Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

W sercu Górnego Śląska, na terenach pogórniczych, naszym oczom ukazuje się bardzo malowniczy widoczek. To Staw Ajska w Dolinie Lipinki, położonej w północno zachodniej części Świętochłowic. Miejsce mocno zdegradowane przez człowieka, z hałdami pogórniczymi i pohutniczymi, po dawnej Hucie Cynku Guidotto w Chropaczowie. Mimo to wspaniale się prezentuje i stanowi ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, a i nas z nieco bardziej odległej okolicy przyciągnęło swym urokiem.Dolinka Lipinki idealna na spacery

W Dolinie Lipinki zobaczymy kilka stawów i ciekawe rozlewiska potoku, ale największym "oczkiem wodnym" jest tutaj właśnie Staw Ajska, pięknie położony u stóp czerwono-brunatnych hałd i wśród bujnej roślinności, typowej dla wodnych siedlisk. Prócz spacerowiczów nad Ajską spotkasz wędkarzy, ale też amatorów pikników i grilowania. Ludzi jednak nie było zbyt dużo, a teren jest dość rozległy. Warto obejść sobie staw dookoła, umożliwia to wydeptana ścieżka, która pozwala poobcować z naturą, już w nieco bardziej dzikim terenie, z powalonymi drzewami i poukrywanymi ptakami w zaroślach. Bardzo urokliwy zakątek. 

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach


Polecam też wejść na hałdę, z której podziwiać można piękny i dość rozległy widok, a same hałdy też przedstawiają się ciekawie. Słychać na nich szalejące motory, quady, a nawet większe pojazdy terenowe. Niegdyś był tutaj tor motokrosowy i odbywały się tu mistrzostwa Śląska Off-road.

Ptaki nad stawem Ajska

Staw Ajska, jak i cała Dolina Lipinki to doskonałe miejsce do żerowania i gniazdowania ptaków wodnych, zobaczysz tu kaczkę krzyżówkę (nam udało się nawet podziwiać kaczą mamę z trójeczką uroczych małych kaczuszek), łyskę, kokoszkę wodną, mewy czy trzciniaka.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Schrony bojowe

W pobliżu stawu odnaleźć można też schrony bojowe punktów oporu Łagiewniki i Godula, z okresu tuż sprzed II wojny światowej. Są one częścią Obszaru Warownego Śląsk powstałego w latach 1933-1939 dla obrony zakładów przemysłowych Górnego Śląska przed Niemcami.Filmowa Ajska

Podobno nad stawem Ajska w Świętochłowicach kręcone były nawet filmy, m.in. "Perła w koronie" czy "Franek". Ten drugi powstał na potrzeby wystawy w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jeśli mieszkasz w okolicy i nie wiesz co zrobić z wolnym popołudniem, gorąco polecam Staw Ajska na przyjemny spacerek.

Staw Ajska w Świętochłowicach
Staw Ajska w Świętochłowicach

Informacje dla rodziców

Staw Ajska, choć leży niemal w centrum aglomeracji, to stanowi miejsce dość dzikie, bez infrastruktury, nie dasz rady zwiedzić brzegów stawu i okolicy z wózkiem, lepiej wziąć nosidło, nie kupisz też lodów, brakuje ławek, także własny kocyk i prowiant na piknik mile widziane 🙂 Parkingu nie ma jako takiego, można samochód zostawić przy ulicy Kościelnej i pieszo podejść około 200 metrów nad staw wprost przed siebie.

Zalety
  • Malowniczość okolicy
  • Obecność ptactwa wodnego
  • Możliwość spacerku dookoła stawu i po hałdach
Wady
  • Hałas i zagrożenia ze strony szalejących motorów
Staw Ajska w Świętochłowicach Nad stawem Ajska Nad stawem Ajska Staw Ajska w Świętochłowicach Staw Ajska w Świętochłowicach Staw Ajska w Świętochłowicach

Świętochłowice noclegi

Świętochłowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-19 na
Zaskakująco ładne miejsce na Górnym Śląsku, z cenną przyrodą, ma spory potencjał i jest na ten moment jeszcze dość dzikie :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020