Żywiec

Żywiec

(4.3 głosów: 224)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym a Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!

Żywiec słynie z wyśmienitego piwa - popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej - ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze.

Żywiec
Żywiec

Atrakcje w Żywcu

Atrakcji w Żywcu nie brakuje i to zarówno tych na szlaku, nawet górskim, jak i typowych atrakcji miejskich, jak wspaniały, zabytkowy park. Urzeka tu kompleks zamkowo pałacowy i piękne widoki z okolicznych szczytów, choć nie wysokich, to malowniczych. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Żywca, które dla łatwiejszego zlokalizowania zaznaczyliśmy na mapie.1. Rynek w Żywcu

Najcenniejsze zabytki skupiły się w pobliżu zrewitalizowanego Rynku, który jest przyjemnym miejscem spotkań. Charakterystyczny ratusz i wielki napis Żywiec nie pozwoli pomylić tego miasta z żadnym innym. Po przeciwnej stronie co ratusz, ulokowały się kawiarnie z tarasami na zewnątrz. Na żywieckim rynku jest sporo kwiecia, miło byłoby zobaczyć jeszcze dodatkowo drzewa 🙂

  

Rynek, Żywiec

Żywiec
Żywiec

2. Konkatedra w Żywcu

O krok z rynku do dzwonnicy i wspaniałej konkatedry Narodzenia NMP w Żywcu (ul. Zamkowa). Pochodzi ona z połowy XV wieku. Wieża konkatedry, zbudowana w XVI wieku, liczy około 70 metrów i jest dostępna dla turystów. Bilet można kupić w kawiarni Przystań naprzeciw. Wejście odbywa się co 30 minut, a taras widokowy mieści się na wysokości około 40 metrów. Panorama miasta i okolicznych szczytów jest fantastyczna. 

 

Konkatedra, ul. Zamkowa, Żywiec

Żywiec
Żywiec
Konkatedra w Żywcu
Konkatedra w Żywcu
Konkatedra
Konkatedra
Schody na wieżę konkatedry
Schody na wieżę konkatedry
Widok z wieży
Widok z wieży
Widok z wieży konkatedry
Widok z wieży konkatedry

3. Zamek i pałac w Żywcu

Tuż obok stoi zamek w Żywcu (ul. Zamkowa 2, Muzeum Miejskie) - tzw. Stary Zamek oraz Pałac Habsburgów (ul. Zamkowa), tzw. Nowy Zamek. Stary Zamek jest udostępniony do zwiedzania, Muzeum Miejskie udostępnia tu ciekawe wystawy - na piętrze historyczną i sakralną, na dziedzińcu archeologiczną i przejmującą wystawę narzędzi tortur. Zaś w zabudowaniach gospodarczych wystawę etnograficzną (w Wozowni) oraz przyrodniczą. Stary Zamek może poszczycić się też pięknym dziedzińcem z krużgankami. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, tylko wystawy są dostępne po wykupieniu biletu.

 

 

Zamek i Pałac, ul. Zamkowa, Żywiec

Żywiec Park Zamkowy
Żywiec Park Zamkowy
Żywiec - Stary Zamek
Żywiec - Stary Zamek
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Pałac w Żywcu
Pałac w Żywcu

4. Park Zamkowy w Żywcu

Przy zamku i Pałacu Habsburgów roztacza się wspaniały zabytkowy park zamkowy - piękne miejsce spacerowe z fontanną i wiekową roślinnością. Zobaczysz tu najstarszy dąb na Żywiecczyźnie. Ma około 370 lat i nosi imię Franciszek. W Parku powstał kilka lat temu Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia (niestety obecnie Park Miniatur jest nieczynny, 2022). Obok stanęła w 2012 roku ławeczka księżnej Alicji Habsburg, która mieszkała w Pałacu w latach 1920-45. W głębi parku na dzieci czeka darmowa Stajnia Miejska i Mini Zoo. Dojście tutaj bardziej dogodne jest od strony ul, Witosa niż Zamkowej. Przy ulicy Witosa czekają też bezpłatne parkingi. W parku zachwyca też ciekawy Domek Chiński - latem zmieniający się w lodziarnię. Wokół niego rozlewa się staw z ptactwem wodnym, a wkoło można odnaleźć ładne mostki.

 

 

Park Zamkowy, ul. Zamkowa, ul. Witosa, Żywiec

Park w Żywcu
Park w Żywcu
Park w Żywcu
Park w Żywcu
Dąb Franciszek - najstarsze drzewo żywiecczyzny
Dąb Franciszek - najstarsze drzewo żywiecczyzny
Dąb Franciszek liczy około 370 lat
Dąb Franciszek liczy około 370 lat

5. Browar w Żywcu

Atrakcyjny w Żywcu jest również zabytkowy Browar Żywiecki, który kryje  Muzeum Browaru (ul. Browarna 88). Kiedyś udostępniony tylko dla turystów od 18 lat, dziś zaprasza całe rodziny do swych unikalnych wnętrz. Browar w Żywcu to ważny element Szlaku Zabytków Techniki.

 

Browar, ul. Browarna, Żywiec

Browar Żywiec
Browar Żywiec

6. Kościół Św. Krzyża w Żywcu

Niedaleko Rynku w Żywcu warto podejść do zabytkowego kościółka Św. Krzyża na ulicę Stefana Batorego. Ten gotycki kościół urzeka swą urodą. Przed nim zobaczysz też krzyż pokutny. Z rynku prowadzi tu ulica Kościuszki. Do kościółka z głównego placu miasta jest bardzo blisko, kilkaset metrów.
 

 

Kościół Św. Krzyża, skrzyżowanie ul. Świętokrzyskiej i Batorego, Żywiec

kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża
kościół Św. Krzyża

7. Grojec w Żywcu

Z centrum Żywca prowadzą liczne szlaki turystyczne na szczyty Beskidu Żywieckiego. Najpopularniejszy jest Grojec, złożony z trzech wierzchołków - Grojca Małego (423 m n.p.m.), Grojca Średniego (474 m n.p.m.) i najwyższego (612 m n.p.m.). Wszystkie szczyty łączy szlak żółty biegnący z żywieckiego rynku. My weszliśmy na ten szlak przy amfiteatrze, nad Koszarawą. Czekają tu bezpłatne parkingi (ul. Witosa), a do tego lody, piwo itd. Bardzo tu malowniczo. Najczęściej turyści wchodzą na Grojec Średni, bo jest łatwo dostępny, szeroki i płaski. To świetne miejsce na piknik rodzinny, a ponadto roztaczają się tu cudowne widoki, z panoramą Beskidu Śląskiego, Małego, Żywca i Jeziora Żywieckiego. Wybija się Skrzyczne i Góra Żar. Pod krzyżem jest miejsce na ognisko i można sobie nawet piec kiełbaski, super sprawa 🙂

 

Grojec, ul. Grojec, Żywiec

Żywiec
Żywiec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec
Grojec

 

8. Jezioro Żywieckie

Dodatkową wspaniałą atrakcją w Żywcu jest dobrze zagospodarowane Jezioro Żywieckie. Przyciąga tu z miasta wał nad malowniczym tym malowniczym zbiornikiem. Można nawet tutaj dojść pieszo z centrum. My zaparkowaliśmy samochód przy ul. Sienkiewicza, skąd na ścieżkę prowadzi kilka schodków. Ale tu jest pięknie - piesi, rowerzyści i cudne jezioro. Można ścieżką dojść do Źródełka Św. Wita i wrócić (to około 700 metrów z ulicy Sienkiewicza), lub iść dalej nad wodą, z widokiem na Skrzyczne, Górę Żar i inne szczyty. Jest cudownie!

 

Jezioro Żywieckie, dojście z centrum ul. Sienkiewicza, Żywiec

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie
Żywiec - wał nad Jeziorem
Żywiec - wał nad Jeziorem
Żywiec - ścieżka nad jeziorem
Żywiec - ścieżka nad jeziorem

9. Góra Żar

Dobrym pomysłem na wycieczkę w okolicy Żywca jest Góra Żar - centrum szybownictwa i paralotniarstwa. Na jej szczyt można wjechać górską kolejką terenową. Dojście też nie jest zbyt wymagające, bo parkingi znajdują się dość wysoko na stoku.

Gdzie jeść w Żywcu

Żywiec to popularne miasto wśród turystów, toteż okazji do wypicia kawy czy zjedzenia ciepłego posiłku jest tutaj dość sporo. Już na rynku zapraszają klimatyczne kawiarnie z parasolkami, a naprzeciw konkatedry polecam Wam Kawiarnię Przystań, z lodami, goframi, smacznymi ciastami i różnymi rodzajami kaw. Czeka też kącik dla dzieci. Na lody fajnie też wybrać się do parku, do uroczego Domku Chińskiego, nad stawem. Na szybki posiłek można wpaść do pizzerii Viva la Sorpresa koło parku (ul. Kościuszki 33a). Pizza zjadliwa, za to frytki super 🙂 Na prawdziwy konkret jednak polecam Zajazd Szałas Food&Rest (ul. Nad Łękawką 15). To poza centrum Żywca, przy drodze do Ślemienia, ale warto tu zajrzeć. Smaczne jedzenie kuchni polskiej, w ładnym otoczeniu, gdzie można spokojnie zaparkować, pospacerować i odpocząć od zgiełku.

Domek Chiński
Domek Chiński
Domek Chiński
Domek Chiński

Film o Jeziorze Żywieckim

Zapraszamy Cię też na krótki film o Jeziorze Żywieckim, wkrótce pojawi się tutaj również znacznie dłuższy film o całym Żywcu.

Oficjalna strona Żywca

Noclegi w Żywcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Żywiec - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Żywca

Turyści najczęściej odwiedzają: Jezioro Żywieckie, a potem Kolej na Górę Żar i Zamek w Żywcu.

Grojec
Grojec
Grojec
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Muzeum w Żywcu
Żywiec rynek
Zamek w Żywcu
Konkatedra w Żywcu
Park w Żywcu
Mini zoo w Parku
Mini zoo w Parku
Koszarawa przy amfiteatrze
Źródełko Św. Wita
Kościół Św. Krzyża w Żywcu
Zbójnicki Szlak
Pałac w Żywcu
Żywiec park zamkowy
Karczma Żywiecka
Żywiec Rynek
Żywiec
Jezioro Żywieckie
Pałac Żywiec
Jezioro Żywieckie
Żywiec
Grojec
Żywiec
Góra Żar
Góra Żar
Żywiec
Żywiec
Jezioro Żywieckie
Tresna - zapora i jezioro żywieckie
Zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Ewa
W sezonie też nie ma kramów ,jest spokojnie i nie tłoczno. Ryneczek zadbany bez możliwości wjazdu samochodów. Kiedyś dookoła rynku był parking i ruch samochodowy dopuszczony. Zostało to zmodernizowane i obecnie na rynku można sobie w sezonie spokojnie usiąść i wypić pyszną kawę. Polecam ,zwłaszcza zapraszam na pyszne lody domowej roboty które są serwowane w jednej z cukierni na rynku.
MalwinaM
Żywiec jako miasto bardzo mi się spodobało. Nie wiem jak w Żywcu jest w sezonie, ale po za nim przede wszystkim mało ludzi co jak dla mnie było zaletą, żadnych kramów, do restauracji można wejść i są wolne stoliki hehe, ciekawe miejsce godne polecenia.
Anna Piernikarczyk
Ja również bywam w tych stronach i potwierdzam, warto się wybrać 🙂
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022