównym potężnej bazyliki znajduje się koronowana figura MB Anielskiej, słynącej łaskami.
Adres: ul. Świętej Królowej Jadwigi 17

Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza

Parki w Dąbrowie Górniczej

Miasto może poszczycić się też ciekawymi parkami. Najładniejszy z nich, a przy tym całkiem sporych rozmiarów, jest Park Zielona z Uroczyskiem Zielona przy ulicy Leśnej. To nieco na zachód od Pogorii III. Z kolei w Parku Śródmiejskim warto zobaczyć Pałacyk Dezona (ul. Sobieskiego).

Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Muzeum czyli tzw. Sztygarka to ciekawa atrakcja, która nawiązuje do górniczej przeszłości miasta, ale także do okolicznej geologii i przyrody. Obejmuje aż 3 obiekty - Muzeum, położony obok Park Militarno-Historyczny Reduta oraz pobliską Kopalnię Ćwiczebną na ul. Górniczej. Do Muzeum i Kopalni obowiązują bilety, ale we wtorki wszystkie obiekty są dostępne bezpłatnie. 
Adres: Muzeum, ul. Legionów Polskich 69

Park Wodny Nemo - Wodny Świat

Do Dąbrowy Górniczej jak magnes przyciąga też  popularny park wodny Nemo, znajdujący się w Parku Hallera. To największy kompleks tego typu w regionie, z niesamowitymi atrakcjami.
Adres: Aleja Róż 1

Pogoria IV
Pogoria IV

Noclegi w Dąbrowie Górniczej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Plac zabaw nad Pogorią
Kuźnica Warężyńska
Jezioro Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej
Pogoria IV - Kuźnica Warężyńska
Pogoria IV - Kuźnica Warężyńska
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
(4 głosów: 68)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 68)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024