Pojezierze Palowickie
Żory
(4.2 głosów: 102)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Żory, najciekawsze atrakcje miasta

Żory to historyczne miasto leżące w województwie śląskim, na obszarze Rybnickiego Okręgu Węglowego. Miasto ulokowało się nad rzeką Rudą, niedaleko Rybnika i Jastrzębia Zdrój. Warto tu przyjechać z co najmniej kilku powodów.

Żory
Żory

Żorek - symbol Żor

Przez długi czas funkcjonowała nazwa Żary, a nazwa ta wzięła się z pierwotnej techniki rolniczej, jaką stosowali tu mieszkańcy. Bowiem porastała tu puszcza, a rolnicy, aby stworzyć pola uprawne, musieli ziemię wydzierać tej puszczy. Więc wypalali lasy. Taką technikę nazywamy uprawą wypaleniskową lub żarową właśnie. Polega ona na wypalaniu przestrzeni leśnych i wsiewaniu ziarna wprost do popiołu. Technikę wypaleniskową uważa się za pierwotną formę uprawy ziemi.Stąd wziął się Żorek czyli wesoły ognik - dzisiejsza maskotka i symbol miasta. Żorki można zobaczyć w różnych częściach miasta, podobnie jak wrocławskie krasnale.

Żarek - maskotka Żor
Żarek - maskotka Żor

Atrakcje w Żorach

1. Miasteczko Twinpigs w Żorach

Westernowy park rozrywki przy trasie do Katowic oferuje ciekawe atrakcje przypominające amerykański Dziki Zachodu. Już sama zabudowa jest bardzo gustowna, ale ponadto czekają tu jeszcze inne niespodzianki, w tym koło młyńskie i piękny wodospad.

Miasteczko, ul. Katowicka

Amerykański Park Rozrywki Twinpigs
Amerykański Park Rozrywki Twinpigs

2. Muzeum Ognia

Ciekawe i nowoczesne centrum nauki dla najmłodszych i nie tylko. Muzeum jest multimedialne, przez co zainteresuje każdego ciekawskiego. Tematyka również intryguje, podobnie jak sama budowla placówki.Muzeum, ul. Katowicka

3. Pojezierze Palowickie

Pojezierze Palowickie nazywane też Śląskimi Mazurami, to piękny, zielony zakątek Śląska. Tereny te należą do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Liczne stawy poukrywały się wśród starych drzew i oferują piękne dukty spacerowe oraz trasy rowerowe. To wspaniałe miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury.

Pojezierze, ul. Gichta

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

4. Staw Śmieszek

Staw Śmieszek to od niedawna fantastyczna, letnia atrakcja miasta. Powstało tu bowiem bardzo fajne, rodzinne kąpielisko. Z molo i punktami gastronomicznymi działającymi w sezonie. To element Krainy Górnej Odry.Staw Śmieszek
Staw Śmieszek
Kąpielisko Śmieszek
Kąpielisko Śmieszek

5. Rynek w Żorach

Duży plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi domami

6. Kościół Św. Filipa i Jakuba w Żorach

Gotycka budowla stojąca blisko Rynku jest najstarszą świątynią w Żorach. Od kilku lat we wrześniu odbywa się tu Jarmark św. Filipa i Jakuba, podczas którego zobaczyć można kolorowy korowód prezentujący dawne średniowieczne stroje i produkty, są średniowieczne tańce, renesansowa muzyka, warsztaty i zabawy.

Kościół,  ul. Garncarska 16

Żory
Żory

7. Mury obronne w Żorach

8. Cmentarz żydowski w Żorach

9. Muzeum Miejskie w Żorach

Muzeum, ul. Muzealna 1

10. Park Wodny Aquarion w Żorach

Park Wodny, ul. Wodzisławska 3aMiasteczko Twinpigs w Żorach
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Miasteczko Twinpigs w Żorach

Historia Żor

Ziemie te zamieszkiwane były od czasów rodzenia się polskiej państwowości, ale nazwa wsi Żory pierwszy raz pojawiła się w połowie XIII wieku. W 1272 roku Żory stały się miastem, a ówczesny układ urbanistyczny Rynku i przyległych ulic oraz fragment obwarowań zachowały się do dnia dzisiejszego.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Noclegi w Żorach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Żory - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Żor

Turyści najczęściej odwiedzają: Muzeum Ognia w Żorach, a potem Pojezierze Palowickie i Twinpigs w Żorach.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie - chatka Shreka
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Kąpielisko Śmieszek
Staw Śmieszek w Żorach
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Amerykański Park Rozrywki Twinpigs
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Żory
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Żory
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023