Żywiec. Atrakcje, które warto zwiedzić
Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim, a także Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!
Żywiec słynie z dobrego piwa. Popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej, ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze nad Koszarawą.
Atrakcje w Żywcu
Atrakcji w Żywcu nie brakuje i to zarówno tych na szlaku, nawet górskim, jak i typowych atrakcji miejskich. Na szczególną uwagę zasługuje Park Zamkowy. Urzeka tu kompleks zamkowo pałacowy. Zachwycają piękne widoki z okolicznych szczytów. Choć nie wysokich, to malowniczych. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Żywca, które dla łatwiejszego zlokalizowania zaznaczyliśmy również na mapie.
Rynek w Żywcu
Najcenniejsze zabytki skupiły się w pobliżu zrewitalizowanego Rynku, który jest przyjemnym miejscem spotkań. Charakterystyczny ratusz i wielki napis Żywiec nie pozwoli pomylić tego miasta z żadnym innym. Po przeciwnej stronie, co ratusz, ulokowały się kawiarnie z tarasami na zewnątrz. Na żywieckim rynku jest sporo kwiecia, miło byłoby zobaczyć jeszcze dodatkowo drzewa.
Konkatedra z wieżą widokową
O krok z rynku do dzwonnicy i wspaniałej konkatedry Narodzenia NMP w Żywcu. Pochodzi ona z połowy XV wieku i odznacza się bardzo ciekawym, nieco mrocznym wnętrzem. Zbudowana w XVI wieku wieża konkatedry liczy około 70 metrów i jest dostępna dla turystów. Bilet można kupić w kawiarni Przystań naprzeciw.
Wejście odbywa się co 30 minut, a taras widokowy mieści się na wysokości około 40 metrów. Trzeba tu pokonać ponad 100 schodów! Panorama miasta i okolicznych szczytów, choć przesłonięta siatką, jest fantastyczna, a wysokość naprawdę zacna! Wieżę można obejść dookoła i podziwiać panoramę wszystkich stron świata.
Bilety na wieżę dostępne w Kawiarni Przystań naprzeciw wieży
Zamek w Żywcu
Tuż obok konkatedry, za zdobną bramą, stoi zamek w Żywcu mieszczący Muzeum Miejskie. To tzw. Stary Zamek (w przeciwieństwie do pałacu nazywanego Nowym Zamkiem) z XV wieku. Muzeum Miejskie udostępnia tu ciekawe wystawy - na piętrze historyczną i sakralną, na dziedzińcu archeologiczną oraz przejmującą wystawę narzędzi tortur. Zaś w zabudowaniach gospodarczych wystawę etnograficzną (w Wozowni) oraz przyrodniczą. Stary Zamek może poszczycić się też pięknym dziedzińcem z krużgankami. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, tylko wystawy są dostępne po wykupieniu biletu. W kasie zamkowej mieści się też Punkt Informacji Turystycznej.
https://www.muzeum-zywiec.pl/
Pałac Habsburgów
Pałac to tzw. Nowy Zamek. Mieści się dokładnie naprzeciw Starego Zamku, tworząc z nim tak właściwie wspólny kompleks. Niestety obecnie pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, podobnie jak niewielki park miniatur powstały za jego murami, na terenie parku. Mimo wszystko to piękna budowla, którą warto choć z zewnątrz zobaczyć.
Pałac pochodzi z XVIII wieku, a w XIX stuleciu przebudowali go Habsburgowie, nadając budowli obecny kształt. Mieszkała w nim księżna Alicja Habsburg, która wraz z mężem arcyksięciem Karolem mieszkała w Pałacu żywieckim w latach 1920-45. Wojna sprawiła, że musieli opuścić to miejsce. Ciekawostką jest natomiast, że po latach tułaczki, w 1993 roku, zamieszkała tu ich córka - księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów, która zmarła tutaj w 2012 roku.
Park Zamkowy w Żywcu
Przy zamku i Pałacu Habsburgów roztacza się wspaniały zabytkowy park zamkowy - piękne miejsce spacerowe z fontanną i wiekową roślinnością. Zobaczysz tu najstarszy dąb na Żywiecczyźnie. Ma około 370 lat i nosi imię Franciszek. W Parku powstał kilka lat temu Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia. Obok stanęła w 2012 roku ławeczka księżnej Alicji Habsburg, która mieszkała w Pałacu w latach 1920-45.
W parku zachwyca też ciekawy Domek Chiński - latem zmieniający się w lodziarnię. Przy jednej z alejek zobaczysz stary dąb o imieniu Franciszek. Liczy około 370 lat. To najstarsze drzewo na Żywiecczyźnie. Wokół niego rozlewa się staw z ptactwem wodnym, a wkoło można odnaleźć ładne mostki. Przy ulicy Witosa czekają też bezpłatne parkingi.
Stajnia Miejska i Mini Zoo
Na skraju Parku, od strony ulicy Witosa, czeka na dzieci i nie tylko bardzo fajne Mini zoo i Stajnia Miejska. Dojście od strony ul. Witosa jest dużo bliższe niż z Zamkowej, tym bardziej, że w pobliżu na tej ulicy mieszczą się bezpłatne parkingi. Cały kompleks mini zoo jest dostępny bezpłatnie, to wielka frajda dla maluchów, choć i nam, dorosłym, też się tutaj podoba. Poza konikami są kózki, króliki, świnki, kury i inne ptactwo. Na pewno zaskoczą Cię całkowicie białe pawie, które wraz z tymi kolorowymi pięknie i chętnie prezentują tu swe cudne ogony.
