Staw Ajska w Świętochłowicach

Staw Ajska w Świętochłowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

W sercu Górnego Śląska, na terenach pogórniczych, naszym oczom ukazuje się bardzo malowniczy widoczek. To Staw Ajska w Dolinie Lipinki, położonej w północno zachodniej części Świętochłowic. Miejsce mocno zdegradowane przez człowieka, z hałdami pogórniczymi i pohutniczymi, po dawnej Hucie Cynku Guidotto w Chropaczowie. Mimo to wspaniale się prezentuje i stanowi ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, a i nas z nieco bardziej odległej okolicy przyciągnęło swym urokiem.

Dolinka Lipinki idealna na spacery

W Dolinie Lipinki zobaczymy kilka stawów i ciekawe rozlewiska potoku, ale największym "oczkiem wodnym" jest tutaj właśnie Staw Ajska, pięknie położony u stóp czerwono-brunatnych hałd i wśród bujnej roślinności, typowej dla wodnych siedlisk. Prócz spacerowiczów nad Ajską spotkasz wędkarzy, ale też amatorów pikników i grilowania. Ludzi jednak nie było zbyt dużo, a teren jest dość rozległy. Warto obejść sobie staw dookoła, umożliwia to wydeptana ścieżka, która pozwala poobcować z naturą, już w nieco bardziej dzikim terenie, z powalonymi drzewami i poukrywanymi ptakami w zaroślach. Bardzo urokliwy zakątek. 

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach


Polecam też wejść na hałdę, z której podziwiać można piękny i dość rozległy widok, a same hałdy też przedstawiają się ciekawie. Słychać na nich szalejące motory, quady, a nawet większe pojazdy terenowe. Niegdyś był tutaj tor motokrosowy i odbywały się tu mistrzostwa Śląska Off-road.

Ptaki nad stawem Ajska

Staw Ajska, jak i cała Dolina Lipinki to doskonałe miejsce do żerowania i gniazdowania ptaków wodnych, zobaczysz tu kaczkę krzyżówkę (nam udało się nawet podziwiać kaczą mamę z trójeczką uroczych małych kaczuszek), łyskę, kokoszkę wodną, mewy czy trzciniaka.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Schrony bojowe

W pobliżu stawu odnaleźć można też schrony bojowe punktów oporu Łagiewniki i Godula, z okresu tuż sprzed II wojny światowej. Są one częścią Obszaru Warownego Śląsk powstałego w latach 1933-1939 dla obrony zakładów przemysłowych Górnego Śląska przed Niemcami.

Filmowa Ajska

Podobno nad stawem Ajska w Świętochłowicach kręcone były nawet filmy, m.in. "Perła w koronie" czy "Franek". Ten drugi powstał na potrzeby wystawy w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jeśli mieszkasz w okolicy i nie wiesz co zrobić z wolnym popołudniem, gorąco polecam Staw Ajska na przyjemny spacerek.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach


Informacje dla rodziców

Staw Ajska, choć leży niemal w centrum aglomeracji, to stanowi miejsce dość dzikie, bez infrastruktury, nie dasz rady zwiedzić brzegów stawu i okolicy z wózkiem, lepiej wziąć nosidło, nie kupisz też lodów, brakuje ławek, także własny kocyk i prowiant na piknik mile widziane 🙂 Parkingu nie ma jako takiego, można samochód zostawić przy ulicy Kościelnej i pieszo podejść około 200 metrów nad staw wprost przed siebie.

Zalety
  • Malowniczość okolicy
  • Obecność ptactwa wodnego
  • Możliwość spacerku dookoła stawu i po hałdach
Wady
  • Hałas i zagrożenia ze strony szalejących motorów

Staw Ajska leży na granicy Świętochłowic i Bytomia, a tylko kawałek dalej, w Bytomiu właśnie, warto odwiedzić podobne stawy w Dolinie Bytomki. To ładnie zrewitalizowany obszar pogórniczy, tworzący miły plener spacerów.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: brak, można bezpłatnie zaparkować na pobliskich ulicach, np. ul. Kościelnej
Miejsce niedostępne dla wózków

Staw Ajska
ul. Kościelna, ul Lotnicza, Świętochłowice

Nad stawem Ajska
Nad stawem Ajska


Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Nad stawem Ajska
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zaskakująco ładne miejsce na Górnym Śląsku, z cenną przyrodą, ma spory potencjał i jest na ten moment jeszcze dość dzikie 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024