Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

(4.2 głosów: 13)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej mieści się w budynku wybudowanym w latach 1839-42, który znajduje się przy ul. Legionów Polskich na terenie Zespołu Szkół Zawodowych. Potocznie Muzeum nazywane jest "Sztygarka".Muzeum w obecnej formie powstało 1997 roku, ale istniało wiele lat wcześniej jako placówka muzealno – dydaktyczna. W salach Muzeum znajdują się ekspozycje dotyczące kultury i historii regionu Zagłębia Dąbrowskiego ale i również bogate zbiory geologiczne, przyrody lub archeologii.

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski

Turyści mogą tu zobaczyć dawne stroje czy narzędzia do użytku domowego jak i do pracy w terenie. Ciekawa jest Sala zwana Skarb Hutnika, w której podziwiać możemy znaleziska archeologiczne z okolic, średniowieczny proces wytopu metali itp. Są tu różne skamieliny przywiezione z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstałe nawet 150 milionów lat temu, z całej Polski, a nawet świata (agaty, jaspis, ametysty, kryształy górskie, róża pustyni itp.).W niewielkim parku naprzeciwko wejścia do Muzeum Sztygarka znajduje się pomnik Stanisława Staszica, można zobaczyć również pomnik przyrody "Dąb Wolności". W tym samym parku znajduje się wejście do zabytkowej kopalni ćwiczebnej powstałej 1929 roku, udostępnionej do zwiedzania, a bilety wstępu można zakupić w siedzibie muzeum "Sztygarka".

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski
Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski

Muzeum Miejskie "Sztygarka"
ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza
tel. 32/ 726-41-85
m_sztygarka@interia.pl
http://nowa.muzeum-dabrowa.plMuzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Roman Świątkowski

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–14:00
  • środa: 09:00–14:00
  • czwartek: 11:00–19:00
  • piątek: 09:00–14:00
  • sobota: 09:00–14:00
  • niedziela: 11:00–18:00

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dąbrowa Górnicza
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
50°19'6N, 19°11'1E
20 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację