50°5'42" N
18°32'37" E
Śląskie
2017-01-05 08:29:04
Zdjęcia Rybnika (19)

Rybnik to miasto położone w południowo - zachodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Nacyną i Rudą, niedaleko Żor, Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, nad Zalewem Rybnickim.Rybnik to najbardziej zielone miasto w Polsce, zadbane i dobrze zarządzane, ośrodek zdobył I miejsce w konkursie "Zielone Miasto 2000". Już w latach międzywojennych Rybnik nazwany został "miastem kwiatów i ogrodów", a w 2006 roku w rankingu "Rzeczpospolitej" został zwycięzcą jako najlepiej zarządzane miasto, m.in. przed Krakowem.

Rybnik to raj dla rowerzystów, miasto posiada jedną z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych w Polsce, liczącą ponad 100 km. Turystyka rowerowa pozwala zapoznać się z najciekawszymi obiektami w mieście, o dużej wartości historycznej oraz kulturalnej, ale przede wszystkim daje możliwość podróżowania przez piękne, zielone obszary, prowadzące aż do malowniczego, ogromnego parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Zabytki w Rybniku

- Zamek w Rybniku, pl. Mikołaja Kopernika 2 - początki średniowiecznego zamku sięgają przełomu XII i XIII wieku. Obecnie reprezentuje styl późnobarokowy i klasycystyczny i jest siedzibą Sądu Rejonowego.- Bazylika Mniejsza w Rybniku, ul. Mikołowska 4 - kościół św. Antoniego Padewskiego to okazała, monumentalna świątynia neogotycka, zbudowana w latach 1903–06. Wysokie wieże wznoszące się na wyokość 96 m sprawiają, że jest to najwyższy kościół na Górnym Śląsku. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie.

- Stary kościół w Rybniku - kościół Matki Boskiej Bolesnej, ul. Rybnickiego 2 - świątynia stojąca niedaleko Rynku pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. We wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie wnętrza, m.in. późnogotyckie płaskorzeźby.

- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rybniku, ul. Gliwicka - na Górce Kościelnej znajduje się najstarsza świątynia w mieście pochodząca z XII wieku.

- Ratusz w Rybniku, Rynek - klasycystyczny budynek z wieżą zegarową powstał w 1822 roku, w zamian za wcześniejszy ratusz stojący pośrodku placu. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum oraz USC.

Atrakcje w Rybniku

- Zalew Rybnicki - Jezioro Rybnickie to jedna z ciekawszych atrakcji w mieście, świetne miejsce rekreacji i wypoczynku, cel rowerowych wycieczek oraz ośrodek sportów wodnych.

- Rybnicki Park Atrakcji, ul. Hotelowa 12 Rybnik-Kamień - rodzinny park rozrywki znajdujący się w parku mosirowskim, w leśnej dzielnicy Rybnika, oferuje Dino Park i Krainę Bajek.

- Korty tenisowe w Rybniku, ul. Hotelowa - niedaleko Rybnickiego Parku Atrakcji, w parku mosirowskim nad stawem znajdują się korty z możliwością nauki gry w tenisa.

Oficjalna strona Rybnika

Czy wiesz, że?

Jezioro Rybnickie jest sztucznie zarybiane, występuje tu wiele gatunków ryb i przeprowadzane są konkursy wędkarskie. Często zdarzają się rekordowe okazy ryb. W 2012 roku złowiono tu suma ważącego 105 kg, a w 2007 karpia liczącego 30 kg. Co ciekawe złowiono tu kiedyś nawet piranię.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Starym Kościele w Rybniku został ochrzczony ks. Franciszek Blachnicki.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Rybniku znajduje się jedna z najstarszych górnośląskich kopalń – zabytkowa kopalnia "Ignacy" z 1792 roku, z najstarszą czynną maszyną wyciągową w Europie.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Zalew Rybnicki to jeden z największych zbiorników wodnych na Śląsku, a przy tym najcieplejszy - latem temperatura wody osiąga 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą nie spada poniżej 10 stopni.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: