Żabie Doły

Anna Piernikarczyk
Żabie Doły
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Żabie Doły to cudowny teren na spokojne spacery, wśród przyrody Śląska, objętej ochroną w ramach Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Leży na granicy Bytomia i Chorzowa, a powstał w 1997 roku. To bardzo ciekawe miejsce, które najpierw zabrane zostało przyrodzie przez człowieka, a obecnie znów jej oddane. Przyroda bardzo szybko radzi sobie z zakątkami, których człowiek nie ma we władaniu i panoszy się cudownie. 

Uwielbiam właśnie taką sytuację, a jest ich na Śląsku całkiem sporo i właśnie Żabie Doły są świetnym przykładem pogórniczej rekultywacji - zwycięstwa przyrody nad zdewastowanym antropogenicznie terenem, przy pomocy człowieka oczywiście. Już w XII wieku na terenie dzisiejszych Żabich Dołów eksploatowano rudy cynku i ołowiu, a później, znacznie głębiej wydobywano węgiel kamienny. W tym czasie powstały tu liczne niecki, zapadliska i hałdy z odpadami. W ramach rekultywacji obszar ten zalano i powstały zbiorniki wodne idealne do zasiedlenia przez liczne gatunki roślin i zwierząt.

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Ochrona ptaków w Żabich Dołach

Biorąc pod uwagę nazwę Parku, obfituje ona w płazy i pewnie tak jest, ale jakoś nie płazy stały się tu główną atrakcją. Stawy stały się bardzo cenne pod względem ornitologicznym i to właśnie ptaki tutaj rządzą i przyciągają spacerowiczów oraz turystów. W Żabich Dołach chroni się miejsca gniazdowania ptactwa wodnego. Spotkać tu można ponad 100 gatunków ptaków, w tym gatunki chronione, jak bąk, bączek, cyraneczka, błotniak stawowy, płaskonos, lubiany przez dzieci łabędź niemy czy krzykliwa mewa śmieszka. Spotkasz tu również czarną łyskę z białą główką czy rudego perkoza dwuczubego. Jest też dużo gryzoni, no i żaby 🙂

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Żabie Doły - świetny teren rekreacji

Dla ludzi to również bardzo ciekawy teren, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Sporo tu wędkarzy, spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy. Coraz więcej też amatorów nordic walking. To taki przyrodniczy azyl w centrum tłocznego Górnego Śląska. Nie tylko można tu skorzystać ze ścieżek, ale też z "czatowni" - specyficznych punktów obserwacyjnych, z których ptaki nas nie widzą, a my poprzez małe okienka możemy je obserwować, przez lornetkę, albo z długim obiektywem w aparacie 🙂 Teren Żabich Dołów w ostatnich latach został ładnie zagospodarowany, dzięki temu spaceruje się tu bardzo przyjemnie, jeśli jeszcze tego miejsca nie odkryłeś, to zrób to koniecznie, a jeśli już poznałeś, to wiesz, że warto tu zajrzeć raz na jakiś czas 🙂

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Murale w Żabich Dołach

Murale to ostatnio bardzo popularny i lubiany temat. Również i Żabie Doły na Śląsku mają swoje murale. Znajdziesz tutaj przeróżne malowidła, ale oczywiście nie zabrakło żab i ptaków, choć jest też wróżka, a nawet Indianie. Malowidła te pojawiły się na mostach kolejowych i ozdobiły ścieżki spacerowe. Tym sposobem łazikuje się tu jeszcze przyjemniej.

Żabie Doły
Żabie Doły
Murale w Żabich Dołach
Murale w Żabich Dołach

Kiedy najlepiej odwiedzić Żabie Doły?

Bywamy w tym miejscu regularnie, bo mamy niedaleko i bardzo lubimy ten rodzaj rekreacji. Nawet zdarzało nam się odwiedzać Żabie Doły wiosną w rannych godzinach, żeby ptaki czuły się swobodnie i podglądać ich zwyczaje i rytuały. Najlepiej wybrać wtedy godzinę bardzo wczesną, jeszcze przed godziną 7.00, bo już o tej porze pojawiają się mieszkańcy okolic 🙂 Wiosna i bardzo wczesne godziny ranne to zawsze najlepsza pora na obserwację ptaków! My ruszamy do Żabich Dołów od strony Bytomia, od ulicy Krzyżowej. Warto przejść się głębiej, wtedy na pewno spotkamy ptactwo, którego nigdy tu nie brakuje, nawet w letnie weekendy 🙂

Zobacz nasz ranking: Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Jak powstały Żabie Doły?

A skąd w ogóle się te Żabie Doły wzięły, zapytacie? Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Żabie Doły powstał tutaj w 1997 roku, na bardzo zdegradowanym terenie pogórniczym. No wiadomo, Bytom, człowiek, kopalnie, te sprawy. Najpierw, jeszcze w XIII wieku wydobywano tu cynk i ołów, dużo później i głębiej węgiel kamienny. Powstały hałdy, niecki itp. No i taki fajny obrót spraw nastąpił, zalano nierówności terenu, dano naturze trochę spokoju i szybko dała sobie radę sama, zawłaszczając ponownie te tereny dla siebie. Jak to fajnie, że przyroda ma moc!

Od kilku lat teren jest ładnie zagospodarowany, powstał parking, wiaty, tablice informacyjne i coś w stylu "czatowni", gdzie przez okienka można z lornetką czy teleobiektywem podglądać ptaki, a one nas nie widzą. Świetna sprawa, polecam każdemu takie spacerki na łonie natury, odstresowują, układają w głowie, pozwalają się zdystansować do wielu spraw i odpocząć od smrodu i hałasu miasta.

Żabie Doły
Żabie Doły

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Ścieżki na terenie Żabich Dołów są dostępne dla wózków
Często spotkać tu można rowerzystów
Teren dostępny dla piesków

Żabie Doły
ul. Kosynierów, ul. Krzyżowa Bytom
ul. Główna, Chorzów

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły o poranku
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły w Bytomiu
(4.3 głosów: 35)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie