Kuźnica Warężyńska

Dąbrowa Górnicza

(4 głosów: 66)

Dąbrowa Górnicza to miasto w województwie śląskim, leżące przy trasie S1, na pograniczu konurbacji górnośląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Będzina.Dąbrowa Górnicza należy do miast o ogromnej powierzchni, z wieloma dzielnicami. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd nazwa. Choć może Dąbrowa kojarzona jest z przemysłem, coraz bardziej odmienia swój wizerunek jako miasto atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, w którym nie brakuje ciekawych sposobów na wypoczynek.

, Grzegorz
, Grzegorz

Atrakcje w Dąbrowie Górniczej

Najciekawszą atrakcją turystyczną Dąbrowy są znane w szerokiej okolicy jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. W sumie są cztery zbiorniki wodne (Pogoria I-IV), ostatni z nich i największy to Kuźnica Warężyńska z zaporą, zbiornik ten powstał w 2005 roku. To małe pojezierze dąbrowskie idealnie nadaje się na turystyczne wypady, są bowiem przystosowane do rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Najlepiej rozwiniętą bazę ma Pogoria I, z kolei najciekawsza przyrodniczo jest Pogoria III. Również żeglarze znajdą tu raj dla siebie, a nawet nurkowie, których tutaj nie brakuje. Ponadto plaże, boiska do siatkówki, możliwość wędkowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.Do najciekawszych dzielnic Dąbrowy Górniczej należą: Błędów z Pustynią Błędowską (unikatową atrakcją nie tylko w skali kraju) Łęknice z Pogorią oraz Centrum, w którym znajduje się monumentalna, efektowna bazylika neogotycka.

, mokunka
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza może poszczycić się też ciekawymi parkami, najładniejszy z nich, a przy tym całkiem sporych rozmiarów jest Park Zielona.Do Dąbrowy Górniczej jak magnes przyciąga też Park Wodny "Nemo - Wodny Świat" (Aleja Róż 1, Park Hallera). Jest to największy kompleks tego typu w regionie, z niesamowitymi atrakcjami.

Pogoria - Kuźnica Warężyńska
Pogoria - Kuźnica Warężyńska

Zabytki w Dąbrowie Górniczej

- Kościół Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie, Bazylika Mniejsza, ul. Świętej Królowej Jadwigi 17 - ten neogotycki kościół góruje majestatycznie nad miastem, dzięki swej najwyższej wieży sięgającej na wysokość ponad 83 m. Świątynia powstała pod koniec XIX wieku, jej budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1900 roku. W ołtarzu głównym potężnej bazyliki znajduje się koronowana figura MB Anielskiej, słynącej łaskami.

- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie, dzielnica Strzemieszyce Wielkie

- Pałacyk Dezona w Dąbrowie, ul. Sobieskiego - pałac mieści się w Parku Śródmiejskim

- Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej, ul. Legionów Polskich 69 - tzw. "Sztygarka"

Pogoria
Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski

www.dabrowa-gornicza.pl

Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, Bastet Monia

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Dąbrowie Górniczej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°19'8N, 19°12'35E
11 styczeń 2017
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację