Wrocławskie krasnale
Krasnale - symbol Wrocławia!
Wrocławskie Krasnale to najprzyjemniejszy i najbardziej już popularny symbol miasta! Wrocław nazywany jest nawet Miastem Krasnali! To najmniejsi mieszkańcy miasta i prawdziwa duma wrocławian. Nie może być inaczej, wszak krasnali we Wrocławiu jest już blisko 400 (2021), ale komu uda się zliczyć tak wielką ekipę 😉 Ważne, że są i że wszyscy je kochają. Z tego słynie Wrocław, a inne miasta wzięły sobie wrocławskie krasnale za wzór i sami tworzą szlaki z rzeźbami wpisującymi się w historię miasta! Tak jest np. z Bachuskami w Zielonej Górze czy Gwarkami w Tarnowskich Górach.
A skąd się wzięły Wrocławskie Krasnale?
We Wrocławiu od 2001 roku czyli już od 20 lat w różnych dziwnych miejscach pojawiają się krasnale. Przechadzają się po ulicach, chodnikach, wchodzą nawet na latarnie, leżą nad brzegiem Odry, a jest ich coraz więcej 🙂 Stawiają je nie tylko włodarze miasta, ale i prywatne obiekty. Nie każdy wie, że jakie są początki wrocławskich krasnali. Początek biorą one w Pomarańczowej Alternatywie czyli antykomunistycznym ruchu happeningowym, artystyczno-społecznym, który zrodził się we Wrocławiu w latach 80. XX wieku. Miał na celu "walkę" z komunistyczną władzą, jednak walka ta nie miała ostrego przebiegu, lecz momentami nawet zabawny przekaz. Wtedy malowano pomarańczowe krasnoludki na murach, a nawet przebierano się właśnie za krasnale i w pewien sposób szydzono z zaistniałej sytuacji polityczno-społecznej, np. poprzez rozdawanie papieru toaletowego, który jak wiadomo, był wówczas dobrem luksusowym 🙂 Tak przylgnęły krasnale do Wrocławia i dziś stanowią stały element miejskiej przestrzeni.
Pierwsze krasnale we Wrocławiu
Pierwszy krasnal we Wrocławiu to Papa Krasnal, stanął w 2001 roku przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Szybko pojawiły się też kolejne krasnale - Syzyfki przy ul. Świdnickiej, Gołębnik przy Restauracji Spiż na Rynku czy Rzeźnik na Starych Jatkach.
Dziś te małe skrzaty na stałe zadomowiły się na tutejszych uliczkach i w sercach mieszkańców Wrocławia stając się symbolem tego miejsca. Część tego uroczego bractwa zrobiona jest z mosiądzu, część z żywicy. Początkowo krasnale powstawały dzięki absolwentowi wrocławskiej ASP - Michałowi Osuchowi. Obecnie stawiają je ie tylko włodarze, ale i prywatne firmy i obiekty. Każdy chce mieć swojego krasnala przed drzwiami 🙂
W ciągu 20 lat stanęło we Wrocławiu około 400 krasnali, a najlepsze jest to, że wszystkie trzymają wspólny styl, są podobnej wielkości i mają zbliżony wygląd. Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, jak np. przy budynku uniwersyteckim Filologii Polskiej stanął Krasnal Jan Miodek, zaś na Rynku Krasnal Leszko z Wrocławia to tak naprawdę Leszek Cichoński.
Mapki i apka wrocławskich krasnali
We Wrocławiu powstała nawet specjalna trasa ułatwiająca spotkanie wrocławskich krasnali, jej plan można kupić w Informacji Turystycznej na Rynku, przed którą również stoi krasnal - Turysta, z aparatem i mapą w ręku. Spacer po mieście w poszukiwaniu krasnali to świetny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi. Dorośli mogą podziwiać piękno miasta, zaś dzieci mieć wielką frajdę z odszukiwania kolejnych krasnali, co wcale nie jest trudne, bo sporo ich w każdej części Starówki i nie tylko! Dostępna jest także aplikacja, z którą odszukiwanie krasnali wrocławskich to sama przyjemność. Apkę znajdziesz tutaj.
Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków
Raz do roku, we wrześniu, krasnoludki we Wrocławiu maja swoje święto czyli Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków, który trwa kilka dni i staje się bajkowym festynem, pełnym barw i uśmiechu. Nie tylko dzieci zachwycają się podczas tego święta 🙂
- Świetny pomysł na aktywizację dzieci
- Dobry pomysł na promocję miasta i jego atrakcji
- Harmonijny styl krasnali w całym Wrocławiu
- Krasnale sprawiły, że Wrocław wydaje się radośniejszy i bardziej przyjazny dla turystów
- Stworzenie mapy i apki krasnali
- nie zauważyłam
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Bilety: Wstęp bezpłatny
Większość krasnali dostępnych jest dla wózków
Wrocławskie krasnale
Rynek, ul Oławska, ul. Świdnicka, Stare Jatki i inne, Wrocław
Noclegi w Wrocławiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Ratusz we Wrocławiu, odległość: 0.1 km
- Rynek we Wrocławiu, odległość: 0.1 km
- Ostrów Tumski we Wrocławiu, odległość: 1.1 km
- Katedra we Wrocławiu, odległość: 1.1 km
- Hydropolis we Wrocławiu, odległość: 1.8 km
- Zoo Wrocław z Afrykarium, odległość: 3 km
- Zamek Topacz, odległość: 8.8 km
- Park Iluminacji Zamek Topacz, odległość: 8.8 km
- Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy, odległość: 22.4 km
- Zamek w Oławie, odległość: 25.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!