Kopalnia Guido w Zabrzu

50°17'20" N
18°47'34" W
Śląskie
2017-03-28 09:05:33
251m npm
Perełka
Kopalnia Guido w Zabrzu, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Guido w Zabrzu Poziom 320, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Guido wieża wyciągowa , Anna Piernikarczyk
Poziom 170, Anna Piernikarczyk
dawne stajnie dla koni, Anna Piernikarczyk
stajnie, Anna Piernikarczyk
poziom 170 Św. Barbary, Anna Piernikarczyk
Św. Barbara patronka górników, Anna Piernikarczyk
Poziom 320, Anna Piernikarczyk
starszy kombajn na przodku, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Guido w Zabrzu, Anna Piernikarczyk
pub na poziomie 320 m, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (12)

Historia Kopalni

Powstanie kopalni Guido w Zabrzu wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym Śląsku. Książe Guido Henckel von Donnersmarck - wielki magnat ziemski i przemysłowiec, założył tu w 1855 roku kopalnię węgla kamiennego nazwaną od jego imienia.Gdy złoża węgla się tu wyeksploatowały, kopalnię przekształcono w węzeł odwadniania regionu, ale i on z czasem stracił na znaczeniu. W 2007 roku, jako efekt starań nad popularyzacją śląskich zabytków techniki, udostępniono dla turystów Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. Dziś słynna Kopalnia Guido jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zwiedzanie Kopalni Guido

Zabytkowa Kopalnia Guido oferuje do zwiedzania strefę naziemną z zabytkowymi eksponatami, poziom 170 m pod ziemią oraz poziom 320 m pod ziemią, który pozwala wyobrazić sobie pracę górników we współczesnej kopalni. Od lutego 2016 roku dostępny jest też Poziom 355, gdzie można odbyć szychtę z ekwipunkiem czyli dniówkę. Zwiedzanie Kopalni daje niesamowite wrażenia i niezatarte wspomnienia.

Poziom 170To historyczny poziom Św. Barbary, znajdujący się w najstarszym udostępnionym rejonie Kopalni Guido. Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne i stajnie. Miejsca te mają autentyczny klimat i nadal noszą ślady pracy górników, kiedy jeszcze korytarze drążono za pomocą materiałów wybuchowych. Jest też Kaplica Św. Barbary - patronki górników i wszelkich niebezpiecznych zawodów. Zwiedzanie ubogacają multimedialne projekcje. Dowiadujemy się tutaj również, że w kopalni pracowały konie. Gdy zostały na pasach spuszczone pod klatką windy, tak już zostawały w kopalni do końca życia, pracując tu kilka lat. Ponoć już po kilku miesiącach pracując w wiecznej ciemności, ślepły.

Poziom 320

Poziom 320 m to drugi najgłębszy poziom zabytkowej kopalni wydrążony na przełomie XIX i XX stulecia, z systemem korytarzy o łącznej długości około 2,5 km. Przemierzając tę podziemną trasę dowiadujemy się co to jest przodek, jak wygląda chodnik, co oznaczają terminy spąg, strop i ociosy oraz do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. To prawdziwe ciekawostki. W partie podziemne zjeżdża się prawdziwą klatką szybową, a w podziemnych korytarzach widoczne są ciekawe ekspozycje górniczych narzędzi i sprzętu ratunkowego. Oczy raduje również wspaniała wystawa geologiczna. Od 2012 roku turystów wozi tu górnicza kolejka podwieszana! Zobaczysz tu również i usłyszysz działanie kombajnów, które drążą chodniki. Na tym poziomie dostępny jest też Pub z pysznym piwkiem Guido ale nie tylko.

Poziom 355

Od lutego 2016 roku dostępny jest kolejny poziom w Kopalni Guido - 355, usytuowany w najgłębszych zakamarkach Kopalni. Można tu odbyć tzw. szychta czyli dniówka. Każdy otrzymuje strój i ekwipunek oraz zadanie do wykonania. W tej części Kopalni panuje głęboka cisza, że słychać bicie własnego serca, a otaczająca czerń rozjaśniana jest tylko niewielkim snopem lampki górniczej.  To na pewno jeszcze ciekawsza przygoda i niezapomniane wrażenia. Poziom dostępny jest dla osób od 18 lat!

Kopalnia Guido w Zabrzu leży na Szlaku Zabytków Techniki, a niedawno stała się jedną z czterech Gwiazd Techniki na tym szlaku, wraz z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskim Browarium i Muzeum Browaru w Żywcu.

Kopalnia Guido - oddział Muzeum Górnictwa Węglowego
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 271-40-77
biuro@kopalniaguido.pl
www.kopalniaguido.pl

Czy wiesz, że?

Na terenie Kopalni znajduje się najgłębiej położona w Europie Teatralna Scena Impresaryjna (głębokość: 320 m)

Ciekawostkę przesłał(a) Łukasz Piernikarczyk
Zdjęcie

W Kopalni Zabytkowej Guido w Zabrzu powstała podwieszana kolejka podziemna - pierwsza w Polsce i Europie, a najprawdopodobniej i na świecie. Turyści zwiedzający poziom 320 m pod ziemią mogą przejechać się tą kolejką.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-07-19 11:38:02

Fantastyczne miejsce! Zwiedzając w grupie, odpalają część maszyn i pokazują jak dokładnie wygląda wydobycie ;-) 

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: