Wrocławskie krasnale. Figurki krasnoludków we Wrocławiu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-06
Wrocławskie krasnale
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Wrocławskie Krasnale to najprzyjemniejszy i najbardziej popularny symbol miasta! Wrocław nawet nazywany jest nawet Miastem Krasnali. To najmniejsi mieszkańcy miasta i prawdziwa duma wrocławian. Nie może być inaczej, wszak krasnali we Wrocławiu jest już blisko 1000, ale komu uda się zliczyć tak wielką ekipę. Ważne, że są i że wszyscy je kochają. Zadziwiające są początki tych krasnali, ale również fakt, że tak wiele figurek utrzymanych jest w podobnym stylu!

Krasnal Rzeźnik, ul Stare Jatki 11
Krasnal Rzeźnik, ul Stare Jatki 11

Szlak wrocławskich krasnali - mapa miasta z krasnoludkami

We Wrocławiu od 2001 roku w różnych miejscach pojawiają się krasnale. Przechadzają się po ulicach, chodnikach, wchodzą nawet na latarnie, leżą nad brzegiem Odry, a jest ich coraz więcej. Stawiają je nie tylko włodarze miasta, ale i prywatne obiekty. Tworzą szlak wrocławskich krasnali, który uprzyjemnia zwiedzanie miasta i aktywizuje dzieci. Ta specjalna trasa ułatwia spotkanie jak największej liczby wrocławskich krasnali. Jej plan można kupić w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku, przed którą stoi krasnal Turysta, z aparatem i mapą w ręku. Spacer po mieście w poszukiwaniu krasnali to świetny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi. Dorośli mogą podziwiać piękno miasta, zaś dzieci mieć wielką frajdę z odszukiwania kolejnych krasnali. Nie jest to trudne, bo sporo ich w każdej części Starego Miasta i nie tylko! Dostępna jest także aplikacja, z którą podążanie szlakiem wrocławskich krasnali to sama przyjemność. Apkę znajdziesz tutaj.

Krasnal Zraszacz na Rynku
Krasnal Zraszacz na Rynku
Krasnal Drukarz Kacper, Ostrów Tumski
Krasnal Drukarz Kacper, Ostrów Tumski
Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna

Skąd wzięły się Wrocławskie Krasnale?

Nie każdy wie, że jakie są początki wrocławskich krasnali. Wzięły się z Pomarańczowej Alternatywy, czyli antykomunistycznego ruchu happeningowego. To artystyczno-społeczny ruch, który zrodził się we Wrocławiu w latach 80. XX wieku. Miał na celu "walkę" z komunistyczną władzą. Walka ta jednak nie miała ostrego przebiegu, a momentami nawet zabawny przekaz. Wtedy malowano pomarańczowe krasnoludki na murach, a nawet przebierano się właśnie za krasnale i w pewien sposób szydzono z zaistniałej sytuacji polityczno-społecznej. Np. poprzez rozdawanie papieru toaletowego, który jak wiadomo, był wówczas dobrem luksusowym. Tak przylgnęły krasnale do Wrocławia i dziś stanowią stały element miejskiej przestrzeni.

Wrocławskie krasnale
Wrocławskie krasnale

Gdzie znajdziesz pierwsze krasnale we Wrocławiu?

Pierwszy krasnal we Wrocławiu to Papa Krasnal. Stanął w 2001 roku przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Stanowi Pomnik Pomarańczowej Alternatywy i różni się od pozostałych skrzatów. W 2005 roku pojawiły się pierwsze krasnale na szlaku - Syzyfki przy ul. Świdnickiej, Gołębnik przy Restauracji Spiż na Rynku czy Rzeźnik na Starych Jatkach. Wówczas stanęły też Pracz Odrzański i Szermierz.

Dziś te małe skrzaty na stałe zadomowiły się na tutejszych uliczkach i w sercach mieszkańców Wrocławia. Część tego uroczego bractwa zrobiona jest z mosiądzu, część z żywicy. Początkowo krasnoludki powstawały dzięki absolwentowi wrocławskiej ASP - Michałowi Osuchowi. Obecnie stawiają je nie tylko włodarze, ale i prywatne firmy i obiekty. Każdy chce mieć własnego krasnala przed drzwiami. Pierwszy komercyjny gnom stanął w 2007 roku. Był to Pierożnik przed restauracją „STP”. A wejście do krasnoludkowego świata znajdziesz niedaleko Rynku, przy kościele garnizonowym. Tutaj zakradł się krasnal Śpioch.

Krasnal Śpioch i wejście do Świata Krasnali
Krasnal Śpioch i wejście do Świata Krasnali

Stylowe krasnale

W ciągu 20 lat stanęło we Wrocławiu około 400 krasnali. Dziś ich liczba podobno sięga blisko 1000. Niewielkie rzeźby krasnali zobaczysz na placach, przy muzeach hotelach i innych obiektach. Na samym Rynku i Placu Solnym jest ich kilkadziesiąt. Najlepsze jest to, że wszystkie trzymają wspólny styl, są podobnej wielkości i mają zbliżony wygląd. Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, jak np. przy budynku uniwersyteckim Filologii Polskiej stanął Krasnal Jan Miodek, zaś na Rynku Krasnal Leszko z Wrocławia to tak naprawdę Leszek Cichoński.

Krasnal Jan Miodek, ul. Nankiera 15
Krasnal Jan Miodek, ul. Nankiera 15
Krasnal WOŚP
Krasnal WOŚP
Krasnala na Placu Solnym
Krasnala na Placu Solnym
Krasnal Leszko z Wrocławia
Krasnal Leszko z Wrocławia

Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

Raz do roku, we wrześniu, krasnoludki we Wrocławiu mają swoje święto. To Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Trwa kilka dni i staje się bajkowym festynem, pełnym barw i uśmiechu. Nie tylko dzieci zachwycają się podczas tego święta.

Pomnik Pomarańczowej Alternatywy

Pomnik Pomarańczowej Alternatywy stanowi Papa Krasnal lub też Krasnal Major. To pomnik z brązu odsłonięty w 2001 dla upamiętnienia ruchu Pomarańczowej Alternatywy. Autorem rzeźby jest Olaf Brzeski. Przedstawia ona 40-centymetrowego krasnala na półkolistym cokole. Stoi na deptaku ulicy Świdnickiej, obok przejścia podziemnego pod ulicą Kazimierza Wielkiego. To tutaj zaczynała się większość demonstracji antykomunistycznych, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy.

Krasnal przy Moście Tumskim
Krasnal przy Moście Tumskim

Artyści tworzący wrocławskie skrzaty

Autorzy figurek krasnali we Wrocławiu są uznani artyści i rzemieślnicy:

  • Tomasz Moczek
  • Marta Mirynowska i Piotr Makała
  • Zaczarowany Świat Moniki Poli
  • Grzegorz Łagowski
  • Pracownia rzeźbiarska- zajezdnia: Beata Zwolańska-Hołod
  • Marlena Zakrzewska - "Biały Kot" pracownia stylu
  • Aleksander Gołaś - Fiffin
  • Artur Wochniak | SCULPTURE STUDIO
Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6
Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6
Krasnal Franek, pod Piwnicą Świdnicką
Krasnal Franek, pod Piwnicą Świdnicką
Krasnale Filharmonii Wrocławskiej
Krasnale Filharmonii Wrocławskiej

Wrocławskie krasnale wzorem dla innych miast

Inne miasta z całej Polski wzięły sobie Wrocław za wzór i sami tworzą szlaki z rzeźbami wpisującymi się w historię miasta! Tak jest np. z Bachuskami w Zielonej Górze czy Gwarkami w Olkuszu i Tarnowskich Górach.

Co ciekawe, w Suwałkach powstał szlak 10 krasnali, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi. Jej autorką jest pochodząca z Suwałk Maria Konopnicka. Szlak ten wzorowany jest właśnie na wrocławskim, a tamtejsze postacie krasnali zaprojektował wrocławski rzeźbiarz Piotr Makała.

Wromeo na Wroclovce
Wromeo na Wroclovce

Informacje praktyczne

Wrocławskie krasnale
Rynek, Plac Solny, ul. Oławska, ul. Świdnicka, Stare Jatki i inne, Wrocław

Czynne cały rok całą dobę
Bilety: Wstęp bezpłatny
Większość krasnali dostępnych jest również podczas spaceru z wózkiem dziecięcym albo na wózku dla osób niepełnosprawnych

Noclegi w Wrocławiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Krasnale Filharmonii Wrocławskiej
Krasnale Wrocławskie
Krasnal Arcik Podróżnik, ul. Kiełbaśnicza 20
Krasnal z upominkiem
wrocławskie krasnale przy Ratuszu
Krasnal wrocławski
 Wrocławskie krasnale
W poszukiwaniu wrocławskich kransali
krasnal na latarni
Krasnal wyciągający kasę :)
krasnal weteran
Wrocław krasnal
Wrocław-Klucznik
krasnale we wrocławiu
Wrocław-Syzyfki
Wrocław-Pierożnik
Wroclovek
Wrocław - Pracz Odrzański
Wrocław-Kuźnik
Wrocław- Słupnik
Wromeo na Wroclovce
Julianka
Krasnal pod Aquaparkiem
Ślepak i Głuchak
Śpioch
Krasnale Pożarki
(4.6 głosów: 270)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Pomniki i rzeźby
Perełka
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie