Park Gródek, czyli Polskie Malediwy. Co warto tu zobaczyć?
- Park Gródek Polskie Malediwy znajdziesz w woj. śląskim, w Jaworznie. To niewielki Staw Wydra - zalany kamieniołom
- Poprowadzono tu malownicze, kręte kładki z altankami
- W stawie nie można się kąpać. Nurkować można w Stawie Gródek (Koparki), znajdującym się obok
- Wstęp do parku jest bezpłatny
- Są dwa bezpłatne parkingi. Z nich trzeba przejść 1 km ubitą ścieżką
Park Gródek w Jaworznie, czyli Arboretum Park Gródek Jaworzno, położony w dawnym kamieniołomie, na północ od centrum miasta, ostatnio robi prawdziwą furorę wśród turystów. Jeszcze parę lat temu nikt o tym miejscu nie słyszał, a dziś okrzyknięte jest jako polskie Malediwy czy śląska Chorwacja (śląska dlatego, że leży dziś w województwie śląskim, ale tak naprawdę te ziemie historycznie to Małopolska).
Uroku temu miejscu odmówić nie można, ale skąd ten fenomen? My po raz pierwszy odwiedziliśmy kamieniołom Gródek w 2018 roku, w marcu, w moje 40. urodziny (z Amelią w brzuszku) i wtedy miejsce okazało się dla nas bardzo ciekawe i takie dzikie. Byliśmy sami i przeszliśmy z przyjemnością okoliczne ścieżki niemal cały kamieniołom dookoła. Generalnie wyglądało to bardzo podobnie jak teraz, tylko brakowało krętej kładki otoczonej wodą, z altankami (tak właściwie ona już była, tylko zalana wodą i częściowo pod lodem, altanek nie było). To właśnie ta kładka dziś tak przyciąga turystów i dodaje magii temu miejscu!
Atrakcje w Parku Gródek
Turkusowy Staw Wydra
Kręta kładka z altankami na Stawie Wydra
Pomnik wydry w altance - wiacie piknikowej z ławkami przy ścieżce do kładki
Staw Gródek (Orka) z centrum nurkowym Via Sport Diving Marina "Koparki"
Ścieżka dydaktyczna wokół kamieniołomu z tablicami informacyjnymi
Punkty widokowe na ścieżce z cudnymi panoramkami
Park Gródek - lokalizacja
Park Gródek powstał na północny wschód od centrum Jaworzna, w dzielnicy Pieczyska, przy ulicy Płetwonurków (samochód można zostawić kilkaset metrów wcześniej), w nieczynnym już kamieniołomie dolomitu, również o nazwie Gródek, który dziś zalany jest zbiornikami wodnymi. Jeden z nich to Zbiornik Gródek (Orka), jakże mogło być inaczej, wykorzystywany przez nurków. Powstała tu baza nurkowa Diving Marina "Koparki", koparki dlatego, że podobno zatopione są tutaj koparki, co sprawia, że jest to jedno z ciekawszych miejsc nurkowych w Polsce. Nam jednak chodzi bardziej o drugi zbiornik, dużo mniejszy, ale jakże romantyczny. Prowadzi do niego ścieżka z wiatą piknikową, pod którą przysiadł pomnik wydry ku uciesze dzieci. Są tu również ławki, można przysiąść, odpocząć i cieszyć oczy widokami wokół.
Parking i dojście do Parku Gródek
Parking
Kilka bezpłatnych parkingów czeka kilkaset metrów wcześniej, koło ronda albo koło cmentarza
Na parkingu koło ronda czekają burgery, a za rondem lody.
Warto wybrać się tutaj poza weekendem i poza popularnymi godzinami, wtedy można się nacieszyć bliskością natury i w miarę pustą kładką, w niedzielę przewalają się przez nią tłumy
Dojście do kładek
Z parkingu do Parku Gródek wiedzie asfaltowa ścieżka przez las, na terenie kamieniołomu staje się to ścieżka ubita, bez asfaltu, wózek na pompowanych kołach bez problemu da radę, te z małymi kółeczkami mogą mieć pewne problemy. Z parkingu przy rondzie do kładki jest w sumie trochę ponad 1 km drogi, przyjemny spacerek trwający około 15 minut.