Browar w Żywcu
Atrakcyjny w Żywcu jest również zabytkowy Browar Żywiecki, który kryje Muzeum Browaru (ul. Browarna 88). Kiedyś udostępniony tylko dla turystów od 18 lat, dziś zaprasza całe rodziny do swych unikalnych wnętrz. Browar w Żywcu to ważny element Szlaku Zabytków Techniki.
https://muzeumbrowaru.pl/
Kościół Św. Krzyża w Żywcu
Niedaleko Rynku w Żywcu warto podejść do zabytkowego kościółka Św. Krzyża na ulicę Stefana Batorego. Ten gotycki kościół urzeka swą urodą, a jest też przy okazji najstarszą zachowaną świątynią w mieście. Przed nim zobaczysz też krzyż pokutny. Z rynku prowadzi tu ulica Kościuszki. Do kościółka z głównego placu miasta jest bardzo blisko, kilkaset metrów.
Grojec
Z centrum Żywca prowadzą liczne szlaki turystyczne na szczyty Beskidu Żywieckiego. Najpopularniejszy jest Grojec, złożony z trzech wierzchołków - Grojca Małego (423 m n.p.m.), Grojca Średniego (474 m n.p.m.) i najwyższego (612 m n.p.m.). Wszystkie szczyty łączy szlak żółty biegnący z żywieckiego rynku. My weszliśmy na ten szlak przy amfiteatrze, nad Koszarawą. Czekają tu bezpłatne parkingi (ul. Witosa), a do tego lody, piwo, przekąski i ładna ścieżka spacerowa.
Bardzo tu malowniczo. Najczęściej turyści wchodzą na Grojec Średni, bo jest łatwo dostępny, szeroki i płaski. To świetne miejsce na piknik rodzinny, a ponadto roztaczają się tu cudowne widoki, z panoramą Beskidu Śląskiego, Małego, Żywca i Jeziora Żywieckiego. Wybija się Skrzyczne i Góra Żar. Pod krzyżem jest miejsce na ognisko i można sobie nawet piec kiełbaski, super sprawa.
Jezioro Żywieckie
Dodatkową wspaniałą atrakcją w Żywcu jest dobrze zagospodarowane Jezioro Żywieckie. Przyciąga tu z miasta wał nad tym malowniczym zbiornikiem. Można nawet tutaj dojść pieszo z centrum. My zaparkowaliśmy samochód przy ul. Sienkiewicza, skąd na ścieżkę prowadzi kilka schodków. Ale tu jest pięknie: piesi, rowerzyści i cudne jezioro.
Można ścieżką dojść do Źródełka Św. Wita i wrócić (to około 700 metrów z ulicy Sienkiewicza), lub iść dalej nad wodą, z widokiem na Skrzyczne, Górę Żar i inne szczyty. Jest cudownie!
Góra Żar
Dobrym pomysłem na wycieczkę w okolicy Żywca jest Góra Żar - centrum szybownictwa i paralotniarstwa. Na jej szczyt można wjechać górską kolejką terenową. Dojście też nie jest zbyt wymagające, bo parkingi znajdują się dość wysoko na stoku. Szczyt jest bardzo widokowy.
Gdzie jeść w Żywcu
Żywiec to popularne miasto wśród turystów, toteż okazji do wypicia kawy czy zjedzenia ciepłego posiłku jest tutaj dość sporo. Już na rynku zapraszają klimatyczne kawiarnie z parasolkami, a naprzeciw konkatedry polecam Wam Kawiarnię Przystań, z lodami, goframi, smacznymi ciastami i różnymi rodzajami kaw. Czeka też kącik dla dzieci. Na lody fajnie też wybrać się do parku, do uroczego Domku Chińskiego, nad stawem. Na szybki posiłek można wpaść do pizzerii Viva la Sorpresa koło parku (ul. Kościuszki 33a). Pizza zjadliwa, za to frytki super 🙂 Na prawdziwy konkret jednak polecam Zajazd Szałas Food&Rest (ul. Nad Łękawką 15). To poza centrum Żywca, przy drodze do Ślemienia, ale warto tu zajrzeć. Smaczne jedzenie kuchni polskiej, w ładnym otoczeniu, gdzie można spokojnie zaparkować, pospacerować i odpocząć od zgiełku.
Żywiec - mapa atrakcji i spacer
Oddajemy Ci mapę z zaznaczonymi atrakcjami tego ładnego miasta. Znajdziesz też tutaj nasze propozycje kawiarni i restauracji.
A tu nasza propozycja spaceru po atrakcjach Żywca. Wejdziemy też na Grojec, by pooglądać go z góry, także załóżcie wygodne buty, choć trudno nie będzie. Całość to około 5 km w jedną stronę. Wyprawę zaczniemy na obszernym parkingu przy galerii handlowej. Na początek zwiedzimy kościół Św. Krzyża, potem wejdziemy na płytę rynku i do konkatedry. Jeżeli chcesz wejść na jej wieżę, to musisz wejść do kawiarni Przystań po klucz. Można zresztą tutaj dobrze zjeść. Potem zamek i park pałacowy z Chińskim Domkiem i mini zoo.
Z parku można wyjść ulicą Witosa i odpocząć na brzegu Koszarawy. Jeżeli masz chęć i siły to można żółtym szlakiem wejść na Średni Grojec. Powinno to zająć nie więcej niż 40 minut. Polecamy. Dokładna mapa poniżej.
Nasz film z Żywca
Zapraszamy Cię na film, w którym pokazujemy TOP 5 Żywca, oczywiście według naszej opinii 😉
Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego
Noclegi w Żywcu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!