Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Żywiec. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-13
Żywiec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim, a także Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!

Żywiec słynie z dobrego piwa. Popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej, ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze nad Koszarawą.

Żywiec
Żywiec

Atrakcje w Żywcu

Atrakcji w Żywcu nie brakuje i to zarówno tych na szlaku, nawet górskim, jak i typowych atrakcji miejskich. Na szczególną uwagę zasługuje Park Zamkowy. Urzeka tu kompleks zamkowo pałacowy. Zachwycają piękne widoki z okolicznych szczytów. Choć nie wysokich, to malowniczych. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Żywca, które dla łatwiejszego zlokalizowania zaznaczyliśmy również na mapie.

Rynek w Żywcu

Najcenniejsze zabytki skupiły się w pobliżu zrewitalizowanego Rynku, który jest przyjemnym miejscem spotkań. Charakterystyczny ratusz i wielki napis Żywiec nie pozwoli pomylić tego miasta z żadnym innym. Po przeciwnej stronie, co ratusz, ulokowały się kawiarnie z tarasami na zewnątrz. Na żywieckim rynku jest sporo kwiecia, miło byłoby zobaczyć jeszcze dodatkowo drzewa.

 
Rynek
Żywiec
Żywiec

Konkatedra z wieżą widokową

O krok z rynku do dzwonnicy i wspaniałej konkatedry Narodzenia NMP w Żywcu. Pochodzi ona z połowy XV wieku i odznacza się bardzo ciekawym, nieco mrocznym wnętrzem.  Zbudowana w XVI wieku wieża konkatedry liczy około 70 metrów i jest dostępna dla turystów. Bilet można kupić w kawiarni Przystań naprzeciw. 

Wejście odbywa się co 30 minut, a taras widokowy mieści się na wysokości około 40 metrów. Trzeba tu pokonać ponad 100 schodów! Panorama miasta i okolicznych szczytów, choć przesłonięta siatką, jest fantastyczna, a wysokość naprawdę zacna! Wieżę można obejść dookoła i podziwiać panoramę wszystkich stron świata.

 
Konkatedra, ul. Zamkowa
Bilety na wieżę dostępne w Kawiarni Przystań naprzeciw wieży
Żywiec
Żywiec
Konkatedra w Żywcu
Konkatedra w Żywcu
Konkatedra
Konkatedra
Schody na wieżę konkatedry
Schody na wieżę konkatedry
Widok z wieży
Widok z wieży
Widok z wieży konkatedry
Widok z wieży konkatedry

Zamek w Żywcu

Tuż obok konkatedry, za zdobną bramą, stoi zamek w Żywcu mieszczący Muzeum Miejskie. To tzw. Stary Zamek (w przeciwieństwie do pałacu nazywanego Nowym Zamkiem) z XV wieku. Muzeum Miejskie udostępnia tu ciekawe wystawy - na piętrze historyczną i sakralną, na dziedzińcu archeologiczną oraz przejmującą wystawę narzędzi tortur. Zaś w zabudowaniach gospodarczych wystawę etnograficzną (w Wozowni) oraz przyrodniczą. Stary Zamek może poszczycić się też pięknym dziedzińcem z krużgankami. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, tylko wystawy są dostępne po wykupieniu biletu. W kasie zamkowej mieści się też Punkt Informacji Turystycznej.

 

 
Zamek, ul. Zamkowa 2
https://www.muzeum-zywiec.pl/
Żywiec Park Zamkowy
Żywiec Park Zamkowy
Żywiec - Stary Zamek
Żywiec - Stary Zamek
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu

Pałac Habsburgów

Pałac to tzw. Nowy Zamek. Mieści się dokładnie naprzeciw Starego Zamku, tworząc z nim tak właściwie wspólny kompleks. Niestety obecnie pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, podobnie jak niewielki park miniatur powstały za jego murami, na terenie parku. Mimo wszystko to piękna budowla, którą warto choć z zewnątrz zobaczyć. 

Pałac pochodzi z XVIII wieku, a w XIX stuleciu przebudowali go Habsburgowie, nadając budowli obecny kształt. Mieszkała w nim księżna Alicja Habsburg, która wraz z mężem arcyksięciem Karolem mieszkała w Pałacu żywieckim w latach 1920-45. Wojna sprawiła, że musieli opuścić to miejsce. Ciekawostką jest natomiast, że po latach tułaczki, w 1993 roku, zamieszkała tu ich córka - księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów, która zmarła tutaj w 2012 roku.

 
Pałac, ul. Zamkowa 4
Pałac w Żywcu
Pałac w Żywcu

Park Zamkowy w Żywcu

Przy zamku i Pałacu Habsburgów roztacza się wspaniały zabytkowy park zamkowy - piękne miejsce spacerowe z fontanną i wiekową roślinnością. Zobaczysz tu najstarszy dąb na Żywiecczyźnie. Ma około 370 lat i nosi imię Franciszek. W Parku powstał kilka lat temu Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia. Obok stanęła w 2012 roku ławeczka księżnej Alicji Habsburg, która mieszkała w Pałacu w latach 1920-45. 

