Krasnal Rzeźnik, ul Stare Jatki 11

Wrocławskie krasnale

(4.6 głosów: 261)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Krasnale - symbol Wrocławia!

Wrocławskie Krasnale to najprzyjemniejszy i najbardziej już popularny symbol miasta! Wrocław nazywany jest nawet Miastem Krasnali! To najmniejsi mieszkańcy miasta i prawdziwa duma wrocławian. Nie może być inaczej, wszak krasnali we Wrocławiu jest już blisko 400 (2021), ale komu uda się zliczyć tak wielką ekipę 😉 Ważne, że są i że wszyscy je kochają. Z tego słynie Wrocław, a inne miasta wzięły sobie wrocławskie krasnale za wzór i sami tworzą szlaki z rzeźbami wpisującymi się w historię miasta! Tak jest np. z Bachuskami w Zielonej Górze czy Gwarkami w Tarnowskich Górach.Krasnal Franek, pod Piwnicą Świdnicką
Krasnal Franek, pod Piwnicą Świdnicką

A skąd się wzięły Wrocławskie Krasnale?

We Wrocławiu od 2001 roku czyli już od 20 lat w różnych dziwnych miejscach pojawiają się krasnale. Przechadzają się po ulicach, chodnikach, wchodzą nawet na latarnie, leżą nad brzegiem Odry, a jest ich coraz więcej 🙂 Stawiają je nie tylko włodarze miasta, ale i prywatne obiekty. Nie każdy wie, że jakie są początki wrocławskich krasnali. Początek biorą one w Pomarańczowej Alternatywie czyli antykomunistycznym ruchu happeningowym, artystyczno-społecznym, który zrodził się we Wrocławiu w latach 80. XX wieku. Miał na celu "walkę" z komunistyczną władzą, jednak walka ta nie miała ostrego przebiegu, lecz momentami nawet zabawny przekaz. Wtedy malowano pomarańczowe krasnoludki na murach, a nawet przebierano się właśnie za krasnale i w pewien sposób szydzono z zaistniałej sytuacji polityczno-społecznej, np. poprzez rozdawanie papieru toaletowego, który jak wiadomo, był wówczas dobrem luksusowym 🙂 Tak przylgnęły krasnale do Wrocławia i dziś stanowią stały element miejskiej przestrzeni.

Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6
Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6

Pierwsze krasnale we Wrocławiu

Pierwszy krasnal we Wrocławiu to Papa Krasnal, stanął w 2001 roku przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Szybko pojawiły się też kolejne krasnale - Syzyfki przy ul. Świdnickiej, Gołębnik przy Restauracji Spiż na Rynku czy Rzeźnik na Starych Jatkach.Dziś te małe skrzaty na stałe zadomowiły się na tutejszych uliczkach i w sercach mieszkańców Wrocławia stając się symbolem tego miejsca. Część tego uroczego bractwa zrobiona jest z mosiądzu, część z żywicy. Początkowo krasnale powstawały dzięki absolwentowi wrocławskiej ASP - Michałowi Osuchowi. Obecnie stawiają je ie tylko włodarze, ale i prywatne firmy i obiekty. Każdy chce mieć swojego krasnala przed drzwiami 🙂

Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna

W ciągu 20 lat stanęło we Wrocławiu około 400 krasnali, a najlepsze jest to, że wszystkie trzymają wspólny styl, są podobnej wielkości i mają zbliżony wygląd. Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, jak np. przy budynku uniwersyteckim Filologii Polskiej stanął Krasnal Jan Miodek, zaś na Rynku Krasnal Leszko z Wrocławia to tak naprawdę Leszek Cichoński.Krasnal Jan Miodek, ul. Nankiera 15
Krasnal Jan Miodek, ul. Nankiera 15

Mapki i apka wrocławskich krasnali

We Wrocławiu powstała nawet specjalna trasa ułatwiająca spotkanie wrocławskich krasnali, jej plan można kupić w Informacji Turystycznej na Rynku, przed którą również stoi krasnal - Turysta, z aparatem i mapą w ręku. Spacer po mieście w poszukiwaniu krasnali to świetny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi. Dorośli mogą podziwiać piękno miasta, zaś dzieci mieć wielką frajdę z odszukiwania kolejnych krasnali, co wcale nie jest trudne, bo sporo ich w każdej części Starówki i nie tylko! Dostępna jest także aplikacja, z którą odszukiwanie krasnali wrocławskich to sama przyjemność. Apkę znajdziesz tutaj.

Krasnal Zraszacz na Rynku
Krasnal Zraszacz na Rynku

Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

Raz do roku, we wrześniu, krasnoludki we Wrocławiu maja swoje święto czyli Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków, który trwa kilka dni i staje się bajkowym festynem, pełnym barw i uśmiechu. Nie tylko dzieci zachwycają się podczas tego święta 🙂

Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Zalety
  • Świetny pomysł na aktywizację dzieci
  • Dobry pomysł na promocję miasta i jego atrakcji
  • Harmonijny styl krasnali w całym Wrocławiu
  • Krasnale sprawiły, że Wrocław wydaje się radośniejszy i bardziej przyjazny dla turystów
  • Stworzenie mapy i apki krasnali
Wady
  • nie zauważyłam
Krasnal Drukarz Kacper, Ostrów Tumski
Krasnal Śpioch i wejście do Świata Krasnali
Krasnale Filharmonii Wrocławskiej
Krasnale Filharmonii Wrocławskiej
Krasnal Leszko z Wrocławia, Rynek
Krasnal Arcik Podróżnik, ul. Kiełbaśnicza 20
Krasnal z upominkiem
wrocławskie krasnale przy Ratuszu
Krasnal wrocławski
 Wrocławskie krasnale, Danusia
W poszukiwaniu wrocławskich kransali, Danusia
krasnal na latarni
Krasnal wyciągający kasę :)
krasnal weteran
Wrocław krasnal, Danusia
Wrocław-Klucznik, Danusia
krasnale we wrocławiu, Danusia
Wrocław-Syzyfki, Danusia
Wrocław-Pierożnik, Danusia
Wrocław - Pracz Odrzański
Wrocław-Kuźnik, Danusia
Wrocław- Słupnik, Danusia

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: Wstęp bezpłatny
Większość krasnali dostępnych jest dla wózków
 

Adres

Wrocławskie krasnale
Rynek, ul Oławska, ul. Świdnicka, Stare Jatki i inne, Wrocław

GPS: 51°6'32N, 17°1'58E

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°6'32N, 17°1'58E
08 czerwiec 2021
09 czerwiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Toporek224
11 grudzień 2020 11:41
Ahh, ileż bym dał, żeby móc wrócić jeszcze kiedyś doi Wrocławia!
turystka
14 sierpień 2020 10:09
Super atrakcja dla młodszych turystów,mieli mega dobrą zabawę w poszukiwaniu krasnali
DominikPL
16 kwiecień 2020 19:43
Ciekawy pomysł z tymi krasnalami. Polecam obejrzeć
Blom
10 kwiecień 2017 19:35

We Wrocławiu byłem tylko raz, ale w krasnalach nie widzę żadnej atrakcji. Jeśli komuś się bardzo nudzi może sobiue szukać krasnali, ale dla mnie jest 100 innych lepszych rzeczy do roboty niż ganianie po mieście w poszukiwaniu figórek. Może to coś dla dzieci.

Justyna
17 czerwiec 2016 12:36

Tylko Wrocław ma taką atrakcję. Ja bardzo lubię szukać nowych mieszkańców naszego miasta. 

Wrocławskie krasnale na blogu

Wrocławskie Trio - filmiki z Wrocławia

No i pojawiły się ! Nie mogło być inaczej - Wrocławskie Krasnale w naszej minutce 
A czy wiecie, skąd wziął się pomysł na krasnale we Wrocławiu? Z ruchu społecznego, który miał na celu w śmieszny sposób szydzić z komunistycznego ustroju.
Dziś urocze krasnale są prawdziwą ozdobą miasta, jest ich około 400!!!

Dziś i jutro pojawią się jeszcze 2 kolejne filmiki o Wrocławiu, takie wrocławskie trio  W kolejce jest filmik o spokojnym, romantycznym Ostrowie Tumskim oraz ujęcia z wrocławskiej starówki z rynkiem na czele. Zapraszamy!

24 lipiec 2020 11:00
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację