Dolina Bytomki
![Dolina Bytomki](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-16.jpg)
Dolina Bytomki to dość rozległy teren na Górnym Śląsku, bowiem rzeka Bytomka ma blisko 20 km długości. Swe źródła ma w mieście Bytom, stąd nazwa i przez Szombierki płynie do Rudy Śląskiej, Zabrza a dalej do Gliwic, gdzie wpada do Kłodnicy. To dorzecze Odry.
![Dolina Bytomki](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-17.jpg)
Rewitalizacja terenów pokopalnianych
Odcinek Doliny Bytomki pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami w Bytomiu to najbardziej zmieniony przez człowieka odcinek rzeki, na terenach postindustrialnych i pogórniczych. Teren ten w latach 2017-2019 został zrekultywowany i dziś stanowi ciekawe miejsce rekreacji. Ogranicza go, od północy rzeka Bytomka, od południa ulica Ostatnia i ulica Szyby Rycerskie, od zachodu ulica Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu ulica Łagiewnicka.
![Dolina Bytomki - most wiszący](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-31.jpg)
Rewitalizacja Doliny Bytomki na tym odcinku sprawiła, że pojawili się tutaj turyści spragnieni natury i mocnych wrażeń. Wydaje się, że rekultywacja nie została całkowicie zakończona, bo zaraz obok miejsc dość dobrze przystosowanych do spacerów znajdują się zakątki dzikie i mało dostępne. Fragmentami można przejechać nawet wózkiem, gdzie indziej przyda się porządne obuwie terenowe. Ale to właściwie dodaje smaczku temu miejscu!
![Dolina Bytomki](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina.jpg)
Możesz poruszać się tutaj różnymi ścieżkami, mniej lub bardziej utwardzonymi, ale też poza ścieżkami, a nawet po hałdach, które upodobali sobie miłośnicy quadów i motorów. Ścieżek jest tutaj mnóstwo.
Atrakcje w Dolinie Bytomki w Bytomiu
W tej bardziej dzikiej części spotkasz dawne szyby pogórnicze - Ewa i Krystyna, przy hałdach. Ich stan niestety nie jest dobry i aż proszą się o rekultywację. Byłby to wspaniały punkt widokowy na tę część Doliny Bytomki!
![Szyb o zachodzie słońca](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-48.jpg)
Nieco na południowy wschód od szybów na rzece Bytomce zobaczysz Grzmoty Bytomki - unikatowy w tym regonie wodospad, spływający z betonowego zabytku hydrotechniki. Żeby go zobaczyć z bliska, trzeba zejść stromym zboczem w dół.
![Dolina Bytomki - Grzmoty Bytomki](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-14.jpg)
Dalej na zachód jest już mniej ekstremalnie, od nowo powstałych boisk sportowych ścieżki łagodnie schodzą w okolice dwóch stawów. Przy jednym z nich przez rzekę przerzucono ładny mostek wiszący i poprowadzono urokliwą kładkę drewnianą.
![Dolina Bytomki - kładka](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-29.jpg)
To najbardziej przyjemne miejsce na rodzinne spacery w tej części doliny Bytomki, niedaleko dostępne są też siłownie na powietrzu. To fajne tereny nie tylko na spacer, ale i jazdę rowerem. Całkiem niedaleko dostępne jest również pole golfowe (Armada Golf Club, ul. Golfowa).
![Pole golfowe](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-44.jpg)
Ścieżki od boisk aż po staw z mostkiem dostępne są dla wózków, toteż nie brakuje tu rodzin z dziećmi. Teren jednak jest tak rozległy, że można znaleźć miejsca zaciszne.
Cenna przyrodniczo Dolina Bytomki
Choć to tereny mocno zdegradowane przez człowieka i wody Bytomki w przeszłości nie były zbyt czyste, to po rewitalizacji jakość wód mocno się tu poprawiła, a w niektórych obszarach, gdzie dopływają małe potoki, jest ona wręcz czysta.
![Bytomka](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-34.jpg)
Poza hałdami zachowały się tutaj i powstały unikatowe w skali regionu siedliska ze stawami, szuwarami i wilgotnymi łąkami. Żyją w nich ryby, liczne płazy z różnych gatunków oraz gniazdują ptaki. Łatwo spotkać tu łabędzie, mewy, kaczki krzyżówki, łyski czy perkozy. Lęguje tu blisko 100 gatunków ptaków, to jest połowa ornitofauny w Polsce!
![](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-38.jpg)
Gdzie zaparkować w zrewitalizowanej Dolinie Bytomki
I tutaj już nie jest tak prosto. Najlepszy jest chyba duży parking koło nowych boisk, z dojazdem od ulicy Ostatniej lub Szyby Rycerskie, od strony Łagiewnik. Najbliżej stawów i miejsca rekreacji zostawić można samochód w okolicach ulic: Młyn Szombierski, Kolonia Zgorzelec czy Frycza-Modrzewskiego.
![Staw w Dolinie Bytomki](https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/turystyka/2020-11/516_290/dolina-bytomki-37.jpg)
W pobliżu tego fragmentu Doliny Bytomki warto odwiedzić też w Bytomiu (na jego granicy) Staw Ajska oraz Żabie Doły. To również zrekultywowane tereny pogórnicze, które stały się ostoją przyrody i ciekawym miejscem rekreacji!
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne, np. od ul. Ostatniej
Fragmenty doliny przy stawach i boiskach dostępne są dla wózków
Dolina Bytomki
ul. Kolonia Zgorzelec, Bytom
ul. Frycza-Modrzewskiego, Bytom
ul. Ostatnia, Bytom
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 7.5 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 8.7 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 9.3 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 11.5 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 12.3 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 12.9 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 14.6 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 15.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 16 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 21.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!