Żory. Atrakcje, które warto zobaczyć w mieście
Żory to historyczne miasto leżące w województwie śląskim, na obszarze Krainy Górnej Odry. Miasto ulokowało się nad rzeką Rudą, niedaleko Rybnika i Jastrzębia Zdrój. Warto tu przyjechać z co najmniej kilku powodów.
Żorek - symbol Żor
Przez długi czas funkcjonowała nazwa Żary, a nazwa ta wzięła się z pierwotnej techniki rolniczej, jaką stosowali tu mieszkańcy. Bowiem porastała tu puszcza, a rolnicy, aby stworzyć pola uprawne, musieli ziemię wydzierać tej puszczy. Więc wypalali lasy. Taką technikę nazywamy uprawą wypaleniskową lub żarową właśnie. Polega ona na wypalaniu przestrzeni leśnych i wsiewaniu ziarna wprost do popiołu. Technikę wypaleniskową uważa się za pierwotną formę uprawy ziemi.
Stąd wziął się Żorek czyli wesoły ognik - dzisiejsza maskotka i symbol miasta. Żorki można zobaczyć w różnych częściach miasta, podobnie jak wrocławskie krasnale.
Atrakcje w Żorach
Żory z każdym rokiem stają się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Powstają tu ciekawe miejsca, które idealnie nadają się na rodzinną i nie tylko rodzinną rekreację. Poznaj najciekawsze atrakcje w Żorach!
Tężnia solankowa w Żorach
Najnowszy obiekt rekreacyjny w mieście to tężnia solankowa, która dostępna jest w Parku Cegielnia. Ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokość 7 metrów. Na koronie tężni zaprasza ścieżka spacerowa, z której roztacza się ładny widok na okolicę. W sercu tężni można zregenerować siły i zdrowie, wdychając oryginalną solankową mgiełkę. Efekty wizualne zapewni natomiast multimedialna fontanna, z pięknymi elementami świetlnymi i dźwiękowymi. Zwiedzaliśmy ją w czasie Festiwalu Górnej Odry.
Adres: ul. Folwarecka
Miasteczko Twinpigs w Żorach
Westernowy park rozrywki przy trasie do Katowic oferuje ciekawe atrakcje przypominające amerykański Dziki Zachodu. Już sama zabudowa jest bardzo gustowna, ale ponadto czekają tu jeszcze inne niespodzianki, w tym koło młyńskie i piękny wodospad.
Adres: ul. Katowicka
Muzeum Ognia
Ciekawe i nowoczesne centrum nauki o ogniu dla najmłodszych i nie tylko. Muzeum jest multimedialne, przez co zainteresuje każdego ciekawskiego. Tematyka również intryguje, podobnie jak sama budowla placówki.
Adres: ul. Katowicka
Staw Śmieszek
Staw Śmieszek to od niedawna fantastyczna, letnia atrakcja miasta. Powstało tu bowiem bardzo fajne, rodzinne kąpielisko. Z molo i punktami gastronomicznymi działającymi w sezonie. To element Krainy Górnej Odry.
Adres: ul. Rybna
Pałac w Baranowicach
Na turystycznej mapie Żor w 2023 roku zaistniało nowe, ciekawe miejsce. To pałac Baranowice, stojący w południowej dzielnicy miasta. Sam pałac jest zabytkowy, z całkiem długą historią. Sięga ona XVII wieku. W XIX stuleciu został on przebudowany przez Emila von Duranta. Zyskał wtedy ciekawą bryłę. W czasie wojny pałac nie ucierpiał, ale w latach późniejszych popadł w ruinę. Obecnie po kapitalnym remoncie zaprasza do wnętrz, gdzie czeka Restauracja Charlotta, wystawa stała, czasowa i ciekawe zajęcia w postaci warsztatów rękodzielniczych czy zajęć jogi, zumby i innych aktywności. Pałacem opiekuje się miasto.
Adres: ul. Zamkowa 97
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie nazywane też Śląskimi Mazurami, to piękny, zielony zakątek Śląska. Tereny te należą do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Liczne stawy poukrywały się wśród starych drzew i oferują piękne dukty spacerowe oraz trasy rowerowe. To wspaniałe miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury.
Adres: ul. Gichta
Kościół Św. Filipa i Jakuba w Żorach
Gotycka budowla stojąca blisko Rynku jest najstarszą świątynią w Żorach. Od kilku lat we wrześniu odbywa się tu Jarmark św. Filipa i Jakuba, podczas którego zobaczyć można kolorowy korowód prezentujący dawne średniowieczne stroje i produkty, są średniowieczne tańce, renesansowa muzyka, warsztaty i zabawy.
Adres: ul. Garncarska 16
Inne atrakcje w Żorach
- Rynek w Żorach
- Mury obronne
- Cmentarz żydowski
- Muzeum Miejskie
- Park Wodny Aquarion
Historia Żor
Ziemie te zamieszkiwane były od czasów rodzenia się polskiej państwowości, ale nazwa wsi Żory pierwszy raz pojawiła się w połowie XIII wieku. W 1272 roku Żory stały się miastem, a ówczesny układ urbanistyczny Rynku i przyległych ulic oraz fragment obwarowań zachowały się do dnia dzisiejszego.
Noclegi w Żorach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Chorzów, odległość: 33.7 km
- Górny Śląsk, odległość: 33.6 km
- Bielsko-Biała, odległość: 35.2 km
- Wisła, odległość: 45 km
- Bytom, odległość: 37.3 km
- Brenna, odległość: 39.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!