Rynek we Wrocławiu

Zdjęcia (12)

Przepiękny Rynek to centralny plac Wrocławia, tętniący życiem, pamiętający XIII wiek. Kosmopolityczny charakter temu miejscu nadają liczne kafejki, puby, a nawet kasyno i kabaret, odwiedzane przez turystów z całego świata.Pod koniec lat 90-tych XX wieku cała Starówka wrocławska została pięknie odnowiona i obecnie prezentuje się naprawdę wspaniale, nie ustępując tej krakowskiej, poznańskiej czy warszawskiej.

Ratusz we Wrocławiu

Pośrodku Rynku stoi Ratusz - jeden z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie Środkowej - symbol Wrocławia. W jego zabytkowych wnętrzach znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.W południowej fasadzie Ratusza widoczne jest zejście do słynnej Piwnicy Świdnickiej, gdzie skosztować można miodów pitnych.

Fontanna na Rynku we Wrocławiu

Przy pierzei zachodniej, wszerz placu rozciąga się efektowna fontanna zbudowana ze szklanych płyt, rozpoznawalna chyba przez wszystkich Polaków. Powstała ona z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta - Bogdana Zdrojewskiego i choć nie była mile widziana przez historyków, ostała do dziś i stanowi atrakcję turystyczną, szczególnie w gorące letnie dni. Przy fontannie i nie tylko ustawiają się na wrocławskim Rynku konne dorożki, które czekają na turystów, którzy chcą w ten ciekawy sposób zwiedzić wrocławską Starówkę.

Kamienice na wrocławskim Rynku

Na Rynku interesujące są również kamieniczki, w jednej z nich - "Pod Złotym Słońcem" mieści się niespotykane Muzeum Sztuki Medalierskiej z medalami, orderami itd. W jednym z rogów Rynku, pomiędzy ul. Św. Mikołaja i Odrzańską stoją dwie śliczne i zarazem słynne kamieniczki nazywane Jaś i Małgosia. Małgosia jako kobieta bardziej zdobna, mniejszy Jaś pozostaje w jej cieniu niczym wierny kawaler. Kamieniczki na wrocławskim Rynku, podobnie jak mieszkańcy i turyści są świadkami wielu ciekawych imprez, koncertów oraz wystaw, które są tutaj organizowane przez cały rok. Co krok niemal można tu spotkać krasnalka - nowy symbol Wrocławia.

Kościół Garnizonowy we Wrocławiu

Ale na Rynku nie kończy się wrocławska Starówka, tuż przy Jasiu i Małgosi wznosi się potężny Kościół Garnizonowy - Bazylika Mniejsza Św. Elżbiety, a po drugiej stronie centralnego placu, pomiędzy ul. Szewską i Łaciarską stoi gotycka budowla kościoła Św. Marii Magdaleny.

Od strony południowej natomiast do Rynku przylega Plac Solny - dawny średniowieczny plac targowy, z ładnym, klasycystycznym gmachem Starej Giełdy i efektownymi kamieniczkami. Na placu tym od lat znajduje się targ kwiatowy.Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-12-29 22:49:01

Faktycznie Wrocław nocą cudowny, w restauracji Spiż na rynku pycha krewetki królewskie i oraz próbnik piw spizowych fajnie podany

2016-12-29 14:16:34

Najpiękniejszy jest wrocławski Rynek nocą, tłumy ludzi, niewarygodne, godzina pierwsza w nocy, a jest więcej osób niz na rynku w wraszawie w dzień.  http://www.mobile.wroclaw.pl/rynek/index.html

Wybór knajp niesamowity, Wrocław bije inne miasta na głowę. Polecam knajpkę na rogu Odrzańskiej i Nożowniczej. Spacer z Rynku na Ostrów Tumski, pięknie podświetlone bulwary i gotyckie kościoły. Można się zakochać!

 

2016-06-17 12:39:03

Wszyskie drogi prowadzą do Rynku. Miejsce, które zawsze tętni życiem. 

Przemo
2006-07-31 23:56:28
Jestem studentem wrocławskiej Politechniki i od 4 juz lat z przyjemnością przechadzam się po wrocławskim rynku. Jest to najpiękniejszy rynek jaki widzialem w polsce :] cała starówka sprawia niesamowite wrażenie. Nie ma znaczenia o jakiej porze dnia się spaceruje, wrażenie zawsze zapiera dech w piersiach :D
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: