Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
50°19'6" N, 19°11'1" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej mieści się w budynku wybudowanym w latach 1839-42, który znajduje się przy ul. Legionów Polskich na terenie Zespołu Szkół Zawodowych. Potocznie Muzeum nazywane jest "Sztygarka".Muzeum w obecnej formie powstało 1997 roku, ale istniało wiele lat wcześniej jako placówka muzealno – dydaktyczna. W salach Muzeum znajdują się ekspozycje dotyczące kultury i historii regionu Zagłębia Dąbrowskiego ale i również bogate zbiory geologiczne, przyrody lub archeologii.

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Turyści mogą tu zobaczyć dawne stroje czy narzędzia do użytku domowego jak i do pracy w terenie. Ciekawa jest Sala zwana Skarb Hutnika, w której podziwiać możemy znaleziska archeologiczne z okolic, średniowieczny proces wytopu metali itp. Są tu różne skamieliny przywiezione z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstałe nawet 150 milionów lat temu, z całej Polski, a nawet świata (agaty, jaspis, ametysty, kryształy górskie, róża pustyni itp.).

W niewielkim parku naprzeciwko wejścia do Muzeum Sztygarka znajduje się pomnik Stanisława Staszica, można zobaczyć również pomnik przyrody "Dąb Wolności". W tym samym parku znajduje się wejście do zabytkowej kopalni ćwiczebnej powstałej 1929 roku, udostępnionej do zwiedzania, a bilety wstępu można zakupić w siedzibie muzeum "Sztygarka".

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej


Muzeum Miejskie "Sztygarka"
ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza
tel. 32/ 726-41-85
m_sztygarka@interia.pl
http://nowa.muzeum-dabrowa.pl

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021