W parku zachwyca też ciekawy Domek Chiński - latem zmieniający się w lodziarnię. Przy jednej z alejek zobaczysz stary dąb o imieniu Franciszek. Liczy około 370 lat. To najstarsze drzewo na Żywiecczyźnie. Wokół niego rozlewa się staw z ptactwem wodnym, a wkoło można odnaleźć ładne mostki. Przy ulicy Witosa czekają też bezpłatne parkingi. 

 
Park Zamkowy, ul. Zamkowa, ul. Witosa
Park w Żywcu
Park w Żywcu
Domek Chiński
Domek Chiński
Dąb Franciszek - najstarsze drzewo żywiecczyzny
Dąb Franciszek - najstarsze drzewo żywiecczyzny
Dąb Franciszek liczy około 370 lat
Dąb Franciszek liczy około 370 lat

Stajnia Miejska i Mini Zoo

Na skraju Parku, od strony ulicy Witosa, czeka na dzieci i nie tylko bardzo fajne Mini zoo i Stajnia Miejska. Dojście od strony ul. Witosa jest dużo bliższe niż z Zamkowej, tym bardziej, że w pobliżu na tej ulicy mieszczą się bezpłatne parkingi. Cały kompleks mini zoo jest dostępny bezpłatnie, to wielka frajda dla maluchów, choć i nam, dorosłym, też się tutaj podoba. Poza konikami są kózki, króliki, świnki, kury i inne ptactwo. Na pewno zaskoczą Cię całkowicie białe pawie, które wraz z tymi kolorowymi pięknie i chętnie prezentują tu swe cudne ogony.

 
Mini zoo, ul. Witosa
Park w Żywcu
Park w Żywcu
Park w Żywcu
Park w Żywcu

Browar w Żywcu

Atrakcyjny w Żywcu jest również zabytkowy Browar Żywiecki, który kryje  Muzeum Browaru (ul. Browarna 88). Kiedyś udostępniony tylko dla turystów od 18 lat, dziś zaprasza całe rodziny do swych unikalnych wnętrz. Browar w Żywcu to ważny element Szlaku Zabytków Techniki.

 
Browar, ul. Browarna
https://muzeumbrowaru.pl/
Browar Żywiec
Browar Żywiec

Kościół Św. Krzyża w Żywcu

Niedaleko Rynku w Żywcu warto podejść do zabytkowego kościółka Św. Krzyża na ulicę Stefana Batorego. Ten gotycki kościół urzeka swą urodą, a jest też przy okazji najstarszą zachowaną świątynią w mieście. Przed nim zobaczysz też krzyż pokutny. Z rynku prowadzi tu ulica Kościuszki. Do kościółka z głównego placu miasta jest bardzo blisko, kilkaset metrów.
 

 
Kościół Św. Krzyża, skrzyżowanie ul. Świętokrzyskiej i Batorego
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża

Grojec

Z centrum Żywca prowadzą liczne szlaki turystyczne na szczyty Beskidu Żywieckiego. Najpopularniejszy jest Grojec, złożony z trzech wierzchołków - Grojca Małego (423 m n.p.m.), Grojca Średniego (474 m n.p.m.) i najwyższego (612 m n.p.m.). Wszystkie szczyty łączy szlak żółty biegnący z żywieckiego rynku. My weszliśmy na ten szlak przy amfiteatrze, nad Koszarawą. Czekają tu bezpłatne parkingi (ul. Witosa), a do tego lody, piwo, przekąski i ładna ścieżka spacerowa.

Bardzo tu malowniczo. Najczęściej turyści wchodzą na Grojec Średni, bo jest łatwo dostępny, szeroki i płaski. To świetne miejsce na piknik rodzinny, a ponadto roztaczają się tu cudowne widoki, z panoramą Beskidu Śląskiego, Małego, Żywca i Jeziora Żywieckiego. Wybija się Skrzyczne i Góra Żar. Pod krzyżem jest miejsce na ognisko i można sobie nawet piec kiełbaski, super sprawa.

 
Grojec, ul. Grojec
Żywiec
Żywiec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec

 

Jezioro Żywieckie

Dodatkową wspaniałą atrakcją w Żywcu jest dobrze zagospodarowane Jezioro Żywieckie. Przyciąga tu z miasta wał nad tym malowniczym zbiornikiem. Można nawet tutaj dojść pieszo z centrum. My zaparkowaliśmy samochód przy ul. Sienkiewicza, skąd na ścieżkę prowadzi kilka schodków. Ale tu jest pięknie: piesi, rowerzyści i cudne jezioro. 

Można ścieżką dojść do Źródełka Św. Wita i wrócić (to około 700 metrów z ulicy Sienkiewicza), lub iść dalej nad wodą, z widokiem na Skrzyczne, Górę Żar i inne szczyty. Jest cudownie!

 
Jezioro Żywieckie, dojście z centrum ul. Sienkiewicza
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Żywiec - wał nad Jeziorem
Żywiec - wał nad Jeziorem
Żywiec - ścieżka nad jeziorem
Żywiec - ścieżka nad jeziorem

Góra Żar

Dobrym pomysłem na wycieczkę w okolicy Żywca jest Góra Żar - centrum szybownictwa i paralotniarstwa. Na jej szczyt można wjechać górską kolejką terenową. Dojście też nie jest zbyt wymagające, bo parkingi znajdują się dość wysoko na stoku. Szczyt jest bardzo widokowy.

Gdzie jeść w Żywcu

Żywiec to popularne miasto wśród turystów, toteż okazji do wypicia kawy czy zjedzenia ciepłego posiłku jest tutaj dość sporo. Już na rynku zapraszają klimatyczne kawiarnie z parasolkami, a naprzeciw konkatedry polecam Wam Kawiarnię Przystań, z lodami, goframi, smacznymi ciastami i różnymi rodzajami kaw. Czeka też kącik dla dzieci. Na lody fajnie też wybrać się do parku, do uroczego Domku Chińskiego, nad stawem. Na szybki posiłek można wpaść do pizzerii Viva la Sorpresa koło parku (ul. Kościuszki 33a). Pizza zjadliwa, za to frytki super 🙂 Na prawdziwy konkret jednak polecam Zajazd Szałas Food&Rest (ul. Nad Łękawką 15). To poza centrum Żywca, przy drodze do Ślemienia, ale warto tu zajrzeć. Smaczne jedzenie kuchni polskiej, w ładnym otoczeniu, gdzie można spokojnie zaparkować, pospacerować i odpocząć od zgiełku.

Domek Chiński
Domek Chiński
Domek Chiński
Domek Chiński

Żywiec - mapa atrakcji i spacer

Oddajemy Ci mapę z zaznaczonymi atrakcjami tego ładnego miasta. Znajdziesz też tutaj nasze propozycje kawiarni i restauracji.

A tu nasza propozycja spaceru po atrakcjach Żywca. Wejdziemy też na Grojec, by pooglądać go z góry, także załóżcie wygodne buty, choć trudno nie będzie. Całość to około 5 km w jedną stronę. Wyprawę zaczniemy na obszernym parkingu przy galerii handlowej. Na początek zwiedzimy kościół Św. Krzyża, potem wejdziemy na płytę rynku i do konkatedry. Jeżeli chcesz wejść na jej wieżę, to musisz wejść do kawiarni Przystań po klucz. Można zresztą tutaj dobrze zjeść. Potem zamek i park pałacowy z Chińskim Domkiem i mini zoo.

Z parku można wyjść ulicą Witosa i odpocząć na brzegu Koszarawy. Jeżeli masz chęć i siły to można żółtym szlakiem wejść na Średni Grojec. Powinno to zająć nie więcej niż 40 minut. Polecamy. Dokładna mapa poniżej.

Nasz film z Żywca

Zapraszamy Cię na film, w którym pokazujemy TOP 5 Żywca, oczywiście według naszej opinii 😉

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego

Noclegi w Żywcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Grojec
Grojec
Grojec
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Żywiec rynek
Zamek w Żywcu
Konkatedra w Żywcu
Mini zoo w Parku
Mini zoo w Parku
Koszarawa przy amfiteatrze
Źródełko Św. Wita
Kościół Św. Krzyża w Żywcu
Zbójnicki Szlak
Pałac w Żywcu
Żywiec park zamkowy
Karczma Żywiecka
Żywiec Rynek
Żywiec
Jezioro Żywieckie
Pałac Żywiec
Jezioro Żywieckie
Żywiec
Grojec
Żywiec
Góra Żar
Góra Żar
Żywiec
Żywiec
Jezioro Żywieckie
Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie
(4.3 głosów: 228)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 228)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Beata Dziedzic
Piękne miasto
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
W sezonie też nie ma kramów ,jest spokojnie i nie tłoczno. Ryneczek zadbany bez możliwości wjazdu samochodów. Kiedyś dookoła rynku był parking i ruch samochodowy dopuszczony. Zostało to zmodernizowane i obecnie na rynku można sobie w sezonie spokojnie usiąść i wypić pyszną kawę. Polecam ,zwłaszcza zapraszam na pyszne lody domowej roboty które są serwowane w jednej z cukierni na rynku.
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Żywiec jako miasto bardzo mi się spodobało. Nie wiem jak w Żywcu jest w sezonie, ale po za nim przede wszystkim mało ludzi co jak dla mnie było zaletą, żadnych kramów, do restauracji można wejść i są wolne stoliki hehe, ciekawe miejsce godne polecenia.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024