Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Staw Ajska w Świętochłowicach

Staw Ajska w Świętochłowicach

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W sercu Górnego Śląska, na terenach pogórniczych, naszym oczom ukazuje się bardzo malowniczy widoczek. To Staw Ajska w Dolinie Lipinki, położonej w północno zachodniej części Świętochłowic. Miejsce mocno zdegradowane przez człowieka, z hałdami pogórniczymi i pohutniczymi, po dawnej Hucie Cynku Guidotto w Chropaczowie. Mimo to wspaniale się prezentuje i stanowi ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, a i nas z nieco bardziej odległej okolicy przyciągnęło swym urokiem.Dolinka Lipinki idealna na spacery

W Dolinie Lipinki zobaczymy kilka stawów i ciekawe rozlewiska potoku, ale największym "oczkiem wodnym" jest tutaj właśnie Staw Ajska, pięknie położony u stóp czerwono-brunatnych hałd i wśród bujnej roślinności, typowej dla wodnych siedlisk. Prócz spacerowiczów nad Ajską spotkasz wędkarzy, ale też amatorów pikników i grilowania. Ludzi jednak nie było zbyt dużo, a teren jest dość rozległy. Warto obejść sobie staw dookoła, umożliwia to wydeptana ścieżka, która pozwala poobcować z naturą, już w nieco bardziej dzikim terenie, z powalonymi drzewami i poukrywanymi ptakami w zaroślach. Bardzo urokliwy zakątek. 

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Polecam też wejść na hałdę, z której podziwiać można piękny i dość rozległy widok, a same hałdy też przedstawiają się ciekawie. Słychać na nich szalejące motory, quady, a nawet większe pojazdy terenowe. Niegdyś był tutaj tor motokrosowy i odbywały się tu mistrzostwa Śląska Off-road.Ptaki nad stawem Ajska

Staw Ajska, jak i cała Dolina Lipinki to doskonałe miejsce do żerowania i gniazdowania ptaków wodnych, zobaczysz tu kaczkę krzyżówkę (nam udało się nawet podziwiać kaczą mamę z trójeczką uroczych małych kaczuszek), łyskę, kokoszkę wodną, mewy czy trzciniaka.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Schrony bojowe

W pobliżu stawu odnaleźć można też schrony bojowe punktów oporu Łagiewniki i Godula, z okresu tuż sprzed II wojny światowej. Są one częścią Obszaru Warownego Śląsk powstałego w latach 1933-1939 dla obrony zakładów przemysłowych Górnego Śląska przed Niemcami.Filmowa Ajska

Podobno nad stawem Ajska w Świętochłowicach kręcone były nawet filmy, m.in. "Perła w koronie" czy "Franek". Ten drugi powstał na potrzeby wystawy w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jeśli mieszkasz w okolicy i nie wiesz co zrobić z wolnym popołudniem, gorąco polecam Staw Ajska na przyjemny spacerek.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Informacje dla rodziców

Staw Ajska, choć leży niemal w centrum aglomeracji, to stanowi miejsce dość dzikie, bez infrastruktury, nie dasz rady zwiedzić brzegów stawu i okolicy z wózkiem, lepiej wziąć nosidło, nie kupisz też lodów, brakuje ławek, także własny kocyk i prowiant na piknik mile widziane 🙂 Parkingu nie ma jako takiego, można samochód zostawić przy ulicy Kościelnej i pieszo podejść około 200 metrów nad staw wprost przed siebie.

Zalety
  • Malowniczość okolicy
  • Obecność ptactwa wodnego
  • Możliwość spacerku dookoła stawu i po hałdach
Wady
  • Hałas i zagrożenia ze strony szalejących motorów

Staw Ajska leży na granicy Świętochłowic i Bytomia, a tylko kawałek dalej, w Bytomiu właśnie, warto odwiedzić podobne stawy w Dolinie Bytomki. To ładnie zrewitalizowany obszar pogórniczy, tworzący miły plener spacerów.

Nad stawem Ajska
Nad stawem Ajska
Nad stawem Ajska
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: brak, można bezpłatnie zaparkować na pobliskich ulicach, np. ul. Kościelnej
Miejsce niedostępne dla wózków

Adres

Staw Ajska
ul. Kościelna, ul Lotnicza, Świętochłowice

GPS: 50°18'58N, 18°54'19E

Świętochłowice noclegi

Świętochłowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°18'58N, 18°54'19E
18 maj 2020
16 listopad 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
19 maj 2020 13:01
Zaskakująco ładne miejsce na Górnym Śląsku, z cenną przyrodą, ma spory potencjał i jest na ten moment jeszcze dość dzikie :)

Staw Ajska w Świętochłowicach na blogu

Szukasz pomysłu na atrakcyjny spacer na Śląsku? Mamy wspaniałą propozycję!

Jeśli nie wiesz, gdzie zabrać rodzinkę w najbliższy weekend albo w słoneczne popołudnie, polecam Ci spacer nad Stawem Ajska w Świętochłowicach. To czarowne miejsce, które na pewno Ci się spodoba. Błyśniesz przed rodziną, a do tego spędzicie fajny czas razem.

Z powodu braku infrastruktury, bo to taki trochę dziki zakątek Górnego Śląska (wiem, brzmi nieprawdopodobnie), polecam zabrać ze sobą koc i wałówkę. Będzie piknik w cudnej scenerii 🙂

20 maj 2020 21:02
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację