Dąbrowa Górnicza

Zdjęcia Dąbrowy Górniczej (14)

Dąbrowa Górnicza to miasto w województwie śląskim, leżące przy trasie S1, na pograniczu konurbacji górnośląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Będzina.Dąbrowa Górnicza należy do miast o ogromnej powierzchni, z wieloma dzielnicami. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd nazwa. Choć może Dąbrowa kojarzona jest z przemysłem, coraz bardziej odmienia swój wizerunek jako miasto atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, w którym nie brakuje ciekawych sposobów na wypoczynek.

Atrakcje w Dąbrowie Górniczej

Najciekawszą atrakcją turystyczną Dąbrowy są znane w szerokiej okolicy jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. W sumie są cztery zbiorniki wodne (Pogoria I-IV), ostatni z nich i największy to Kuźnica Warężyńska z zaporą, zbiornik ten powstał w 2005 roku. To małe pojezierze dąbrowskie idealnie nadaje się na turystyczne wypady, są bowiem przystosowane do rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Najlepiej rozwiniętą bazę ma Pogoria I, z kolei najciekawsza przyrodniczo jest Pogoria III. Również żeglarze znajdą tu raj dla siebie, a nawet nurkowie, których tutaj nie brakuje. Ponadto plaże, boiska do siatkówki, możliwość wędkowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.Do najciekawszych dzielnic Dąbrowy Górniczej należą: Błędów z Pustynią Błędowską (unikatową atrakcją nie tylko w skali kraju) Łęknice z Pogorią oraz Centrum, w którym znajduje się monumentalna, efektowna bazylika neogotycka.

Dąbrowa Górnicza może poszczycić się też ciekawymi parkami, najładniejszy z nich, a przy tym całkiem sporych rozmiarów jest Park Zielona.

Do Dąbrowy Górniczej jak magnes przyciąga też Park Wodny "Nemo - Wodny Świat" (Aleja Róż 1, Park Hallera). Jest to największy kompleks tego typu w regionie, z niesamowitymi atrakcjami.

Zabytki w Dąbrowie Górniczej

- Kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie, Bazylika Mniejsza, ul. Świętej Królowej Jadwigi 17 - ten neogotycki kościół góruje majestatycznie nad miastem, dzięki swej najwyższej wieży sięgającej na wysokość ponad 83 m. Świątynia powstała pod koniec XIX wieku, jej budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1900 roku. W ołtarzu głównym potężnej bazyliki znajduje się koronowana figura MB Anielskiej, słynącej łaskami.

- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie, dzielnica Strzemieszyce Wielkie- Pałacyk Dezona w Dąbrowie, ul. Sobieskiego - pałac mieści się w Parku Śródmiejskim

- Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej, ul. Legionów Polskich 69 - tzw. "Sztygarka"

www.dabrowa-gornicza.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: