Wrocławskie krasnale. Figurki krasnoludków we Wrocławiu

Wrocławskie Krasnale to najprzyjemniejszy i najbardziej popularny symbol miasta! Wrocław nawet nazywany jest nawet Miastem Krasnali. To najmniejsi mieszkańcy miasta i prawdziwa duma wrocławian. Nie może być inaczej, wszak krasnali we Wrocławiu jest już blisko 1000, ale komu uda się zliczyć tak wielką ekipę. Ważne, że są i że wszyscy je kochają. Zadziwiające są początki tych krasnali, ale również fakt, że tak wiele figurek utrzymanych jest w podobnym stylu!

Szlak wrocławskich krasnali - mapa miasta z krasnoludkami
We Wrocławiu od 2001 roku w różnych miejscach pojawiają się krasnale. Przechadzają się po ulicach, chodnikach, wchodzą nawet na latarnie, leżą nad brzegiem Odry, a jest ich coraz więcej. Stawiają je nie tylko włodarze miasta, ale i prywatne obiekty. Tworzą szlak wrocławskich krasnali, który uprzyjemnia zwiedzanie miasta i aktywizuje dzieci. Ta specjalna trasa ułatwia spotkanie jak największej liczby wrocławskich krasnali. Jej plan można kupić w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku, przed którą stoi krasnal Turysta, z aparatem i mapą w ręku. Spacer po mieście w poszukiwaniu krasnali to świetny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi. Dorośli mogą podziwiać piękno miasta, zaś dzieci mieć wielką frajdę z odszukiwania kolejnych krasnali. Nie jest to trudne, bo sporo ich w każdej części Starego Miasta i nie tylko! Dostępna jest także aplikacja, z którą podążanie szlakiem wrocławskich krasnali to sama przyjemność. Apkę znajdziesz tutaj.



Skąd wzięły się Wrocławskie Krasnale?
Nie każdy wie, że jakie są początki wrocławskich krasnali. Wzięły się z Pomarańczowej Alternatywy, czyli antykomunistycznego ruchu happeningowego. To artystyczno-społeczny ruch, który zrodził się we Wrocławiu w latach 80. XX wieku. Miał na celu "walkę" z komunistyczną władzą. Walka ta jednak nie miała ostrego przebiegu, a momentami nawet zabawny przekaz. Wtedy malowano pomarańczowe krasnoludki na murach, a nawet przebierano się właśnie za krasnale i w pewien sposób szydzono z zaistniałej sytuacji polityczno-społecznej. Np. poprzez rozdawanie papieru toaletowego, który jak wiadomo, był wówczas dobrem luksusowym. Tak przylgnęły krasnale do Wrocławia i dziś stanowią stały element miejskiej przestrzeni.

Gdzie znajdziesz pierwsze krasnale we Wrocławiu?
Pierwszy krasnal we Wrocławiu to Papa Krasnal. Stanął w 2001 roku przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Stanowi Pomnik Pomarańczowej Alternatywy i różni się od pozostałych skrzatów. W 2005 roku pojawiły się pierwsze krasnale na szlaku - Syzyfki przy ul. Świdnickiej, Gołębnik przy Restauracji Spiż na Rynku czy Rzeźnik na Starych Jatkach. Wówczas stanęły też Pracz Odrzański i Szermierz.
Dziś te małe skrzaty na stałe zadomowiły się na tutejszych uliczkach i w sercach mieszkańców Wrocławia. Część tego uroczego bractwa zrobiona jest z mosiądzu, część z żywicy. Początkowo krasnoludki powstawały dzięki absolwentowi wrocławskiej ASP - Michałowi Osuchowi. Obecnie stawiają je nie tylko włodarze, ale i prywatne firmy i obiekty. Każdy chce mieć własnego krasnala przed drzwiami. Pierwszy komercyjny gnom stanął w 2007 roku. Był to Pierożnik przed restauracją „STP”. A wejście do krasnoludkowego świata znajdziesz niedaleko Rynku, przy kościele garnizonowym. Tutaj zakradł się krasnal Śpioch.

Stylowe krasnale
W ciągu 20 lat stanęło we Wrocławiu około 400 krasnali. Dziś ich liczba podobno sięga blisko 1000. Niewielkie rzeźby krasnali zobaczysz na placach, przy muzeach hotelach i innych obiektach. Na samym Rynku i Placu Solnym jest ich kilkadziesiąt. Najlepsze jest to, że wszystkie trzymają wspólny styl, są podobnej wielkości i mają zbliżony wygląd. Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, jak np. przy budynku uniwersyteckim Filologii Polskiej stanął Krasnal Jan Miodek, zaś na Rynku Krasnal Leszko z Wrocławia to tak naprawdę Leszek Cichoński.




Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków
Raz do roku, we wrześniu, krasnoludki we Wrocławiu mają swoje święto. To Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Trwa kilka dni i staje się bajkowym festynem, pełnym barw i uśmiechu. Nie tylko dzieci zachwycają się podczas tego święta.
Pomnik Pomarańczowej Alternatywy
Pomnik Pomarańczowej Alternatywy stanowi Papa Krasnal lub też Krasnal Major. To pomnik z brązu odsłonięty w 2001 dla upamiętnienia ruchu Pomarańczowej Alternatywy. Autorem rzeźby jest Olaf Brzeski. Przedstawia ona 40-centymetrowego krasnala na półkolistym cokole. Stoi na deptaku ulicy Świdnickiej, obok przejścia podziemnego pod ulicą Kazimierza Wielkiego. To tutaj zaczynała się większość demonstracji antykomunistycznych, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy.

Artyści tworzący wrocławskie skrzaty
Autorzy figurek krasnali we Wrocławiu są uznani artyści i rzemieślnicy:
- Tomasz Moczek
- Marta Mirynowska i Piotr Makała
- Zaczarowany Świat Moniki Poli
- Grzegorz Łagowski
- Pracownia rzeźbiarska- zajezdnia: Beata Zwolańska-Hołod
- Marlena Zakrzewska - "Biały Kot" pracownia stylu
- Aleksander Gołaś - Fiffin
- Artur Wochniak | SCULPTURE STUDIO



Wrocławskie krasnale wzorem dla innych miast
Inne miasta z całej Polski wzięły sobie Wrocław za wzór i sami tworzą szlaki z rzeźbami wpisującymi się w historię miasta! Tak jest np. z Bachuskami w Zielonej Górze czy Gwarkami w Olkuszu i Tarnowskich Górach.
Co ciekawe, w Suwałkach powstał szlak 10 krasnali, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi. Jej autorką jest pochodząca z Suwałk Maria Konopnicka. Szlak ten wzorowany jest właśnie na wrocławskim, a tamtejsze postacie krasnali zaprojektował wrocławski rzeźbiarz Piotr Makała.

Informacje praktyczne
Wrocławskie krasnale
Rynek, Plac Solny, ul. Oławska, ul. Świdnicka, Stare Jatki i inne, Wrocław
Czynne cały rok całą dobę
Bilety: Wstęp bezpłatny
Większość krasnali dostępnych jest również podczas spaceru z wózkiem dziecięcym albo na wózku dla osób niepełnosprawnych
Noclegi w Wrocławiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Stary Ratusz we Wrocławiu, odległość: 0.1 km
- Kościół Garnizonowy we Wrocławiu, odległość: 0.3 km
- Ostrów Tumski we Wrocławiu, odległość: 1.1 km
- Katedra we Wrocławiu, odległość: 1.1 km
- Hydropolis we Wrocławiu, odległość: 1.8 km
- Zoo Wrocław z Afrykarium, odległość: 3.1 km
- Zamek Topacz, odległość: 8.8 km
- Park Iluminacji Zamek Topacz, odległość: 8.8 km
- Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy, odległość: 22.4 km
- Zamek w Oławie, odległość: 25.9 km