Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego. Top 8 ciekawych miejsc na Śląsku.

Pszczyna z drona

Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.

Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.

Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.

Ale nie tylko. To również urokliwe uliczki, obecność zamku i innych niecodziennych zabytków czy miejska zieleń potrafią sprawić, że dane miasto zachwyca. Zobacz najpiękniejsze miasta na "Śląsku" moim okiem! Klikając w niebieską, podlinkowaną nazwę miasta, wejdziesz do znacznie obszerniejszego opisu, dodatkowo z informacjami praktycznymi.

Bielsko-Biała rynek
Bielsko-Biała rynek

1. Pszczyna - Perła Górnego Śląska

Pszczyna okrzyknięta Perłą Górnego Śląska to miasto niezwykle zielone, ślicznie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. I tutaj odkryjesz wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest słynny zamek Hochbergów (tych z zamku Książ). Dziś to jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. I choć Książ jest uwielbiany przez turystów, wielu przyznaje, że jego wnętrza nie mogą się równać z tymi w pszczyńskim zamku.

Nie można też pominąć Zabytkowego Parku przy rezydencji, bardzo rozległego i atrakcyjnego. Znajdziesz tu Stajnie Książęce, stawy i ładne ścieżki z mostkami, herbaciarnię na wyspie, a nawet skansen czy Pokazową Zagrodę Żubrów. Nie sposób się tu nudzić, za to w ciepłe weekendy bywa sporo osób.

Jest i w Pszczynie ładny rynek. Z ciekawymi budowlami, jak choćby kościołem ewangelickim, ale też z zielenią - rzędem zdobnych platanów. Bliżej zamku na placu stanęła ławeczka Księżnej Daisy. Lubiana i znana była ona w Pszczynie z dobrego serca i dobroczynności. Niemal każdy turysta tutaj przysiada koło niej. Pszczyna to mój numer 1, czyli najpiękniejsze miasto w Śląskiem!

Pszczyna rynek
Pszczyna rynek
Pszczyna kościół ewangelicki
Pszczyna kościół ewangelicki
Wnętrza zamku pszczyńskiego
Wnętrza zamku pszczyńskiego

2. Cieszyn - Mały Wiedeń

Cieszyn to bardzo zacne miasto liczące 1200 lat! Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia do dziś Studnia Trzech Braci. Ośrodek leży w południowej części województwa, na granicy z Czechami, którym część tego miasta również się dostała.

Szczęśliwie najciekawsze i najcenniejsze jego skarby spoczywają po polskiej stronie. I tak podziwiać tu możemy na Zamkowym Wzgórzu słynną w całej Polsce za sprawą banknotu o nominale 20 zł romańską rotundę, otwieraną wielkim kluczem. Zaraz obok wznosi się ponad drzewa gotycka Wieża Piastowska z piękną panoramą okolicy. W mieście jest i piękny, obszerny rynek, nieco niewykorzystana Wenecja cieszyńska czy przyjemna promenada nad Olzą z ciekawymi ławkami.

Turystów przyciąga tu również dobrze wyposażone Muzeum, liczne świątynie, tajemnicze cmentarze żydowskie, a wiosną cudny Szlak Kwitnącej Magnolii. Już samo miano Mały Wiedeń brzmi niezwykle zachęcająco. Urzeka mnie Cieszyn jako całość, to mój nr 2.

Cieszyn widok z wieży
Cieszyn widok z wieży
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn rotunda
Cieszyn rotunda

3. Bielsko-Biała - Bajkowe miasto

Numer 3 również klimatem nawiązuje nieco do Wiednia. To Bielsko-Biała, wyjątkowo urodziwe miasto z urzekającą architekturą. Niebanalne! Ten ośrodek leżący na przeciwległych brzegach rzeki Białej, powstał w obecnej formie w 1951 roku, po połączeniu dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej.

Miejsca na swój przyjemny sposób nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

A co ciekawego zobaczymy tutaj? Okazały zamek udostępniony do zwiedzania, potężny i bardzo zdobny Ratusz oraz bardzo uroczy rynek. Niezwykle przyjemne są tutaj uliczki kameralne i wąskie, po których przyjemnie się spaceruje.

No i coś dla dzieci - Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko Biała. Czy wiesz, że to tutaj powstało Studio Filmów rysunkowych, a w nim znane i lubiane bajki z dawnych dobranocek, m.in. Bolek i Lolek czy Reksio? Tak zrodził się pomysł utworzenia szlaku z pomnikami postaci z tych bajek. Pierwszy na szlaku stanął Reksio w 2009 roku, potem Bolek i Lolek, Pampalini i hipopotam i inne. Najnowszy jest Don Pedro de Pommidore, ten od Carramba 🙂 W okresie świątecznym to miasto jest ślicznie oświetlone i pojawiają się ogromny, błyszczący Reksio i Bolek i Lolek. Jest szał 🙂

Bielsko-Biała rynek
Bielsko-Biała rynek
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

4. Żywiec - Miasto otoczone górami

Żywiec to jedno z moich ulubionych miast w regionie, stąd bywamy tu dość często. Jak nie uwielbiać miejsca, gdzie z wieży świątyni podziwiać można wokół szczyty górskie, a niemal do samego centrum wlewają się wody malowniczego jeziora. Dodatkowo przepływa tędy Soła, która wraz z jeziorem stanowi genialną scenerię na rowerowe eskapady.

Tuż przy zadbanym rynku wznosi się wspomniana świątynia. To konkatedra Narodzenia NMP z bardzo wysoką wieżą dostępną dla turystów. Wystarczy tylko pokonać ponad 100 schodów! Zaraz za nią rozlega się atrakcyjny i zarazem romantyczny Park Zamkowy. Zapytasz, czy i zamek jest tu w takim razie? No jasne, że jest, a nawet dwa 😉 Pierwszy to Stary Zamek z XV wieku, drugi natomiast to pałac Habsburgów nazywany Nowym Zamkiem. Stoją naprzeciw siebie i rywalizują o uwagę turystów. Wygrywa moim zdaniem stary, bo zaprasza do wnętrz na ciekawe wystawy. Księżna Alicja Habsburg, która mieszkała przed wojną w pałacu, na dobre przysiadła dziś na ławeczce w parku.

Warto też wspomnieć Browar, stanowiący niemałą atrakcję dla turystów. A kto woli przyrodnicze szlaki, niech wybierze się na szczyt Grojec. Najlepiej ten Pośredni. Jest łatwy, dostępny pieszo z centrum miasta i całkiem widokowy!

Żywiec zamek
Żywiec zamek
Żywiec z drona
Żywiec z drona
Żywiec konkatedra
Żywiec konkatedra
Żywiec rynek
Żywiec rynek

 

5. Gliwice - Brama do Bałtyku

Gliwice to ładne i zabytkowe miasto o średniowiecznym rodowodzie, leżące nad Kłodnicą. Nie brakuje tu ciekawych budowli, ale i przyjemne tereny zielone Cię tu zaskoczą, a także atrakcje dla całej rodziny. Jak na tak duże miasto, Gliwice nieco zaskakują całkiem kameralnym rynkiem, którego serce stanowi Ratusz stojący pośrodku. Obok stoi fontanna z rzeźbą Neptuna. Ma ona przypominać, że poprzez Kanał Kłodnicki Gliwice połączyły się z Bałtykiem.

Z rynku blisko do zamku z muzeum we wnętrzach. Zaś w drugą stronę koniecznie wybierzcie się do Parku Chopina, gdzie zaprasza Palmiarnia. Miejsce bardzo kolorowe i ciepłe, a w dodatku z kawiarnią. Idealne na chłodniejsze dni.

Poza centrum przyciągają też do Gliwic atrakcje rodzinne - słynne Kolejkowo i bajecznie barwne Funzeum. To dodatkowy plus przy zwiedzaniu Gliwic. A czy znasz Radiostację zwaną gliwicką Wieżą Eiffla? To dopiero unikat! To najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie i zarazem cenny zabytek techniki. Dziś stanowi oddział Muzeum w Gliwicach, a swego czasu była miejscem prowokacji, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej.

Gliwice rynek
Gliwice rynek
Gliwice zamek
Gliwice zamek
Gliwice Palmiarnia
Gliwice Palmiarnia

6. Tarnowskie Góry - Srebrne Miasto

Tarnowskie Góry, czyli Srebrne Miasto to nasza rodzinna miejscowość. Tym chętniej zapraszamy Was do odwiedzenia właśnie tego ośrodka. Jest znane w szerokim świecie za sprawą Zabytkowej Kopalni Srebra, a odkąd znalazła się ona na Liście UNESCO, wizyta tutaj leży po prostu w dobrym guście 🙂

A czy architektura również tutaj zasługuje na uwagę? Jak najbardziej. Całkiem zgrabny rynek nie powstał co prawda w średniowieczu i nie jest tak regularny jak np. ten w Gliwicach, ale prezentuje się bardzo ładnie i jest jednym z ładniejszych na Górnym Śląsku. Powstawał chaotycznie, przy szybach wydobywczych, stąd jego trapezowy kształt. Uwagę na nim przykuwają 2 okazałe budowle - neorenesansowy Ratusz z końca XIX wieku i kościół ewangelicki, a ponadto rząd znacznie mniejszych, ale uroczych domów podcieniowych. Te mogą pamiętać nawet XVI stulecie, kiedy ten plac się formował.

A gdy już zwiedzicie serce Tarnowskich Gór, polecam dzielnicę Stare Tarnowice, skąd można łatwo dotrzeć do fantastycznego Parku Repeckiego ze Sztolnią Czarnego Pstrąga, ale również do renesansowego zamku i starego kościółka Św. Marcina, jeszcze z XV wieku.

Tarnowskie Góry rynek
Tarnowskie Góry rynek
Tarnowskie Góry rzeźba gwarka
Tarnowskie Góry rzeźba gwarka
Tarnowskie Góry hałda popłuczkowa
Tarnowskie Góry hałda popłuczkowa

7. Racibórz - siedziba Piastów

Racibórz jako historyczna stolica regionu szczyci się cennymi zabytkami, pamiętającymi czasy średniowiecza. W przypadku tego miasta to nie rynek, a zamek jest moim ulubionym miejscem do zwiedzania. Stary zamek tworzący cały kompleks, wraz z browarem robi spore wrażenie. Pierwszy, drewniany gród powstał tutaj już w XII wieku, a w kolejnym stuleciu zastąpiła go murowana warownia księcia piastowskiego Przemysła. Ale najbardziej urzeka tu kaplica. To ze wszech miar cudeńko! Ta najładniejsza śląska kaplica zamkowa pochodzi z końca XIII wieku i nazywana jest perłą gotyku śląskiego i śląską Saint-Chapelle. Jej patronem jest Św. Tomasz Becket. Kiedy w Raciborzu byliśmy po raz pierwszy, tkwiła w ruinie, dziś prezentuje się wybornie.

Racibórz bardzo mocno ucierpiał podczas wojny, toteż na rynku nie zachowało się wiele zabytków, ale miasto oferuje ciekawe świątynie z kościołem farnym na czele, fragment murów miejskich, czy muzeum w gotyckim kościele klasztornym. Co ciekawe, z Raciborza wywodzi się Eufrozyna Opolska - matka króla Polski Władysława Łokietka.

Ale Racibórz zachwyca też zielenią i terenami rekreacyjnymi. W centrum polecają się przyjemne bulwary nad Odrą, zaś na obrzeżach przyciąga dostępne bezpłatnie Arboretum Bramy Morawskiej - leśny park z mini zoo oraz Zaczarowanym Ogrodem. W pobliżu koniecznie zajrzyj do Rezerwatu Łężczok. To ptasi raj idealny na spacery.

Racibórz zamek
Racibórz zamek
Racibórz kaplica zamkowa
Racibórz kaplica zamkowa
Racibórz Arboretum
Racibórz Arboretum

8. Rybnik - zielone miasto rowerzystów

Rybnik uchodzi za zielone i bardzo przyjazne miasto. Czy uwierzysz, że poprowadzono tu około 300 km ścieżek rowerowych? Ta forma transportu tutaj naprawdę ma się świetnie. A jednym z lepszych miejsc, gdzie na dwóch kółkach pośmigasz, jest Zalew Rybnicki. Taka ciekawostka, nigdy nie zamarzający! To spore tereny rekreacyjne, bardzo atrakcyjne przez większą część roku. Nie bez kozery jezioro nazywane jest Morzem Rybnickim, z racji jego wielkości. Pełno tu kajakarzy, żeglarzy, są też plaże i campingi.

W centrum też znajdziecie kilka ciekawostek. Głównym punktem jest rynek, wytyczony w dobie średniowiecza. Pierwotna drewniana zabudowa została wymieniona na murowaną, prezentującą różne style. Kiedyś pośrodku stał Ratusz, ale go rozebrano i teraz rolę tę pełni budowla w pierzei zachodniej. Choć ta budowla sama w sobie nie jest bardzo porywająca, to całość robi dobre wrażenie. Stare Miasto Rybnika jest zadbane.

Warto podejść do neogotyckiej, potężnej bazyliki Św. Antoniego, po drodze mijając ciekawą fontanną i pięknie zagospodarowane schody Teatru Ziemi Rybnickiej. W drugą stronę nogi poniosą nas pod dawny piastowski zamek, służący dziś za sąd. Pamiętaj jednak, by Rybnik zwiedzać poza sezonem grzewczym. Wtedy bowiem doskwiera tu dość mocno smog.

Rybnik zalew
Rybnik zalew
Rybnik bazylika
Rybnik bazylika
Rybnik tężnia
Rybnik tężnia

 

Najpiękniejsze "śląskie" miasta na mapie

Żeby ułatwić Wam dotarcie do tych miast, zaznaczyliśmy je na mapie. Do wszystkich nich dojedziesz dogodnie samochodem, ale też koleją.

Jakie inne miasta warto odwiedzić na Górnym Śląsku?

Ładnych miast znajdziesz na tym terenie więcej. Można tu wymienić jeszcze Jastrzębie Zdrój, Żory, Chorzów, a nawet Zabrze czy o dziwo Bytom z dwoma placami głównymi. Chciałam Wam jednak pokazać szczególnie te, które najbardziej mnie ujmują. Czy to ładnymi rynkami, na które zawsze chętnie zachodzimy i cenimy, okazałymi ratuszami czy dodatkowymi atrakcjami. Nie pomiń ich przy zwiedzaniu województwa śląskiego. Warto je poznać bliżej i zachwycić się ich niecodziennym urokiem. Szczególnie tych z pierwszej trójki najpiękniejszych miast województwa śląskiego!

A może masz inne zdanie na ten temat. Może Ciebie ujęły inne miasta w Śląskiem? Napisz mi o tym w komentarzu, chętnie poznam Twoją opinię i zainspiruję się na przyszłość 🙂

Pszczyna Park
Pszczyna Park
Pszczyna rynek
Pszczyna zamek
Racibórz zamek
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024