Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Wrocławskie krasnale
Rynek, ul Oławska, ul. Świdnicka, Stare Jatki i inne, Wrocław

51°6'32" N, 17°1'58" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • Całą dobę
    Bilety: Wstęp bezpłatny

Wrocławskie Krasnale to najprzyjemniejszy i najbardziej już popularny symbol miasta! Wrocław nazywany jest nawet Miastem Krasnali! To najmniejsi mieszkańcy miasta i prawdziwa duma wrocławian. Nie może być inaczej, wszak krasnali we Wrocławiu jest już ponoć blisko 400, ale komu uda się zliczyć tak wielką ekipę 😉 Ważne, że są i że wszyscy je kochają. Z tego słynie Wrocław, a inne miasta wzięły sobie wrocławskie krasnale za wzór i sami tworzą szlaki z rzeźbami wpisującymi się w historię miasta! Tak jest np. z Bachuskami w Zielonej Górze czy Gwarkami w Tarnowskich Górach.A skąd się wzięły Wrocławskie Krasnale?

We Wrocławiu od jakiegoś już czasu w różnych dziwnych miejscach pojawiają się krasnale. Przechadzają się po ulicach, chodnikach, wchodzą nawet na latarnie, leżą nad brzegiem Odry, a jest ich coraz więcej 🙂 Stawiają je nie tylko włodarze miasta, ale i prywatne obiekty.

Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6
Krasnal Więziennik, ul. Więzienna 6

Nie każdy wie, że jakie są początki wrocławskich krasnali. Początek biorą one w Pomarańczowej Alternatywie czyli antykomunistycznym ruchu happeningowym, artystyczno-społecznym, który zrodził się we Wrocławiu w latach 80. XX wieku. Miał na celu "walkę" z komunistyczną władzą, jednak walka ta nie miała ostrego przebiegu, lecz momentami nawet zabawny przekaz. Wtedy malowano pomarańczowe krasnoludki na murach, a nawet przebierano się właśnie za krasnale i w pewien sposób szydzono z zaistniałej sytuacji polityczno-społecznej, np. poprzez rozdawanie papieru toaletowego, który jak wiadomo, był wówczas dobrem luksusowym 🙂 Tak przylgnęły krasnale do Wrocławia i dziś stanowią stały element miejskiej przestrzeni.

Pierwsze krasnale

Pierwszy krasnal we Wrocławiu to Papa Krasnal, stanął w 2001 roku przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Szybko pojawiły się też kolejne krasnale - Syzyfki przy ul. Świdnickiej, Gołębnik przy Restauracji Spiż na Rynku czy Rzeźnik na Starych Jatkach.

Krasnal Franek, pod Piwnicą Świdnicką
Krasnal Drukarz Kacper, Ostrów Tumski
Krasnal Śpioch i wejście do Świata Krasnali


Dziś te małe skrzaty na stałe zadomowiły się na tutejszych uliczkach i w sercach mieszkańców Wrocławia stając się symbolem tego miejsca. Część tego uroczego bractwa zrobiona jest z mosiądzu, część z żywicy. Początkowo krasnale powstawały dzięki absolwentowi wrocławskiej ASP - Michałowi Osuchowi. Obecnie stawiają je ie tylko włodarze, ale i prywatne firmy i obiekty. Każdy chce mieć swojego krasnala przed drzwiami 🙂

W ciągu niespełna 20 lat stanęło we Wrocławiu prawie 400 krasnali, a najlepsze jest to, że wszystkie trzymają one wspólny styl, są podobnej wielkości i mają zbliżony wygląd. Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, jak np. przy budynku uniwersyteckim Filologii Polskiej stanął Krasnal Jan Miodek, zaś na Rynku Krasnal Leszko z Wrocławia to tak naprawdę Leszek Cichoński.

Krasnal Zraszacz na Rynku
Krasnal Zraszacz na Rynku


Mapki wrocławskich krasnali

We Wrocławiu powstała nawet specjalna trasa ułatwiająca spotkanie wrocławskich krasnali, jej plan można kupić w Informacji Turystycznej na Rynku, przed którą również stoi krasnal - Turysta, z aparatem i mapą w ręku. Spacer po mieście w poszukiwaniu krasnali to świetny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi. Dorośli mogą podziwiać piękno miasta, zaś dzieci mieć wielką frajdę z odszukiwania kolejnych krasnali, co wcale nie jest trudne, bo sporo ich w każdej części Starówki i nie tylko!

Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

Raz do roku, we wrześniu, krasnoludki we Wrocławiu maja swoje święto czyli Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków, który trwa kilka dni i staje się bajkowym festynem, pełnym barw i uśmiechu. Nie tylko dzieci zachwycają się podczas tego święta 🙂

Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Krasnal Lo Gnomo Italiano, ul. Więzienna
Krasnal Jan Miodek, ul. Nankiera 15 Krasnale Filharmonii Wrocławskiej Krasnale Filharmonii Wrocławskiej Krasnal Leszko z Wrocławia, Rynek Krasnal Arcik Podróżnik, ul. Kiełbaśnicza 20 Krasnal z upominkiem wrocławskie krasnale przy Ratuszu Krasnal wrocławski  Wrocławskie krasnale W poszukiwaniu wrocławskich kransali krasnal na latarni Krasnal wyciągający kasę :) krasnal weteran Wrocław krasnal Wrocław-Klucznik krasnale we wrocławiu Wrocław-Syzyfki Wrocław-Pierożnik Wrocław - Pracz Odrzański Wrocław-Kuźnik Wrocław- Słupnik

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Art Hotel ****

Wasze opinie

turystka Wędrowiec 148 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-14 na
Super atrakcja dla młodszych turystów,mieli mega dobrą zabawę w poszukiwaniu krasnali
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Ciekawy pomysł z tymi krasnalami. Polecam obejrzeć
Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-10 na

We Wrocławiu byłem tylko raz, ale w krasnalach nie widzę żadnej atrakcji. Jeśli komuś się bardzo nudzi może sobiue szukać krasnali, ale dla mnie jest 100 innych lepszych rzeczy do roboty niż ganianie po mieście w poszukiwaniu figórek. Może to coś dla dzieci.

Avatar użytkownika
Justyna Weekendowy turysta 47 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Tylko Wrocław ma taką atrakcję. Ja bardzo lubię szukać nowych mieszkańców naszego miasta. 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020