Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dolina Bytomki
ul. Kolonia Zgorzelec, Bytom
ul. Frycza-Modrzewskiego, Bytom
ul. Ostatnia, Bytom

50°19'36" N, 18°53'57" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne, np. od ul. Ostatniej
Fragmenty doliny przy stawach i boiskach dostępne są dla wózków

Dolina Bytomki to dość rozległy teren na Górnym Śląsku, bowiem rzeka Bytomka ma blisko 20 km długości. Swe źródła ma w mieście Bytom, stąd nazwa i przez Szombierki płynie do Rudy Śląskiej, Zabrza a dalej do Gliwic, gdzie wpada do Kłodnicy. To dorzecze Odry.Dolina Bytomki
Dolina Bytomki

Rewitalizacja terenów pokopalnianych

Odcinek Doliny Bytomki pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami w Bytomiu to najbardziej zmieniony przez człowieka odcinek rzeki, na terenach postindustrialnych i pogórniczych. Teren ten w latach 2017-2019 został zrekultowany i dziś stanowi ciekawe miejsce rekreacji. Ogranicza go, od północy rzeka Bytomka, od południa ulica Ostatnia i ulica Szyby Rycerskie, od zachodu ulica Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu ulica Łagiewnicka.

Dolina Bytomki - most wiszący
Dolina Bytomki - most wiszący

Rewitalizacja Doliny Bytomki na tym odcinku sprawiła, że pojawili się tutaj turyści spragnieni natury i mocnych wrażeń. Wydaje się, że rekultywacja nie została całkowicie zakończona, bo zaraz obok miejsc dość dobrze przystosowanych do spacerów znajdują się zakątki dzikie i mało dostępne. Fragmentami można przejechać nawet wózkiem, gdzie indziej przyda się porządne obuwie terenowe. Ale to właściwie dodaje smaczku temu miejscu!

Dolina Bytomki
Dolina Bytomki

Możesz poruszać się tutaj różnymi ścieżkami, mniej lub bardziej utwardzonymi, ale też poza ścieżkami, a nawet po hałdach, które upodobali sobie miłośnicy quadów i motorów. Ścieżek jest tutaj mnóstwo.Atrakcje w Dolinie Bytomki w Bytomiu

W tej bardziej dzikiej części spotkasz dawne szyby pogórnicze - Ewa i Krystyna, przy hałdach. Ich stan niestety nie jest dobry i aż proszą się o rekultywację. Byłby to wspaniały punkt widokowy na tę część Doliny Bytomki! 

Szyb o zachodzie słońca
Szyb o zachodzie słońca

Nieco na południowy wschód od szybów na rzece Bytomce zobaczysz Grzmoty Bytomki - unikatowy w tym regonie wodospad, spływający z betonowego zabytku hydrotechniki. Żeby go zobaczyć z bliska, trzeba zejść stromym zboczem w dół. Dolina Bytomki - Grzmoty Bytomki
Dolina Bytomki - Grzmoty Bytomki

Dalej na zachód jest już mniej ekstremalnie, od nowo powstałych boisk sportowych ścieżki łagodnie schodzą w okolice dwóch stawów. Przy jednym z nich przez rzekę przerzucono ładny mostek wiszący i poprowadzono urokliwą kładkę drewnianą. 

Dolina Bytomki - kładka
Dolina Bytomki - kładka

To najbardziej przyjemne miejsce na rodzinne spacery w tej części doliny Bytomki, niedaleko dostępne są też siłownie na powietrzu. To fajne tereny nie tylko na spacer, ale i jazdę rowerem. Całkiem niedaleko dostępne jest również pole golfowe (Armada Golf Club, ul. Golfowa).

Pole golfowe
Pole golfowe

Ścieżki od boisk aż po staw z mostkiem dostępne są dla wózków, toteż nie brakuje tu rodzin z dziećmi. Teren jednak jest tak rozległy, że można znaleźć miejsca zaciszne.

Cenna przyrodniczo Dolina Bytomki

Choć to tereny mocno zdegradowane przez człowieka i wody Bytomki w przeszłości nie były zbyt czyste, to po rewitalizacji jakość wód mocno się tu poprawiła, a w niektórych obszarach, gdzie dopływają małe potoki, jest ona wręcz czysta.

Bytomka
Bytomka

Poza hałdami zachowały się tutaj i powstały unikatowe w skali regionu siedliska ze stawami, szuwarami i wilgotnymi łąkami. Żyją w nich ryby, liczne płazy z różnych gatunków oraz gniazdują ptaki. Łatwo spotkać tu łabędzie, mewy, kaczki krzyżówki, łyski czy perkozy. Lęguje tu blisko 100 gatunków ptaków, to jest połowa ornitofauny w Polsce!

Gdzie zaparkować w zrewitalizowanej Dolinie Bytomki

I tutaj już nie jest tak prosto. Najlepszy jest chyba duży parking koło nowych boisk, z dojazdem od ulicy Ostatniej lub Szyby Rycerskie, od strony Łagiewnik. Najbliżej stawów i miejsca rekreacji zostawić można samochód w okolicach ulic: Młyn Szombierski, Kolonia Zgorzelec czy Frycza-Modrzewskiego.

Staw w Dolinie Bytomki
Staw w Dolinie Bytomki

W pobliżu tego fragmentu Doliny Bytomki warto odwiedzić też w Bytomiu (na jego granicy) Staw Ajska oraz Żabie Doły. To również zrekultywowane tereny pogórnicze, które stały się ostoją przyrody i ciekawym miejscem rekreacji!

Dolina Bytomki Staw w Dolinie Bytomki Dolina Bytomki - szyb Krystyna Dolina Bytomki - hałdy Dolina Bytomki Staw w Dolinie Bytomki Pole golfowe Pole golfowe

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-16 na
Miejsce po rekultywacji nadaje się na przyjemne spacery, choć nie jest to typowy park, gdzie wszędzie zajedzie się wózkiem i jest pełna infrastruktura, tutaj, poza mostkiem, kładką, czy ubitymi ścieżkami, spotkasz też dzikie zakątki z hałdami i wodospadem, do którego prowadzi strome zbocze. Ciekawe miejsce rekreacji, warto poznać :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020