Zbiornik Wydra i pomosty - hit Parku Gródek
Zbiornik Wydra, bo o nim mowa, to miejsce, gdzie właśnie powstała owa drewniana kładka. Wije się w towarzystwie dwóch altanek, wśród lazurowej wody, na tle pomarańczowych, jakby płonących w słońcu skarp kamieniołomu. Faktycznie przypomina to zagraniczne obrazki widziane podczas wizyty w Chorwacji lub w filmach, bo na Malediwach jeszcze nie gościliśmy 🙂 Takie odczucia mamy z bliska, jest pięknie i magicznie, co prawda kąpać się nie można, ale chętni mogą usiąść i zamoczyć nogi. Woda przyjemnie zimna w gorące dni 🙂 Już sam spacer w tym miejscu dodaje skrzydeł i wspaniałych wrażeń. A pro po skrzydeł, zastanawiasz się jak to wszystko wygląda z góry? Bajkowo!
Dla porównania pokażę Wam, jak to wyglądało podczas naszej pierwszej wizyty w Parku Gródek, w 2018 roku, kiedy kładka była pod wodą i lodem, a altanek jeszcze nie było wcale. Był to co prawda marzec, ale na pierwszy rzut oka widać, jak zyskało obecnie to miejsce na atrakcyjności, o czym świadczą tłumy chętnych, którzy chcą odwiedzić to miejsce.
Ścieżka dydaktyczna w Parku Gródek
Wystarczy wspiąć się drewnianymi, stromymi schodkami, żeby znaleźć się nagle na skarpie kamieniołomu i podziwiać fantastyczne widoki! Ścieżka prowadzi dookoła kamieniołomu, zobaczysz na niej różne ciekawostki, np. plansze z nazwami i ciekawostkami dotyczącymi planet naszego układu słonecznego, ale też przyrodę tego miejsca i inne. Uważaj, by nie zbaczać ze ścieżki, szczególnie, jak jesteś z dziećmi, bo miejscami prowadzi brzegiem skarpy, ale są drewniane pomosty w niebezpiecznych miejscach. Gorąco Cię zachęcam do spaceru nie tylko samą kładką, ale i w okolicy. Wystarczy 1,5-2 godzinki, żeby dobrze poznać ten teren. Stał się on tak popularny w 2020 roku, a obecnie jego popularność dalej rośnie, tak więc planując wizytę, lepiej wybrać termin mało oblegany, na pewno nie w niedzielę. Sporo tu entuzjastów i amatorów fotografii, a nawet zawodowcy się trafiają, na sesjach ślubnych.
Park Gródek - rewitalizacja Śląska
Park Gródek w Jaworznie to kolejny wspaniały przykład rekultywacji terenów poprzemysłowych w województwie śląskim. Miejsce początkowo zagrabione naturze, w którym później skończyła się wydobywcza działalność człowieka, przez lata było mało uczęszczane, zapomniane, zaśmiecone i zarośnięte chwastami. Obecnie zadbane i bardzo dobrze zagospodarowane, stało się kolejnym miejscem na Śląsku, gdzie miło przyjechać i zaprosić turystów z całej Polski. Podobnie stało się z Żabimi Dołami, Doliną Bytomki, Sport Doliną w Bytomiu czy Muzeum Śląskim w Katowicach. Rozpiera mnie duma.
Nasz film z Parku Gródek
Zapraszam Cię do zobaczenia naszego filmu z tego pięknego miejsca 🙂
Informacje praktyczne
Park Gródek
ul. Płetwonurków, Jaworzno
Czynne: cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: kilka bezpłatnych parkingów czeka kilkaset metrów wcześniej, koło ronda albo koło cmentarza
Na parkingu koło ronda czekają burgery, a za rondem lody.
Warto wybrać się tutaj poza weekendem i poza popularnymi godzinami, wtedy można się nacieszyć bliskością natury i w miarę pustą kładką, w niedzielę przewalają się przez nią tłumy
Z parkingu do Parku Gródek wiedzie asfaltowa ścieżka przez las, na terenie kamieniołomu staje się to ścieżka ubita, bez asfaltu, wózek na pompowanych kołach bez problemu da radę, te z małymi kółeczkami mogą mieć pewne problemy. Z parkingu przy rondzie do kładki jest w sumie trochę ponad 1 km drogi, przyjemny spacerek trwający około 15 minut.
Noclegi w Jaworznie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jezioro Pogoria, odległość: 15.6 km
- Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, odległość: 15.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 16.8 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 19.6 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 21.3 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 22.5 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 23.3 km
- Obóz Birkenau, odległość: 23.4 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 23.6 km
- Energylandia, odległość: 26.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!