50°5'42" N
18°32'37" W
Śląskie
2017-01-05 08:29:04
Rybnik, Anna Piernikarczyk
Rybnik Rynek, Anna Piernikarczyk
Rybnik, Anna Piernikarczyk
Rybnik, Anna Piernikarczyk
Rybnik, Anna Piernikarczyk
Rybnik z dachu Focusa, Anna Piernikarczyk
Zalew Rybnicki, Anna Piernikarczyk
Zalew Rybnicki, Anna Piernikarczyk
Rybnik Kamień, Anna Piernikarczyk
Rybnik Kamień, Anna Piernikarczyk
Rybnik RPA, Anna Piernikarczyk
Rybnik RPA, Anna Piernikarczyk
Rybnik RPA, Anna Piernikarczyk
Jezioro Rybnickie, Anna Piernikarczyk
Jezioro Rybnickie, Anna Piernikarczyk
Jezioro Rybnickie, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Rybnika (19)

Rybnik to miasto położone w południowo - zachodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Nacyną i Rudą, niedaleko Żor, Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, nad Zalewem Rybnickim.Rybnik to najbardziej zielone miasto w Polsce, zadbane i dobrze zarządzane, ośrodek zdobył I miejsce w konkursie "Zielone Miasto 2000". Już w latach międzywojennych Rybnik nazwany został "miastem kwiatów i ogrodów", a w 2006 roku w rankingu "Rzeczpospolitej" został zwycięzcą jako najlepiej zarządzane miasto, m.in. przed Krakowem.

Rybnik to raj dla rowerzystów, miasto posiada jedną z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych w Polsce, liczącą ponad 100 km. Turystyka rowerowa pozwala zapoznać się z najciekawszymi obiektami w mieście, o dużej wartości historycznej oraz kulturalnej, ale przede wszystkim daje możliwość podróżowania przez piękne, zielone obszary, prowadzące aż do malowniczego, ogromnego parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Zabytki w Rybniku

- Zamek w Rybniku, pl. Mikołaja Kopernika 2 - początki średniowiecznego zamku sięgają przełomu XII i XIII wieku. Obecnie reprezentuje styl późnobarokowy i klasycystyczny i jest siedzibą Sądu Rejonowego.- Bazylika Mniejsza w Rybniku, ul. Mikołowska 4 - kościół św. Antoniego Padewskiego to okazała, monumentalna świątynia neogotycka, zbudowana w latach 1903–06. Wysokie wieże wznoszące się na wyokość 96 m sprawiają, że jest to najwyższy kościół na Górnym Śląsku. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie.

- Stary kościół w Rybniku - kościół Matki Boskiej Bolesnej, ul. Rybnickiego 2 - świątynia stojąca niedaleko Rynku pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. We wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie wnętrza, m.in. późnogotyckie płaskorzeźby.

- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rybniku, ul. Gliwicka - na Górce Kościelnej znajduje się najstarsza świątynia w mieście pochodząca z XII wieku.

- Ratusz w Rybniku, Rynek - klasycystyczny budynek z wieżą zegarową powstał w 1822 roku, w zamian za wcześniejszy ratusz stojący pośrodku placu. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum oraz USC.

Atrakcje w Rybniku

- Zalew Rybnicki - Jezioro Rybnickie to jedna z ciekawszych atrakcji w mieście, świetne miejsce rekreacji i wypoczynku, cel rowerowych wycieczek oraz ośrodek sportów wodnych.

- Rybnicki Park Atrakcji, ul. Hotelowa 12 Rybnik-Kamień - rodzinny park rozrywki znajdujący się w parku mosirowskim, w leśnej dzielnicy Rybnika, oferuje Dino Park i Krainę Bajek.

- Korty tenisowe w Rybniku, ul. Hotelowa - niedaleko Rybnickiego Parku Atrakcji, w parku mosirowskim nad stawem znajdują się korty z możliwością nauki gry w tenisa.

Oficjalna strona Rybnika

Czy wiesz, że?

Jezioro Rybnickie jest sztucznie zarybiane, występuje tu wiele gatunków ryb i przeprowadzane są konkursy wędkarskie. Często zdarzają się rekordowe okazy ryb. W 2012 roku złowiono tu suma ważącego 105 kg, a w 2007 karpia liczącego 30 kg. Co ciekawe złowiono tu kiedyś nawet piranię.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Starym Kościele w Rybniku został ochrzczony ks. Franciszek Blachnicki.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Rybniku znajduje się jedna z najstarszych górnośląskich kopalń – zabytkowa kopalnia "Ignacy" z 1792 roku, z najstarszą czynną maszyną wyciągową w Europie.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Zalew Rybnicki to jeden z największych zbiorników wodnych na Śląsku, a przy tym najcieplejszy - latem temperatura wody osiąga 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą nie spada poniżej 10 stopni.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: